Διαφήμιση

"Καθαρή Εγκατάσταση" rom χωρίς τη χρήση PC

    • Οδηγός
    • Xiaomi

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • 2 ερωτήσεις

      1: Γιατί να μην αποθηκεύσω την ΡΟΜ στην εξωτερική SD και απλά να μην την wipeαρω και να διαλέξω εγκατάσταση από εκεί? (πχ εγώ τώρα δεν έχω otg καλώδιο ούτε φλασάκι). Πρέπει να κάνεις wipe και την sd card?

      2. Εγώ που θέλω να δοκιμάσω διάφορες ρομ και να κάνω καθαρές εγκαταστάσεις υπάρχει τρόπος χωρίς να κάνω όλη τη μανούρα να τα περνάω από την αρχή όλα?? Δλδ apps, επαφές, συντομέυσεις, εικονίδια, ρυθμίσεις να μένουν ως έχουν και απλά να αλλάζει η ρομ, χωρίς προβλήματα.
    • Ο/H mihalisvolos έγραψε:

      2 ερωτήσεις
      1: Γιατί να μην αποθηκεύσω την ΡΟΜ στην εξωτερική SD και απλά να μην την wipeαρω και να διαλέξω εγκατάσταση από εκεί? (πχ εγώ τώρα δεν έχω otg καλώδιο ούτε φλασάκι). Πρέπει να κάνεις wipe και την sd card?

      2. Εγώ που θέλω να δοκιμάσω διάφορες ρομ και να κάνω καθαρές εγκαταστάσεις υπάρχει τρόπος χωρίς να κάνω όλη τη μανούρα να τα περνάω από την αρχή όλα?? Δλδ apps, επαφές, συντομέυσεις, εικονίδια, ρυθμίσεις να μένουν ως έχουν και απλά να αλλάζει η ρομ, χωρίς προβλήματα.

      1. Ο οδηγός απευθύνεται και σε συσκευές χωρίς εξωτερική SD card. Φυσικά και μπορείς εάν έχεις αξιόπιστη SD και εννοείται ότι δεν πρέπει να την διαγράψεις.
      2. Μπορείς να πάρεις τοπικό back up, να το φυλάξεις εκτός εσωτερικού χώρου (π.χ. μέσα στην εξωτερική σου SD) και να το επαναφέρεις μετά την εγκατάσταση της νέας ρομ. Το τοπικό Back up το παίρνουμε απο τη διαδρομή, "Ρυθμίσεις-->Πρόσθετες Ρυθμίσεις-->Αντίγραφα & επαναφορά-->Τοπικά αντίγραφα->Δημιουργία αντιγράφου.

      Υπενθύμιση: Πάντα με γεμάτη μπαταρία τα κάνουμε όλα αυτά.
    • Ο/H caeser έγραψε:

      Ο/H mihalisvolos έγραψε:

      2 ερωτήσεις1: Γιατί να μην αποθηκεύσω την ΡΟΜ στην εξωτερική SD και απλά να μην την wipeαρω και να διαλέξω εγκατάσταση από εκεί? (πχ εγώ τώρα δεν έχω otg καλώδιο ούτε φλασάκι). Πρέπει να κάνεις wipe και την sd card?

      2. Εγώ που θέλω να δοκιμάσω διάφορες ρομ και να κάνω καθαρές εγκαταστάσεις υπάρχει τρόπος χωρίς να κάνω όλη τη μανούρα να τα περνάω από την αρχή όλα?? Δλδ apps, επαφές, συντομέυσεις, εικονίδια, ρυθμίσεις να μένουν ως έχουν και απλά να αλλάζει η ρομ, χωρίς προβλήματα.
      1. Ο οδηγός απευθύνεται και σε συσκευές χωρίς εξωτερική SD card. Φυσικά και μπορείς εάν έχεις αξιόπιστη SD και εννοείται ότι δεν πρέπει να την διαγράψεις.
      2. Μπορείς να πάρεις τοπικό back up, να το φυλάξεις εκτός εσωτερικού χώρου (π.χ. μέσα στην εξωτερική σου SD) και να το επαναφέρεις μετά την εγκατάσταση της νέας ρομ. Το τοπικό Back up το παίρνουμε απο τη διαδρομή, "Ρυθμίσεις-->Πρόσθετες Ρυθμίσεις-->Αντίγραφα & επαναφορά-->Τοπικά αντίγραφα->Δημιουργία αντιγράφου.

      Υπενθύμιση: Πάντα με γεμάτη μπαταρία τα κάνουμε όλα αυτά.
      Ceasar σε ευχαριστώ πολύ!
    • Διαφήμιση
    • Ο/H caeser έγραψε:

      Ο/H Vulk έγραψε:

      Πολύ αναλυτικός ο οδηγός!
      Σε αναμονή για το redmi note 2 μου και διαβάζω σε μια προσπάθεια να προετοιμαστώ όσο γίνεται το δυνατόν καλύτερα.


      Υποθέτω αυτός ο τρόπος είναι μονόδρομος για κάποιον που δουλεύει σε macintosh!
      Για να ακολουθήσει κάποιος αυτό τον οδηγό πρέπει να έχει TWRP recovery στη συσκευή του. Επειδή ΟΛΕΣ οι συσκευές που έρχονται εδώ, έρχονται με Mi-recovery, αρχικά υπάρχει ..."κόλλημα". Για να το προσπεράσεις αυτό το πρόβλημα, ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΧΡΗΣΗ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ (επειδή εάν είχες πρόσβαση σε υπολογιστή με windows, δεν υπάρχει λόγος να κάνεις τα παρακάτω) πρέπει να κάνεις τα εξής:
      Το σκεπτικό:

      Ο στόχος είναι να βάλουμε TWRP στη συσκευή ΧΩΡΙΣ τη χρήση υπολογιστή:
      Αυτό θα το επιτύχουμε, βάζοντας την εφαρμογή "flashify" στη συσκευή.
      Όμως για να βάλουμε την εφαρμογή "flashify" στη συσκευή και να δουλεύψει, πρέπει η συσκευή να είναι rooted.
      Για να είναι rooted η συσκευή, πρέπει να φοράει μια οποιαδήποτε developer rom.
      Όμως, οι κινέζικες συσκευές που παραλαμβάνουμε απο τα τα online καταστήματα, στη συντριπτική τους πλειοψηφία φοράνε stable rom.
      (αν παραλάβουμε συσκευή με developer rom, δεν έχουμε θέμα. Ακολουθούμε τις παρακάτω οδηγίες απο το Νο 8 και κάτω)

      Η λύση σε όλο αυτό το σενάριο έχει ως εξής:

      1.Βρίσκουμε μια οποιαδήποτε developer rom για τη συσκευή μας και την βάζουμε σε ένα στικάκι, μαζί με το αρχείο recovery.img του TWRP που υπάρχει στο φόρουμ.
      (αυτό γίνεται και με macintosh)
      2. Βρίσκουμε ένα OTG καλώδιο
      3. Με το που παραλάβουμε την συσκευή, συνδέουμε το στικάκι με το καλώδιο OTG και μεταφέρουμε ΧΥΜΑ μέσα στη συσκευή μας τη developer rom, που έχουμε στο στικάκι. Μέσα απο την εφαρμογή "Αρχεια" της συσκευής, μετονομάζουμε τη developer ρομ σε "update.zip". Τώρα αντιγράφουμε το " update.zip", πίσω στο στικάκι.
      4. Επιστρέφουμε στη συσκευή και κάνουμε factory reset/default μέσα απο το μενού.
      5. Όταν ξεκινήσει η συσκευή, ξαναρίχνουμε το "update.zip" πίσω στη συσκευή ...ΧΥΜΑ!
      6. Απο τον updater ή απο το Mi-recovery της συσκευής φλασάρουμε το αρχείο "update.zip"
      7. Τώρα ξεκινάμε τη συσκευή μας με developer rom...
      8. Κατεβάζουμε απο το Play Store to Flashify (ή έχουμε φροντίσει νωρίτερα -εάν υπάρχει η δυνατότητα - να το έχουμε σαν .apk στο στικάκι μας)
      9. Το κάνουμε εγκατάσταση, του δίνουμε δικαιώματα root και φλασάρουμε το TWRP recovery.img που έχουμε κατεβάσει νωρίτερα και το έχουμε μέσα στο στικάκι μας. (αν δεν το φλασάρει απο το στικάκι, το φέρνουμε μέσα στη συσκευή)
      10. Τώρα έχουμε TWRP στη συσκευή μας... και μπορούμε να ακολουθήσουμε τον παραπάνω οδηγό! :D
      Καλη επιτυχία! :thumbsup:
      Επιτέλους παρέλαβα! Εξωτερικά είμαι πολύ ευχαριστημένος με το redmi note 2!
      Δυστυχώς όμως κόλλησα πολύ νωρίς από το 6ο βήμα!
      Δεν έβρισκα τον updater όσο και αν έψαξα οπότε με των συνδυασμό των πλαϊνών πλήκτρων μπήκα σε mi-recovery για να τρέξω το update.zip και μου έβγαλε το παρακάτω:

    • Ο/H Vulk έγραψε:

      Επιτέλους παρέλαβα! Εξωτερικά είμαι πολύ ευχαριστημένος με το redmi note 2!
      Δυστυχώς όμως κόλλησα πολύ νωρίς από το 6ο βήμα!
      Δεν έβρισκα τον updater όσο και αν έψαξα οπότε με των συνδυασμό των πλαϊνών πλήκτρων μπήκα σε mi-recovery για να τρέξω το update.zip και μου έβγαλε το παρακάτω:
      Ναι...γαμώτο!
      Να υποθέσω ότι είσαι χωρίς PC, ε?
      Μπορείς να δεις η rom που φοράει τώρα η συσκευή εάν είναι Stable ή Developer? (απο το ρυθμίσεις-->σχετικά με το τηλέφωνο-->έκδοση MIUI φαίνεται αυτό)
    • Πολυ ωραιος οδηγος! Θελω να προσθέσω ενα πραγμα μονο για ολους τους χρηστες. Σε δικο μου κινητο (redmi note 2) και τις 2 φορες που εβαλα καινουρια rom την εγκατασταση μου την εκανε με την δευτερη προσπαθεια. Την πρωτη φορα μου εγραφε failed. Οποτε μην τρομαξετε αν δεν πετυχει με την πρωτη...
    • Διαφήμιση
    • Καλημέρα χρονια πολλά σε όλους.
      Και στο δικό μου redmi note 2 το φλας έγινε με τη δεύτερη.
      Όσο για το twrp το έβαλα με flashify αλλά χρησιμοποιόντας το img .
      Το zip ενώ έλεγε ότι έγινε φλας
      Δεν έκανε τιποτα.
    • Καίσαρα θα μπορούσες να ανεβάσεις κάποια στιγμή φωτογραφίες στον οδηγό με στιγμιότυπα από το έγχρωμο TWRP (νέα έκδοση) για αυτούς που είναι τελείως αρχάριοι και διστακτικοί;
      Redmi Note 8T (Willow)
      Official Global stable 11.0.7.0 (PCXEUXM)
    • καλημερα σε redminote 2 που στο recovery μου βγαζει 2 τετραγωνακια κινεζικα και ενα αγγλικα που μαλλον ειναι το mirecovery μπορω να κανω καθαρη εγκατασταση με τη μεθοδο του usb χωρις να περασω TWRP?
      σε καινουρια συσκευη για να βαλω την ελληνικη ρομ
    • Ο/H vabene73 έγραψε:

      εγκατασταση με τη μεθοδο του usb χωρις να περασω TWRP?
      όχι δεν μπορείς
      Redmi Note 8T (Willow)
      Official Global stable 11.0.7.0 (PCXEUXM)
    • Διαφήμιση