Διαφήμιση
Διαφήμιση

Καρφιτσωμένο Αυτόματη Εγκατάσταση TWRP recovery σε Redmi Note 2 και Prime μέσω FASTBOOT

• Οδηγός
    • Tool
    • Ενημερώθηκε
    • RedMi Note 2

>> ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ <<

Έγινε η διανομή της νέας XTRV-9.6.20 ROM για 36 συσκευές.

Τα VIP μέλη μας έχουν λάβει και το mail με τις ROM.

Για τα απλά μέλη μας η αναβάθμιση μέσω OTA θα γίνει διαθέσιμη μετά από 12-24 ώρες αργότερα....

>> Ευχαριστούμε για την υποστήριξή σας <<
    *** Xiaomi Miui Hellas Team ***

• Αυτόματη Εγκατάσταση TWRP recovery σε Redmi Note 2 και Prime μέσω FASTBOOT

Επειδή ακόμη μέχρι τώρα είναι κλειδωμένη η ROM με Private Keys από την Xiaomi, είναι αδύνατον να γίνει το Flash της ROM, με το Mi Recovery που συνοδεύει την συσκευή σας.
      Ο μόνος τρόπος είναι να κάνετε Flash με το T.W.R.P Recovery

Για πιο σίγουρα αποτελέσματα θα πρέπει να έχουμε Windows 64bit με απενεργοποιημένο τον έλεγχο ψηφιακής υπογραφής
      Για την απενεργοποίηση ακολουθήστε τον παρακάτω οδηγό: Οδηγός απενεργοποίησης του ελέγχου της ψηφιακής υπογραφής σε όλα τα Windows χ64

Κατεβάζουμε το παρακάτω αρχείο και το αποσυμπιέζουμε όπου θέλουμε στο pc μας.
      Download: Αυτόματη Εγκατάσταση TWRP recovery σε Redmi Note 2 και Prime και ΧΙΑΟΜΙ ADB και VCOM USB Drivers

Μέσα σε αυτό υπάρχει:
      A. το ADB Tools
      B. το ADB Drivers
      Γ. το MT6577 USB VCOM drivers
      Δ. το recovery TWRP για το τηλέφωνό σου και
      Ε. το αρχείο Flash-TWRP.bat

ΠΡΟΣΟΧΗ
      Πριν ξεκινήσουμε πρέπει να πάμε στην συσκευή μας και να την προετοιμάσουμε: Πάμε στο
      Settings (Ρυθμίσεις) => Additional Settings (Πρόσθετες ρυθμίσεις) => Developer options (Επιλ. για προγραμματιστές) για να ενεργοποιήσουμε το USB Debugging (Εντοπισμός σφαλμάτων USB)

Αν δεν υπάρχει αυτή η επιλογή στην συσκευή μας, τότε θα πρέπει να την ενεργοποιήσουμε.
      Ρυθμίσεις (Settings) => Σχετικά με το τηλέφωνο (About Phone) και χτυπήστε πολλές φορές πάνω στο MIUI Version ώστε να σας ενεργοποιήσει τα Developer Options.
      Εφόσον το ενεργοποιήσουμε το USB debugging είμαστε έτοιμοι να προχωρήσουμε.

Ξεκινάμε.......
      1. Πρώτα από όλα αν το pc μας δεν έχει εγκατεστημένους τους drivers ADB και USB VCOM τους εγκαθιστούμε από τους αντίστοιχους φακέλλους.
      2. Ξεκινάμε το τηλέφωνό μας σε FastBoot (Power Button & Volume Down) και το συνδέουμε στη USB2 του υπολογιστή μας (αποφεύγουμε θύρα USB3, την καταλαβαίνουμε από το μπλε χρώμα).
      3. Τρέχουμε (διπλό κλικ) το Flash-TWRP.bat. Θα ανοίξει ένα παράθυρο τερματικού των windows.
      4. Στο τερματικό, εφόσον το pc μας αναγνωρίσει το τηλέφωνο, θα εμφανιστεί κάτω από το μήνυμα "Looking for Device....." ο αλφαριθμητικός κωδικός του κινητού μας. Μετά πατάμε ένα οποιοδήποτε κουμπί του πληκτρολογίου του pc και ξεκινά η διαδικασία φλασαρίσματος του TWRP. Μόλις τελειώσει θα εμφανιστεί ένα άλλο μήνυμα στο τερματικό παράθυρο με οδηγίες σε 6 βήματα για το φλασάρισμα της ROM που θέλετε.
      5. Ακολουθήστε τα 6 βήματα που θα σας εμφανιστούν στο τερματικό.
      6. Προσοχή μετά το φλασάρισμα του TWRP δεν κάνουμε κανονικό reboot, αλλά reboot σε recovery (Power + Volum Up), ώστε:

• α. Να τσεκάρουμε ότι όντως εγκαταστάθηκε το TWRP recovery.
      • β. Nα εγκαταστήσουμε την νέα ROM της επιλογής μας αφού πρώτα μέσα από το TWRP recovery κάνουμε WIPE και SWIPE TO FACTORY RESET.

Έτσι είναι το περιβάλλον του TWRP recovery v3.0.0-7 του δικού μας Michael.

ΠΡΟΣΟΧΗ: Η μπαταρία πρέπει να είναι φορτισμένη πάνω από το 70%.

:thumbsup: ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ :thumbsup:
      Η MIUI είναι η Χαλκιδική των ROMs...
      ...και σαν την Χαλκιδική....ΔΕΝ ΕΧΕΙ!! ;)
    • Διαφήμιση
    • Χαιρετίζω τον συγγραφέα, και του έχω μία απορία. Ως έμπειρος χρήστης Android και περήφανος κάτοχος ΜΙ2 για 2 χρόνια, μου φαίνεται παράξενο που ζητάς το κινητό να είναι rooted ήδη... Επειδή πρόκεται να το κάνω δώρο αυτό το κινητό, θέλω να μου πεις αν απλώς εννοείς να έχεις ήδη εγκαταστήσει την developer rom για να είναι rooted το κινητό , καθώς η stable δεν διέθετε (για τις λίγες μερες που την είχα) από ότι θυμάμαι SU δικαιώματα, ή υποννοείς κάτι διαφορετικό. Ευχαριστώ
    • Ο/H nightheron έγραψε:

Χαιρετίζω τον συγγραφέα, και του έχω μία απορία. Ως έμπειρος χρήστης Android και περήφανος κάτοχος ΜΙ2 για 2 χρόνια, μου φαίνεται παράξενο που ζητάς το κινητό να είναι rooted ήδη... Επειδή πρόκεται να το κάνω δώρο αυτό το κινητό, θέλω να μου πεις αν απλώς εννοείς να έχεις ήδη εγκαταστήσει την developer rom για να είναι rooted το κινητό , καθώς η stable δεν διέθετε (για τις λίγες μερες που την είχα) από ότι θυμάμαι SU δικαιώματα, ή υποννοείς κάτι διαφορετικό. Ευχαριστώ

Το rooted το αναφέρω γιατί σε ένα φίλο που έκανε τη διαδικασία, κολλούσε το TWRP και ίσως (δεν είναι εξακριβωμένο) να οφειλόταν στο ότι η συσκευή ήταν unrooted. Κανονικά όμως όταν περνάς το TWRP μέσω ADB και unrooted να είναι το τηλέφωνο, γίνεται. Σίγουρα θα απαντήσω σε λίγη ώρα, γιατί μόλις παρέλαβα το τηλέφωνο και θα το βάλω κάτω να του αλλάξω λίγο τα φώτα σε Brick και rooted, unrooted, ADB και όλα με βίντεο. Οπότε θα είμαι πιο σίγουρος. :)
    • Διαφήμιση
    • Δηλαδή έχει την ικανότητα το κινητό να rootαριστεί εξ αρχής; ή απλά από το security όπως έχουμε εμείς οι κάτοχοι MI κινητών; με γειά σου. Ξεκλείδωσε το Capital control; με ελληνική κάρτα το αγόρασες;

Sent from my MI 2S using Tapatalk
    • Με το rootάρισμα δεν κατάλαβα τι εννοείς.
      Με. paypal έγινε ή αγορά πριν 14 μέρες με τον γνωστό τρόπο φόρτωσης του balance με Πειραιώς (πρώην Κύπρου) prepaid.

Στάλθηκε από το Redmi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • Ακολουθω τη διαδικασια με τους drivers αλλα ΔΕ μου αναγνωριζει το τηλ (Redmi Note 2) σαn fastboot.

Τι μπορει να φταιει?
      Υπαρχει καποιος αλλος τροπος να εγκατασταθει το TWPR?
    • Διαφήμιση
    • Ο/H mivarv έγραψε:

Ακολουθω τη διαδικασια με τους drivers αλλα ΔΕ μου αναγνωριζει το τηλ (Redmi Note 2) σαn fastboot.

Τι μπορει να φταιει?
      Υπαρχει καποιος αλλος τροπος να εγκατασταθει το TWPR?

Δεν το βλέπει γιατί μάλλον έχει πρόβλημα το Preloader Mediatec VCOM που φαίνεται και στη φωτογραφία.
      Αυτό συμβαίνει καμιά φορά όταν συνδέσεις και αποσυνδέσεις το τηλέφωνο στο pc.

Κάνε μια επανεκκίνηση το pc, ξεκίνα το τηλέφωνο στον bootloader σύνδεσε το και τρέξε το εκτελέσιμο αρχειάκι
    • Με το restart δεν καταφερα κατι.
      Ετσι αφου δοκιμασα διαφορα που διαβασα σχετικα με τους drivers εφτασα στο εξης :

Αυτη ειναι η εικονα οταν συνδεω το τηλ (χωρις fastboot) με το pc.

Οταν συνδεομαι με fastboot το device manager ειναι το εξης :

και το αποτελεσμα αφου τρεξω το TWRP Recovery ειναι :

και το τηλ bootαρει απο μονο του με την κανονικη διαδικασια αλλα προφανως χωρις να εχει "περασει" η TWRP Recovery!

Γενικα ειναι το 1ο μου τηλ με android κ τωρα προσπαθω να μαθω τι γινεται.
      Καποια βοηθεια?
    • Σε κανένα screenshot δεν φαίνονται οι vcom preloader drivers φορτωμένοι, γι' αυτό και δεν δουλεύει το fastboot
    • Διαφήμιση
    • Τους ξαναπερναω και χειροκινητα κ αυτοματα με το αρχειο κ το αποτελεσμα (οταν συνδεομαι με fastboot) ειναι αυτο :

και προφανως το TWRP Recovery δινει αυτο :

Να σημειωσω οτι οταν περναω τους drivers μου βγαζει αυτο το μηνυμα

Τι μπορει να φταει?
    • Βλέπεις το θαυμαστικό στους preloader? Κανονικά δεν έπρεπε να υπάρχει. Κάνε restart τον η/υ σου και συνδεσε την συσκευή σε διαφορετική usb θύρα.