Διαφήμιση

Καρφιτσωμένο Note 2: Flash την Ελληνική rom με το MiFlash ("καθαρή εγκατάσταση") (updated)

  • Οδηγός
  • Ολοκληρώθηκε
  • RedMi Note 2

Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

  • Γειά σας παιδιά, συγχαρητήρια για το φόρουμ!
    Σαν αρχάριος ακολούθησα τα βήματα που μου έλεγε ο οδηγός για την αναβάθμιση και όταν πήγε να κάνει update με την ελληνική έκδοση από το 5% πήγαινε στο 99% κατευθείαν και έβγαζε το μνμ "install update.zip failed! update.zip is corrupted.
    Ξανακάνω τα τελευταία βήματα μήπως μου ξέφυγε κάτι αλλά το ίδιο. στον φάκελο που μετονομάζω δεν έχει κατάληξη zip και γράφω σκέτο update
    Please help!!
  • Ο/H aekfc212 έγραψε:

    καλησπερα παιδια.νεος στα χιαομι κ θελω να ρωτησω κατι.
    ειχα κανει το κινητο επαναφορα εργοστασιακων κ πηγα να κανω την διαδικασια που ανγραφεται στο παρων τοπικ
    δοκιμαζωντας μην μπαινει σε ρεκοβερυ, εντελει μπηκε κ εχει το twrp 2.8.7
    ε επειδη βιαζομαι λογω ωρας συνδεσα το κινητο στο λαπτοπ κ εκανα την διαδικασια απο το 2 κ μετα.
    εβαλα χυμα την ρομ μεσα κ την μετονομασα κ εκανα κανονικα εγκατασταση οπως στις οδηγιες.
    η ερωτηση ειναι αν ειμαι κομπλε τωρα η θα εχω ακομα κινεζιες μεσα κ πρεπει να κανω ολη την διαδικασια απο την αρχη σωστα;
    η ρομ που ειχε το κινητο απο την αρχη ηταν η stable αν λεει κατι αυτο.
    αν χρειαζεται να κανω ολη την διαδικασια επειδη λογω του οτι δεν εχω στο λαπτοπ usb 2 αλλα 3 θα εχω θεμα;
    Στο λάπτοπ λογικά πρέπει έχεις και usb2 εκτός από 3...
    Λογικά δεν πρέπει να αντιμετωπίσεις πρόβλημα, αφού έβαλες τη GTV μετά από εργοστασιακές ρυθμίσεις...
  • Ο/H aekfc212 έγραψε:

    η ερωτηση ειναι αν ειμαι κομπλε τωρα η θα εχω ακομα κινεζιες μεσα κ πρεπει να κανω ολη την διαδικασια απο την αρχη σωστα;
    Οπως σου ήδη είπε ο @caeser αφου έκανες εργοστασιακές δεν θα έχεις πρόβλημα

    Ο/H aekfc212 έγραψε:

    αν χρειαζεται να κανω ολη την διαδικασια επειδη λογω του οτι δεν εχω στο λαπτοπ usb 2 αλλα 3 θα εχω θεμα;
    Σίγουρα όλες οι θύρες είναι usb3?? Ποιό μοντέλο είναι?
  • Διαφήμιση
  • Ο/H enaounis έγραψε:

    αν αρχάριος ακολούθησα τα βήματα που μου έλεγε ο οδηγός για την αναβάθμιση
    Ποιόν οδηγό ακολούθησες?
  • Ο/H enaounis έγραψε:

    Γειά σας παιδιά, συγχαρητήρια για το φόρουμ!
    Σαν αρχάριος ακολούθησα τα βήματα που μου έλεγε ο οδηγός για την αναβάθμιση και όταν πήγε να κάνει update με την ελληνική έκδοση από το 5% πήγαινε στο 99% κατευθείαν και έβγαζε το μνμ "install update.zip failed! update.zip is corrupted.
    Ξανακάνω τα τελευταία βήματα μήπως μου ξέφυγε κάτι αλλά το ίδιο. στον φάκελο που μετονομάζω δεν έχει κατάληξη zip και γράφω σκέτο update
    Please help!!

    Κάτι δεν έχει γίνει σωστά...
    Εφ'όσον έχεις κάνει το αρχικό flash με το Miflash, σημαίνει ότι έχεις ρομ στο κινητό και ότι το κινητό το βλέπει το PC σου.
    -Ξανακατέβασε απο την αρχη την Ελληνική ρομ στο PC.
    -Βάλτη στο τηλέφωνο από το PC (ΧΎΜΑ, όχι σε φάκελο)
    -Πήγαινε στο τηλέφωνο και κάνε την μετονομασία μέσα από το τηλέφωνο. Επειδή το μενού θα είναι στα Αγγλικά, σου γράφω τα βήματα για την μετονομασία στα αγγλικά:
    File Explorer-->(βρίσκεις το αρχείο και πατάς συνεχόμενα επάνω του. Ανοίγει μενού από κάτω. Επιλέγεις) --> More-->Rename (και κάνεις τη μετονομασία εκεί. Πατάς "οκ".
    Συνεχίζεις τα βήματα από εκεί και κάτω...
    Για να δούμε...
  • Καλημέρα παιδιά,
    έκανα τα βήματα που μου είπε ο Caeser παραπάνω αλλά το ίδιο πρόβλημα παραμένει. Ο οδηγός που είχα χρησιμοποιήσει ήταν του ίδιου το
    Note 2: Flash την Ελληνική rom με το MiFlash ("καθαρή εγκατάσταση").
    Αυτό με το USB 2 και 3 δεν μπορώ να καταλάβω. Το laptop μου έχει 3 usb. Είναι κάποιο συγκεκριμένο που γράφει κάτι.
    Μήπως να τα έκανα όλα από την αρχή?
    Σόρυ για την ασχετοσύνη!!!!
    Ευχαριστώ
  • Ο/H enaounis έγραψε:

    Αυτό με το USB 2 και 3 δεν μπορώ να καταλάβω. Το laptop μου έχει 3 usb. Είναι κάποιο συγκεκριμένο που γράφει κάτι.
    Στα usb 3 η θήκη εάν δεις μέσα στην υποδοχή του laptop είναι μπλε εσύ βάλτο σε μια που να είναι μαύρο αυτή είναι usb 2 να ξέρεις .
  • Διαφήμιση
  • 'Οσο ζω μαθαίνω.... αλλά όλος τυχαίος σε αυτήν την θύρα είχα κάνει τα βήματα αλλά και πάλι τπτ. Αυτό που λέει στην ανακοίνωση για τις καινούργιες εκδόσεις ότι θα πρέπει να κατεβάσουμε τα zip για όλες τις εκδόσεις xiaomi μήπως παίζει ρόλο για κάποιο συγκεκριμένο?
  • Ο/H enaounis έγραψε:

    'Οσο ζω μαθαίνω.... αλλά όλος τυχαίος σε αυτήν την θύρα είχα κάνει τα βήματα αλλά και πάλι τπτ. Αυτό που λέει στην ανακοίνωση για τις καινούργιες εκδόσεις ότι θα πρέπει να κατεβάσουμε τα zip για όλες τις εκδόσεις xiaomi μήπως παίζει ρόλο για κάποιο συγκεκριμένο?

    Φίλε μου εσύ ΔΕΝ έχεις πρόβλημα με τις USB... Γιατί τα μπερδεύεις τα πράγματα? Είπες ότι κόλλησες στο "update". Για να φτάσεις στο "update" σημαίνει ότι ΗΔΗ έχεις κάνει το flash με το Miflash... ΑΡΑΑΑΑ... έχεις ήδη χρησιμοποιήσεις ΕΠΙΤΥΧΩΣ τις USB του κομπιούτερ σου! ΤΕΛΟΣ!
    Πάμε τώρα στο πρόβλημα... που είναι ότι δεν σου κάνει flash το update...
    Οι πιό συνηθισμένοι λόγοι που αρνείται η Mi recovery να φλασάρει ένα .zip είναι ότι ή δεν το βλέπει σαν "update.zip" ή για κάποιο λόγο το αρχείο έχει κατέβει με πρόβλημα στο pc σου (corrupted) και απο εκεί στο τηλεφωνό σου.
    Αυτό προσπάθησα να σου πω απο πάνω... να ξανακατεβάσεις το αρχείο και να το μετενομάσεις το update.zip μέσα στο τηλέφωνο (μήπως γίνεται κάποιο λάθος στο PC σου)
    Αν το έκανες και πάλι δεν δουλεύει... δεν ξέρω τι άλλο να κάνεις! Έτσι δουλεύει σε ΟΛΟΥΣ... για να σκαλώνει σε σένα, κάπου θα γίνεται κάποιο λάθος... Κοίταξέ τα πάλι με υπομονή και ηρεμία... κάπου γίνεται κάποιο λάθος...
  • Ευχαριστώ Ceaser αλλά σχετικά με το usb είχα απαντήσEI σε μια άλλη ανάρτηση όχι στην δικιά σου. Oσον αφορά το πρόβλημα τα έκανα όλα αυτά που είπες και το ξανακατέβασμα - ξαναεγκατάσταση, μετονομασία μέσα από το κινητό. Αλλά δυστυχώς το ίδιο πρόβλημα. Oταν λές να ξανακάνω τα βήματα προσεκτικά μόνο για την εγκατάσταση που λέμε του updater... Τι να πω προφανός κάτι κάνω λάθος αλλά τπτ. Ετσι κάτι ασχετο που παρατήρησα όταν πάω στο κινητο να πατήσω το updater μου είναι χρώμα πορτοκαλι και όχι μπλε-μην δώσετε σημασία αν είναι πολύ ασχετο
  • Ο/H enaounis έγραψε:

    Ευχαριστώ Ceaser αλλά σχετικά με το usb είχα απαντήσEI σε μια άλλη ανάρτηση όχι στην δικιά σου. Oσον αφορά το πρόβλημα τα έκανα όλα αυτά που είπες και το ξανακατέβασμα - ξαναεγκατάσταση, μετονομασία μέσα από το κινητό. Αλλά δυστυχώς το ίδιο πρόβλημα. Oταν λές να ξανακάνω τα βήματα προσεκτικά μόνο για την εγκατάσταση που λέμε του updater... Τι να πω προφανός κάτι κάνω λάθος αλλά τπτ. Ετσι κάτι ασχετο που παρατήρησα όταν πάω στο κινητο να πατήσω το updater μου είναι χρώμα πορτοκαλι και όχι μπλε-μην δώσετε σημασία αν είναι πολύ ασχετο

    Δεν είναι δηλαδή o updater όπως στα screenshots που έχει ο οδηγός? Δεν έχει το ίδιο "look"????
  • Διαφήμιση
  • Caeser ακυρο ιδια ειναι.
    Λοιπον εχω 2 μερες κοντευω να το σπασω απο την απογοητευση διοτι η καταληξη ειναι ιδια....
    Θελω να σας περιγραψω απο την αρχη τα βηματα που ακολουθησα μηπως καταλαβετε το λαθος μου.
    Χωρις να κανω κατι (πχ backup,wipe etc) οπως ηταν το κινητο απο τον κινεζο με ελληνικο μενου ξεκινησα τα βηματα που περιγραφει ο Ceaser.
    Κατεβαζω το Mi Flash και κανω εγκατασταση στο laptop. Αργοτερα θα το ανοιξω οπου θα βαλω τον παρακατω φακελο και μεσω του advance θα flash-αρω
    Κατεβαζω το Redmi Note 2 Latest Stable Version Fastboot File Download και κανω unzip. Μεχρι εδω ολα καλα αφου το κινητο δουλευει με το stable που εχω περασει.
    Τέλος κατεβαζω το
    xiaomi-miui-hellas-5.0_hermes_GTV-5.10.22.zip
    το οποιο θα περασω στο κινητο χυμα και μετονομαζω σε update σκετο (απο τον υπολογιστη ή το κινητο) και απ'όπου θα ξεκινησω το update μεσω του updater.
    Οταν ξεκιναω λοιπον το updater παει μεχρι το 5% και μετα καπακι 99% και βγαζει το μνμ αδυνατο να το ανοιξει...
    Συγνωμη αν σας κουραζω αλλα εχω πεισμώσει!!!