Διαφήμιση

Συχνότητες 4G στην Ελλάδα. Δείτε αν τις υποστηρίζει το smartphone σας.

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Συχνότητες 4G στην Ελλάδα. Δείτε αν τις υποστηρίζει το smartphone σας.

      Καταρχήν να αναφέρουμε τις μπάντες και συχνότητες που υπάρχουν αυτή τη στιγμή στην κινητή τηλεφωνία Ελλάδας.

      2G: B5/850, B8/900, B3/1800 και Β2/1900
      3G: B5/850, Β8/900, Β2/1900 και Β1/2100
      4G FDD LΤΕ: B20/800, B3/1800 και Β7/2600

      Βασικός κανόνας με τις συχνότητες είναι ότι οι χαμηλές φτάνουν σε μεγαλύτερες αποστάσεις, έχουν μεγαλύτερη διείσδυση μέσα από εμπόδια φυσικά ή τεχνικά όπως τοίχους κτηρίων, αλλά έχουν χαμηλή χωρητικότητα και δεν μπορούν να εξυπηρετήσουν ταυτόχρονα πολλούς συνδρομητές σε υψηλή ταχύτητα.
      Όσο η συχνότητα ανεβαίνει τότε έχουμε τα αντίθετα φαινόμενα.

      Πάμε τώρα στο 4G που με τον καιρό θα ενδιαφέρει τους περισσότερους κατόχους "έξυπνων "κινητών τηλεφώνων.

      Στην Ελλάδα το 4G το παίρναμε στις συχνότητες 1800 και 2600. Από την 1/11/2014 και μέχρι 28/2/2030 οι πάροχοι αγόρασαν τα διακαιώματα χρήσης της μπάντας Β20 στη συχνότητα 800 ΜΗΖ, που μέχρι τώρα τη χρησιμποποιούσαν τα αναλογικά τηλεοπτικά κανάλια, τα οποία εκπέμπουν πλέον ψηφιακά σε άλλες συχνότητες.

      Προς το παρόν μόνο η WIND χρησιμοποιεί τα 800MHz (μπάντα 20) κυρίως έξω από τα αστικά κέντρα.
      Ο Ote μάλλον θα την χρησιμοποιήσει για το 4G+ (plus)

      Το πρόβλημα που θα έχουμε στο μέλλον, όσοι διαθέτουμε κινέζικες συσκευές, είναι ότι δεν θα έχουμε 4G σήμα σε όλες τις περιοχές της Ελλάδας και κυρίως στην επαρχία, διότι οι συγκεκριμένες συσκευές δεν λαμβάνουν στα 800MHz παρά μόνο στα 1800 και 2600 και εφόσον διαθέτουν δέκτη FDD-LTE και όχι TDD-LTE.

      Άρα προσοχή όταν αγοράζετε κινητά από Κίνα να προσέχετε αν μπορούν να λαμβάνουν στις παραπάνω συχνότητες FDD-LTE (έστω στις Β3/1800 και Β7/2600)

      EDIT: Πρόσφατα ανακάλυψα ένα site που μπορώ να το ονομάσω το απόλυτο εργαλείο για να βλέπουμε αν η συσκευή μας υποστηρίζεται από το δίκτυο της χώρας μας ή οποιασδήποτε άλλης χώρας του κόσμου.
      Δείτε το εδώ: www.willmyphonework.net/
      [scallout][/scallout]
      Η MIUI είναι η Χαλκιδική των ROMs...
      ...και σαν την Χαλκιδική....ΔΕΝ ΕΧΕΙ!! ;)

      Το μήνυμα επεξεργάστηκε 2 φοράs, τελευταία από τον/ην GR_Macedon ().

    • Διαφήμιση
    • To Mi Note Pro λαμβάνει σε B3/B7/B20 και απο όσο θυμάμαι όλα τα 4G της Xiaomi έχουν κοινή τη συχνότητα B3... Θεωρητικά δεν υπάρχει πρόβλημα. Στη πράξη το Mi Note Pro με 4G της Cosmote "τα σπάει" προς το παρόν και μάλιστα σε περιοχές εξαιρετικά "άσχετες" ή απομακρυσμένες... Τώρα για το μέλλον θα δούμε...
    • Ο/H caeser έγραψε:

      To Mi Note Pro λαμβάνει σε B3/B7/B20 και απο όσο θυμάμαι όλα τα 4G της Xiaomi έχουν κοινή τη συχνότητα B3... Θεωρητικά δεν υπάρχει πρόβλημα. Στη πράξη το Mi Note Pro με 4G της Cosmote "τα σπάει" προς το παρόν και μάλιστα σε περιοχές εξαιρετικά "άσχετες" ή απομακρυσμένες... Τώρα για το μέλλον θα δούμε...


      Για το αν πιανει b20/800 αμφιβάλω. 'Οσο περνάει ο καιρός θα έχουμε πρόβλημα το οποίο θα είναι μεγαλύτερο γIA όσους έχουν WIND η οποία τώρα επεκτέινεται στο 4G χρησιμοποιώντας περίσσότερο τη συχνότητα 800. Οι υπόλοιποι θα έχουμε πρόβλημα κυρίως σε επαρχία, βουνά και λαγκάδια που θα υπάρχει 4G αλλά μόνο στα 800 το οποίο θα είναι και το μόνο που θα μπορεί να φτάσει σε τέτοιες περιοχές.
      Η MIUI είναι η Χαλκιδική των ROMs...
      ...και σαν την Χαλκιδική....ΔΕΝ ΕΧΕΙ!! ;)

      Το μήνυμα επεξεργάστηκε 1 φορά, τελευταία από τον/ην GR_Macedon ().

    • Ο/H GR_Macedon έγραψε:

      Για το αν πιανει b20/800 αμφιβάλω. 'Οσο περνάει ο καιρός θα έχουμε πρόβλημα το οποίο θα είναι μεγαλύτερο γIA όσους έχουν WIND η οποία τώρα επεκτέινεται στο 4G χρησιμοποιώντας περίσσότερο τη συχνότητα 800. Οι υπόλοιποι θα έχουμε πρόβλημα κυρίως σε επαρχία, βουνά και λαγκάδια που θα υπάρχει 4G αλλά μόνο στα 800 το οποίο θα είναι και το μόνο που θα μπορεί να φτάσει σε τέτοιες περιοχές.


      Πάντως, έτσι για την ιστορία, πριν κανά μήνα βρέθηκα κάπου στη Νότιο Εύβοια, στην πλευρά του Αιγαίου και κατέβηκα κάτι απίστευτα καταράχια, σαν σεληνιακό τοπίο ήταν, πολύ μακριά απο το "πολιτισμό", και όταν έφτασα στη παραλία ...δεν πίστευα στα μάτια μου! To Pro μου έδειχνε 4G (της Cosmote) το οποίο ήταν σταθερό καθ'όλη τη διάρκεια της παραμονής μου εκεί... Τώρα σε ποιά συχνότητα έπιανα.. μην με ρωτήσεις! Δεν έχω ιδέα!
    • Ο/H caeser έγραψε:

      Ο/H GR_Macedon έγραψε:

      Για το αν πιάνει b20/800 αμφιβάλω. 'Οσο περνάει ο καιρός θα έχουμε πρόβλημα το οποίο θα είναι μεγαλύτερο γIA όσους έχουν WIND η οποία τώρα επεκτείνεται στο 4G χρησιμοποιώντας περισσότερο τη συχνότητα 800. Οι υπόλοιποι θα έχουμε πρόβλημα κυρίως σε επαρχία, βουνά και λαγκάδια που θα υπάρχει 4G αλλά μόνο στα 800 το οποίο θα είναι και το μόνο που θα μπορεί να φτάσει σε τέτοιες περιοχές.


      Πάντως, έτσι για την ιστορία, πριν κανά μήνα βρέθηκα κάπου στη Νότιο Εύβοια, στην πλευρά του Αιγαίου και κατέβηκα κάτι απίστευτα καταράχια, σαν σεληνιακό τοπίο ήταν, πολύ μακριά από το "πολιτισμό", και όταν έφτασα στη παραλία ...δεν πίστευα στα μάτια μου! To Pro μου έδειχνε 4G (της Cosmote) το οποίο ήταν σταθερό καθ'όλη τη διάρκεια της παραμονής μου εκεί... Τώρα σε ποιά συχνότητα έπιανα.. μην με ρωτήσεις! Δεν έχω ιδέα!


      Σίγουρα δεν ήταν η Β20/800 γιατί δεν τη διαθέτουν τα κινέζικα από Κίνα. Στα 1800 ή 2600 θα ήταν μιας και ήσουν πολύ κοντά από Αθήνα όπως φαίνεται και στο χάρτη στη Ν. Εύβοια έχει καλή κάλυψη σε 4G η CosmOTE. Το πρόβλημα θα το έχουμε σύντομα όσοι έχουμε WIND γιατί είναι η μόνη που δεν έχει πυκνό δίκτυο κεραιών και τώρα με την 800άρα βρήκε ευκαιρία και την χρησιμοποιεί περισσότερο από τις άλλες για να εκμεταλευτεί την μεγαλύτερη απόσταση που καλύπτει. Έτσι δεν χρειάζεται να στήσει και άλλες βάσεις μιας και με τις ίδιες θα καλύπτει τον Ελλαδικό χώρο. Βέβαια και οι άλλοι θα το χρησιμοποιήσουν, διότι είναι πιο οικονομικό μιας και δεν χρειάζεται να στήσουν νέες βάσεις σε μέρη που τώρα δεν έφτανε η υψηλή συχνότητα των 1800 και 2600MHz που έχει το 4G. Εμένα πάντως άρχισε να με προβληματίζει πολύ γιατί βλέπω το 4G να παγιώνεται στην Ελλάδα μετά την ελευθέρωση της καταραμένης 800άρας από τα κανάλια.

      Η MIUI είναι η Χαλκιδική των ROMs...
      ...και σαν την Χαλκιδική....ΔΕΝ ΕΧΕΙ!! ;)

      Το μήνυμα επεξεργάστηκε 2 φοράs, τελευταία από τον/ην GR_Macedon ().

    • Διαφήμιση
    • Αν οι πράσινες περιοχές είναι αυτές που πιάνει το 4G της cosmote, τότε ίσως χρειάζεται αναβάθμιση ο συγκεκριμένος χάρτης, επειδή εγώ έπιανα όπως είπα πριν 4G στις περιοχές που δείχνω με τα βέλη... (απο όπου είναι και οι φωτογραφίες που έχω δημοσιεύσει στo gallery πριν περίπου ένα μήνα...)
      Πάντως έχεις μεγάλο δίκιο για την συχνότητα 800, όπου εάν επεκταθεί θα έχουμε πρόβλημα....

      Images
      • area08_4G_gr.gif

        323,49 kB, 553×517, viewed 929 times
    • Εννοείτε παιδιά οτι θα σταματήσουν να εξελίσσουν το 4G και να ασχολούνται με τα 800mhz ; Φαντάζομαι θα γίνονται και τα 2 ταυτόχρονα αφού αυτά διαφημίζουν. .
    • Ο/H Darudakos έγραψε:

      Εννοείτε παιδιά οτι θα σταματήσουν να εξελίσσουν το 4G και να ασχολούνται με τα 800mhz ; Φαντάζομαι θα γίνονται και τα 2 ταυτόχρονα αφού αυτά διαφημίζουν. .


      Μα τα 800MHz(B20) είναι συχνότητα του 4G και μάλιστα σε πολλές ευρωπαϊκές χώρες η πιο διαδεδομένη, για τους λόγους που αναφέρω στο αρχικό Θέμα.
      Η MIUI είναι η Χαλκιδική των ROMs...
      ...και σαν την Χαλκιδική....ΔΕΝ ΕΧΕΙ!! ;)
    • Πάντως εγώ προσωπικά με 200 mb στο πακέτο μου δεν με απασχολεί καν το 4g. Ας έχω παντού καλό 3g και καλύπτομαι με αυτό.
    • Διαφήμιση
    • Διαβάστε στην αρχική δημοσίευση επάνω. Το απόλυτο εργαλείο για να δείτε οποιαδήποτε smartphone αν υποστηρίζεται από το δίκτυο της χώρας μας ή οποιασδήποτε άλλης χώρας του κόσμου.
      Η MIUI είναι η Χαλκιδική των ROMs...
      ...και σαν την Χαλκιδική....ΔΕΝ ΕΧΕΙ!! ;)