Διαφήμιση

Λύση προβλημάτων με το wifi

  • Tips&Tricks

Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

  • Λύση προβλημάτων με το wifi

    Από την ημέρα αγοράς του redmi note 2 μου, αντιμετώπισα σωρεία προβλημάτων κυρίως με το wifi, τα οποία μετά από ώρες debugging και αναζητήσεων κατάφερα να επιλύσω. Επειδή λοιπόν αυτά τα προβλήματα τα αντιμετωπίζουν πολλοί χρήστες miui και επειδή δεν συμβαίνουν πάντα σε όλες τις συσκευές (ακόμα και ίδιες), αλλά μάλλον προκύπτουν από τον συνδυασμό του smartphone, της έκδοσης του υλικολογισμικού, αλλά και του router που χρησιμοποιούμε, παραθέτω μια σειρά προβλημάτων και τον τρόπο επίλυσή τους για κάθε ενδιαφερόμενο.

    1) Η συσκευή μου συνδέεται κανονικά στο wifi, αλλά στην λίστα των δικτύων βλέπω ένα δίκτυο με ονομασία "nvram warning ....."

    Λύση εδώ ---> Λύση για το "nvram warning"


    2) Το wifi απενεργοποιείται όταν είμαι σε sleep mode (ακόμα και όταν έχω επιλέξει always on από τις ρυθμίσεις), με αποτέλεσμα να μην λαμβάνω ειδοποιήσεις.

    Το πρόβλημα λύθηκε από την 5.11.26 και μετά (ελπίζω να μην επανέλθει σε μεταγενέστερη έκδοση)

    3) Και τώρα που λύθηκε το πρόβλημα με το wifi σε sleep mode, δεν λαμβάνω ειδοποιήσεις (μόνο με wifi) από συγκεκριμένες εφαρμογές (π.χ. tapatalk) και από google apps.

    Λύση εδώ ---> Δεν λειτουργούν τα google push notifications στο wifi

    4) Δημιουργώ wifi hotspot από την συσκευή μου, οι άλλες συσκευές βλέπουν το hotspot και συνδέονται κανονικά σε αυτό, αλλά δεν μπορούν να συνδεθούν στο internet.

    Πρόκειται για εγγενή αδυναμία που μάλλον επίτηδες υπάρχει στο android, και η κοινότητα του miui δεν την έχει αφαιρέσει. Είναι αξιοπερίεργο που δεν εμφανίζεται σε όλες τις συσκευές και δεν γνωρίζω τον λόγο. Λύση εδώ ----> wifi hotspot πρόβλημα;


    Καλό είναι να υπάρξει feedback από όσους αντιμετώπισαν παρόμοια προβλήματα και κατάφεραν να τα λύσουν με τα παραπάνω links.


    Καλά ξεμπερδέματα!
  • πολύ ωραίες οι λύσεις αλλά λείπει μια περίπτωση. Αν έχεις stable έκδοση δεν μπορείς να δώσεις δικαιώματα root, τότε μπορεί κανείς να μου πει πως λυνεις το θέμα; διότι με developer το έλυσα κ γω. Το θέμα. Αν είναι ότι αποφάσισα να βάλω stable κ τώρα δεν βρίσκω τρόπο. Υπάρχει κανείς που έχει δώσει λύση στο θέμα με stable;
  • Ο/H yliko έγραψε:

    πολύ ωραίες οι λύσεις αλλά λείπει μια περίπτωση. Αν έχεις stable έκδοση δεν μπορείς να δώσεις δικαιώματα root, τότε μπορεί κανείς να μου πει πως λυνεις το θέμα; διότι με developer το έλυσα κ γω. Το θέμα. Αν είναι ότι αποφάσισα να βάλω stable κ τώρα δεν βρίσκω τρόπο. Υπάρχει κανείς που έχει δώσει λύση στο θέμα με stable;

    Καταρχήν πρέπει να έχεις περάσει τους drivers του κινητού στον υπολογιστή σου για να το βλέπει.
    Ενεργοποιείς to usb debugging ( Settings -- About Phone --> Πατάς 7
    φορές στο "MIUI version" και θα δεις Enable Developer Options. Μετά πας
    Settings - Additional Settings - Developer Options --> USB debugging
    )
    Κατεβάζουμε το adb.zip, πχ από εδώ το αποσυμπιέζουμε και τα αρχεία που έχει μέσα τα βάζουμε χύμα στο C:
    Ανοίγουμε το Command Prompt (cmd.exe) και πηγαίνουμε στο C: ή εκεί που έχουμε τα αρχεία από το adb που είπαμε πριν.
    Πληκτρολογούμε: adb devices για να δούμε ότι βλέπει το κινητό μας και
    στην συνέχεια την εντολή : settings put global tether_dun_required 0
    όπως περιγράφεται εδώ και είσαι έτοιμος.
    Σε εμένα τουλάχιστον δούλεψε με Redmi Note 3 Pro με official και εννοείται χωρίς root. :)
  • Διαφήμιση
  • Ο/H giasoy έγραψε:

    Ο/H yliko έγραψε:

    πολύ ωραίες οι λύσεις αλλά λείπει μια περίπτωση. Αν έχεις stable έκδοση δεν μπορείς να δώσεις δικαιώματα root, τότε μπορεί κανείς να μου πει πως λυνεις το θέμα; διότι με developer το έλυσα κ γω. Το θέμα. Αν είναι ότι αποφάσισα να βάλω stable κ τώρα δεν βρίσκω τρόπο. Υπάρχει κανείς που έχει δώσει λύση στο θέμα με stable;
    Καταρχήν πρέπει να έχεις περάσει τους drivers του κινητού στον υπολογιστή σου για να το βλέπει.
    Ενεργοποιείς to usb debugging ( Settings -- About Phone --> Πατάς 7
    φορές στο "MIUI version" και θα δεις Enable Developer Options. Μετά πας
    Settings - Additional Settings - Developer Options --> USB debugging
    )
    Κατεβάζουμε το adb.zip, πχ από εδώ το αποσυμπιέζουμε και τα αρχεία που έχει μέσα τα βάζουμε χύμα στο C:
    Ανοίγουμε το Command Prompt (cmd.exe) και πηγαίνουμε στο C: ή εκεί που έχουμε τα αρχεία από το adb που είπαμε πριν.
    Πληκτρολογούμε: adb devices για να δούμε ότι βλέπει το κινητό μας και
    στην συνέχεια την εντολή : settings put global tether_dun_required 0
    όπως περιγράφεται εδώ και είσαι έτοιμος.
    Σε εμένα τουλάχιστον δούλεψε με Redmi Note 3 Pro με official και εννοείται χωρίς root. :)
    ευχαριστώ,
    τελικά εγκατέστησα το super su οπου και μου έπέτρεψε να δώσω δικαιώματα στο SQlite Editor ώστε να περάσω την εντολή για το tether_dun_required 0

    :)