Διαφήμιση

ερωτηση σχετικα με την Ram

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • ερωτηση σχετικα με την Ram

      εχω το Redmi 2 td με 2gb ram. εστω οτι κλεινω το κινητο. οταν το ανοιγω η καταναλωση της ram ειναι γυρω στο 35%. ανοιγω wifi, εφαρμογες (οχι παιχνιδια, ισως κανα candy crash να παιξω αραια κ που), απλη χρηση γενικα κ οταν τελειωνω καθαριζω την μνημη. μετα απο λιγες ωρες οταν καθαριζω την μνημη σταθεροποιειται γυρω στο 50+%.
      πανω στην μερα το ποσοστο αρχιζει κ μεγαλωνει κ μετα απο λιγο η ram αρχιζει κ φτανει στο 80% με 88% κ κολλαει εντονα το κινητο. στις 2-3 μερες χρησης μετα απο καθαρισμο φτανει στο 70-75%. με το που ανοιγω μια εφαρμογη μετα ξαναπαει στο 80+% και κολλαει ξανα.
      μετα αναγκαζομαι να κανω επανεκκινηση το κινητο να ξαναπεσει στο 35% και να αρχισει νεος κυκλος. ολα αυτα γινονται σε loop. το εχω περασει με ολες τις rom που δοκιμασα και τωρα με αυτη που φοραει την 5.11.5 που την εχω περασει με clean install και full wipe.

      ξερει καποιος να με βοηθησει ή να μου πει αν πρεπει να κλεισω καποια πραγματα ή τι να προσεχω ωστε να μην φουλαρει τοσο η ram και κολλαει το κινητο? γινεται αρκετα εκνευριστικο οταν σε μια χαρα κινητο αναγκαζεσαι να κανεις επανεκκινηση συχνα... ευχαριστω
    • Ο/H Mikrokabouro έγραψε:

      ξερει καποιος να με βοηθησει ή να μου πει αν πρεπει να κλεισω καποια πραγματα ή τι να προσεχω ωστε να μην φουλαρει τοσο η ram και κολλαει το κινητο? γινεται αρκετα εκνευριστικο οταν σε μια χαρα κινητο αναγκαζεσαι να κανεις επανεκκινηση συχνα... ευχαριστω
      Αν θέλεις προσπάθησε να δεις τι τρέχει συνεχώς που πιθανόν δεν το χρειάζεσαι...
      Κέντρο ασφαλείας-->Δικαιώματα-->Αυτόματη έναρξη--> και κλείσε τους διακόπτες στα προγράμματα που δεν χρειάζεσαι να τρέχουν συνεχώς...
    • Φιλε αν δεν κάνω λάθος ειπώθηκε από αρκετούς χρήστες με παρόμοιας δύναμης κινητό, όπως και με το δικό μου το redmi 2 που έχει 1 giga ram. Πιστεύω πως απλά μαθαίνεις να ζεις με το restart και με το κέντρο ασφαλείας και τις εκκαθαρίσεις του. Κάθε 2-3 μέρες το restart δεν το γλυτώνεις.
    • Διαφήμιση
    • Θετική απάντηση
      Η ram όπως πιθανώς γνωρίζετε είναι η λεγόμενη "προσωρινή μνήμη" που βρίσκεται πιο κοντά(σε χρόνο απόκρισης) απο οτιδήποτε βρίσκεται στην rom που είναι η απλή μνήμη.

      Όταν μια εφαρμογή ανοίξει, αποθηκεύονται κάποια προσωρινά αρχεία που είναι ΑΝΑΓΚΑΙΑ για την εκτέλεση της εφαρμογής.
      Στη συνέχεια όταν ένας χρήστης την κλεισει, τότε ΚΑΠΟΙΑ απο αυτά τα αρχεία αποδεσμεύονται.
      Όταν κάνεις καθαρισμό πάλι ΚΑΠΟΙΑ απο τα αρχεία διαγράφονται και όχι όλα, οπότε αρκετά παραμένουν στη μνήμη.

      Τώρα ανάλογα την ποιότητα των εφαρμογών που ανοίγεις θα βλέπεις οτι υπάρχουν τα λεγόμενα memory leaks που το android πασχίζει απο αυτά, απο κατασκευής.
      Όταν λέω ποιότητα προφανώς εννοώ το ποσο καλά είναι γραμμένη μια εφαρμογή.

      Βέβαια και το android (και κατ'επέκταση το MIUI <3 ) όπως επίσης και η συγγραφή των εφαρμογών βελτιώνονται χρόνο με το χρόνο και έχουμε καλύτερα αποτελέσματα σε αυτό το κομμάτι.

      Οπότε ανάλογα ποιές(πόσο ποιοτικές δλδ) εφαρμογές χρησιμοποιείς, θα βλέπεις και αυτή τη συνεχή αύξηση της ram μέχρι στο σημείο που θα πρέπει να κάνεις reboot για να πάμε πάλι απο το μηδέν και πάει λέγοντας..

      Μια λύση πάντως στο πρόβλημα σου είναι να βάλεις να κλείνει μόνη της η συσκευή κάθε βράδυ πχ στις 4:00 am και να ανοίγει πάλι στις 7:00 am οπότε με το Καλημέρα (κυριολεκτικά :lol: ) θα έχεις μια φρεσκαδούρα συσκευή ετοιμοπόλεμη!!

      Τα έγραψα όλα αυτά για να καταλάβουν μέσα στις άκρες όλοι οι φίλοι του φορουμ πως λειτουργεί το αγαπημένο μας λειτουργικό. :golly:

      Αυτό το μήνυμα σημειώθηκε ως θετικό από τον/ην caeser ()
      Αιτία: Πλήρης απάντηση!

    • Ο/H iAmLiakos έγραψε:

      Τα έγραψα όλα αυτά......
      Μηνύματα 666 !!!!! :chainsaw:
      γράψε & άλλο μνμ να φύγει το κωλονούμερο :P
      ENJOYme, m!, mi , μη !!!!
    • ευχαριστω για τις απαντησεις. ('caeser' το εχω κανει αυτο) οχι οτι με καλυψατε απλα ηλπιζα να εχω κανει εγω καποιο λαθος και να διορθωνοταν! :lol: οπως κ να χει ευχαριστω!
    • Διαφήμιση
    • Ο/H iAmLiakos έγραψε:

      Η ram όπως πιθανώς γνωρίζετε είναι η λεγόμενη "προσωρινή μνήμη" που βρίσκεται πιο κοντά(σε χρόνο απόκρισης) απο οτιδήποτε βρίσκεται στην rom που είναι η απλή μνήμη.

      Όταν μια εφαρμογή ανοίξει, αποθηκεύονται κάποια προσωρινά αρχεία που είναι ΑΝΑΓΚΑΙΑ για την εκτέλεση της εφαρμογής.
      Στη συνέχεια όταν ένας χρήστης την κλεισει, τότε ΚΑΠΟΙΑ απο αυτά τα αρχεία αποδεσμεύονται.
      Όταν κάνεις καθαρισμό πάλι ΚΑΠΟΙΑ απο τα αρχεία διαγράφονται και όχι όλα, οπότε αρκετά παραμένουν στη μνήμη.

      Τώρα ανάλογα την ποιότητα των εφαρμογών που ανοίγεις θα βλέπεις οτι υπάρχουν τα λεγόμενα memory leaks που το android πασχίζει απο αυτά, απο κατασκευής.
      Όταν λέω ποιότητα προφανώς εννοώ το ποσο καλά είναι γραμμένη μια εφαρμογή.

      Βέβαια και το android (και κατ'επέκταση το MIUI <3 ) όπως επίσης και η συγγραφή των εφαρμογών βελτιώνονται χρόνο με το χρόνο και έχουμε καλύτερα αποτελέσματα σε αυτό το κομμάτι.

      Οπότε ανάλογα ποιές(πόσο ποιοτικές δλδ) εφαρμογές χρησιμοποιείς, θα βλέπεις και αυτή τη συνεχή αύξηση της ram μέχρι στο σημείο που θα πρέπει να κάνεις reboot για να πάμε πάλι απο το μηδέν και πάει λέγοντας..

      Μια λύση πάντως στο πρόβλημα σου είναι να βάλεις να κλείνει μόνη της η συσκευή κάθε βράδυ πχ στις 4:00 am και να ανοίγει πάλι στις 7:00 am οπότε με το Καλημέρα (κυριολεκτικά :lol: ) θα έχεις μια φρεσκαδούρα συσκευή ετοιμοπόλεμη!!

      Τα έγραψα όλα αυτά για να καταλάβουν μέσα στις άκρες όλοι οι φίλοι του φορουμ πως λειτουργεί το αγαπημένο μας λειτουργικό. :golly:
      με την καινουργια rom λυθηκαν ολα. με το που φτανει 60-70% παταω καθαρισμο και γυρναει στο 50%. πεταει και δεν κολλαει καθολου, δεν εχω φτασει καν κοντα στον πειρασμο για reboot. μαλλον κατι ελυσαν! :)