Διαφήμιση

Καρφιτσωμένο XIAOMI REDMI NOTE 2/PRIME τα πάντα για το smartphone

    • RedMi Note 2

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • ποιο ειναι αυτο δεν το βρισκω εχεις καποιο λινκ να δω χαρακτηριστικα? Κι οταν λες πιο συγχρονο? Του 2017 ειναι το redmi note 4 σε αυτα τα λεφτα με αυτα τα χαρακτηριστικα δεν νομιζω να εχει καποιο του 2018.Και θελω την αξιοπιστια της xiaomi η hauwei.....
    • Διαφήμιση
    • Ο/H teobitoulas έγραψε:

      Θα βάλω την εργοστασιακή για λίγες μέρες και βλέπουμε

      Παιδια, η βαθμονόμηση δεν αλλάζει την απόδοση της μπαταρίας.
      H απόδοση πέφτει ως αποτέλεσμα του να μην μπορεί να αποθηκευσει η μπαταρία ενέργεια.
      Με άλλα λόγια πέφτει η χωρητικότητα (capacity)

      Επισης το τι ένδειξη τοις % δείχνει η μπαταρία δεν εξαρτάται από τα στατιστικά.
      Εξαρταται μόνο από την τάση της μπαταρίας στην εκάστοτε στιγμή.

      Συνεπως σβηνωντας τα στατιστικά με το battery calibration απλά χάνεται το ιστορικό χρήσης της μπαταρίας.
      Redmi Note 8T (Willow)
      Official Global stable 11.0.7.0 (PCXEUXM)
    • Δεν είμαι βέβαιος για τη 2η παράγραφο (ένδειξη %). Όταν μπαίνει νέα μπαταρία, χωρίς calibration το κινητό νομίζει ότι είναι η παλιά. Πρέπει να δημιουργηθεί νέο ιστορικό.
      ...lost in translation...
    • Και εγώ με την 9αρα έχω μεγάλη κατανάλωση και μιας το τηλέφωνο το έχω πάρει πρόσφατα λέω είναι χάλια η μπαταρία. Δοκίμασα όλες τις 9ερες rom αλλά όλες το ίδιο. Βάζω την V8 8.5.2.0 και από εχθές βλέπω με διαφορά στην κατανάλωση μπαταρίας προς το καλύτερο, θα το δουλέψω με αυτή μερικές φορτίσεις και ξανά ενημερώνω
    • Ο/H evankouros έγραψε:

      Δεν είμαι βέβαιος για τη 2η παράγραφο (ένδειξη %). Όταν μπαίνει νέα μπαταρία, χωρίς calibration το κινητό νομίζει ότι είναι η παλιά. Πρέπει να δημιουργηθεί νέο ιστορικό.
      Ολες οι συσκευές ( κινητά, ηλεκτρονικά τσιγάρα, κλπ) οι οποίες σου δείχνουν πόση μπαταρία έχεις είτε με τοις % είτε με μπάρες κ.ο.κ αντιλαμβάνονται την εναπομένουσα ενέργεια από την εναπομένουσα τάση της μπαταρίας.
      Μέτρα τι τάση έχει μια πλήρως φορτισμένη μπαταρία και μέτρα τι τάση έχει η μπαταρία από το ίδιο κινητό το οποίο μόλις έκλεισε.
      Παραδειγμα: 3,8 V πλήρως φορτισμένη και 2,7 V όταν έχει κλεισει.
      Κάνεις την αφαίρεση 3,8-2,7= 1,1V
      Αυτό το 1,1V το διαιρεις με το 100 που είναι η κλίμακα διαίρεσης ένδειξης του κινητού.
      Οπότε έχουμε 0,011V ή 11mV το κάθε 1% πτώση τάση.
      Από κει και ύστερα μπορείς μετρώντας απλά την τάση της μπαταρίας στην εκάστοτε στιγμη, να υπολογίσεις (χωρίς να το δεις από πουθενά) ποσό τοις % θα σου έδειχνε το κινητό σου.
      Εγώ φορτίζω τις μπαταρίες μου σε φορτιστή βασης (dock charger). Με την λογική που μου αναφέρεις ... Ακόμη και αν έβαζα μια πλήρως φορτισμένη μπαταρία στο κινητό μου θα έπρεπε αυτό να μου δείχνει πχ 2% επειδή η παλιά μπαταρία αφαιρέθηκε όταν είχε υπόλοιπο 2%, φυσικά αυτό δεν γίνεται και στο λέω επιβεβαιωμένα.
      Κάνε το πείραμα και μετά θα είσαι βέβαιος για αυτό που σου έγραψα στην δεύτερη παράγραφο ;)

      ΟΜΩΣ θα ρωτήσεις τώρα που βοηθάει το ιστορικό χρήσης μπαταρίας.
      Εδώ έρχεται ένας αλγόριθμος ο οποίος βοηθάει στην ένδειξη κατά τις αποκλισης τάσης επειδή η ζήτηση ενέργειας από την μπαταρία δεν είναι σταθερή αλλά εξαρτάται από την χρήση που το κάνεις .
      Για παράδειγμα έστω ότι η εναπομένουσα τάση της μπαταρίας αντιστοιχεί στο 80% ένδειξη.
      Εσύ ξαφνικά παίζεις ένα παιχνίδι και ψιλογανατιζει η μπαταρια.
      Η τάση θα πέσει λόγω του pick της ζήτησης αλλά μόλις αφήσεις το κινητό μετά στην ησυχία του θα ξαναανεβει μερικά mV.
      Αυτό διορθώνει το stats.
      Αν δεν υπήρχε το stats θα πήγαινε πχ στο 70% και μόλις σταματούσες το παιχνίδι θα πήγαινε στο 71% λόγω της μικροαυξησης των mV.
      Αν το δεις εγκυκλοπαιδικά το θέμα ολο... Το batterystats διορθώνει αυτές τις μικρο αποκλισεις στην ζήτηση ενέργειας από την μπαταρία.
      Redmi Note 8T (Willow)
      Official Global stable 11.0.7.0 (PCXEUXM)
    • Διαφήμιση
    • Ο/H pechr έγραψε:

      Ο/H evankouros έγραψε:

      Δεν είμαι βέβαιος για τη 2η παράγραφο (ένδειξη %). Όταν μπαίνει νέα μπαταρία, χωρίς calibration το κινητό νομίζει ότι είναι η παλιά. Πρέπει να δημιουργηθεί νέο ιστορικό.
      Με την λογική που μου αναφέρεις ... Ακόμη και αν έβαζα μια πλήρως φορτισμένη μπαταρία στο κινητό μου θα έπρεπε αυτό να μου δείχνει πχ 2% επειδή η παλιά μπαταρία αφαιρέθηκε όταν είχε υπόλοιπο 2%
      Δεν εννοούσα αυτό, αλλά ότι μετά το calibration βλέπουμε το πραγματικό ποσοστό. Κι αν με τα stats της παλιάς οι διαφορές ένδειξης % στην -παλιά- μπαταρία είναι μικρές, έχοντας τα stats της παλιάς στην καινούργια, λογικό είναι οι διαφορές ποσοστιαίας ένδειξης να είναι μεγαλύτερες. Γι' αυτό θεωρώ απαραίτητο το calibration όταν βάζουμε νέα μπαταρία.
      Ελπίζω τώρα να το είπα πιο σωστά! :P
      ...lost in translation...
    • Πως το δικαιολογητε το ότι το κινητό συνεχίζει να φορτίζει και ας δείχνει 100%; Σταματάει μετά από αρκετή ώρα και έτσι κρατάει περισσότερο η μπαταρία
    • Αν όχι σε όλους, στους περισσότερους αυτό συνέβαινε πάντα με το συγκεκριμένο κινητό. Τον λόγο δεν τον ξέρω απλά το λέω για να μη νομίζεις ότι είσαι μόνος σου :lol:
    • Ο/H giannnis12 έγραψε:

      Πως το δικαιολογητε το ότι το κινητό συνεχίζει να φορτίζει και ας δείχνει 100%; Σταματάει μετά από αρκετή ώρα και έτσι κρατάει περισσότερο η μπαταρία
      Μετά από κάποιο σημείο, σταματάει να αυξάνεται η τάση και συνεχίζει να αυξάνεται μόνο η χωρητικότητα και όσο πλησιάζει προς την πλήρη φόρτιση πέφτουν τα mA επειδή η διαφορά δυναμικού ανάμεσα στην τάση φόρτισης και στην τάση της μπαταρίας μικραίνει.
      Γι'αυτό πάντα όταν η μπαταρία είναι άδεια φορτίζει πιο γρήγορα στην αρχή και για αυτό όσο πλησιάζει την ανώτερη τιμή χωρητικότητας θα δεις ότι φορτίζει όλο και πιο αργά.
      Το Hermes θέλει μιάμιση ώρα επιπλέον φόρτιση αφότου σου δείξει 100%.
      Το πείραμα που είχα κάνει θα το βρεις εδώ >>> Ελεγκτής φόρτισης USB, Πολύμετρο
      Redmi Note 8T (Willow)
      Official Global stable 11.0.7.0 (PCXEUXM)
    • Διαφήμιση
    • Ο/H evankouros έγραψε:

      Γι' αυτό θεωρώ απαραίτητο το calibration όταν βάζουμε νέα μπαταρία.
      Ελπίζω τώρα να το είπα πιο σωστά!
      Κοίταξε.. καλό είναι να γίνει ένα callibration, αλλά προσωπική μου άποψη δεν θεωρώ ότι είναι απαραίτητο.
      Επειδή το αρχείο batterystats.bin διαρκώς ενημερώνεται.
      Ακόμη και αν δεν έχεις κάνει callibration. Ύστερα από 3-4 φορτίσεις-εκφορτίσεις θα είναι σωστό το αρχείο.
      Οπότε στην ουσία κάνοντας ένα callibration απλά σβήνεις την ανυπομονησία σου να περιμένεις 2-3 ημέρες, τίποτα παραπάνω.
      Redmi Note 8T (Willow)
      Official Global stable 11.0.7.0 (PCXEUXM)