Διαφήμιση

Xiaomi Mi 4C - Γενικές πληροφορίες από κατόχους

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Xiaomi Mi 4C - Γενικές πληροφορίες από κατόχους

      Καλησπέρα στο forum και τα μέλη-κατόχους του Mi 4C.

      Είμαι πολλά χρόνια στο οικοσύστημα του android με Nexus 5 και G3 να είναι οι τελευταίες μου χρονικά συσκευές.

      Είδα πριν κάποιες εβδομάδες το μοντέλο αυτό και η αλήθεια είναι ότι μου κίνησε το ενδιαφέρον για αγορά. Επειδή όμως αφενός δεν έχω ξανααγοράσει κάποιο xiaomi και αφετέρου λίγο που έψαξα και εδώ και στο en.miui διαβάζω για αρκετά χαζό- (και μη) προβλήματα θα ήθελα τα φώτα σας για το αν αξίζει να προβώ στην αγορά του.

      1. Δεν χρησιμοποιώ την ελληνική γλώσσα στα μενού των κινητών μου, παρά μόνο ελληνικό πληκτρολόγιο. Έχει νόημα να περάσω την ελληνική rom;Ρωτάω γιατί δεν θα ήθελα (σε πρώτη φάση) να μπλέξω με τα ίδια πράγματα που έκανα στο nexus. Θα ήθελα κάτι που να δουλέυει σωστά out of the box με ΟΤΑ updates όταν αυτά υπάρχουν κ.λπ. Ποια η γνώμη σας;
      2. Ραδιόφωνο υπάρχει τελικά ή όχι;
      3. Υποστηρίζουν και οι 2 sim 4G ή μόνο η πρώτη; Υποθέτω είναι Dual Stand-by σωστά;
      4. Όσοι το έχετε με vodafone, έχετε θέμα με 4G λήψη; Δεν έχω βρει κάπου, λόγω έλλειψης της μπάντας 20, ότι η vodafone εκπέμπει στα 800, αλλά διαβάζω παντού ότι είναι "απαραίτητη" η υποστήριξη. Τι λέτε;
      5. Έχοντας τον snapdragon 808 δεν θα έπρεπε να υποστηρίζει 4G+ ταχύτητες (LTE Cat. 6); Ή είναι λάθος τα specs που δίνει το gsmarena, λέγοντας LTE Cat. 4;
      6. Έχετε δοκιμάσει να ακούσετε μουσική από στερεωφονικό μέσω auxiliary; Χρησιμοποιώ κατά κόρον το spotify στο αυτοκίνητο και θα ήθελα γνώμες για ποιότητα κι ένταση. Αυτή τη στιγμή χρησιμοποιώ γι'αυτήν τη δουλειά ένα iPhone 4S μιας και είναι χαοτική η ακουστική διαφορά σε σύγκριση με το G3. (αρχικά σε ένταση και μετά σε μπάσο)
      7. Με βάση το 3 και το 6: Χρησιμοποιώ το spotify μέσω cosmote για τα 500ΜΒ (πλέον) δωρεάν streaming. Αν βάλω την cosmote στη θέση 2 (στην πρώτη τον κανονικό μου αριθμό με το "καλό" πρόγραμμα) θα μπορώ να εναλλάσω κάπως ποια κάρτα θα δίνει δεδομένα κάθε στιγμή; ή ακόμα καλύτερα να επιλέγω ότι γι'αυτό το app να χρησιμοποιέι data από τη sim 2;
      8. Εγγύηση συσκευών (12 ή 24 μήνες;) γίνεται μέσω καταστήματος αγοράς ή απευθείας με xiaomi (όπως π.χ. asus)?

        edit

      9. Επειδή χρησιμοποιώ κατά κόρον google services (Now, Inbox, Maps, Drive, Keep, Photos) έχετε παρατηρήσει κάποια δυσλειτουργία ή bug?


      Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη πολύτιμη βοήθειά σας.
    • Καλώς ήρθες στο φόρουμ!

      1. Δεν είναι μόνο η γλώσσα που κάνει την (τεράστια) διαφορά! Η γνώμη μου είναι ότι ΠΡΕΠΕΙ να χρησιμοποιήσεις ελληνική ρομ, για πολλούς λόγους, που εάν ψάξεις λίγο στο φόρουμ θα βρεις αρκετούς! Φυσικά κάλιστα μπορείς να έχεις αγγλικά σαν γλωσσα στη συσκευή σου και να χρησιμοποιείς ότι πληκτρολόγιο θέλεις...
      2. Μόνο μέσω internet... H συσκευή δεν διαθέτει FM radio receiver
      3. Ναι, είναι Dual Stand-by και ΝΑΙ υποστηρίζει και στα δύο slots 4G
      4. Η Vodafone δεν εκπέμπει στα 800MHz. Η WIND είναι που το κάνει, κάπου στην επαρχία... Δεν θα έχεις πρόβλημα με Vodafone
      5. Απο κάτω είναι ένα αληθινό speedtest με 4G της Cosmote, απο την slot 2... ειδική παραγγελία για σένα! :D



      6. Δεν έχω ΙΔΕΑ!
      7. Δεν έχω ΙΔΕΑ!
      8. Γίνεται μέσω του καταστήματος που το αγοράζεις και είναι 12 μήνες... αλλά στην ουσία θα τη χρειαστείς μόνο εάν σου τύχει κάποιο σοβαρό hardware...
      9. Πάρα πολλές δυσλειτουργίες έχουν όλα τα Gapps, με τις αγγλοκινέζικες roms! Όσο και εάν χρησιμοποιείς την ελληνική GTV, όχι μόνο δεν θα έχεις πρόβλημα, αλλά θα βρεις όλα τα απαραίτητα και γνωστά Gapps προεγκατεστημένα στη rom

      Καλή επιτυχία στις αποφάσεις σου! :thumbsup:

      :thumbsup:
    • Σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια, το τεστ και τις παρατηρήσεις σου! :thumbsup:

      Άλλες γνώμες ή σχόλια επί των παραπάνω καλοδεχούμενα. :)
    • Διαφήμιση