Διαφήμιση

Xiaomi MiFa F1 review

    • Review
    • Xiaomi MiFa F1 review

      Xiaomi MiFa F1 review




      Πρόσφατα η ΧΙΑΟΜΙ, γνωστή κατασκευάστρια έξυπνων συσκευών ανακοίνωσε μια νέα σειρά προϊόντων, η οποία φέρει το MiFa logo και αποτελείται από wireless bluetooth speakers. Στην σημερινή παρουσίαση θα πάρετε μια γεύση από το MiFa F1 μοντέλο! Το F1 είναι ένα μικρό, εύκολο στην μεταφορά και ποιοτικό gadget όπου επεκτείνει τις δυνατότητες ενός smartphone και σας προκαλεί να το έχετε πάντα μαζί σας.




      Συσκευασία
      Έρχεται σε μια προσεγμένη συσκευασία η οποία αποτελείται από σκληρό πλαστικό, και η μπροστινή διάφανη επιφάνεια της έχει το F1 σε πρώτο πλάνο. Όσοι έχουν αγοράσει πάλι προϊόν του κινέζικου κολοσσού, θα έχουν σίγουρα παρατηρήσει το διακριτικό αυτοκόλλητο γνησιότητας όπου αν το ξύσετε σας αποκαλύπτει έναν μοναδικό κωδικό, ο οποίος πιστοποιεί την γνησιότητα του προϊόντος. Τον συγκεκριμένο κωδικό μπορείτε να τον τοποθετήσετε στην ειδική φόρμα που θα βρείτε στην ιστοσελίδα της εταιρίας ώστε να επιβεβαιώσετε την μοναδικότητα και γνησιότητα του.



      Παρελκόμενα
      Προχωρώντας στο άνοιγμα της συσκευασίας βρίσκουμε δύο φυλλάδια, το πρώτο είναι το εγχειρίδιο χρήσης, γραμμένο σε τρεις γλώσσες (συμπεριλαμβανομένων των αγγλικών) και έχει αναλυτικές οδηγίες για την χρήση της συσκευής, και το warranty card. Πίσω ακριβώς από το καπάκι, σε μια ξεχωριστή θήκη βρίσκεται έξυπνα κρυμμένο το κίτρινο USB/micro USB καλώδιο, το οποίο είναι υπεύθυνο για την φόρτιση της συσκευής, την δυνατότητα μεταφοράς τραγουδιών στην SD κάρτα και στην μεταφορά ήχου από οποιαδήποτε πηγή έχει USB υποδοχή. Για τις δυνατότητες του MiFa F1 θα μιλήσουμε παρακάτω.



      Πρώτη Ματιά
      Από την πρώτη στιγμή που έπιασα το MiFa F1 στα χέρια μου ένιωσα την αίσθηση ποιότητας και μου άρεσαν πολύ τα υλικά που επέλεξε η Xiaomi. Αρχικά με την πρώτη ματιά ξεχωρίζει το MiFa λογότυπο, ο κρίκος και το ασημένιου χρώματος μεταλλικό δαχτυλίδι όπου και αυτό με την σειρά του συμβάλει στην ανάδειξη της ποιότητας της συσκευής. Το πάνω διάτρητο μέρος της συσκευής είναι μεταλλικό ενώ το κυρίως κυρτό σώμα του F1 αποτελείται από σκληρό πλαστικό. Ένα ακόμα σκληρότερο πλαστικό βρίσκεται περιμετρικά του F1 και την ποιότητα αυτού ακολουθούν τα πλήκτρα. Τέλος, στο κάτω μέρος βρίσκεται ένα μικρό λαστιχένιο δαχτυλίδι, το οποίο συμβάλει στην στήριξη της συσκευής και στην αποφυγή κραδασμών και τριγμών κατά την λειτουργία του F1.



      Δυνατότητες
      Πάμε να δούμε τώρα τι προσφέρει το MiFa F1. Αρχικά όπως είπα και στην αρχή, πρόκειται για ένα bluetooth speaker, άρα το κύριο χαρακτηριστικό του είναι η ασύρματη αναπαραγωγή αρχείων ήχου από smartphone, laptop, tablet, desktop PC ή οποιαδήποτε άλλη συσκευή υποστηρίζει bluetooth συνδεσιμότητα. H xiaomi όμως δεν αρκέστηκε στην δημιουργία ενός ακόμα wireless bluetooth speaker και έτσι εφοδίασε το MiFa F1 με μοναδικά χαρακτηριστικά για την κατηγορία του και για την τιμολογιακή του κατηγορία αντίστοιχα.
      Αρχικά, υπάρχει υποστήριξη για micro SD κάρτες, γεγονός που δίνει στο F1 την δυνατότητα να γίνει ένα αυτόνομο μέσω αναπαραγωγής. Στην συνέχεια, εάν δεν σας καλύπτει ούτε το bluetooth αλλά ούτε και η αναπαραγωγή από την micro SD κάρτα υπάρχει η δυνατότητα να συνδέσετε το F1 σε μία πηγή που έχει USB υποδοχή και έτσι αυτό θα γίνει το speaker της συσκευής. Επίσης, διαθέτει μικρόφωνο και ένα ειδικό πλήκτρο ώστε να απαντάτε σε κλήσεις όταν είναι συνδεδεμένο με bluetooth στο κινητό σας τηλέφωνο! Τέλος, περιμετρικά της συσκευής βρίσκονται από αριστερά προς τα δεξιά τα εξής πλήκτρα:
      1. Πλήκτρο για να απαντάτε σε κλήσεις,
      2. On/Off button όπου λειτουργεί και ως Mode Button, όταν δηλαδή ανοίξει η συσκευή με παρατεταμένο πάτημα στην συνέχεια με σύντομο πάτημα εναλλάσσετε από bluetooth σε SC card mode.
      3. Play/Pause button με σύντομο πάτημα / Bluetooth connect/Bluetooth Disconnect με παρατεταμένο πάτημα.
      4. Next button με σύντομο πάτημα / Volume Up με παρατεταμένο πάτημα
      5. Previous button με σύντομο πάτημα / Volume Down με παρατεταμένο πάτημα
      Δίπλα από τα κουμπιά βρίσκεται ένα LED φωτάκι όπου ανάλογα το χρώμα και τον ρυθμό ανανέωσης του επιδεικνύει το mode της συσκευή και το μικρόφωνο. Γυρνώντας την συσκευή λίγο ακόμα βρίσκονται η micro SD υποδοχή και το USB port. Σημειώστε ότι και οι δύο υποδοχές είναι καλά μονωμένες από το περιβάλλον με λαστιχένια καλύμματα.

      Τεχνικά Χαρακτηριστικά
      Διαστάσεις: W81*D81*H38mm
      Βάρος: 202 γραμμάρια
      Speaker type Portable bluetooth speaker
      Speaker system Mono
      Passive/Active Active
      Battery Built-in 1100 mAh li-on battery DC5V-500mA USB
      Loudspeaker 2INCH + Bas
      RMS 4Ω 3W
      Frequency Response 80Hz~18KHz
      Bluetooth version Bluetooth 2.1+EDR
      USB specification USB2.0 Compatible with USB1.1
      File format APE/FLAC/WAV/WMA/MP3

      Final Words - Αυτονομία
      Ξεκινώντας να πω δύο λόγια για την ποιότητα, πρέπει να σας προειδοποιήσω ότι δεν είμαι γνώστης τεχνικών όρων σχετικά με την μουσική και επίσης πρέπει να έχετε υπόψιν σας ότι θα κρίνω την ποιότητα ενός portable wireless bluetooth speaker το οποίο κοστίζει κάτω από 50€. Επίσης, από παλαιότερη εμπειρία που μου έχουν προσκομίσει αντίστοιχα bluetooth speakers θα προσπαθήσω να κρίνω το F1 βάση των δικών μου υποκειμενικών κριτηρίων και ακουστικών επιλογών.

      Αρχικά έκανα χρήση τόσο unpluged κομματιών και επίσης προχώρησα στην αναπαραγωγή τραγουδιών που ξεχώρισαν για το bass, ψηλά και χαμηλά τα οποία εν τέλη με βοήθησαν να ξεχωρίσω την ποιότητα αναπαραγωγής του MiFa F1.
      Θα χαρακτήριζα το F1 πληρέστερο, χωρίς να δημιουργεί στον ακροατή την αίσθηση του "στομώματος" στα ψηλά,ούτε στην μέγιστη ένταση αναπαραγωγής και δεν μου δημιούργησε την αίσθηση ότι ακούω ένα flat ηχείο χωρίς χαρακτήρα. Επίσης, παρατήρησα ότι σε κάθε μουσικό είδος ανταποκρίνεται με μεγάλη πιστότητα χωρίς χρωματισμούς (σε σχέση με τον ανταγωνισμό και για τα δεδομένα της συσκευής - τιμή και κατηγορία).

      Βέβαια, βέβαια είθισται ότι για να έχουμε καλύτερο ηχητικό αποτέλεσμα σε μια μεγάλη γκάμα ηχητικών συχνοτήτων χρειάζονται τουλάχιστον 2.1 συστήματα ηχείων, στην προκειμένη περίπτωση όμως το F1 είναι ένα all in one ηχείο και το κρίνω ες έχει.

      Κεφάλαιο αυτονομία
      Έχοντας την περιέργεια να δω πόσες ώρες μπορεί το F1 να παίζει μουσική over bluetooth, σύνδεσα το smartphone μου και έβαλα μια μεγάλη λίστα αναπαραγωγής. Το Xiaomi MiFa F1 ρυθμίστηκε στην μέγιστη δυνατή ένταση, όπως επίσης και το smartphone. Εδώ αξίζει να αναφέρω ότι αλλάζοντας την ένταση του smartphone ενώ είναι συνδεδεμένο με το F1, ρυθμίζεται αντίστοιχα και η ένταση του F1. Το αποτέλεσμα ήταν λοιπόν περίπου 3.5 ώρες συνεχόμενης αναπαραγωγής μουσικής στην μέγιστη δυνατή ένταση. Αν και περίμενα παραπάνω αυτονομία, διότι η xiaomi το παρουσιάζει ως up to 10 hours δεν απογοητεύτηκα σε σχέση με τον ανταγωνισμό. Σίγουρα, η αυτονομία είναι μεγαλύτερη όταν ως πηγή οριστεί η τοπική micro SD κάρτα και όχι ένα smartphone μέσω bluetooth.

      Το Xiaomi MiFa F1, μου άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις, τόσο από την ποιότητα αναπαραγωγής, όσο και από την ποιότητα κατασκευής του. Είναι ένα ηχείο που μεταφέρεται εύκολα, εύκολο στην χρήση και χαίρομαι που θα συντροφεύει το smartphone μου. Το θεωρώ ιδανικό για χρήση στην παραλία και άλλες δραστηριότητες όπως πεζοπορία κ.ο.κ και επίσης χαίρομαι προσφέρει την δυνατότητα αυτόνομης αναπαραγωγής μουσικής με την χρήση μιας micro SD κάρτας.

      Εδώ μπορείτε να δείτε το album με τις φωτογραφίες, ενώ εδώ θα τις βρείτε σε μεγαλύτερη ανάλυση.

      Το αγόρασα από το κατάστημα Gearbest.com στην τιμή των ~40€. Πρόσφατα είδα ότι έχει έρθει και στην χώρα μας.
    • Αγαπητέ μου φίλε panmou....

      Πραγματικά από το αρτιότερο REVIEW που έχω δει εδώ και μήνες.....

      Ένα πραγματικό Μπράβο σου που μας πρόσφερες αυτό το Review και μας έκανες να τρέχουν τα σάλια μας για αυτό το απίθανο Gadget της Xiaomi.... :thumbsup:
      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



      ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
    • Ο/H MIUI_ART έγραψε:

      Αγαπητέ μου φίλε panmou....

      Πραγματικά από το αρτιότερο REVIEW που έχω δει εδώ και μήνες.....

      Ένα πραγματικό Μπράβο σου που μας πρόσφερες αυτό το Review και μας έκανες να τρέχουν τα σάλια μας για αυτό το απίθανο Gadget της Xiaomi.... :thumbsup:
      Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια!
      χαίρομαι που αρέσει στην κοινότητα και εύχομαι να μου δοθεί ξανά η ευκαιρία να προσφέρω περιεχόμενο όπως σήμερα!
    • Διαφήμιση
    • Ο/H K4rMa έγραψε:

      Ωραίος δικέ μου! Τρομερό review δε ηξερα καν οτι υπάρχει!
      Επίσης και στο τρομερό και στο ότι δεν ήξερα.

      Μπορούμε σε ένα τόπικ (αν υπάρχει απλά πέστε μου το, δεν το έχω βρει) να μπουν όλα τα αντικείμενα που έβγαλε η Xiaomi ???