Διαφήμιση

Alpha Safe Access της Aplha Bank

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Alpha Safe Access της Aplha Bank

      Ο/H Bodai έγραψε:

      Ο/H ppkstat έγραψε:

      Έχω κρατήσει και ένα nandroid backup σε κάποια φάση.
      Επειδή "χτήπησε" το συγκεκριμένο process που είναι απο τα σημαντικότερα δύο λύσεις βλέπω:
      Factory Reset και απευθείας φλασάρισμα προηγούμενης rom που είχες και ήσουν ευχαριστημένος (στήσιμο βεβαια απο την αρχή)

      Nandroid Restore .. απλά δεν ξέρω πόσο πίσω θα σε πάει. Ηταν σταθερή η rom εκείνη? Θα αξιζει ο κόπος για να ξαναγυρίσεις στην παρούσα rom (όταν λέω παρούσα εννοώ όποια είναι περισσότερο Bugfree στο κινητό σου)

      Δεν είναι παλιό, 29/11 το είχα πάρει. Να δούλευε κανονικά. Δεν υπάρχει άλλη λύση ε? Εχω το καταραμένο app της Alpha μέσα για το secure pay το οποίο δεν του αρέσουν τέτοιες αλλαγές και είναι λίγο δύσκολη η ενεργοποίηση του πάλι.

      'Όπως και να έχει είναι σοβαρό θέμα. Καλύτερα οι κάτοχοι mi4c να είναι προσεκτικοί με το downgrade μέχρι να διευκρινιστεί.
    • Ο/H ppkstat έγραψε:

      Εχω το καταραμένο app της Alpha μέσα για το secure pay το οποίο δεν του αρέσουν τέτοιες αλλαγές και είναι λίγο δύσκολη η ενεργοποίηση του πάλι.
      To nandroid θα πάει το Mi4c σου ακριβώς στην κατάσταση που ήταν τότε. Αν ήταν ενεργοποιημένο το Alpha Secure Pay δεν θα "καταλάβει" τίποτα, μόνο αν στο ενδιάμεσο έγινε upgrade στην εφαρμογή και αυτή καταγράφηκε στον server της ALpha. Απο αυτή την άποψη αυτη η μέθοδος είναι προτιμότερη του Factory Reset + στήσιμο
    • Γενικά είναι προτιμότερο το nandroid restore γιατί την συσκευή την έστησα πολύ πρόσφατα και βαριέμαι να τα ξανακάνω πάλι όλα :D Το apha app υπάρχει σε αυτό το backup αλλά δεν είχε γίνει ακόμα activated οπότε αυτό φοβάμαι.

      Τι να πώ μόλις γυρίσω το βράδυ θα δοκιμάσω έναν nandroid restore απο το twrp. Δεν το έχω ξανακάνει, υπάρχει κάτι που θα πρέπει να προσέξω? Στο backup πάντως όταν με ρώτησε τι να κάνει backup τα διάλεξα όλα.
    • Διαφήμιση
    • Ο/H ppkstat έγραψε:

      Εχω το καταραμένο app της Alpha μέσα για το secure pay το οποίο δεν του αρέσουν τέτοιες αλλαγές και είναι λίγο δύσκολη η ενεργοποίηση του πάλι.
      Άκου... επειδή έχω ταλαιπωρηθεί κατά καιρούς ΠΟΛΥ με αυτό το Alpha Safe Access της Alpha Bank...
      Πάρε ένα τοπικό back up ΜΟΝΟ του Alpha Safe Access και της εφαρμογής της AlphaBank, αν θέλεις να κάνεις restore με το Nandroid.
      Μετά το restore, βγάλε τις δυο εφαρμογές αν δεν δουλεύουν (δοκίμασε μπορεί να δουλεύει) και κάνε restore το τοπικό back up!
      Εγώ έτσι κάνω (φέρνω πάντα το τοπικό) και έχω σταματήσει να ασχολούμαι πλέον με το πρόβλημα της Alpha...

      Y.Γ. Επίσης να ξέρεις, ότι αν τελικά χρειαστείς εκ νεού ενεργοποίηση... Μπαίνεις, απο το webbanking, καταργείς τη συσκευή, κάνεις νέα αίτηση και μετά τους παίρνεις τηλέφωνο (κολλητά! Την ίδια στιγμη) και λες... "γεια σας... να δούμε λίγο μια αίτηση για ενεργοποίηση που έχω κάνει?" και στο ενεργοποιούν ΑΜΕΣΑ!!!
    • Ο/H ppkstat έγραψε:

      Ο/H Bodai έγραψε:

      Ο/H ppkstat έγραψε:

      Έχω κρατήσει και ένα nandroid backup σε κάποια φάση.
      Επειδή "χτήπησε" το συγκεκριμένο process που είναι απο τα σημαντικότερα δύο λύσεις βλέπω:Factory Reset και απευθείας φλασάρισμα προηγούμενης rom που είχες και ήσουν ευχαριστημένος (στήσιμο βεβαια απο την αρχή)

      Nandroid Restore .. απλά δεν ξέρω πόσο πίσω θα σε πάει. Ηταν σταθερή η rom εκείνη? Θα αξιζει ο κόπος για να ξαναγυρίσεις στην παρούσα rom (όταν λέω παρούσα εννοώ όποια είναι περισσότερο Bugfree στο κινητό σου)
      Δεν είναι παλιό, 29/11 το είχα πάρει. Να δούλευε κανονικά. Δεν υπάρχει άλλη λύση ε? Εχω το καταραμένο app της Alpha μέσα για το secure pay το οποίο δεν του αρέσουν τέτοιες αλλαγές και είναι λίγο δύσκολη η ενεργοποίηση του πάλι.

      'Όπως και να έχει είναι σοβαρό θέμα. Καλύτερα οι κάτοχοι mi4c να είναι προσεκτικοί με το downgrade μέχρι να διευκρινιστεί.
      Σχετικά με το secure pay της Alpha αυτο που έχω κάνει εγω και είμαι μια χαρά είναι back-up μέσω titanium. Μάλιστα και απο κινητό σε κινητό δεν είχα πρόβλημα! Βέβαια μόλις γίνει update το app ξαναπαίρνεις back-up. Αλλιώς όπως είπε ο @caeser
      Stay away from dx.com


      Redmi Note 2 2/32 | Xiaomi Piston 3 Redot | MiKey | MiBand 1.1 | Xiaomi Router Mini | Mi Power Strip | Xiaomi Touch Gloves | Xiaomi PowerBank 10000mAh | Xiaomi Yi | MiBand 1s | Mi WiFi Amplifier | Roidmi | Xiaomi Yi | Mi Capsule | Mi Rabbit 16GB
    • Ο/H Graydath έγραψε:

      Σχετικά με το secure pay της Alpha αυτο που έχω κάνει εγω και είμαι μια χαρά είναι back-up μέσω titanium. Μάλιστα και απο κινητό σε κινητό δεν είχα πρόβλημα! Βέβαια μόλις γίνει update το app ξαναπαίρνεις back-up. Αλλιώς όπως είπε ο @caeser
      Την εφαρμογή την έχω κάνει ..."μετανάστη", περιφέροντάς τη σε τρεις διαφορετικές συσκευές μέχρι τώρα με αυτό το τρόπο (του back up). Και, ναι, έχεις δίκιο, όταν γίνει update (ευτυχώς είναι πολύ σπάνια τα updates της Alpha) πρέπει να ξαναπάρεις back up...
    • Ενδιαφέρον αυτό..Εχω titanium backup στο κινητό (αγορασμένο) αλλά επειδή όταν κάνει restore ουσιαστικά νόμιζα οτι ξανακάνει install το app και βάζει και τα data εκεί που τα βάζει θα άλλαζε το Credential ID της εφαρμογής. Αν δεν γίνεται αυτό θα μου λύσει τα χέρια.
    • Διαφήμιση
    • Ο/H ppkstat έγραψε:

      Ενδιαφέρον αυτό..Εχω titanium backup στο κινητό (αγορασμένο) αλλά επειδή όταν κάνει restore ουσιαστικά νόμιζα οτι ξανακάνει install το app και βάζει και τα data εκεί που τα βάζει θα άλλαζε το Credential ID της εφαρμογής. Αν δεν γίνεται αυτό θα μου λύσει τα χέρια.
      Άμα ήταν να κάνει απλά install δεν θα είχε νόημα ;) . Οπότε βουρ!
      Stay away from dx.com


      Redmi Note 2 2/32 | Xiaomi Piston 3 Redot | MiKey | MiBand 1.1 | Xiaomi Router Mini | Mi Power Strip | Xiaomi Touch Gloves | Xiaomi PowerBank 10000mAh | Xiaomi Yi | MiBand 1s | Mi WiFi Amplifier | Roidmi | Xiaomi Yi | Mi Capsule | Mi Rabbit 16GB
    • Πάντως οκ, τρελή τρύπα ασφαλείας αυτή που συζητάμε έτσι? :lol: Δεν φανταζόμουν οτι είναι τόσο εύκολο να κάνεις οτι θέλεις με τέτοιο κλειδί.
    • Ο/H ppkstat έγραψε:

      Πάντως οκ, τρελή τρύπα ασφαλείας αυτή που συζητάμε έτσι? :lol: Δεν φανταζόμουν οτι είναι τόσο εύκολο να κάνεις οτι θέλεις με τέτοιο κλειδί.
      Τι εννοείς? Πως μπορεί να χρησιμοποιήθεί σαν "τρύπα ασφαλείας"?
    • Διαφήμιση
    • Aν το μόνο που χρειάζεται για να λειτουργήσει η εφαρμογή είναι ένα backup τότε όποιος έχει πρόσβαση σε αυτό το backup έχει πρόσβαση και στον λογαριασμό σου.
      Πχ ένα τέτοιο backup θα μπορούσε να βρεθεί σε κάποιο ξεχασμένο μέσο αποθήκευσης ή κάποιος να αποκτήσει πρόσβαση στο cloud storage σου αν κάνεις cloud sync με το titanium backup (που κάνω).

      Δεν είναι πιθανό αλλά τεχνικά είναι 100% εφικτό.