Διαφήμιση

Πρόβλημα με τη Ram μετά από Restart

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Ο/H caeser έγραψε:

      Ο/H FreddyK έγραψε:

      Ε ναι, αλλά δε γίνεται κάθε φορά. Θέλω να πω δεν είναι το φυσιολογικό έτσι. Και πάλι όμως με το που ανοίγει, ξεκινάει με 1 gb που σύντομα πάει στα 900. Ενώ στο 3G ξεκινάει από το 1.3-1.5 όταν ανοίγει.
      Πάνω-κάτω, έτσι που τα λες συμβαίνει (με τους αριθμούς), αλλά δεν το θεωρώ πρόβλημα καθόλου! Άνοιξα 8 τυχαίες εφαρμογές και έκανα restart. Ξεκίνησε με τις ίδιες 8 εφαρμογές (στο background) που το είχα κλείσει, αλλά με 1.1ΜΒ διαθέσιμα και όταν τις έκλεισα όλες με το "σκουπάκι", καθάρισε μόλις 23ΜΒ και παρέμειναν επίσης 1.1ΜΒ διαθέσιμα... Το γεγονός ότι επιστρέφει στην ίδια κατάσταση με αυτή που έχεις πριν το restart, φαντάζομαι ότι είναι feature και όχι bug, αφου συμβαίνει σε όλες τις συσκευές που φοράνε V7 και ξεκίνησε, αν θυμάμαι σωστά, απο τότε που βάλαμε την V7...Επίσης, στην καθημερινή χρήση, χρησιμοποιώ το σκουπάκι τακτικά (το οποίο έχω βγάλει στην επιφάνεια εργασίας για ευκολία) και μου έχει γίνει σχεδόν συνήθεια να "σκουπίζω" όταν τελειώνω τις δουλειές μου, ή πριν απο ένα restart (ένα κλικ υπόθεση είναι και με "φτιάχνει" κιόλας να βλέπω κάθε τόσο την διαθέσιμη μνήμη της συσκευής μου, και να διαπιστώνω πόσο "υγιής" είναι...)

      Είχα διαβάσει κάπου ότι παίζει να είναι feature του lollipop, απλά με σκάλωνε το γεγονός που μόνο σε εμένα συνέβαινε. Ρωτώντας τους άλλους, μου έλεγαν ότι δεν έχουν παρατηρήσει κάτι τέτοιο. Και δε μπορούσα να καταλάβω πώς ύστερα και από FULL wipes και ξαναπέρασμα τη Rom από την αρχή, συνέχιζε να το κάνει μόνο σε εμένα. Σε ευχαριστώ που ασχολήθηκες και πήρα μια ουσιαστική απάντηση. Παρατήρησα αυτό που είπες και επίτηδες άνοιξα πολλές που την έφτασαν κάπου στα 600. Μετά, ανοίγοντας πάλι, ήταν όλες εκεί, αλλά η ram στα 1000. Που σημαίνει ότι πλέον το νέο feature είναι εκεί να μη βλέπουμε τις τρέχουσες εφαρμογές αλλά τις πρόσφατες.
      Οπότε απλά ελπίζουμε σε μελλοντική rom η αρχική κατανάλωση ram να φτάσει τα επίπεδα του απλού Redmi Note και να περιοριστεί στα 500-800mb, γιατί με το καλημέρα σας το να καταλαμβάνει τη μισή ram είναι πολύ υπερβολικό νομίζω.

      Αυτό που λες με το σκουπάκι, κι εμένα με φαγουρίζει όλη μέρα και κάθε λίγο το πατάω και συνήθιζα καμιά φορά για ανανέωση να κάνω κι ένα restart, ίδια μανία έχω κι εγώ να βλέπω τη ram άδεια, γιαυτό και σκάλωσα τόσο με τις εφαρμογές.

      Οπότε αποδεχόμαστε αυτό ως νέο χαρακτηριστικό εξέλιξης και ελπίζουμε η αρχική χρήση της ram να περιοριστεί. Και πάλι σε ευχαριστώ.
    • Ο/H FreddyK έγραψε:

      Οπότε αποδεχόμαστε αυτό ως νέο χαρακτηριστικό εξέλιξης και ελπίζουμε η αρχική χρήση της ram να περιοριστεί. Και πάλι σε ευχαριστώ.


      You are VERY welcome man! :thumbsup: