Διαφήμιση

Flash με το MiFlash και την Ελληνική rom με το flashify

    • Οδηγός
    • Mi-Note PRO

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Flash με το MiFlash και την Ελληνική rom με το flashify

      Ο οδηγός αφορά την συσκευή Xiaomi Mi Note Pro.

      Θα σας δείξω τον τρόπο που φλασάρω την δική μου συσκευή, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είναι ο μοναδικός ή ο καλύτερος τρόπος. Σαφώς υπάρχουν και άλλοι τρόποι, εξίσου αποτελεσματικοί και ίσως και πιό εύκολοι...

      Για τον οδηγό θα χρειαστούμε:

      • Tο Mi Flash

      • Tην τελευταία επίσημη αγγλοκινέζικη Developer Fastboot Rom (επισημαίνω ότι πρέπει να είναι DEVELOPER η ρομ επειδή πρέπει να είναι root για να εκτελεστεί η "συνταγή"). Αν ο κινέζικος (επίσημος) server που σας δίνω είναι αργός ή δεν κατεβάζει λόγω traffic, υπάρχουν άλλες πηγές, από όπου μπορείτε να την κατεβάσετε κάθε φορά. Ρωτήστε τα μέλη του φόρουμ και θα σας πουν...

      • Την εφαρμογή Flashify

      • Την Custom Recovery TWRP για το Mi Note Pro

      • Την τελευταία ελληνική GTV rom, που θα την βρείτε στα dowloads αυτού εδώ του φόρουμ, δηλαδή, ΕΔΩ



      Εκτέλεση της συνταγής:

      ΒΗΜΑ 1 (Flash με fastboot rom, με το MiFlash tool)

      Αφού έχουμε φροντίσει να φορτίσουμε τη συσκευή μας ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ (μέχρι και 100% θα έλεγα, αλλά και το 70% είναι αποδεκτό) κατεβάσουμε την τελευταία fastboot rom, την αποσυμπιέζουμε κάπου μέσα στον υπολογιστή μας (εγώ την αποσυμπιέζω στην επιφάνεια εργασίας, για να την βρίσκω εύκολα). Όταν ανοίξουμε το φάκελο, μετά την αποσυμπίεση θα φαίνεται έτσι:
      (πατήστε επάνω στις φωτογραφίες για να τις δείτε σε μεγένθυση)


      Ανοίγουμε το MiFlash και απο το Browse εντοπίζουμε το φάκελο που αποσυμπιέσαμε την rom και τον ανοίγουμε πατώντας το οκ στον wizard. Αυτομάτως στον διευθυνσιογράφο του MiFlash θα μπει η διαδρομή που βρίσκεται η rom.


      Μετά (μεγάλη προσοχή σε αυτή την ενέργεια να μην κάνουμε λάθος) πατάμε το Advanced. Ανοίγει το παράθυρο με τίτλο "Advanced". Στην πρώτη γραμμή, δίπλα και τέρμα δεξιά απο την επιλογή "FastBoot Script" υπάρχει ένα κουμπί "Browse..".
      edit: Στην νέα έκδοση του MiFlash που ανεβάσαμε σήμερα 10/10/15 (το αρχείο ονομάζεται "MiPhone2015731.exe"), υπάρχει μια νέα επιλογή που βρίσκεται στην κάτω μπάρα του παραθύρου του MiFlash που έχει τρεις επιλογές. Επιλέγουμε το "Flash All" και συνεχίζουμε παρακάτω...



      Πατάμε το "browse", και ψάχνουμε να βρούμε το φάκελο με τη rom, βρίσκουμε το αρχείο "flash_all.bat", το μαρκάρουμε να γίνει μπλε και πατάμε το κουμπί "άνοιγμα". Τώρα στη διαδρομή της πρώτης γραμμής πρέπει να φαίνεται κάτι σαν και αυτό:
      C:\Users\Vangelis\Desktop\ROMS\leo_images_5.9.1_20150826.0000.7_5.0_cn\flash_all.bat
      Όλες τις υπόλοιπες γραμμές τις αφήνουμε όπως έχουν (όπως φαίνονται στην φωτογραφία απο πάνω δηλαδή)

      Τώρα σβήνουμε την συσκευή μας.
      Πατάμε συγχρόνως και επίμονα (για κάμποσα δευτερόλεπτα) τα κουμπιά power + volume down. Το κινητό θα μπει σε fastboot mode (τότε αφήνουμε τα κουμπιά) και θα δείχνει τον "Mitu μηχανικό", όπως απο κάτω στη φωτογραφία:



      Τώρα συνδέουμε το κινητό με τον υπολογιστή με το καλώδιο USB σε μια θύρα USB2 (όχι σε usb3).
      Πάμε στο ήδη ανοιχτό MiFlash και πατάμε το κουμπί resfresh. Αν όλα πάνε καλά θα δούμε στην οθόνη του MiFlash τον κωδικό αριθμό της συσκευής μας:



      Το μαρκάρουμε, το κάνουμε μπλε και πατάμε το κουμπί Flash... (Εδώ είναι που λέμε, "It's a party time"... Χαλλλλαρώνουμε, παρακολουθούμε την πρόοδο του φλασαρίσματος και σε περίπου 120 δευτερόλεπτα, η πρόοδος πρέπει να τελειώσει....)



      Τώρα η συσκευή θα κάνει μόνη της επανεκκίνηση (μπορείτε να την βγάλετε απο το καλώδιο, καθώς κάνει την επανεκκίνηση...) και θα ξεκινήσει στην αγγλοκινέζικη Miui... Θα πρέπει να την σετάρετε για να ξεκινήσετε... Εγώ σε αυτό το στάδιο προσπερνάω όπως-όπως όλες τις οθόνες του wizard, συνήθως δίνοντας "skip"... (Μην ψαρώσετε με όλες τις κινεζιές που θα βρείτε εδώ μέσα... δεν σας αφορούν και ΜΗΝ δώσετε καμμία απολύτως σημασία! Η συγκεκριμένη rom είναι η ΒΑΣΗ για να βάλουμε την δική μας ελληνική απο πάνω... Αγνοήστε τη με τη μύτη ψηλά και με σαρκαστικό χαμόγελο...
      :spiteful: ). Κλείστε το πρόγραμμα MiFlash στο PC σας.. Δεν το χρειαζόμαστε άλλο...

      Όποιος θέλει μπορεί να δει σε video όλη την διαδικασία εδώ:




      BHMA 2 (εγκατάσταση του Flashify)

      Μετά το σετάρισμα λοιπόν, και αφού ξεκινήσει κανονικά η Miui την ξανασυνδέουμε την συσκευή στον υπολογιστή με το καλώδιο USB. Όταν ο υπολογιστής την δει, κάντε copy μέσα στη συσκευή ΧΥΜΑ (όχι σε φακέλους) τα αρχεία Flashify, το αρχείο της custom recovery TWRP και την τελευταία ελληνική rom (χωρίς καμμία μετονομασία σε update κ.λ.π. Απλά με το όνομα που έχει) που έχετε ήδη απο προηγουμένως κατεβάσει στον υπολογιστή σας...

      Αποσυνδέστε και πάλι την συσκευή απο τον υπολογιστή. Βρείτε μέσα στη συσκευή σας το αρχείο Flashify (συνήθως βρίσκεται στην διαδρομή "Tools-->File Explorer") και κάντε το εγκατάσταση. Θα σας ζαλίσει λίγο με ερωτήσεις και αναμονές (επειδή είναι third party application), αλλά θα σας αφήσει να κάνετε την εγκατάσταση (θα βγαίνει ένα κουμπί με ένα χρονοδιακόπτη που θα μετράει ανάποδα και πρέπει να πάει στο 0 για να γίνει ενεργός και να μπορείτε να πατήσετε "Allow" κ.λ.π.) Μετά, όταν θα τρέξετε την εφαρμογή, θα σας ζητήσει root access. Θα πάτε στο Secutiry-->Permissions-->> Root access και γυρίσετε το διακόπτη στο ΟΝ, (να γίνει πορτοκαλί χρώμα).




      BHMA 3 (εγκατάσταση του TWRP)

      Αφού τρέξουμε λοιπόν την εφαρμογή, επιλέγουμε μέσα απο την εφαρμογή στην καρτέλα "Flash" το Recovery Image (αν θέλουμε πριν απο αυτή την ενέργεια, κρατάμε back up το υπάρχον Mi Recovery, just in case... αλλά εγώ πλέον, έχω σταματήσει να κρατάω τέτοιο back up, αφου αν συμβεί κάτι σε αυτό το στάδιο, απλά θα το ξαναφλασάρω απο την αρχή...). Βρίσκουμε το αρχείο Custom Recovery TWRP που έχουμε αποθηκεύσει στο κινητό μας και του ρίχνουμε στα αυτιά! (φλασάρουμε δηλαδή...)
      Τελειώνοντας η διαδικασία, ουσιαστικά έχουμε περάσει την recovery TWRP στη συσκευή μας και όλοι οι δρόμοι είναι ανοιχτοί να απολαύσουμε σε λίγο το φλασάρισμα της ελληνικής rom...




      ΒΗΜΑ 4 (εγκατάσταση της Ελληνικής rom)

      Κλείνουμε τη συσκευή και την ξανανοίγουμε στο recovery mode. Αυτό το κάνουμε πατώντας συγχρόνως και για κάμποσα δευτερόλεπτα τα πλήκτρα power + volume up. Αν όλα έχουνε γίνει σωστά θα δούμε αυτό στην οθόνη μας :



      Μέσα απο εκεί λοιπόν πατάμε το κουμπί "Install". Θα μας ανοίξει ο File Explorer του TWRP και θα πρέπει να βρούμε το αρχείο zip της ελληνικής ρομ που είχαμε αποθηκεύσει νωρίτερα μέσα στη συσκευή μας. Αυτό συνήθως είναι της μορφής, "xiaomi-miui-hellas-5.0_leo_GTV-5.9.1.zip" (τα νούμερα αλλάζουν φυσικά καθώς υπάρχουν συνεχείς εβδομαδιαίες αναβαθμίσεις). Το επιλέγουμε και πρέπει να σύρουμε το διακοπτάκι που λέει, "Swipe to Confirm Flash" προς τα δεξιά... Κατά την διάρκεια του φλασαρίσματος πιθανόν το TWRP κα κλειδώσει την οθόνη (ανάλογα σε τι ρύθμιση θα βρίσκεται). Θα δείτε λοιπόν μια τέτοια οθόνη:


      Κανένα πρόβλημα... Θα κάνετε και πάλι swipe προς τα δεξιά και θα ξεκλειδώσει (θέλει όμως να γίνει ΣΩΣΤΑ η κίνηση... αλλιώς θα πρέπει να ξαναπροσπαθήσετε. Αυτό το λέω επειδή πολλοί χρήστες πανικοβάλλονται σε αυτή τη φάση με το ξεκλείδωμα... αλλά είναι τόσο απλό και ανούσιο, όσο όπως όταν κλειδώνει η οθόνη του κινητού μας)

      Όταν τελειώσει το πανηγύρι του φλασαρίσματος (διαρκεί κανά 2-3λεπτο περίπου?) το TWRP θα σας ενημερώσει ότι το flash έγινε με επιτυχία και θα πρέπει να επιλέξετε να κάνει επανεκκίνηση...
      Σε αυτή την οθόνη απο κάτω θα επιλέξετε το κουμπί "system" για να γίνει επανεκκίνηση στο σύστημα... στην Miui δηλαδή..


      Εδώ οπλιστείτε με λίγη υπομονή (προλαβαίνετε να φάτε κανά γλυκάκι από το ψυγείο, :popcorn: να βάλετε καφεδάκι, κ.λ.π.) επειδή η συσκευή θα χρειαστεί περίπου 5-10 λεπτά να επανεκκινήσει... Οπότε απλά περιμένετε...
      Αν όλα πάνε καλά ήρθε η ώρα να απολαύσετε την ελληνική ρομ και το νέο "οπλοπολυβόλο" (=Mi Note Pro) που έχετε στα χέρια σας!!!

      ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ! :pleasantry:
      Images
      • Image1a.jpg

        50,67 kB, 1.024×457, viewed 410 times
      • Image2a.jpg

        52,04 kB, 773×477, viewed 312 times
      • Image1.jpg

        26,61 kB, 814×369, viewed 292 times
      • Image2.jpg

        23,65 kB, 671×333, viewed 244 times
      • Image4.jpg

        37,19 kB, 672×333, viewed 270 times
      • image5.jpg

        12,44 kB, 346×342, viewed 1.732 times
      • Image6.jpg

        32,26 kB, 814×369, viewed 248 times
      • image8.jpg

        23,9 kB, 658×326, viewed 273 times
      • 20_06_50,74lower.png

        48,07 kB, 450×800, viewed 321 times
      • 20_06_28,94upper.png

        105,3 kB, 450×800, viewed 305 times
      • 20_11_47,68lower.png

        43,2 kB, 450×800, viewed 281 times
      • 0001.png

        113,03 kB, 450×800, viewed 354 times
      • 0004.png

        24,3 kB, 450×800, viewed 267 times
      • 0005.png

        35,74 kB, 450×800, viewed 282 times
      • 0006.png

        77,37 kB, 450×800, viewed 355 times
      • 000.png

        49,83 kB, 450×800, viewed 328 times
      • 001.png

        28,24 kB, 450×800, viewed 287 times
      • 002.png

        38,22 kB, 450×800, viewed 304 times
      • 002a.png

        65,81 kB, 450×800, viewed 289 times
      • 002b.png

        84 kB, 450×800, viewed 291 times
      • 003.png

        40,05 kB, 450×800, viewed 304 times

      Το μήνυμα επεξεργάστηκε 15 φοράs, τελευταία από τον/ην caeser ().

    • Μπράβο σε βρε Caeser...
      Εμ, δεν είναι τυχαίο το μετάλιο του Miui_Expert :thumbsup:
      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



      ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
    • :thumbsup:
      Official Miui Global Beta Tester

      XTreme Rom Version by Greek Team...

      Εκτός αυτού είμαι Έλληνας και υποστήριζω την ελληνική αγορά....
      Τέρμα πλέον από Κίνα...όσο και αν είναι η διαφορά τους...
    • Διαφήμιση
    • Ο/H makymro έγραψε:

      νομιζω με το ιδιο τροπο γινεται και στο δικο μου (redmi 1s) το φαστμπουτ, σωστα; οχι οτι θελω να κανω τωρα αλλα να ξερω επειδη ο οδηγος με αυτες τις φωτογραφιες ειναι πολυ αναλυτικος.


      Για το Redmi 1S μπορεί κάποιος να ακολουθήσει ΕΠ'ΑΚΡΙΒΩΣ το "BHMA 1" του οδηγού, με τις αντίστοιχες φυσικά roms για το Redmi 1S (armani) και μετά, βάζει την ελληνική rom μέσα στη συσκευή ΧΥΜΑ, την μετονομάζει σε "update" και φλασάρει είτε απο το Mi recovery ή μέσα απο τον updater της fastboot rom που θα τρέχει στη συσκευή... That's it! :D
    • Ο/H caeser έγραψε:

      Ο/H makymro έγραψε:

      νομιζω με το ιδιο τροπο γινεται και στο δικο μου (redmi 1s) το φαστμπουτ, σωστα; οχι οτι θελω να κανω τωρα αλλα να ξερω επειδη ο οδηγος με αυτες τις φωτογραφιες ειναι πολυ αναλυτικος.


      Για το Redmi 1S μπορεί κάποιος να ακολουθήσει ΕΠ'ΑΚΡΙΒΩΣ το "BHMA 1" του οδηγού, με τις αντίστοιχες φυσικά roms για το Redmi 1S (armani) και μετά, βάζει την ελληνική rom μέσα στη συσκευή ΧΥΜΑ, την μετονομάζει σε "update" και φλασάρει είτε απο το Mi recovery ή μέσα απο τον updater της fastboot rom που θα τρέχει στη συσκευή... That's it! :D



      Το βήμα1 μπορώ να το ακολουθήσω και για το Xiaomi Redmi Note 2 και μετά να βάλω την ελληνική ρομ (που την έχω βάλει ήδη, αλλά χωρίς fastboot φλάσινγκ); Εννοείται ότι θα την έχω κατεβάσει στο κινητό μου πρώτα.
      “The only freedom you truly have is in your mind, so use it.”
    • Ο/H anorman08 έγραψε:

      Το βήμα1 μπορώ να το ακολουθήσω και για το Xiaomi Redmi Note 2 και μετά να βάλω την ελληνική ρομ (που την έχω βάλει ήδη, αλλά χωρίς fastboot φλάσινγκ); Εννοείται ότι θα την έχω κατεβάσει στο κινητό μου πρώτα.


      Αυτός ο οδηγός είναι ΜΟΝΟΝ για το Mi Note Pro και ΜΟΝΟΝ για αυτή τη συσκευή!!! Ότι χρειάζεσαι για τη δική σου συσκευή είναι ΕΔΩ, με αναλυτικές οδηγίες και με πολύ υποστήριξη, απο τον @GR_Macedon και όχι μόνο!
      Επειδή ρωτάς όμως, να σου απαντήσω, ότι ναι γίνεται στο Note 2 να του φλασάρεις fastboot rom (την δική του όμως, όχι αυτή που έχω βάλει παραπάνω) με τον τρόπο που περιγράφεται στο ΒΗΜΑ 1, αλλά αν προηγουμένως έχεις κατεβάσει την ρομ στη συσκευή σου, με το flash που θα κάνεις θα σβηστεί. Θα πρέπει να την έχεις περάσει στην εξωτερική SD κάρτα (αν έχεις βάλει στο τηλέφωνό σου) ή να την περάσεις μέσα στη συσκευή σου, μετά το flash... Πάντως σε κάθε περίπτωση, σε συμβουλεύω να ακολουθήσεις τους τρόπους που περιγράφονται στο ποστ με τίτλο XIAOMI REDMI NOTE 2/PRIME τα πάντα για το νέο smartphone
    • Διαφήμιση
    • Πολύ ωραίος οδηγός, μπράβο σου Καίσαρα!!! Δυστυχώς αποδείχτηκε ότι είναι πολύ χρήσιμος με τις δοκιμές που κάνουν πάνω μας οι κινέζοι (ευτυχώς εγώ την γλύτωσα...)!
    • Ο/H caeser έγραψε:

      Ο/H anorman08 έγραψε:

      Το βήμα1 μπορώ να το ακολουθήσω και για το Xiaomi Redmi Note 2 και μετά να βάλω την ελληνική ρομ (που την έχω βάλει ήδη, αλλά χωρίς fastboot φλάσινγκ); Εννοείται ότι θα την έχω κατεβάσει στο κινητό μου πρώτα.


      Αυτός ο οδηγός είναι ΜΟΝΟΝ για το Mi Note Pro και ΜΟΝΟΝ για αυτή τη συσκευή!!! Ότι χρειάζεσαι για τη δική σου συσκευή είναι ΕΔΩ, με αναλυτικές οδηγίες και με πολύ υποστήριξη, απο τον @GR_Macedon και όχι μόνο!
      Επειδή ρωτάς όμως, να σου απαντήσω, ότι ναι γίνεται στο Note 2 να του φλασάρεις fastboot rom (την δική του όμως, όχι αυτή που έχω βάλει παραπάνω) με τον τρόπο που περιγράφεται στο ΒΗΜΑ 1, αλλά αν προηγουμένως έχεις κατεβάσει την ρομ στη συσκευή σου, με το flash που θα κάνεις θα σβηστεί. Θα πρέπει να την έχεις περάσει στην εξωτερική SD κάρτα (αν έχεις βάλει στο τηλέφωνό σου) ή να την περάσεις μέσα στη συσκευή σου, μετά το flash... Πάντως σε κάθε περίπτωση, σε συμβουλεύω να ακολουθήσεις τους τρόπους που περιγράφονται στο ποστ με τίτλο XIAOMI REDMI NOTE 2/PRIME τα πάντα για το νέο smartphone



      Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου! Αναλυτική, σαν τον οδηγό! ;)
      “The only freedom you truly have is in your mind, so use it.”
    • Ο/H caeser έγραψε:

      Μετά, όταν θα τρέξετε την εφαρμογή, θα σας ζητήσει root access. Θα πάτε στο Secutiry-->Permissions-->> Root access και γυρίσετε το διακόπτη στο ΟΝ, (να γίνει πορτοκαλί χρώμα).
      Εχω φτάσει στο σημείο αυτό αλλα δεν μου ζητάει root access και στην συνέχεια το flashify κολάει,πάω manual στο security -- Permissions πάλι τπτ δεν υπάρχει root access επιλογή,τι κάνω ?
      "Διάλεξε ένα επάγγελμα που σου αρέσει και δεν θα ξαναχρειαστεί να δουλέψεις στη ζωή σου."
    • Ο/H Liopetis έγραψε:

      Ο/H caeser έγραψε:

      Μετά, όταν θα τρέξετε την εφαρμογή, θα σας ζητήσει root access. Θα πάτε στο Secutiry-->Permissions-->> Root access και γυρίσετε το διακόπτη στο ΟΝ, (να γίνει πορτοκαλί χρώμα).
      Εχω φτάσει στο σημείο αυτό αλλα δεν μου ζητάει root access και στην συνέχεια το flashify κολάει,πάω manual στο security -- Permissions πάλι τπτ δεν υπάρχει root access επιλογή,τι κάνω ?

      Θέλεις λίγο να ρίξεις μια ματιά μόνο στο ΒΗΜΑ 2 ΑΥΤΟΥ ΕΔΩ του οδηγού, που λέει για το Flashfy μήπως σε βοηθήσει?
    • Διαφήμιση
    • Ο/H caeser έγραψε:

      Θέλεις λίγο να ρίξεις μια ματιά μόνο στο ΒΗΜΑ 2 ΑΥΤΟΥ ΕΔΩ του οδηγού, που λέει για το Flashfy μήπως σε βοηθήσει?
      Το λύσαμε και όλα καλα, και τώρα είναι με καινούργια συσκευή και καινούργια rom :wink: