Διαφήμιση

Πως να κάνω Flash την Ελληνική ROM σε Xiaomi Mi4 ?

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Πως να κάνω Flash την Ελληνική ROM σε Xiaomi Mi4 ?

      Ερώτηση προς τους πιο παλιούς και έμπειρους. Έχω το Xiaomi Mi4 LTE (3GB RAM), το οποίο μέσα έχει μια MIUI με όλες τις γλώσσες από το κατάστημα που το αγόρασα (Xiaomiforsale), αν κάνω εγκατάσταση μέσω αυτού του οδηγού (Οδηγός Αναβάθμισης Υλικολογισμικού (MIUI ROM) - 1ος Τρόπος (μέσω της ROM) - Διάφοροι Οδηγοί - Xiaomi-Miui.gr) θα γίνει μπάχαλο? Ή να το κάνω με Full Factory Reset και Flash μέσω CWM?

      Thanks!
      "Change the way you see things"
      jasonblackeye.com
    • Ο/H jeisblack έγραψε:

      Ή να το κάνω με Full Factory Reset και Flash μέσω CWM?


      Απλά επειδή δεν ξέρουμε τι "σόι" είναι αυτή η rom καλυτερα κάνε Factory Reset, να μην μείνει κάνα "σκουπίδι" δηλαδή απο την παλιά και τρέχεις..
    • Ο/H Bodai έγραψε:

      Ο/H jeisblack έγραψε:

      Ή να το κάνω με Full Factory Reset και Flash μέσω CWM?


      Απλά επειδή δεν ξέρουμε τι "σόι" είναι αυτή η rom καλυτερα κάνε Factory Reset, να μην μείνει κάνα "σκουπίδι" δηλαδή απο την παλιά και τρέχεις..


      Αυτό σκέφτηκα και εγώ να σου πω την αλήθεια αλλά βαριέμαι να το στήνω από την αρχή :p :p Thanks για την απάντηση!
      "Change the way you see things"
      jasonblackeye.com
    • Διαφήμιση
    • Ο/H DownUnder έγραψε:

      Δεν σου δουλευει το μπακ απ του τηλεφωνου;



      Δε το έχω ψάξει να σου πω γιατί το έχει η κοπέλα μου στα χέρια της και δε το αφήνει καθόλου :p . Τώρα μπήκα πάντως στο Revovery να δω τι έχει και μου έχει το Mi-Recovery και κάτι μου αναφέρει και Boot Sytem One και Two.. Τι γίνεται έχει Dual-Boot? Αν φλασάρω το CWM θα φύγει προφανώς το DualBoot το οποίο δε το θέλω,
      "Change the way you see things"
      jasonblackeye.com
    • Ο/H jeisblack έγραψε:

      Τι γίνεται έχει Dual-Boot? Αν φλασάρω το CWM θα φύγει προφανώς το DualBoot το οποίο δε το θέλω,


      Ναι το Mi4 έχει Dual Boot και το CWM είναι το μοναδικό που το υποστηρίζει αξιόπιστα επι της παρούσης. Αν φλασαρεις CWM δεν το χάνεις.
    • Ο/H Bodai έγραψε:

      Ο/H jeisblack έγραψε:

      Τι γίνεται έχει Dual-Boot? Αν φλασάρω το CWM θα φύγει προφανώς το DualBoot το οποίο δε το θέλω,


      Ναι το Mi4 έχει Dual Boot και το CWM είναι το μοναδικό που το υποστηρίζει αξιόπιστα επι της παρούσης. Αν φλασαρεις CWM δεν το χάνεις.


      Ναι αλλά εγώ που δε το θέλω το Dual-Boot? Απλά βάζω την έκδοση του CWM που δεν είναι για Dualboot σωστά;
      "Change the way you see things"
      jasonblackeye.com
    • Διαφήμιση
    • Ο/H jeisblack έγραψε:

      Ναι αλλά εγώ που δε το θέλω το Dual-Boot? Απλά βάζω την έκδοση του CWM που δεν είναι για Dualboot σωστά;


      Και γιατί να χάσεις τον χώρο? Και απο την άλλη δες το και σαν μια μορφή backup. Πολλές φορές σε κάποιες στραβές μπορείς απλά να επιλέξεις να κάνεις active αυτό το partition που δεν είναι (μέσα απο το CWM) να μπουτάρεις απο αυτό και να έχεις την συσκευή έτοιμη να φτιάξεις αυτό που χάλασε πχ με φλασάρισμα, με wipes κλπ
    • Ο/H Bodai έγραψε:

      Ο/H jeisblack έγραψε:

      Ναι αλλά εγώ που δε το θέλω το Dual-Boot? Απλά βάζω την έκδοση του CWM που δεν είναι για Dualboot σωστά;


      Και γιατί να χάσεις τον χώρο? Και απο την άλλη δες το και σαν μια μορφή backup. Πολλές φορές σε κάποιες στραβές μπορείς απλά να επιλέξεις να κάνεις active αυτό το partition που δεν είναι (μέσα απο το CWM) να μπουτάρεις απο αυτό και να έχεις την συσκευή έτοιμη να φτιάξεις αυτό που χάλασε πχ με φλασάρισμα, με wipes κλπ


      Αα οκ νόμιζα ότι αυτό το χώρο του Partition θα μου έμενε μέσα στο κινητό αν δε κρατούσα το Dualboot. Οπότε αν δε βαλω CWM Dual-Boot απλά θα έχω ένα Partition αχρηστο. Τώρα το μαθαίνω το συγκεκριμένο για αυτό οι ερωτήσεις..
      "Change the way you see things"
      jasonblackeye.com
    • Ο/H jeisblack έγραψε:


      Αα οκ νόμιζα ότι αυτό το χώρο του Partition θα μου έμενε μέσα στο κινητό αν δε κρατούσα το Dualboot. Οπότε αν δε βαλω CWM Dual-Boot απλά θα έχω ένα Partition αχρηστο. Τώρα το μαθαίνω το συγκεκριμένο για αυτό οι ερωτήσεις..


      Το κινητό έχει 2 system partition που μοιράζονται ένα κοινό data partition. Σε περίπτωση προβλήματος πχ σε κάποια αναβάθμιση, κάνεις boot μέσω recovery από το άλλο system partition που δεν είναι active ή current ( το κάθε recovery το χαρακτηρίζει διαφορετικά) στην προηγούμενη έκδοση και .... σώνεις την κατάσταση χωρίς να χρειαστεί να ξαναστήσεις τα πάντα από την αρχή. Συνήθως, αν πας πίσω και ανάλογα το μέγεθος αλλαγών της νεότερης ROM, δεν έχεις προβλήματα με FC's αλλά και αν έχεις, τα διορθώνεις με καθαρισμό δεδομένων των αντίστοιχων stock εφαρμογών που θα έχεις πρόβλημα. Αν όμως είσαι πολύ πίσω σε έκδοση ROM όταν θα κάνεις αναβάθμιση στην επόμενη και αναγκαστείς να γυρίσεις πίσω τότε κατά 99% θα χρειαστεί να κάνεις και επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων για να βγάλεις άκρη.

      Το cwm recovery, μπορεί να σου κάνει το κινητό TRUE dual boot (TDB), χωρίζοντας το data partition σε δυο ανεξάρτητα και έτσι θα έχεις system1 με data1 και system2 με data2. Έτσι μπορείς να έχεις 2 ανεξάρτητες ROM όπως MIUI και AOSP πχ cyanogenmod (ή ότι άλλο συνδυασμό θέλεις) με ανεξάρτητο setup (Google user account, εφαρμογές κλπ) ταυτόχρονα.

      Αν αποφασίσεις να βάλεις μόνο AOSP η οποία πηγαίνει πάντα στο system1 και δεν σε ενδιαφέρει άλλη ROM, τότε ΝΑΙ το system2 παραμένει άχρηστο και αχρησιμοποίητο και μόνο με ένα (επικίνδυνο για έναν άπειρο χρήστη και όχι μόνο...) repartition του κινητού μπορείς να το εκμεταλευτείς. Αλλά για ποιό λόγο; στο συγκεκριμένο κινητό τα system partition είναι γύρω στα 640MB. Δεν αξίζει το κόπο :)
    • Ο/H dnomikos έγραψε:

      Ο/H jeisblack έγραψε:


      Αα οκ νόμιζα ότι αυτό το χώρο του Partition θα μου έμενε μέσα στο κινητό αν δε κρατούσα το Dualboot. Οπότε αν δε βαλω CWM Dual-Boot απλά θα έχω ένα Partition αχρηστο. Τώρα το μαθαίνω το συγκεκριμένο για αυτό οι ερωτήσεις..


      Το κινητό έχει 2 system partition που μοιράζονται ένα κοινό data partition. Σε περίπτωση προβλήματος πχ σε κάποια αναβάθμιση, κάνεις boot μέσω recovery από το άλλο system partition που δεν είναι active ή current ( το κάθε recovery το χαρακτηρίζει διαφορετικά) στην προηγούμενη έκδοση και .... σώνεις την κατάσταση χωρίς να χρειαστεί να ξαναστείσεις τα πάντα από την αρχή. Συνήθως, αν πας πίσω και ανάλογα το μέγεθος αλλαγών της νεότερης ROM, δεν έχεις προβλήματα με FC's αλλά και αν έχεις, τα διορθώνεις με καθαρισμό δεδομένων των αντίστοιχων stock εφαρμογών που θα έχεις πρόβλημα. Αν όμως είσαι πολύ πίσω σε έκδοση ROM όταν θα κάνεις αναβάθμιση στην επόμενη και αναγκαστείς να γυρίσεις πίσω τότε κατά 99% θα χρειαστεί να κάνεις και επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων για να βγάλεις άκρη.

      Το cwm recovery, μπορεί να σου κάνει το κινητό TRUE dual boot (TDB), χωρίζοντας το data partition σε δυο ανεξάρτητα και έτσι θα έχεις system1 με data1 και system2 με data2. Έτσι μπορείς να έχεις 2 ανεξάρτητες ROM όπως MIUI και AOSP πχ cyanogenmod (ή ότι άλλο συνδυασμό θέλεις) με ανεξάρτητο setup (Google user account, εφαρμογές κλπ) ταυτόχρονα.

      Αν αποφασίσεις να βάλεις μόνο AOSP η οποία πηγαίνει πάντα στο system1 και δεν σε ενδιαφέρει άλλη ROM, τότε ΝΑΙ το system2 παραμένει άχρηστο και αχρησιμοποίητο και μόνο με ένα (επικίνδυνο για ένα άπειρο χρήστη) repartition του κινητού μπορείς να το εκμεταλευτείς. Αλλά για ποιό λόγο; στο συγκεκριμένο κινητό τα system partition είναι γύρω στα 640MB. Δεν αξίζει το κόπο :)


      Αρχικά σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την αναλυτική οδηγία! Εγώ θα βάλω τώρα τη τελευταία MIUI 7 την ελληνική, το κινητό έχει το Stock Mi-Recovery. Πως ακριβώς να το κάνω πιστεύεις;
      • Να φλασάρω το CWM και να κάνω Full Factory Reset και Flash τη ROM;
      • Να αντιγράψω τη ROM μέσα στο κινητό και να το κάνω μέσα από το Mi-Recovery; (και μετά Factory Reset)
      • ή να τη φλασάρω πάνω από τη ROM που έχει το κινητό ήδη από το XiaomiForsale;
      Γενικά είναι η πρώτη φορά που πιάνω Xiaomi και είναι λίγο διαφορετικά από τα κλασσικά άλλα κινητά σε κάποια κομμάτια για αυτό γίνομαι λίγο σχολαστικός με τις ερωτήσεις! Τέλος στην ουσία πια διαφορά ενός Nandroid Backup από το να έχω ένα Partition ώς backup? Επίσης στο δεύτερο Partition (gohst στην ουσία) το backup το κρατάω εγώ ή πάει και το κρατάει αυτόματα;
      "Change the way you see things"
      jasonblackeye.com
    • Διαφήμιση
    • Πως να κάνω Flash την Ελληνική ROM ?

      Περνάς την ROM από πάνω και άν κάτι δε πάει καλά, κάνεις Factory Defaults και ξανά Flash την Ελληνική.
      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



      ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)