Διαφήμιση

Aυτόματο πέρασμα TWRP 2.8.6.1 Recovery μόνο σε Redmi 2 (2Gb Ram) HM2014813 μέσω ADB

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Από την ερώτηση σου φαίνεται ότι δεν μελετησες τα βήματα του οδηγού και απλά έκανες ενα γρήγορο διάβασμα χωρίς να ψάξεις για τις άγνωστες λέξεις. :)
      Στο βήμα 2 λέει ότι ξεκινάμε το τηλέφωνο μας σε κατάσταση fastboot(άρα είναι ανοιχτό, αλλά σε κατάσταση fastboot) ; -)
      Οτι άγνωστη λέξη έχεις δες το λεξικό του φόρουμ, πάνω αριστερά στη σελίδα,. Αν πάλι για κάτι έχεις αμφιβολίες μη διστασεις να ρωτήσεις. :)
      Nα σε ρωτήσω ομως κάτι που σε ρώτησα και σε άλλο θέμα. Ποιο τηλέφωνο έχεις και τι recovery φοράει.
      Η MIUI είναι η Χαλκιδική των ROMs...
      ...και σαν την Χαλκιδική....ΔΕΝ ΕΧΕΙ!! ;)
    • Ο/H GR_Macedon έγραψε:

      Από την ερώτηση σου φαίνεται ότι δεν μελετησες τα βήματα του οδηγού και απλά έκανες ενα γρήγορο διάβασμα χωρίς να ψάξεις για τις άγνωστες λέξεις. :)
      Στο βήμα 2 λέει ότι ξεκινάμε το τηλέφωνο μας σε κατάσταση fastboot(άρα είναι ανοιχτό, αλλά σε κατάσταση fastboot) ; -)
      Οτι άγνωστη λέξη έχεις δες το λεξικό του φόρουμ, πάνω αριστερά στη σελίδα,. Αν πάλι για κάτι έχεις αμφιβολίες μη διστασεις να ρωτήσεις. :)
      Nα σε ρωτήσω ομως κάτι που σε ρώτησα και σε άλλο θέμα. Ποιο τηλέφωνο έχεις και τι recovery φοράει.
      redmi 2 TD. το recovery της μάνας του δεν έβαλα άλλο. απλά έχει θέμα με την sim. ζητάει συνέχεια pin. Εκτός αν το βάλω να μην κλειδώνει με Pin. του πατέρα μου είναι το κινητό. του το πήρα εδώ και 3 μέρες. developed 5.5.8 φοράει . με την αναβάθμιση από update που το έκανα.
    • Διαφήμιση
    • Ο/H sonic4s έγραψε:

      Ο/H GR_Macedon έγραψε:

      Από την ερώτηση σου φαίνεται ότι δεν μελετησες τα βήματα του οδηγού και απλά έκανες ενα γρήγορο διάβασμα χωρίς να ψάξεις για τις άγνωστες λέξεις. :)
      Στο βήμα 2 λέει ότι ξεκινάμε το τηλέφωνο μας σε κατάσταση fastboot(άρα είναι ανοιχτό, αλλά σε κατάσταση fastboot) ; -)
      Οτι άγνωστη λέξη έχεις δες το λεξικό του φόρουμ, πάνω αριστερά στη σελίδα,. Αν πάλι για κάτι έχεις αμφιβολίες μη διστασεις να ρωτήσεις. :)
      Nα σε ρωτήσω ομως κάτι που σε ρώτησα και σε άλλο θέμα. Ποιο τηλέφωνο έχεις και τι recovery φοράει.
      redmi 2 TD. το recovery της μάνας του δεν έβαλα άλλο. απλά έχει θέμα με την sim. ζητάει συνέχεια pin. Εκτός αν το βάλω να μην κλειδώνει με Pin. του πατέρα μου είναι το κινητό. του το πήρα εδώ και 3 μέρες. developed 5.5.8 φοράει . με την αναβάθμιση από update που το έκανα.
      έχεις skype να τα πούμε από εκεί;
    • Ωραία. Αρα πρέπει πρώτα να το δει το pc σου.
      Θα καταλάβεις ότι το βλέπει και οταν τρέξεις το αρχείο εγκατάστασης της ρομ θα πρέπει εκεί πoυ γράφει device στο παράθυρο του dos να εχει εναν κωδικό αριθμό. Αν δεν το γράφει ή δεν είναι εντάξει οι drivers ή δεν έχεις ενεργοποιήσει το usb debug από τις ρυθμησεις προγραμματιστη του τηλεφωνου. :)
      Η MIUI είναι η Χαλκιδική των ROMs...
      ...και σαν την Χαλκιδική....ΔΕΝ ΕΧΕΙ!! ;)
    • Ο/H GR_Macedon έγραψε:

      Ωραία. Αρα πρέπει πρώτα να το δει το pc σου.
      Θα καταλάβεις ότι το βλέπει και οταν τρέξεις το αρχείο εγκατάστασης της ρομ θα πρέπει εκεί πoυ γράφει device στο παράθυρο του dos να εχει εναν κωδικό αριθμό. Αν δεν το γράφει ή δεν είναι εντάξει οι drivers ή δεν έχεις ενεργοποιήσει το usb debug από τις ρυθμησεις προγραμματιστη του τηλεφωνου. :)
      όταν τα κάνω όλα και περάσω ελληνική λες να λυθεί το πρόβλημα; ποια λες να βάλω;
    • Με το twrp θα μπορείς να βάλεις όποια θες. Αλλά μπορείς να ρωτήσεις είτε στο θέμα του κινητού σου, είτε στο θέμα της τελευταίας ελληνική ρομ, ωστε να σου πουν οι κάτοχοι της συσκευής σου αν όλα είναι οκ στην νέα ρομ. :)
      Η MIUI είναι η Χαλκιδική των ROMs...
      ...και σαν την Χαλκιδική....ΔΕΝ ΕΧΕΙ!! ;)
    • Διαφήμιση
    • Ο/H GR_Macedon έγραψε:

      Με το twrp θα μπορείς να βάλεις όποια θες. Αλλά μπορείς να ρωτήσεις είτε στο θέμα του κινητού σου, είτε στο θέμα της τελευταίας ελληνική ρομ, ωστε να σου πουν οι κάτοχοι της συσκευής σου αν όλα είναι οκ στην νέα ρομ. :)
      ευχαριστώ για την βοήθεια.
    • Ο/H MIUI_ART έγραψε:

      Ο/H leros2004 έγραψε:

      Καλησπέρα απο ένα καινούργιο μέλος, σήμερα έβαλα παραγγελία το XIAOMI Redmi 2 Pro 4G FDD LTE MSM8916 Quad Core 2GB RAM 16GB ROM MIUI 6 1280*720p

      Δεν ξέρω με τι ρομ θα το στείλει ο Κινέζος, οπότε ψάχνομαι για το τι και πως πρέπει να βάλω την τελευταία Ελληνική απο την αρχή.
      Με το καλό να παραλάβεις, και όταν σου έρθει η συσκευή και δεις με ποια ROM σου ήρθε, θα πράξουμε ανάλογα ;)
      Σήμερα τελικά παρέλαβα το τηλέφωνο, μεγάλη η καθυστέρηση.........
      Λοιπόν το τηλέφωνο το πηρα απο gearbest, τους ζήτησα να μην περάσουν κάποια ρομ να έρθει με στοκ αλλά δεν νομίζω ότι με άκουσαν.....
      Όταν το ενεργοποιήσω γράφει miui polska, περαιτέρω έχει Ελληνική γλώσσα και στις πληροφορίες γράφει αυτά:


      Πέρασα μια βόλτα απο εδώ ROM μετάβασης των Redmi 2 (FDD/TD), από HM2014811 & HM2014813 στις νέες wt88047 & wt86047 αντίστοιχα. και έβαλα την Stable Miui V7 7,3,3,0 μέ update μεσα απο το κινητό.


      Όλα ωραία και καλά, πως περνάω την καινούργια έκδοση (5.1)?
      Για να είμαι ρουτ πρέπει να περάσω developer rom ?
    • Καλώς τα δέχτηκες φίλε μου. :)

      Αυτό που με μπερδεύει στη συσκευή σου είναι ότι ενώ από τα χαρακτηριστικά δείχνει να η είναι η TD έκδοση με 2GB Ram και 16 GB ROM, η ετικέτα δείχνει να είναι το απλό.
      ΑΠό ότι ξέρω τα TD μοντέλα (pro) στην ετικέτα γράφουν 2014913. Οπότε πρώτα πρέπει να ξεκαθαρίσει αυτό ώστε να επιλέξεις και το κατάλληλο RECOVERY από ΕΔΩ.
      Και μετά ακολουθείς τη διαδικασία από ΕΔΩ
      Η MIUI είναι η Χαλκιδική των ROMs...
      ...και σαν την Χαλκιδική....ΔΕΝ ΕΧΕΙ!! ;)
    • Πέρασα την stable για το
      RedMi 2 FDD (HM2014811) απο εδώ:
      ROM μετάβασης των Redmi 2 (FDD/TD), από HM2014811 & HM2014813 στις νέες wt88047 & wt86047 αντίστοιχα.

      και πέρασε κανονικά πάντως.....

      Πατώντας να κάνω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων (μέσα απο το τηλέφωνο το επέλεξα),μετα απο επανεκκίνηση με πέταξε σε αυτά το μενού:


      και αφου έσειρα για τροποποίηση, στη συνέχεια διαλέγοντας να κάνω rebout ( χωρίς να πατήσω πουθενα αλλού) μου πετάει αυτό


      Σε αυτο να πώ όχι ? Αν πω ναι θα γίνει root η stable rom που είναι περασμένη τώρα ?

      Να υποθέσω ότι οι κινέζοι μου έχουν περάσει τη σωστή twrp ? Οπότε να κατεβάσω όποια ρομ θέλω και να την περάσω απευθείας απο το twrp ?
    • Διαφήμιση
    • Μην επιλέξεις το su από το recovery.
      Αφου κάνεις επαναφορά σε εργοστασιακες, μπορείς να περάσεις μέσα από το TWRP recovety οιυ έχεις, οποια developer rom θελεις.
      Αλλά τελικά ποια συσκευή έχεις; ☺
      Η MIUI είναι η Χαλκιδική των ROMs...
      ...και σαν την Χαλκιδική....ΔΕΝ ΕΧΕΙ!! ;)