Διαφήμιση

Βαθμολογίες On Line Καταστημάτων

    • Μη εφικτό

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Βαθμολογίες On Line Καταστημάτων

      Καλό θα ήταν σε αυτήν την ενότητα [Αξιολόγηση των διαφόρων e-shops (για να μην πέσετε σε παγίδες)],
      να μπορούσαν τα μέλη της Κοινότητας (ίσως στην αρχή του θέματος) αφού πρώτα έγραφαν την δική τους ιστορία, στη συνέχεια να βαθμολογούσαν το e-shop κατάστημα, όπου ψώνισαν, από
      μία κλίμακα του 1 έως το 10 ή να έβαζαν αστεράκια, ώστε να βγουν συνολικά αποτελέσματα και οπότε και συμπεράσματα για το κάθε China / e-shop, στην Κοινότητά μας και να μην χρειάζεται να ξεφυλλίζει 30 σελίδες για να καταλάβει ποιο είναι καλύτερο e-shop κατάστημα.-

      Ευχαριστώ...


      Σημείωση: α) Τα ανωτέρω τα έχω γράψει και στην παραπάνω ενότητα, απλά πιστεύω ότι εδώ είναι η σωστή θέση...
      β) Επίσης για να μην θεωρηθώ κλέφτης ιδεών τα ανωτέρω τα είχε προτείνει πριν από εμένα και ο @Graydath.

      γ) Ξέρω ότι σας έχω πρήξει με ότι αφορά βαθμολογίες - αξιολογήσεις, sorry boys...
      Υ.Σ. Πάντως για να ξέρετε δεν είμαι καθηγητής .... :lol:
      Ο ιδανικός χρόνος για να αρχίσει η διαμόρφωση του χαρακτήρα ενός παιδιού είναι εκατό χρόνια πριν τη γέννησή του.
      Είπε ο William Ralph Inge.

      Κάθε κέρδος είναι μια αδικία σε κάποιον και οι κρίσεις γεννάνε Κροίσους.
      Είπε ο Αριστοτέλης Ωνάσης.
    • Να κάτι που θα μπορούσες να αναλάβεις .... :lol:
      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



      ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
    • Δεν έχω πρόβλημα να το αναλάβω και εγω... Αλλά δυστυχώς δεν ξέρω πως να το κάνω. Αν πάω να ανοίξω ενα νέο θέμα έχει επιλογή μόνο για δημοσκόπηση. Όμως θεωρώ οτι στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν είναι αυτο που θέλουμε αλλά βαθμολογία. Σε μια δημοσκόπηση ψηφίζεις αν κατι σου αρέσει ή όχι. Σε περίπτωση βαθμολογίας είναι πιο αξιοκρατικό θεωρώ. Δηλαδή εγω αγόρασα κάτι απο το χ κατάστημα, όπου τα έκανε όλα τέλεια και θέλω να του βάλω 10, επίσης αγόρασα και απο το ψ κατάστημα όπου κάναν και κάποιες βλακείες οπότε θα του βάλω 7. Με αυτον τον τρόπο θα δημιουργηθεί (λογικά) κάποιο κενό μεταξύ των καταστημάτων αλλά και θα φαίνεται ποιο είναι καλύτερο απο το άλλο.
      Stay away from dx.com


      Redmi Note 2 2/32 | Xiaomi Piston 3 Redot | MiKey | MiBand 1.1 | Xiaomi Router Mini | Mi Power Strip | Xiaomi Touch Gloves | Xiaomi PowerBank 10000mAh | Xiaomi Yi | MiBand 1s | Mi WiFi Amplifier | Roidmi | Xiaomi Yi | Mi Capsule | Mi Rabbit 16GB
    • Διαφήμιση
    • Ο/H MIUI_ART έγραψε:

      Να κάτι που θα μπορούσες να αναλάβεις ....
      Ευχαρίστως, αναμένω εντολές - οδηγίες ... (και πιστεύω ότι θα έχω και συνοδοιπόρο τον @Graydath)
      Ο ιδανικός χρόνος για να αρχίσει η διαμόρφωση του χαρακτήρα ενός παιδιού είναι εκατό χρόνια πριν τη γέννησή του.
      Είπε ο William Ralph Inge.

      Κάθε κέρδος είναι μια αδικία σε κάποιον και οι κρίσεις γεννάνε Κροίσους.
      Είπε ο Αριστοτέλης Ωνάσης.
    • Λοιπόν έχουμε και λέμε …..

      Αρχικά πιστεύω ότι θα βοηθούσε πολύ στην αρχή ένα δημοψήφισμα, ώστε να μπουν κάποια e-shop καταστήματα στην αρχή από τα μέλη μας, ώστε να μην θεωρηθούμε μεσάζοντες.

      Οπότε έχουμε και λέμε (καλό θα ήταν μέρος στην ψηφοφορία να έπαιρναν μόνο όσοι έχουν εμπειρία από μία τέτοια αγορά και αυτό το εξασφαλίζουμε με το tracking number):

      ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑΣ

      Από ποιο e-shop κατάστημα (Κίνας) θα αγοράζατε την επόμενη συσκευή σας;

      Α

      Β

      Γ

      Δ

      Ε

      Ζ

      ΣΤ

      Οι υπεύθυνοι του δημοψηφίσματος, θα πρέπει ανά τόσο να βάζουν και επιπλέον καταστήματα εφόσον προταθούν από τα μέλη και με αυτόν τον τρόπο πιστεύω ότι κάποια στιγμή θα δημιουργηθεί μία λίστα 10 το πολύ 15 γνωστών και καλών καταστημάτων.



      Στην συνέχεια θα δημιουργήσουμε μία νέα ενότητα με την ονομασία,

      Αξιολόγηση E-Shop Καταστημάτων (Κίνας) από τα μέλη μας.



      Σημαντικό είναι την ενότητα να την δημιουργήσει ο εκάστοτε υπεύθυνος, ώστε ανά τόσο να τροποποιείται.

      Στην ενότητα πάνω – πάνω, θα δημιουργήσουμε έναν πίνακα με τα καταστήματα του δημοψηφίσματος και θα προσθέσουμε στήλες με διάφορες ερωτήσεις, κάπως έτσι …

      E-Shop
      1 Ερώτηση
      2 Ερώτηση
      3 Ερώτηση
      4 Ερώτηση
      Συνολική βαθμολογία
      Α
      *********
      *********
      *********
      *********
      35
      B
      *********
      *********
      *********
      *********
      30
      Γ
      *********
      *********
      *********
      *********
      20
      Δ
      *********
      *********
      *********
      *********
      15





      O υπεύθυνος της ενότητας, ανά εβδομάδα θα την τροποποιεί, γιατί το λέω αυτό, γιατί τα δεδομένα θα υπάρχουν σε βάση δεδομένων EXCEL – ACCESS, είτε online είτε σε τοπικό pc.



      Το κάθε μέλος που θα μπαίνει για να αξιολογήσει το κάθε κατάστημα, θα πρέπει με το που θα πατήσει απάντηση στην ενότητα να του βγαίνει ένας πίνακας κάπως έτσι:

      E-Shop
      1 Ερώτηση
      2 Ερώτηση
      3 Ερώτηση
      4 Ερώτηση
      Συνολική βαθμολογία
      ?
      *********
      *********
      *********
      *********
      ?



      και να βαθμολογεί

      ή

      να κάνει copy – paste τον πίνακα και στην συνέχεια να βάζει χειροκίνητα τις αξιολογήσεις του. Πατώντας σε ένα κατάστημα πάνω

      (Προσοχή πρέπει κάθε παραγγελία που θα αξιολογείται - καταχωρείται από τα μέλη καλό θα ήταν, να μας έστελναν και το tracking number για να δούμε εάν όντως είχαν παραγγείλει, δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα προσωπικών δεδομένων ή έστω μία φώτο με σβησμένα κάποια στοιχεία).





      Οι υπεύθυνοι της ενότητας θα παίρνουν τα δεδομένα από το κάθε μέλος και θα τα προσθέτουν στην αρχή του νήματος, όπου θα βρίσκεται ο συγκεντρωτικός πίνακας.

      Έτσι πιστεύω μπορούμε να ξεκινήσουμε. Βέβαια όποιος έχει καμία καλύτερη ιδέα εδώ είμαστε να ακούσουμε.

      Η αλήθεια είναι ότι είχα στο μυαλό μου κάτι πιο πολύπλοκο αλλά πιστεύω με αυτόν τον τρόπο δεν μπλέκουμε με προγραμματισμούς κ.α.

      Τι λέτε …..
      Ο ιδανικός χρόνος για να αρχίσει η διαμόρφωση του χαρακτήρα ενός παιδιού είναι εκατό χρόνια πριν τη γέννησή του.
      Είπε ο William Ralph Inge.

      Κάθε κέρδος είναι μια αδικία σε κάποιον και οι κρίσεις γεννάνε Κροίσους.
      Είπε ο Αριστοτέλης Ωνάσης.
    • Ο/H Sakoumidis έγραψε:

      Λοιπόν έχουμε και λέμε …..
      Καλή αρχή και μακάρι να δημιουργηθεί τελικά :thumbup:

      Ερώτηση: Κρατάτε τα tracking number ?
    • Λοιπόν εμένα μου αρέσει! Μιας και δεν ξέρω και απο προγραμματισμό δυστυχώς

      Κάνω μια πρώτη πρόταση

      Βαθμολογίες On Line Καταστημάτων από την Κοινότητά μας

      Το έκανα επείτηδες online για να μπορούμε να το διαχειριστούμε παραπάνω απο ένα άτομο

      Περιμένω και άλλες προτάσεις!
      Stay away from dx.com


      Redmi Note 2 2/32 | Xiaomi Piston 3 Redot | MiKey | MiBand 1.1 | Xiaomi Router Mini | Mi Power Strip | Xiaomi Touch Gloves | Xiaomi PowerBank 10000mAh | Xiaomi Yi | MiBand 1s | Mi WiFi Amplifier | Roidmi | Xiaomi Yi | Mi Capsule | Mi Rabbit 16GB
    • Διαφήμιση
    • Ο/H Graydath έγραψε:

      Λοιπόν εμένα μου αρέσει! Μιας και δεν ξέρω και απο προγραμματισμό δυστυχώς

      Κάνω μια πρώτη πρόταση

      Βαθμολογίες On Line Καταστημάτων από την Κοινότητά μας

      Το έκανα επείτηδες online για να μπορούμε να το διαχειριστούμε παραπάνω απο ένα άτομο

      Περιμένω και άλλες προτάσεις!


      Μου αρέσει, πρέπει να βάλουμε και άλλες στήλες... Και εννοείται κάνα γραφηματακι
      Ο ιδανικός χρόνος για να αρχίσει η διαμόρφωση του χαρακτήρα ενός παιδιού είναι εκατό χρόνια πριν τη γέννησή του.
      Είπε ο William Ralph Inge.

      Κάθε κέρδος είναι μια αδικία σε κάποιον και οι κρίσεις γεννάνε Κροίσους.
      Είπε ο Αριστοτέλης Ωνάσης.
    • Για να δούμε τι θα πουν πρώτα και οι διαχειριστές της κοινότητας
      Ο ιδανικός χρόνος για να αρχίσει η διαμόρφωση του χαρακτήρα ενός παιδιού είναι εκατό χρόνια πριν τη γέννησή του.
      Είπε ο William Ralph Inge.

      Κάθε κέρδος είναι μια αδικία σε κάποιον και οι κρίσεις γεννάνε Κροίσους.
      Είπε ο Αριστοτέλης Ωνάσης.
    • Ο/H Graydath έγραψε:

      Λοιπόν εμένα μου αρέσει! Μιας και δεν ξέρω και απο προγραμματισμό δυστυχώς
      Αυτο άστο σε μένα ... εσεις προχωράτε :wink:
    • Ο/H Bodai έγραψε:

      Αυτο άστο σε μένα ... εσεις προχωράτε
      Τι εννοείς, ότι μπορούμε να σου πούμε μία ιδέα μας και εσύ στην συνέχεια να την υλοποιήσεις με τα δικά σου κόλπα. Με λίγα λόγια μπορούμε μέσα από μία ενότητα να τρέχουν από πίσω διάφορα κολπάκια προγραμματισμού; Δηλαδή, με το που συμπληρώνεται ένας πίνακας από κάποιο μέλος να υπάρχει από πίσω μία βάση δεδομένων που θα κάνει όλη αυτή τη δουλεία που θα κάναμε εμείς χειροκίνητα; Θα 'θελες να σου τα γράψω όλα αυτά και να δεις εάν εσύ μπορείς και έχεις τον χρόνο (ξέρουμε όλοι ότι είναι χρονοβόρο) να γίνουν πραγματικότητα;
      Ο ιδανικός χρόνος για να αρχίσει η διαμόρφωση του χαρακτήρα ενός παιδιού είναι εκατό χρόνια πριν τη γέννησή του.
      Είπε ο William Ralph Inge.

      Κάθε κέρδος είναι μια αδικία σε κάποιον και οι κρίσεις γεννάνε Κροίσους.
      Είπε ο Αριστοτέλης Ωνάσης.
    • Διαφήμιση
    • Εννοώ ότι θα σας βοηθήσω να περάσετε τους "σκοπέλους", με τον έναν ή τον άλλο τρόπο. Εσείς σχεδιάστε το excel που θέλετε (πως φαντάζεστε πως θα είναι) και στα δύσκολα εγω εδω είμαι ...
      Και στην access εννοείται αν χρειάζεται .. :whistling: