Διαφήμιση

Bluetooth & Google maps

  • Διορθώθηκε

Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

  • Bluetooth & Google maps

    Παρατήρησα κάτι στο redmi note 2 στη λειτουργία bluetooth και θα ήθελα να μου το επιβεβαιώσετε ότι έτσι είναι.

    Καταρχάς συνδέστε το κινητό με συσκευή buetooth. Μετά ανοίξτε google maps και ξεκινήστε να κάνετε πλοήγηση οπουδήποτε.

    Μετά πατήστε τις 3 τελίτσες κάτω δεξιά, επιλέξτε ρυθμίσεις και ξετικάρετε την επιλογή "αναπαραγωγή φωνής μέσω bluetooth".

    Όταν το κάνετε κανονικά οι φωνητικές οδηγίες τώρα πρέπει να μην ακούγονται από το bluetooth αλλά από τη κινητό απευθείας.
    Στη δικιά μου περίπτωση δε συμβαίνει αυτό, οι οδηγίες συνεχίζουν να ακούγονται μέσω bluetooth. Συμβαίνει το ίδιο και σ' εσάς; Η συσκευή μου έχει την τελευταία developer 5.12.10
    Συμβαίνει το ίδιο και σε stable; Σε παλαιότερες developer; Σε άλλες συσκευές εκτός από redmi note 2;
  • Ο/H karlesg έγραψε:

    Παρατήρησα κάτι στο redmi note 2 στη λειτουργία bluetooth και θα ήθελα να μου το επιβεβαιώσετε ότι έτσι είναι.
    Καταρχάς συνδέστε το κινητό με συσκευή buetooth. Μετά ανοίξτε google maps και ξεκινήστε να κάνετε πλοήγηση οπουδήποτε.
    Μετά πατήστε τις 3 τελίτσες κάτω δεξιά, επιλέξτε ρυθμίσεις και ξετικάρετε την επιλογή "αναπαραγωγή φωνής μέσω bluetooth".
    Όταν το κάνετε κανονικά οι φωνητικές οδηγίες τώρα πρέπει να μην ακούγονται από το bluetooth αλλά από τη κινητό απευθείας.
    Στη δικιά μου περίπτωση δε συμβαίνει αυτό, οι οδηγίες συνεχίζουν να ακούγονται μέσω bluetooth. Συμβαίνει το ίδιο και σ' εσάς; Η συσκευή μου έχει την τελευταία developer 5.12.10
    Συμβαίνει το ίδιο και σε stable; Σε παλαιότερες developer; Σε άλλες συσκευές εκτός από redmi note 2;
    Αυτή είναι ΤΡΕΛΛΗ ρε! Σε 600 μέτρα, λέει, ανοιχτή στροφή δεξιά και εγώ κάθομαι στο σαλόνι μου!
    Λοιπόν, έχεις δίκιο... Το επιβεβαιώνω!
    Φοράω και γω τη 5.12.10... αλλά αυτό άραγε έχει να κάνει με τη ρομ ή με τις ρυθμίσεις της εφαρμογής? Θα το δοκιμάσω και σε άλλη συσκευή και θα σου πω...
  • Διαφήμιση
  • Ο/H caeser έγραψε:

    Αυτή είναι ΤΡΕΛΛΗ ρε! Σε 600 μέτρα, λέει, ανοιχτή στροφή δεξιά και εγώ κάθομαι στο σαλόνι μου!
    Άστα αυτά παππού. Πες μας σε πόσα εκτάρια έκταση σπίτι μένεις
  • Ο/H caeser έγραψε:

    Μόλις το δοκίμασα σε ένα LG G3 και δουλεύει κανονικά! Άρα φταίει η ρομ του Xiaomi και όχι η ρύθμιση της εφαρμογής!
    Ναι σε άλλες συσκευές δουλεύει κανονικά. Απλά δεν ήξερα αν είναι πρόβλημα μόνο του redmi note 2 ή γενικά της miui.

    Τώρα που το επιβεβαιώσαμε σαν bug πρέπει να κάνω και κάτι άλλο, να το αναφέρω στο en.miui.com;
    Φαντάζομαι οι διαχειριστές εδώ έχουν άμεση πρόσβαση στον bugtracker των Κινέζων, οπότε θα το μεταφέρετε εσείς;
    Νομίζω καλύτερα έτσι, γιατί αν το δουν και από κανένα σοβαρό χρήστη θα δώσουν και κάποιο priority. Αν το δουν από μένα, χ#στηκε η φοράδα στ' αλώνι και πήγε να φάει ρύζι!!! :D
  • Ο/H karlesg έγραψε:

    Αν το δουν από μένα χ#στηκε η φοράδα στ' αλώνι και πήγε να φάει ρύζι!!!
    Καλά.... για αυτό το bug, βλέπω τη φοράδα να ξεχειμωνιάζει με ρύζι...
    Δεν νομίζω ότι θα ασχοληθεί κανείς κινέζος σοβαρά με αυτό, εκτός εάν προέρχεται απο κάποια άλλη ρύθμιση που αφορά τη λειτουργία του bluetooth και φτιαχτεί... Δεν ξέρω...
  • Ο/H caeser έγραψε:

    Ο/H karlesg έγραψε:

    Αν το δουν από μένα χ#στηκε η φοράδα στ' αλώνι και πήγε να φάει ρύζι!!!
    Καλά.... για αυτό το bug, βλέπω τη φοράδα να ξεχειμωνιάζει με ρύζι...Δεν νομίζω ότι θα ασχοληθεί κανείς κινέζος σοβαρά με αυτό, εκτός εάν προέρχεται απο κάποια άλλη ρύθμιση που αφορά τη λειτουργία του bluetooth και φτιαχτεί... Δεν ξέρω...
    Υπόθεση εργασίας κάνω:

    Οι Κινέζοι λογικά στους διαχειριστές των φαν κλαμπ τους πρέπει να τους έχουν ένα "δικό" τους πριβέ μέρος, που να συζητάνε προβλήματα, να ενημερώνουν για σοβαρά ζητήματα και να κάνουν και αναφορές λαθών (bugtracking) αφού πρώτα τα φιλτράρουν σε πρώτο επίπεδο και διαπιστώσουν ότι δεν είναι λάθος σε επίπεδο χρήστη.

    Η λογική μου λέει ότι κάτι τέτοιο μάλλον θα υπάρχει. Αν γίνει αναφορά λάθους εκεί, "θεωρητικά" θα μπει στο δρόμο του... Θα κοιτάξει ο dev που ασχολείται με το κομμάτι του bluetooth και κάααααααποια στγμή λογικά θα διορθωθεί. Αν απλά πάω και γράψω στο en.miui "μάγκες το και το, έχω πρόβλημα με το bluetooth κοιτάξτε το", ρούφα κι έρχεται.... Κάτσε να μπει το 2017 και βλέπουμε!
  • Διαφήμιση
  • Ο/H karlesg έγραψε:

    Οι Κινέζοι λογικά στους διαχειριστές των φαν κλαμπ τους πρέπει να τους έχουν ένα "δικό" τους πριβέ μέρος, που να συζητάνε προβλήματα, να ενημερώνουν για σοβαρά ζητήματα και να κάνουν και αναφορές λαθών (bugtracking) αφού πρώτα τα φιλτράρουν σε πρώτο επίπεδο και διαπιστώσουν ότι δεν είναι λάθος σε επίπεδο χρήστη.
    Δεν γνωρίζω την διαδιακασία...τι να σου πω?
    Ίσως διαβάσει το μνμ το Admin και σου απαντήσει...
    Τώρα αν θέλεις να ποστάρεις και στο .eu, ε..., εντάξει δεν είναι και αμάρτημα! :D
  • Οοοοοπα!!! Περίμενε! Σου βρήκα τη λύση!
    Τελικά είναι θέμα ρύθμισης και όχι bug!
    Άκου... Πήγαινε στις ρυθμίσεις του Bluetooth και απενεργοποίησε το διακόπτη "πολυμέσα"... και είσαι ΟΚΑΥ!!!
    :thumbsup:

  • Σωστός!

    Δεν ξέρω βέβαια γενικά αν είναι αυτός ο ενδεδειγμένος τρόπος για να λειτουργεί το συγκεκριμένο feature των google maps (να απενεργοποιούμε τη λειτουργία πολυμέσων για τη συσκευή), αλλά ούτως ή άλλως εγώ τη λειτουργία πολυμέσων δεν τη χρειάζομαι για τη συγκεκριμένη συσκευή bluetooth.

    Οπότε μια χαρά! Προσωπικά problem solved...

    Ευχαριστώ! @caeser
  • Διαφήμιση
  • Ο/H caeser έγραψε:

    Μόλις το δοκίμασα σε ένα LG G3 και δουλεύει κανονικά! Άρα φταίει η ρομ του Xiaomi και όχι η ρύθμιση της εφαρμογής!
    Ποια rom έβαλες στο lg g3? Εγώ δοκίμασα και μου κρασαρει το Bluetooth συνέχεια. Εσένα δουλεύει κανονικά?

    Είναι κρίμα Γιατί είναι πανέμορφη rom!