Διαφήμιση

Mi Fit v2.3.0 GR - 2.4.1 EN (η εφαρμογή διαχείρισης του Mi band)

  • Application
  • Xiaomi
  • Ο/H kosmasdel έγραψε:

    Καλημέρα. Τελικά έχω πρόβλημα με το gadgetbridge. Δεν συνδέεται με τίποτα ξανά. Δεν έχω εγκατεστημένο καθόλου το Mi fit. Μετα από 2-3 συνδέσεις που έκανα και δούλευε κανονικά πλέον .
    Έχω ξαναγράψει όταν αργεί να συνδεθεί πολύ ώρα, κράτα παρατεταμένα το δάχτυλο στην οθόνη του gadgetBridge (στα μεγάλα γράμματα εκεί που λέει "Mi Band 2") μέχρι να αποσυνδεθεί και μετά ξανακάνε ένα απλό tap στο ίδιο σημείο για να ξανασυνδεθεί
  • Ο/H kosmasdel έγραψε:

    Καλημέρα. Τελικά έχω πρόβλημα με το gadgetbridge. Δεν συνδέεται με τίποτα ξανά. Δεν έχω εγκατεστημένο καθόλου το Mi fit. Μετα από 2-3 συνδέσεις που έκανα και δούλευε κανονικά πλέον αρνείται πεισματικά να συνδεθεί. Με το mi fit δεν είχα κανένα θέμα με δυσκολία σύνδεσης ή αποσυνδέσεις οπότε μάλλον δεν είναι θέμα του band. Υπάρχει κάποια ρύθμιση που μου διαφεύγει;
    Χρειάζομαι το gadgetbridge μόνο το πρόβλημα του reboot του miband όταν η επαφή που σε καλεί έχει πολλά γράμματα.
    Είχα πρόβλημα και εγώ στην αρχή... Έχει μια επιλογή για να είναι ανίχνευσιμο στο gadgetbridge και μετά έστρωσε..... Αλλά αφού λες ότι έχει συνδεθεί κάνα δυο φορές!!
  • Ο/H lousou έγραψε:

    Ο/H kosmasdel έγραψε:

    Καλημέρα. Τελικά έχω πρόβλημα με το gadgetbridge. Δεν συνδέεται με τίποτα ξανά. Δεν έχω εγκατεστημένο καθόλου το Mi fit. Μετα από 2-3 συνδέσεις που έκανα και δούλευε κανονικά πλέον .
    Έχω ξαναγράψει όταν αργεί να συνδεθεί πολύ ώρα, κράτα παρατεταμένα το δάχτυλο στην οθόνη του gadgetBridge (στα μεγάλα γράμματα εκεί που λέει "Mi Band 2") μέχρι να αποσυνδεθεί και μετά ξανακάνε ένα απλό tap στο ίδιο σημείο για να ξανασυνδεθεί
    Δεν λειτουργεί όση ώρα και να το πατάω καθώς δεν συνδέεται με τίποτα ώστε να αποσυνδεθεί.

    Ο/H jimbrav έγραψε:

    Ο/H kosmasdel έγραψε:

    Καλημέρα. Τελικά έχω πρόβλημα με το gadgetbridge. Δεν συνδέεται με τίποτα ξανά. Δεν έχω εγκατεστημένο καθόλου το Mi fit. Μετα από 2-3 συνδέσεις που έκανα και δούλευε κανονικά πλέον αρνείται πεισματικά να συνδεθεί. Με το mi fit δεν είχα κανένα θέμα με δυσκολία σύνδεσης ή αποσυνδέσεις οπότε μάλλον δεν είναι θέμα του band. Υπάρχει κάποια ρύθμιση που μου διαφεύγει;
    Χρειάζομαι το gadgetbridge μόνο το πρόβλημα του reboot του miband όταν η επαφή που σε καλεί έχει πολλά γράμματα.
    Είχα πρόβλημα και εγώ στην αρχή... Έχει μια επιλογή για να είναι ανίχνευσιμο στο gadgetbridge και μετά έστρωσε..... Αλλά αφού λες ότι έχει συνδεθεί κάνα δυο φορές!!
    Ποια είναι αυτή η επιλογή; Η μόνη που βρήκα είναι μία που λέει για αντιστοίχιση bluetooth και να απενεργοποιηθεί αν υπάρχουν προβλήματα σύνδεσης.
  • Διαφήμιση
  • Ο/H kosmasdel έγραψε:

    Ποια είναι αυτή η επιλογή; Η μόνη που βρήκα είναι μία που λέει για αντιστοίχιση bluetooth και να απενεργοποιηθεί αν υπάρχουν προβλήματα σύνδεσης.
    Η επιλογή να είναι η συσκευή (mi band) ανιχνεύσιμη και από άλλες συσκευές, δεν νομίζω να υπάρχει στο gadgetbridge, μόνο στο mi fit την έχω δει.

    Αυτό που κάνω εγώ όταν έχω πρόβλημα σύνδεσης είναι να κλείνω το gadgetbridge από τον task manager του κινητού. Από ότι βλέπω έχεις xiaomi οπότε αν είσαι με miui πατάς το αριστερό κουμπί (menu, 3 οριζόντιες γραμμές) και σου ανοίγει ο task manager που δείχνει τις εφαρμογές που είναι φορτωμένες στην μνήμη. Βρίσκεις το gadgetbridge και το σέρνεις προς τα επάνω για να τερματιστεί. Μετά ξανανοίγεις το gadgetbridge και λογικά μετά από 10''-20'' δευτερόλεπτα θα έχει ολοκληρωθεί η σύνδεση αυτόματα χωρίς να πατήσεις τίποτα.
  • Ο/H kosmasdel έγραψε:

    Δεν λειτουργεί όση ώρα και να το πατάω καθώς δεν συνδέεται με τίποτα ώστε να αποσυνδεθεί.

    Ο/H jimbrav έγραψε:

    Ο/H kosmasdel έγραψε:

    Καλημέρα. Τελικά έχω πρόβλημα με το gadgetbridge. Δεν συνδέεται με τίποτα ξανά. Δεν έχω εγκατεστημένο καθόλου το Mi fit. Μετα από 2-3 συνδέσεις που έκανα και δούλευε κανονικά πλέον αρνείται πεισματικά να συνδεθεί. Με το mi fit δεν είχα κανένα θέμα με δυσκολία σύνδεσης ή αποσυνδέσεις οπότε μάλλον δεν είναι θέμα του band. Υπάρχει κάποια ρύθμιση που μου διαφεύγει;
    Χρειάζομαι το gadgetbridge μόνο το πρόβλημα του reboot του miband όταν η επαφή που σε καλεί έχει πολλά γράμματα.
    Είχα πρόβλημα και εγώ στην αρχή... Έχει μια επιλογή για να είναι ανίχνευσιμο στο gadgetbridge και μετά έστρωσε..... Αλλά αφού λες ότι έχει συνδεθεί κάνα δυο φορές!!
    Ποια είναι αυτή η επιλογή; Η μόνη που βρήκα είναι μία που λέει για αντιστοίχιση bluetooth και να απενεργοποιηθεί αν υπάρχουν προβλήματα σύνδεσης.
    Ναι αυτή είναι !!!
  • Ο/H panandreas έγραψε:

    Ο/H kosmasdel έγραψε:

    Ποια είναι αυτή η επιλογή; Η μόνη που βρήκα είναι μία που λέει για αντιστοίχιση bluetooth και να απενεργοποιηθεί αν υπάρχουν προβλήματα σύνδεσης.
    Η επιλογή να είναι η συσκευή (mi band) ανιχνεύσιμη και από άλλες συσκευές, δεν νομίζω να υπάρχει στο gadgetbridge, μόνο στο mi fit την έχω δει.
    Αυτό που κάνω εγώ όταν έχω πρόβλημα σύνδεσης είναι να κλείνω το gadgetbridge από τον task manager του κινητού. Από ότι βλέπω έχεις xiaomi οπότε αν είσαι με miui πατάς το αριστερό κουμπί (menu, 3 οριζόντιες γραμμές) και σου ανοίγει ο task manager που δείχνει τις εφαρμογές που είναι φορτωμένες στην μνήμη. Βρίσκεις το gadgetbridge και το σέρνεις προς τα επάνω για να τερματιστεί. Μετά ξανανοίγεις το gadgetbridge και λογικά μετά από 10''-20'' δευτερόλεπτα θα έχει ολοκληρωθεί η σύνδεση αυτόματα χωρίς να πατήσεις τίποτα.
    Οχι, τιποτα δεν κανει και ετσι. Αργοτερα θα βαλω το mifit για να ενεργοποιησω την λειτουργια που αναφερθηκε πριν να ειναι ορατο το miband και σε αλλες συσκευες.
  • Ναι η επιλογή να είναι ανιχνεύσιμο πρέπει να ναι ενεργοποιημένη.
    Επίσης μπορείς να δοκιμάσεις να το κάνεις unpair απ το mi fit και μετα και απ το gb και μετα pair παλι.
    Εγω το χω paired και με τα 2 αλλα το χω βγαλει το Mi fit.

    Λπν σας εχω μια εκδοση προχειρα εδω, διόρθωσα τα Ελληνικά κ έβαλα μια επιλογή να δείχνει το/τα τελευταία μυνήματα με double tap στο κουμπί (βασικα επειδη δε πιανει καλα ειναι 2 φορες ταπ σε 1 sec) ανάλογα με τη νέα ρύθμιση που προσθεσα στο Mi Band Settings.


    - gb-lousou-latest_testing.apk


    Αυτό παραμένει ίδιο:
    - Mili_pro_no_spaces_align.ft
  • Διαφήμιση
  • Ο/H lousou έγραψε:

    Ναι η επιλογή να είναι ανιχνεύσιμο πρέπει να ναι ενεργοποιημένη.
    Επίσης μπορείς να δοκιμάσεις να το κάνεις unpair απ το mi fit και μετα και απ το gb και μετα pair παλι.
    Εγω το χω paired και με τα 2 αλλα το χω βγαλει το Mi fit.
    Λοιπόν τα δοκίμασα όλα. Για έναν παράξενο λόγο η λύση είναι να έχω οπωσδήποτε το mifit. Όταν συνδέεται τοπ Mifit το gb συνδέεται ακαριαία και με κλειστή την επιλογή της ανιχνευσιμότητας. Αν απεγκαταστήσω το mifit το gb "μουλαρώνει" και δεν συνδέεται με τίποτα. Μόλις εγκαταστήσω πάλι το mifit και το συνδέσω συνδέεται άμεσα και το gb.
  • Σύντομες οδηγίες για το GadgetBridge:
    Μέρος α)
    - Απεγκατάσταση Mi Fit.
    - Εγκατάσταση τελευταίου Mi Fit Ελληνικού από τον Mad ή του τελευταίου Mi Fit από το PlayStore
    - Σύνδεση Mi Band μέχρι να αναβαθμιστεί το firmware από το Band (από το 1.0.53 και πάνω είναι οκ, ελέγξτε τις πληροφορίες στις λεπτομέρειες του Band που δίνει το Mi fit)
    - Απενεργοποίηση των ειδοποιήσεων του Mi Fit για κλήσεις,μηνύματα sms κλπ.
    - Εγκατάσταση του (1) GadgetBridge - lousou
    - Προσθήκη και σύνδεση του Band στο GadgetBridge (με παρατεταμενο πάτημα του δάχτυλου πάνω στην οθόνη κάνει σύνδεση/αποσύνδεση αν αργεί)
    - Παραμετροποίηση GadgetBridge (συνήθως χρειάζεται να βάλουμε 0 στα repetitions από τα Generic Notifications που είναι πολλά και δε χρειάζεται να τα βλέπουμε)
    - Παραμετροποίηση του κινητού (exclude από τον Battery Saver και από τα Permissions/Autostart) και επανεκκίνηση.

    Μέρος β)
    - Αντιγραφή του (2) στο κινητό
    - Άνοιγμα του (2) από τον File Manager και επιλογή τύπου αρχείου "other" -> Fw installer (με το εικονίδιο του GadgetBridge)
    - Επιλογή install (το band πρέπει να δείξει ένα βελάκι για μισό λεπτό)
    - Επιλογή στις ρυθμίσεις του Gadgetbridge για να μη δείχνει κενά στα Ελληνικά

    Το μέρος (β) είναι προαιρετικό για όσους θέλουν υποστήριξη 18 ελληνικών χαρακτήρων (καλύτερης γραμματοσειράς) ανά μήνυμα (αντί για 9 με κενά που έχει το τελευταίο Mi Fit)

    Μεγιές μας.
    Πολλά ευχαριστούμε στον @panandreas για τη πολύτιμη βοήθειά του στο debugging τις ιδέες, τα fonts και τις μεταφράσεις ;)

    1) gb-lousou-latest_greek18.apk
    Αυτό παραμένει ίδιο:
    2) Mili_pro_no_spaces_align.ft
  • Ο/H hurin έγραψε:

    Κάποιο link που δεν απαιτεί εγγραφή για να κατεβάσουμε τις εκδόσεις του mad (3.0.8 - 3.1.0)???
    Εχει ωραία πράγματα εκεί...ποιος ο λόγος μην κάνεις εγγραφή;;;
    Official Miui Global Beta Tester

    XTreme Rom Version by Greek Team...

    Εκτός αυτού είμαι Έλληνας και υποστήριζω την ελληνική αγορά....
    Τέρμα πλέον από Κίνα...όσο και αν είναι η διαφορά τους...
  • Διαφήμιση
  • Ξανακατεβάστε το 1) (διορθώσεις) Φαίνεται να καθυστερούν οι ειδοποιήσεις απ το History όταν το κινητό "κοιμάται".

    1) gb-lousou-latest_greek18.apk
    Αυτό παραμένει ίδιο:
    2) Mili_pro_no_spaces_align.ft

    Edit1: Το θέμα του "ύπνου" το λύσαμε νομίζω, με το double tap δε ξέρω μια μ αρέσει μια δε μ αρέσει δοκιμάστε το κ εσείς κ βλέπουμε.
    Δουλεύει μια χαρά πάντως, πρόσθεσα κ κάνα 2 λεπτομέρειες για να μην παραεπαναλαμβάνει τα μηνύματα στα πολλα καταλάθος κλικ.