Διαφήμιση

Redmi 2 Πρόβλημα με το Gps του

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Redmi 2 Πρόβλημα με το Gps του

      Γεια σας παιδιά.

      Βασικά αντιμετωπίζω πρόβλημα με το Gps μου. Κάποτε θυμάται να δουλέψει μετά από 20 λεπτά και κάποτε απλά δεν δουλεύει.
      Δεν έχω καταλάβει τον λόγο.

      Ακόμη και το app GPS Status δεν μπορεί να με ανιχνεύσει....

      Αντιμετώπισε κανείς κάτι παρόμοιο??

      Το κινητό μου τρέχει με 4.4.4 έκδοση Android αν βοηθά αυτό.

      Θένκς από πριν... και... :rolleyes: ελπίζω πως θα λυθεί το πρόβλημά μου.

      Ευχαριστώ ξανά....
    • Στο περιβάλλον dial-up, πληκτρολόγησε *#*#64663#*#* και δοκίμασε το GPS (νομίζω ότι είναι το No 30). Όταν το κάνεις, φρόντισε να είσαι σε ανοιχτό μέρος (έξω αν μπορείς ακόμα καλύτερα). Δώσε του λίγο χρόνο (2-3 λεπτά) να κλειδώσει ότι δορυφόρους μπορέσει...
      Αν περάσει το τεστ, τουλάχιστον θα ξέρεις ότι δεν είναι hardware πρόβλημα και έτσι θα επικεντρωθείς στο software να το λύσεις...
    • Μου έγραψε Number of stallite:23
      Stallite id: 214
      Stallite signals: 0.0
      Elevation: 42.0
      Azimuuth: 68.0

      Για κάποιο λόγο γράφει stallite αντι sattelite

      Αυτά ..... Είναι harware?
    • Διαφήμιση
    • Ο/H mixaliscy έγραψε:

      Μου έγραψε Number of stallite:23
      Stallite id: 214
      Stallite signals: 0.0
      Elevation: 42.0
      Azimuuth: 68.0

      Για κάποιο λόγο γράφει stallite αντι sattelite

      Αυτά ..... Είναι harware?


      Ναι, αυτό είναι hardware, δηλαδή το GPS της συσκευής σου... Δείχνει να κλειδώνει, στην προκειμένη περίπτωση, 23 δορυφόρους... που προφανώς δείχνει να μην έχει κάποια βλάβη... Άρα, ίσως να φταίει το software... Ξαναδές το όταν κάνεις update κάποια rom.
    • Έκανα αναβάθμιση μόλις τώρα σε 5.86 και πάλι δεν....

      Εντομεταξύ μετά από αναβάθμιση δεν θα έπρεπε να μην υπήρχε τίποτα? (όπως το φόρματ?)

      Έκανα κάτι λάθος ή έτσι είναι? (υπάρχουν όλα τα αππ που χρησιμοποιούσα συν κάποια νέα που έβαλε από μόνη της η ρομ)

      Καμιά άλλη ιδέα για το GPS μου? Βασικά όπως προείπα παλιά είμαι από Κύπρο και θέλω να πάω στον Απόστολο Ανδρέα (κατεχόμενο έδαφος) και επειδή το κινητό μας δεν λειτουργεί εκεί (η κάρτα μας δηλαδή) θα ήθελα να είχα το GPS. Καταλαμβαίνετε..... Μη χαθούμε κιόλας... Όλα στα Τούρκικα είναι γραμμένα
    • Αφου το hardware test δείχνει ότι ο δέκτης δουλεύει σωστά τότε είναι ρύθμιση στο πρόγραμμα-πλοηγό που χρησιμοποιείς. Αν ψάξεις τις ρυθμίσεις στο πρόγραμμα θα δεις ότι κάπου αναφέρεται μια com port (COMxx), μπές εκει και άλλαξε το προ-επιλεγμένο (ή τρέξε την διαδικασία να το βρεί αυτόματα, αλλά 2-3 φορές να δούμε βρίσκει τον δέκτη στην ίδια COMxx πάντα???)
    • Χρησιμοποιώ το Here, το Maps.me και το Google Earth, ενώ έχω εγκατεστημένο και το GPS Status και κανένα δεν μου βρίσκει που είμαι.

      Όλα κάνουν search για αρκετή ώρα αλλά δεν λέει που είμαι.

      Αυτό το Πορτ που λες είναι μέσα στα apps ή στις ρυθμίσεις του GPS μου στις ρυθμίσεις?

      Τις μόνες ρυθμίσεις που βρήκα (ο κακόμοιρος) είναι αυτές που λέει πληροφορίες τοποθεσίας. Το πρόσβαση είναι επιλεγμένο, ενώ το έχω στην υψηλή ακρίβεια και έχω ενεργοποιημένο και να επιτρέπει στις εφαρμογές να χρησιμοποιούν την τοποθεσία μου. Δεν υπάρχει όμως τίποτα άλλο εδώ.

      Τουλάχιστο έτσι νομίζω

      Το μήνυμα επεξεργάστηκε 1 φορά, τελευταία από τον/ην mixaliscy ().

    • Διαφήμιση
    • Ο/H mixaliscy έγραψε:

      Έκανα αναβάθμιση μόλις τώρα σε 5.86 και πάλι δεν....
      Εντομεταξύ μετά από αναβάθμιση δεν θα έπρεπε να μην υπήρχε τίποτα? (όπως το φόρματ?)
      Έκανα κάτι λάθος ή έτσι είναι? (υπάρχουν όλα τα αππ που χρησιμοποιούσα συν κάποια νέα που έβαλε από μόνη της η ρομ)


      Όχι, η αναβάθμιση δεν είναι όπως το format. Καλώς τα έχεις όλα, συν κάποιες νέες εφαρμογές που σου έβαλε η νέα rom, εφ'όσον έκανες μόνο αναβάθμιση.
    • Δεν ξέρω πως αλλά σιγά σιγά μετά την αναβάθμιση μπήκε σε λειτουργία ξανά το GPS μου και όλα καλά....

      Ευχαριστώ όλους για την εξαιρετική δουλειά που κάνουν και για τον χρόνο που αφιερώνουν