Διαφήμιση

Flash την Ελληνική ROM στο Mi-4i

    • Mi-4i

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Καλημέρα
      Καταρχήν συγχαρητήρια σε όλη την ομάδα για την υποστήριξη που παρέχει! Είμαι νέο μέλος στη κοινότητα σας και έχω εντυπωσιαστει από την δουλειά που κάνετε!
      Στήνω το Mi4i για φίλο και μπορώ να πω πως και η συσκευή όσο και η ύπαρξη αυτού του φόρουμ με έχει πείσει ώστε σύντομα και εγώ να προχωρήσω σύντομα σε αντικατάσταση της συσκευής μου με xiaomi.
      Γράφω για να αναφέρω ένα μικρό θεματακι της τελευταίας ελληνικής ρομ gtv5.10.22. :
      Στην προφυλαξη οθόνης δεν λειτουργεί η δεξιά κάτω συντόμευση της εφαρμογής τηλεφώνου. Δηλαδή το αριστερό swipe λειτουργεί κανονικά ανοίγει την κάμερα. Κάνοντας όμως swipe δεξιά δεν ανοίγει η εφαρμογή κλήσεων, γράφει μόνο mi remote.
      Δεν ξέρω αν είναι θέμα ρύθμισης. Απλά το αναφέρω χωρίς να αποτελεί σοβαρό πρόβλημα
    • Ο/H kikos7 έγραψε:

      Καλημέρα
      Καταρχήν συγχαρητήρια σε όλη την ομάδα για την υποστήριξη που παρέχει! Είμαι νέο μέλος στη κοινότητα σας και έχω εντυπωσιαστει από την δουλειά που κάνετε!
      Στήνω το Mi4i για φίλο και μπορώ να πω πως και η συσκευή όσο και η ύπαρξη αυτού του φόρουμ με έχει πείσει ώστε σύντομα και εγώ να προχωρήσω σύντομα σε αντικατάσταση της συσκευής μου με xiaomi.
      Γράφω για να αναφέρω ένα μικρό θεματακι της τελευταίας ελληνικής ρομ gtv5.10.22. :
      Στην προφυλαξη οθόνης δεν λειτουργεί η δεξιά κάτω συντόμευση της εφαρμογής τηλεφώνου. Δηλαδή το αριστερό swipe λειτουργεί κανονικά ανοίγει την κάμερα. Κάνοντας όμως swipe δεξιά δεν ανοίγει η εφαρμογή κλήσεων, γράφει μόνο mi remote.
      Δεν ξέρω αν είναι θέμα ρύθμισης. Απλά το αναφέρω χωρίς να αποτελεί σοβαρό πρόβλημα

      Καλώς ήρθες στο φόρουμ!
      Αν θέλεις κάνε μια δοκιμή να αλλάξεις προσωρινά το θέμα ή έστω την screen lock και δοκίμασε να δεις μήπως έρχεται από εκεί το πρόβλημα...
    • ακολούθησα την διαδικασία απο τον οδηγό εδώ
      αλλά στο fastboot με έβαζε στο Mirecovery και όχι στο TWRP.
      Ευτυχώς στην δευτερη σελίδα του thread ο kyrtoner2
      παραθέτει ένα άλλο αρχείο .img του TWRP και με εκείνο τελικά μπήκα στο TWRP και έβαλα την ROM.

      Ερώτηση 1 : μετά την εγκατάσταση της ROM δεν πρέπει να κάνουμε κάποιο WIPE?
      Έκανα μόνο WIPE απο το Μirecovery τα 2 πρώτα wipes casche kai data. είμαι καθαρός με αυτά που έκανα;

      Ερώτηση 2 : έβαλα την xiaomi-miui-hellas-5.0.2_ferrari_Stable-V7.0.3.0.zip
      Και μου κάνει εντύπωση που έχει έναν άδειο φάκελο στην αρχική οθόνη του κινητού με το όνομαgoogle και έναν άλλο άδειο πάλι με το όνομα More Apps, στην δευτερη αρχική οθόνη.... έγινε μήπως κάτι λαθος;

      Ερώτηση 3 : Επειδή το κινητό δεν είναι δικό μου και θα πάει σε άσχετο, updates θα μπορεί να κάνει μόνος του; θα γίνονται απο το original updater με απλή διαδικασία;
    • Διαφήμιση
    • Ο/H mib έγραψε:

      Και μου κάνει εντύπωση που έχει έναν άδειο φάκελο στην αρχική οθόνη του κινητού με το όνομαgoogle και έναν άλλο άδειο πάλι με το όνομα More Apps, στην δευτερη αρχική οθόνη.... έγινε μήπως κάτι λαθος;
      Κανονικά δεν θα έπρεπε να είναι άδεια. Κάνε μια εγκατάσταση με την ίδια έκδοση rom απο πάνω, απλά.
    • Ο/H Bodai έγραψε:

      Ο/H mib έγραψε:

      Και μου κάνει εντύπωση που έχει έναν άδειο φάκελο στην αρχική οθόνη του κινητού με το όνομαgoogle και έναν άλλο άδειο πάλι με το όνομα More Apps, στην δευτερη αρχική οθόνη.... έγινε μήπως κάτι λαθος;
      Κανονικά δεν θα έπρεπε να είναι άδεια. Κάνε μια εγκατάσταση με την ίδια έκδοση rom απο πάνω, απλά.
      Τα ίδια κάνει... πέρασα την ROM πάλι αλλά καμιά διαφορά , οι 2 αυτοί φάκελοι είναι κενοί




      UPDATE :

      Τελικά έκανα μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων απο το μενού του κινητού και με πήγε αυτόματα στο TWRP και αυτόματα έκανε κάτι πολύ γρήγορα και ξανά μπούταρε απο την αρχή , και μηδενίστηκαν όλα. τώρα είναι ΟΚ.
    • Μπείτε χειροκίνητα σε fastboot mode με volume down και power δώστε την εντολή για boot της img κατευθείαν και προσέξτε πάνω από όλα στην μετονομασία σε update.zip να μην έχει μετονομαστεί σε update.zip.zip για αυτό σας βγάζει file corrupted. Γλιτώστε χρόνο
    • Καλησπέρα

      Καινουριος στην παρέα! (κατοχος mi4c) . H κατάσταση έχει ως εξής. Ακολούθησα τις οδηγίες για να περάσω την ελληνική ROM μιας και όλοι λέτε τοσα καλά λόγια. Εφτασα μέχρι το flashαρισμα του TWRP.
      Ανοίγει λοιπόν το TWRP αλλά η αφή δεν δουλέυει. Αντιμετώπισε κανεις το ίδιο προβλημα ?
      Πρώτη φορά περνάω άλλη ρομ σε κινητό. όπως βλέπετε άλλωστε το badge μου κάτω απο ονομα λέει NEWBIE. χαχα

      Ευχαριστώ εκ των προτέρων
      Images
      • 12218108_10201110549803181_2038012334_o.jpg

        38,13 kB, 449×800, viewed 75 times
    • Διαφήμιση
    • Ο/H caeser έγραψε:

      Πρέπει να συρεις προς τα δεξιά... Θέλει,(κόλπο?) υπομονή και επιμονή. Σου έχει κλειδώσει η οθόνη...
      Ακυρο το βρήκα. Έπρεπε να αποσυνδέσω το κινητο απο το usb . αλλιως η αφη δεν δούλευε.
    • Ο/H dvougas έγραψε:

      Ο/H caeser έγραψε:

      Πρέπει να συρεις προς τα δεξιά... Θέλει,(κόλπο?) υπομονή και επιμονή. Σου έχει κλειδώσει η οθόνη...
      Ακυρο το βρήκα. Έπρεπε να αποσυνδέσω το κινητο απο το usb . αλλιως η αφη δεν δούλευε.

      Όταν κλειδώνει η οθόνη στα κινητά τηλέφωνα... η αφή δεν δουλεύει! :D
    • Ο/H MIUI_ART έγραψε:

      ΠΡΟΣΟΧΗ !! Αν σε περίπτωση αποτύχει το τηλέφωνο να κάνει Reboot στο TWRP, τότε....


      Πληκτρολογούμε fastboot flash recovery MiRecovery_ferrari.img

      Μετά δε θα το αφήσετε να κάνει reboot σε κανονική λειτουργία γιατί υπάρχει script που επαναφέρει το Mi Recovery.

      Θα πατήσετε σταθερά το Volume (+) & Power Button ταυτόχρονα, μέχρι να ανάψει ξανά και να μπει κατευθείαν σε recovery και θα είστε με twrp.
      Παιδια το παραπανω το κανουμε αντι του fastboot boot? Σωστα?
      Εγω το εκανα αλλα δεν μπορεσα(προλαβα?) να μπω στο recovery...Eπισης το κινητο δεν μπαινει καθολου στο recovery με volume up+power button. Aλλα αμα κανω power down+volume down μπαινει σε fastboot.

      Ξερεις κανενας τι παιζει?? Εκανα καμια πατατα??
      Παρακαλω αν μπορεις καποιος να βοηθησει. ?(

      Edit: Eιχε καταστραφει το partition του recovery. O φοβερος-τρομερος και προθυμος @MIUI_ART εκανε τα μαγικα του και εσωσε το Mi4i μου. Πραγματικα τον ΥΠΕΡ-ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ. Μακαρι να μπορουσα να του ανταποδωσω την βοηθεια! Thanks και παλι!
    • Διαφήμιση
    • Καλησπέρα και καλή χρονιά να έχουμε. Ξεκίνησε εξαιρετικά βέβαια μετά και τα τελικά αποτελέσματα της ψηφοφορίας . Αποτέλεσμα ενδεικτικό της ποιότητας της δουλειάς που γίνεται στο φόρουμ αυτό. Θέλω την βοήθεια σας . Υπάρχει κάποιος/α στην περιοχή του Μεσολογγίου/Αγρινίου που μπορεί να με βοηθήσει να κάνω εγκατάσταση την ελληνική ρομ?