Διαφήμιση

Xiaomi Έξυπνο Σπίτι (Mi Smart Home) 4.1.7 GR - EN

  • Application
  • Xiaomi

Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

  • Ο/H opcast έγραψε:

    και πως θα αντιλαμβανεται αν εγω μπαινω η βγαινω απο το σπιτι, για να ανοιγει η καμερα μονο οταν βγαινω;
    Χερατα το σκέφτομαι αλλιώς.
    Αν έχεις το κουμπί του Smart home (που κάνει και για κουδούνι), κόλλα το δίπλα στην πόρτα και φτιάξε ένα σενάριο ότι οπότε το πατάς να ενεργοποιηθεί το guard mode της κάμερας.
    Μετά όταν γυρνάς είναι το θέμα.

    Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk
    ONEPLUS 3T, Stock Android 8.0, Boeffla kernel
  • Θα μπορουσε το κουμπι αυτο να το λειτουργω σαν διακοπτη για το ανοιγμα και κλεισιμο της καμερας, οποτε βγαινω και μπαινω απο το σπιτι αντιστοιχα;
  • Xiaomi Έξυπνο Σπίτι (Mi Smart Home) 4.1.7 GR - EN

    Δεν υπάρχει ακόμη ελπίζω επιλογή για να φεύγεις ή να επιστρέφεις σπίτι. Το είχαμε σε beta λειτουργία στην εφαρμογή για iPhone. Οριζες στον χάρτη που ήταν το σπίτι και ορίζες και απόσταση και όταν περνούσες την απόσταση ενεργοποιούνταν ο συναγερμος (ήταν μόνο για τον συναγερμό). Δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμη γιατί πλέον έχω και κινητό Xiaomi. Λειτουργούσε καλά αλλά εγώ επειδή ήταν η γυναίκα σπίτι δεν είχε νόημα να το χρησιμοποιώ. Νομίζω ότι δεν είναι δύσκολο να έχει σαν trigger το GPS του κινητού και δεν ξέρω γιατί δεν το έχουν βάλει ακόμη. Ίσως να τους spamαραμε στο feedback της εφαρμογής μπας και το βάλουν. Μπορείς να έχεις σαν trigger ότι άνοιξε η πόρτα και δεν ανίχνευσε κίνηση ο αισθητήρας κίνησης για μισή ώρα πχ και μετά να ενεργοποιεί την κάμερα. Αν και δεν ξέρω γιατί το θέλεις αυτό. Βάλε μια κάρτα μνήμης και άστο να γράφει κυκλικά ( όταν γεμίσει να σβήνει το πιο παλιό)

    ΥΓ Συγγνώμη για το σεντόνι

    Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
  • Διαφήμιση
  • ΟΚ
    Ευχαριστω πολυ για τις προτασεις (δεν ειναι σεντονι, να βοηθησεις προσπαθεις).
    Θα κανω ακομα μια αναζητηση στο google μπας και βρω τιποτα και θα ενημερωσω
  • Ο/H opcast έγραψε:

    και πως θα αντιλαμβανεται αν εγω μπαινω η βγαινω απο το σπιτι, για να ανοιγει η καμερα μονο οταν βγαινω;
    Δοκίμασε αυτά τα σενάρια που έχω στα screenshots ή κάποια παραλλαγή τους: Η ιδέα είναι το πρώτο να ανοίγει την κάμερα όταν φεύγεις από το σπίτι και το δεύτερο να την κλείνει όταν μπαίνεις στο σπίτι.


    Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk
    The day is my enemy, the night is my friend
  • Ο/H RASTAVIPER έγραψε:

    Ο/H xifias21 έγραψε:

    Καλησπέρα,

    Μάλλον κάτι κάνω λάθος...
    Ή είναι θέμα κινητού...
    Τις ρυθμίσεις αυτές έχω βάλει..
    Screenshots
    OffTopic

    Για δοκιμή, βάλε όλες τις ώρες.Σώσε το και άνοιξε την πόρτα.
    Επίσης τσέκαρε το log ότι όντως δουλεύει.

    Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatal


    Καλησπέρα και πάλι ,
    Χωρίς να κάνω καμιά αλλαγή απλά έκανα share τα devices μου στο κινητό της γυναίκας μου(Elephone P8 mini) παίζουν τα notifications σωστά :o :o :o
    Σε μένα όχι ακόμα.
    Πολύ περίεργο .


    Καμιά ιδέα ;
  • Ο/H zananiro έγραψε:

    Ο/H opcast έγραψε:

    και πως θα αντιλαμβανεται αν εγω μπαινω η βγαινω απο το σπιτι, για να ανοιγει η καμερα μονο οταν βγαινω;
    Δοκίμασε αυτά τα σενάρια που έχω στα screenshots ή κάποια παραλλαγή τους: Η ιδέα είναι το πρώτο να ανοίγει την κάμερα όταν φεύγεις από το σπίτι και το δεύτερο να την κλείνει όταν μπαίνεις στο σπίτι.


    Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk
    Μα το άνοιγμα της κάμερας δεν συνεπάγεται και εγγραφή video αν δει κίνηση, έτσι;

    Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk
    ONEPLUS 3T, Stock Android 8.0, Boeffla kernel
  • Διαφήμιση
  • Xiaomi Έξυπνο Σπίτι (Mi Smart Home) 4.1.7 GR - EN

    @RASTAVIPER Ναι, αν είναι ανοικτή και δει κίνηση αρχίζει να καταγράφει βίντεο.

    Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk
    The day is my enemy, the night is my friend
  • Ο/H xifias21 έγραψε:

    Ο/H RASTAVIPER έγραψε:

    Ο/H xifias21 έγραψε:

    Καλησπέρα,

    Μάλλον κάτι κάνω λάθος...
    Ή είναι θέμα κινητού...
    Τις ρυθμίσεις αυτές έχω βάλει..
    Screenshots
    OffTopic

    Για δοκιμή, βάλε όλες τις ώρες.Σώσε το και άνοιξε την πόρτα.Επίσης τσέκαρε το log ότι όντως δουλεύει.

    Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatal


    Καλησπέρα και πάλι ,
    Χωρίς να κάνω καμιά αλλαγή απλά έκανα share τα devices μου στο κινητό της γυναίκας μου(Elephone P8 mini) παίζουν τα notifications σωστά :o :o :o
    Σε μένα όχι ακόμα.
    Πολύ περίεργο .


    Καμιά ιδέα ;

    Καλησπέρα και πάλι ,

    Έγινε update του Gateway σήμερα και ξεκίνησαν τα notifications να δουλεύουν ...

    Μια ερώτηση αν ξέρει κάποιος . Έχει διαφορά αν κάνεις εγκατάσταση της εφαρμογής (Mi Home) από Play Store ή manually ?
  • Ο/H xifias21 έγραψε:

    Ο/H xifias21 έγραψε:

    Ο/H RASTAVIPER έγραψε:

    Ο/H xifias21 έγραψε:

    Καλησπέρα,

    Μάλλον κάτι κάνω λάθος...
    Ή είναι θέμα κινητού...
    Τις ρυθμίσεις αυτές έχω βάλει..
    Screenshots
    OffTopic

    Για δοκιμή, βάλε όλες τις ώρες.Σώσε το και άνοιξε την πόρτα.Επίσης τσέκαρε το log ότι όντως δουλεύει.
    Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatal


    Καλησπέρα και πάλι ,
    Χωρίς να κάνω καμιά αλλαγή απλά έκανα share τα devices μου στο κινητό της γυναίκας μου(Elephone P8 mini) παίζουν τα notifications σωστά :o :o :o
    Σε μένα όχι ακόμα.
    Πολύ περίεργο .


    Καμιά ιδέα ;

    Καλησπέρα και πάλι ,
    Έγινε update του Gateway σήμερα και ξεκίνησαν τα notifications να δουλεύουν ...

    Μια ερώτηση αν ξέρει κάποιος . Έχει διαφορά αν κάνεις εγκατάσταση της εφαρμογής (Mi Home) από Play Store ή manually ?
    Από το playstore θα εγκαταστήσεις stable έκδοση, manually μπορείς να πειραματιστείς σε beta εκδόσεις.
    Xiaomi Mi4, Gateway, Smart WiFi Socket ZigBee, 3 USB Mini Power Strip, Yeelight RGBW E27 Bulb, Smart Human Body Sensor, Yeelight Smart Light Strip, Aqara Smart Light Switch Wireless, Smart Temperature and Humidity Sensor, Smart Door and Windows Sensor, Universal IR Remote Controller, Mijia Bedside Lamp Bluetooth Control WiFi, Miband 2, Aqara 2B Wall Switch ZigBee Version Controller, Mi Magic Controller, Yeelight Smart LED Ceiling Light, Smart Home Aqara Human Motion Sensor
  • Διαφήμιση
  • Καλησπέρα το κουμπί που δουλεύει ως κουδούνι μπορώ να ρυθμίσω έτσι ώστε να ενεργοποιω και να απενεργοποιω το συναγερμό;