Διαφήμιση

Διαδικαστικά, αλλά σημαντικά!

    • Ολοκληρώθηκε

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Διαδικαστικά, αλλά σημαντικά!

      Θα ήθελα να θίξω 1-2 πραγματάκια που έχουν να κάνουν με τη λειτουργία του forum και αφορούν όλους μας.

      Νομίζω ότι τελευταία έχουμε μπλέξει αρκετά τα θέματα που συζητάμε, μέσα σε χαώδεις και δαιδαλώδεις συζητήσεις και όταν έρχεται η στιγμή να βρούμε κάτι σημαντικό δεν θυμόμαστε που είναι. Η δε "αναζήτηση" δεν βοηθάει ιδιαίτερα, κυρίως όταν σου βγάζει σαν αποτέλεσμα ένα threat που έχει 1000+ σελίδες!

      Αυτό το γνωστό σε όλους μας threat με τίτλο, "[GTV-Χ.Χ.ΧΧ] H νέα έκδοση της Ελληνικής MIUI ROM είναι διαθέσιμη για λήψη!" έχει περισσότερες απο 1000 σελίδες (και περίπου 11.000 μηνύματα!!!) , που στη πράξη χρήσιμες και αξιοποιήσιμες είναι μόνο η 1η σελίδα και οι 2-3 τελευταίες... Όλες οι ενδιάμεσες, ενώ γράφουν 100άδες υπερχρήσιμα πράγματα για όλους μας(!!!), είναι χαμένες στο "πουθενά" και είναι εξαιρετικά δύσκολο να βρεις κάτι συγκεκριμένο που πιθανόν ζητάει κάποιος.
      Αν και σεις συμφωνείτε με αυτή τη δυσλειτουργία, θα πρότεινα λοιπόν σε όλους μας να αποφεύγουμε να φλυαρούμε, για διαφορετικά θέματα σε όποιο threat έχει διαφορετικό τίτλο-θέμα.

      Επίσης θα πρότεινα στους moderators, όταν μπορούν και κρίνουν απαραίτητο, να "τσιμπάνε" μια συζήτηση και να την βάζουν εκεί που πρέπει ή και ακόμα να ανοίγουν μόνοι τους ένα νέο θέμα με τον κατάλληλο τίτλο μεταφέροντας τη συζήτηση εκεί μέσα και η κουβέντα να συνεχίζετε εκεί...

      Επίσης οι "οδηγοί", σε μερικές περιπτώσεις, είναι "ατάκτως ερριμμένοι" και διάσπαρτοι εδώ και εκεί... Καλό θα ήταν να τους ανασυντάξουμε και μερικούς απο αυτούς να τους ανανεώσουμε με νέες συσκευές και νεώτερες εκδόσεις της Miui...

      Τέλος, προς τα νεώτερα μέλη αυτό, τα "Προσωπικά μηνύματα" είναι για προσωπικές συζήτήσεις και όχι για συζητήσεις του τύπου, "Φίλε μου, πως κάνω flash τη rom στο Redmi 1s?". Αυτό είναι ένα θέμα που αφορά ΠΟΛΛΟΥΣ χρήστες και θα είναι σε ΠΟΛΛΟΥΣ χρήσιμο να διαβάσουν αυτή τη συνομιλία. Επίσης ένας χρήστης δεν έχει πάντα την ευχέρεια, το χρόνο ή και τις γνώσεις να απαντήσει σε μια ερώτηση τεχνικού χαρακτήρα που του έχει έρθει σαν προσωπικό μήνυμα. Αν απευθυνθεί όμως σε πολλούς χρήστες (στο forum δηλαδή) και πιο γρήγορα θα πάρει απάντηση και με πολυφωνία (και άρα αρτιότερη)...
    • Πολύ χρήσιμα και ουσιαστικά αυτά που αναφέρεις :thumbsup:

      Η κοινότητά μας κάθε μέρα γίνεται όλο και μεγαλύτερη και σε λίγο θα είναι δύσκολα διαχειρίσιμη από τα λίγα άτομα που είναι στην ομάδα διαχείρισης.
      Για αυτό το λόγο χρειαζόμαστε την βοήθεια όλων σας.

      Έχουμε πάντα ανοιχτή την πρόσκληση σε όσους έχουν διαθέσιμο χρόνο και μεράκι να βοηθήσουν, συμετέχοντας στην κοινότητά μας, όχι ως απλά μέλη, αλλά εώς μέλη της ομάδας διαχείρισης.
      Υπάρχουν πάντα θέσεις για όσους θα ήθελαν να γίνουν Moderators & News Posters.

      Με αυτόν τον τρόπο και με λίγο φροντιστήριο από εμάς που είμαστε ήδη στην ομάδα διαχείρισης, θα μπορέσουμε σε σύντομο χρόνο να οργανώσουμε ακόμη καλύτερα το υλικό που προσφέρει η κοινότητά μας, έτσι ώστε να μην χανόμαστε σε άσκποπες επαναλήψεις των ίδιων ερωτημάτων, αλλά και να γίνει εύκολη η αναζήτηση και η επίλυση των οποιοδήποτε προβλημάτων απασχολούν τα μέλη μας και τους επισκέπτες μας.

      Εγώ προσωπικά έχω πολύ μεγάλο φόρτο εργασίας με τις ROM κάθε εβδομάδα και την διαχείριση του Server μας σε επίπεδο Software και ασφάλειας, με αποτέλεσμα να μην έχω χρόνο να προχωρήσω στην αναδιοργάνωση που τόσο χρειάζεται η κοινότητά μας.

      Ισχύς εν τη ενώσει όπως λένε και οι σοφοί πρόγονοί μας.
      Αν βοηθήσουμε πολλοί από εσάς, είναι σίγουρο πως θα κατορθώσουμε να φτιάξουμε μία από τις ποιό όμορφες κοινότητες της χώρας μας, και όχι μόνο.

      Οποιοσδήποτε λοιπόν έχει το μεράκι και τον λιγοστό ελεύθερο χρόνο προς διάθεση για να βοηθήσει, ας απαντήσει σε αυτό το νήμα, ή ας μου στείλει ένα PM (Προσωπικό μήνυμα), και είμαι σίγουρος πως σύντομα θα μπορέσουμε να οργανώσουμε την κοινότητά μας με τον καλύτερο τρόπο. :D
      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



      ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
    • Διαφήμιση
    • Εγώ θα μπορούσα να βοηθήσω το φόρουμ μας τουλάχιστον στο άμεσο μέλλον καθώς μέχρι τον φεβρουάριο υπολογίζω να είμαι Πάτρα και να ασχολούμαι με τη διπλωματική μου. Εαν χρειαστεί μπορώ να διαθέσω χρόνο απο την ημέρα μου απλά δεν μπορώ να ξέρω στάνταρ ώρες οπότε δεν ξέρω εαν βολεύει ή όχι. Οπότε εαν χρειαστείτε άτομα εδώ είμαι. Εαν πάλι όχι, εδώ είμαι πάλι και θα βοηθώ όσο μπορώ στις ερωτήσεις/προβλήματα των φίλων.

      Είναι πολύ καλό, ειδικά στην εποχή που ζούμε που γίνονται και θα γίνουν όλα ψηφιακά να υπάρχει τέτοια υποστήριξη έστω και απο οθόνες.
      Να πάνε όλα καλά εύχομαι και να δούμε και επίσημα την Xiaomi-MIUI στην Ελλάδα.