Διαφήμιση

Καρφιτσωμένο Flash την Ελληνική ROM στο Mi-Note Pro

    • Οδηγός
    • Mi-Note PRO

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Flash την Ελληνική ROM στο Mi-Note Pro

      Αυτός ο οδηγός είναι απόκλειστικά για το Mi-Note Pro.

      Επειδή ακόμη μέχρι τώρα είναι κλειδωμένη η ROM με Private Keys από την Xiaomi, είναι αδύνατον να γίνει το Flash της ROM, με το Recovery που συνοδεύει την συσκευή σας.
      Ο μόνος τρόπος είναι να κάνετε Flash μέσα από TWRP Recovery ή με ειδική Version του Mi-Recovery.
      Εμείς επιλέξαμε να χρησιμοποιήσουμε το TWRP Recovery καθώς σας δίνει πρόσθετες δυνατότητες, όπως backup και επιλεκτικά Wipes Data - Cache κτλ.
      • Θα πρέπει να κατεβάσετε την τελευταία Ελληνική ROM
      Έχει γίνει απόκρυψη περιεχομένου. Για να συνδεθείτε/εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ.

      • Κατεβάστε το TWRP Recovery
      Έχει γίνει απόκρυψη περιεχομένου. Για να συνδεθείτε/εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ.

      • Κατεβάστε το ADB
      Έχει γίνει απόκρυψη περιεχομένου. Για να συνδεθείτε/εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ.




      Θα πρέπει πρώτα να έχετε εγκαταστήσει τους Drivers της συσκευής σας ώστε να μπορέσετε να κάνετε το Flash του Recovery μέσα από FastBoot.
      Αυτό μπορεί να γίνει σχετικά εύκολα απλά αν κένουμε εγκατάσταση το MiPhone που σας δίνουμε κάτω.

      => MiPhone2015731.exe - Google Drive

      Θα το κάνετε εγκατάσταση.
      Κάνοντας εγκατάσταση της εφαρμογής, θα σας βάλει και όλους τους απαραίτητους Drivers που χρειαζόμαστε για την διαδικασία.


      Κάνουμε Setup δηλαδή για να προχωρήσει στην εγκατάσταση...

      Κάνουμε extract από το adb.zip τα περιεχόμενά του σε κάποιο δίσκο του υπολογιστή μας.
      Μεταφέρουμε σε αυτό το φάκελο το twrp_recovery_leo.img που κατεβάσαμε στον ίδιο φάκελο.


      Τοποθετούμε την Ελληνική ROM που καταβάσαμε μέσα στην συσκευή μας.

      Πρέπει να πάμε στην συσκευή μας και να την προετοιμάσουμε για το ADB
      Settings (Ρυθμίσεις) => Additional Settings (Πρόσθετες ρυθμίσεις) => Developer options (Επιλ. για προγραμματιστές) και να ενεργοποιήσουμε το USB Debugging (Εντοπισμός σφαλμάτων USB)


      Αν δεν υπάρχει αυτή η επιλογή στην συσκευή σας, τότε θα πρέπει να την ενεργοποιήσετε.
      Ρυθμίσεις (Settings) => Σχετικά με το τηλέφωνο (About Phone) και χτυπήστε πολλές φορές πάνω στο MIUI Version ώστε να σας ενεργοποιήσει τα Developer Options.

      Τώρα θα πρέπει να ανοίξουμε ένα Command Windows (το παλιό DOS)
      Πηγαίνουμε στην εύρεση των Windows και γράφουμε cmd ώστε να επιλέξουμε το Command Prompt με το δεξί πλήκτρο ώστε να το τρέξουμε ως διαχειριστές..


      Τώρα πρέπει να πάμε στον φάκελο που είναι το ADB.
      Πληκτρολογούμε λοιπόν την διαδρομή του φακέλου που στην δική μου περίπτωση είναι στο C:\adb.
      Έτσι λοιπόν γράφουμε cd C:\adb και δίνουμε enter.

      • Τώρα συνδέουμε την συσκευή μας στο PC μέσω του USB.
      Πληκτρολογούμε το παρακάτω....

      adb devices

      Αν η συσκευή μας έχει τους σωστούς Drivers θα μας εμφανίσει την συσκευή μας ως μορφή ενός κωδικού.

      • Τώρα που βλέπουμε την συσκευή μας συνδεμένη μπορούμε να προχωρήσουμε στο επόμενο βήμα.
      Πληκτρολογούμε adb reboot bootloader

      Η συσκευή μας τώρα θα κάνει Reboot σε FastBoot Mode
      • Στην συνέχεια θα κάνουμε προσωρινή και ΟΧΙ μόνιμη εγκατάσταση του TWRP Recovery, μόνο και μόνο για να τρέξουμε το TWRP ώστε να μπορέσουμε να κάνουμε Flash την Ελληνική ROM.
      Πληκτρολογούμε fastboot boot twrp_recovery_leo.img
      • To τηλέφωνο μετά από λίγο θα κάνει επανεκκίνηση στο TWRP Recovery και τώρα μπορείτε να κάνετε την εγκατάσταση της Ελληνικής ROM.
      ΠΡΟΣΟΧΗ !! Αν σε περίπτωση αποτύχει το τηλέφωνο να κάνει Reboot στο TWRP, τότε....
      • Πληκτρολογούμε fastboot flash recovery twrp_recovery_leo.img
      • Μετά δε θα το αφήσετε να κάνει reboot σε κανονική λειτουργία γιατί υπάρχει script που επαναφέρει το Mi Recovery.
      • Θα πατήσετε σταθερά το Volume (+) & Power Button ταυτόχρονα, μέχρι να ανάψει ξανά και να μπει κατευθείαν σε recovery και θα είστε με twrp.
      • Κάνουμε flash τώρα την ελληνική Rom.
      • To τηλέφωνο μετά από λίγο θα κάνει επανεκκίνηση στο TWRP Recovery και τώρα μπορείτε να κάνετε την εγκατάσταση της Ελληνικής ROM.

      Θα πρέπει να γνωρίζετε πως η συσκευή θα μείνει κολλημένη για αρκετή ώρα στο 99% και ΔΕΝ θα πρέπει να την κλείσετε προτού σας βγάλει ειδοποίηση για ολοκλήρωση του UPDATE.
      Επίσης κατά την επανεκκίνηση θα αργήσει σχεδόν 5 λεπτά - ίσως και παραπάνω για να μπεί στην MIUI.
      Images
      • Screenshot_2015-07-03-18-21-12.png

        66,17 kB, 450×800, viewed 1.019 times
      • command.jpg

        15,29 kB, 325×428, viewed 133.727 times
      • command2.jpg

        18,16 kB, 677×343, viewed 940 times
      • command3.jpg

        25,09 kB, 677×343, viewed 1.011 times
      • adb2.jpg

        30,54 kB, 491×391, viewed 1.071 times
      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



      ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
    • Ακολούθησα πιστά τις αναλυτικές οδηγίες και μέχρι που έφτασα να μπω σε FastBoot Mode πήγε ρολόι...
      Μετά όμως "μουλάρωσε" και δεν άκουγε με τίποτα την εντολή "fastboot boot twrp_recovery_leo.img", οπότε και κόλλησε η διαδικασία σε εκείνο το σημείο και δεν μπορούσα να συνεχίσω να φλασάρω την ελληνική rom, οπότε άλλαξα τακτική...

      Εν συντομία έκανα τα εξής :
      1. Κατέβασα το flashify απο το Playstore (όποιος δεν έχει playstore, όπως δεν είχα εγώ, επειδή είχα φλασάρει προηγουμένως την τελευταία flashboot rom με το Miflash, μπορεί να το βρει και χύμα στο web σαν .apk, κάνοντας ένα ψαχτήρι στο google)
      2. Κατέβασα και εγκατέστησα μέσω του Flashify μια custom recovery που λέγεται "TWRP MI NOTE PRO"
      3. Eγκατέστησα την ελληνική rom, μέσω του TWRP MI NOTE PRO, όπου πλέον αποτελεί και την βασική Recovery της συσκευής μου...

      Υ.Γ Αν θέλετε μπορώ να ανεβάσω links και αρχεία και αναλυτικές οδηγίες για όλα τα παραπάνω... Ο τρόπος είναι σχετικά εύκολος και αποτελεσματικός...

      Το μήνυμα επεξεργάστηκε 2 φοράs, τελευταία από τον/ην caeser ().

    • H συσκευή σου είχε έρθει με Custom Developer ROM η οποία και είναι Root.
      Για αυτό και η γραμματοσειρά ήταν καλύτερη. :D

      Είσαι από τους τυχερούς και μπόρεσες νε τρέξεις το Flashify. ;)
      Το Flashify προυποθέτει Rooted ROM.

      Αν η συσκευή έρθει με Stable ROM αυτό είναι αδύνατον.

      Ο/H caeser έγραψε:

      Υ.Γ Αν θέλετε μπορώ να ανεβάσω links και αρχεία και αναλυτικές οδηγίες για όλα τα παραπάνω... Ο τρόπος είναι σχετικά εύκολος και αποτελεσματικός...

      Και φυσικά θα βοηθούσε να υπάρχει και εναλακτικός τρόπος του flash.. :thumbsup:
      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



      ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
    • Διαφήμιση
    • Dear Admin-άρα, :D σύμφωνα με το screenshot της πρώτης μέρας (όπου το τηλέφωνο ήταν ακριβώς όπως το πήρα) και το είχα ποστάρει ΕΔΩ, λέει ότι φόραγε μια rom που λεγόταν, "MIUI 6.5.4.0 (LXHCNCD) Stable". Όσο για root σίγουρα ΔΕΝ δεν το έλεγε ότι ήταν, αφού ήταν απο τα πρώτα πράγματα που κοίταξα και είμαι απολύτως σίγουρος ότι στο "Κέντρο Ασφαλείας" και στα "Δικαιώματα", είχε ΜΟΝΟ τις επιλογές "Αυτόματη Έναρξη" και "Δικαιώματα"¨. αλλά ΟΧΙ την επιλογή "Προνόμια Root"... Τώρα, εάν παρόλα αυτά ήταν root, απλά δεν το συνειδητοποίησα...

      Πρέπει όμως να επαναλάβω κάτι ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ: Αφού απέτυχα να κάνω flash αρχικά και σταμάτησα την διαδικασία στην εντολή "fastboot boot twrp_recovery_leo.img" (δεν υπήρχε κάτι άλλο που μπορούσα να κάνω), έτρεξα το MiFlash και φλασάρισα την τελευταία "Xiaomi Mi Note Pro Latest Developer Version Fastboot rom" και ΟΧΙ την τελευταία Stable Version ακριβώς επειδή είχα διαβάσει απο σένα ότι είναι κλειδωμένη η ROM με Private Keys από την Xiaomi και είναι αδύνατον να γίνει το Flash της ROM, με το Recovery που συνοδεύει την συσκευή μας (σκέφτηκα ότι σε μιά developer το "κλείδωμα" θα ήταν πιό ...χαλαρό εώς και ανύπαρκτο...)
      Οπότε, ΝΑΙ, έβαλα μια νέα developer FastBoot rom στην συσκευή μου πριν τρέξω το Flashify και μετά όλα έγιναν πανεύκολα και επιτυχημένα... :thumbsup:
    • Λοιπόν κατάφερα την πέρασα και εγώ, αλλά ζορίστηκα. Το θέμα είναι ότι και εμένα μου κόλλησε η διαδικασία εκεί που κόλλησε του καίσαρα. Εμένα όμως δεν ήταν root, οπότε δεν μπορούσα να κάνω κάτι. Έτσι δοκίμασα να μειώσω το όνομα του αρχείου img. Επειδή είμαστε σε dos, πολλές φορές δεν διαβάζει σωστά τα αρχεία, οπότε το έκανα απλώς leo.img και δούλεψε μια χαρά. Δεν έχω περάσει μόνιμα το TWRP Recovery, πρέπει? Επίσης οι αναβαθμίσεις πια, δεν χρειάζεται να κάνω την ίδια διαδικασία, αλλά θα γίνεται κανονικά από την αναβάθμιση, σωστά!?

      Images
      • Mi Note Pro GR.jpg

        24,73 kB, 450×800, viewed 235 times
    • Και εγώ είχα κάνει ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο πράγμα... είχα μετονομάσει το αρχείο σε leo.img, για τον ίδιο ακριβώς λόγο! Αλλά δυστυχώς δεν δούλεψε ποτέ... Πάντως το αποτέλεσμα μετράει! Αφού κατάφερες και την πέρασες, όλα καλά! Όσο για τα Updates, ναι, κανονικά από την αναβάθμιση πλέον θα περνάς τις όποιες αναβαθμίσεις...
    • Έδωσαν τα κλειδιά για αναβάθμιση OTA? Γιατί την τελευταία την πέρασα μέσω fastboot

      Στάλθηκε από το MI NOTE Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • Διαφήμιση
    • Ο/H MIKermit έγραψε:

      Έδωσαν τα κλειδιά για αναβάθμιση OTA? Γιατί την τελευταία την πέρασα μέσω fastboot

      Στάλθηκε από το MI NOTE Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


      Όταν είπα παραπάνω "Όσο για τα Updates, ναι, κανονικά από την αναβάθμιση πλέον θα περνάς τις όποιες αναβαθμίσεις...", δεν εννούσα απο το ΟΤΑ, αλλά με τον κλασικό (και αξιόπιστο) τρόπο, που κατεβάζουμε την φρέσκια rom απο την υπολογιστή, την βάζουμε στο κινητό και απο το εικονίδιο "αναβάθμιση" (=update) την φλασάρουμε... :D
    • Έστω και έτσι είναι καλύτερα από fastboot...
      Υγ Δεν ξέρω πως σας φαίνεται η τελευταία έκδοση, εμένα πάντως μου δημιουργεί προβλήματα...

      Στάλθηκε από το MI NOTE Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • Ο/H MIKermit έγραψε:

      Έστω και έτσι είναι καλύτερα από fastboot...
      Υγ Δεν ξέρω πως σας φαίνεται η τελευταία έκδοση, εμένα πάντως μου δημιουργεί προβλήματα...

      Στάλθηκε από το MI NOTE Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


      Ε, ναι...έτσι. Με το fastboot συνήθως περνάς αρχικά και μετά απο format (ΜΙΑ ΦΟΡΑ) μια fastboot rom και μετά απο πάνω την τελευταία (developer ή stable) ...και μετά τα updates (κάθε όποτε θέλεις εσύ να κάνεις αναβάθμιση) με τον τρόπο που είπα παραπάνω...
      Με την τελευταία δεν έχω προβλήματα... Μια χαρά πάει...
    • Έχω πρόβλημα στις επαφές με την εικόνα με αυτή την rom. Με 3rd party εφαρμογές αποθηκεύει την φωτό, από μόνη της η επαφή τζου! Το έχει και κανείς άλλος!?
    • Διαφήμιση
    • Ο/H maddoctor έγραψε:

      Έχω πρόβλημα στις επαφές με την εικόνα με αυτή την rom. Με 3rd party εφαρμογές αποθηκεύει την φωτό, από μόνη της η επαφή τζου! Το έχει και κανείς άλλος!?


      Γιατρέ εμένα μου ήρθαν όλα (εικόνες και επαφές) με απλό συγχρονισμό απο το Micloud... Δεν έκανα κάτι το ιδιαίτερο... ωστόσο θυμάμαι χαρακτηριστικά, ότι κατεβαίνουν πρώτα οι επαφές ΧΩΡΙΣ τις εικόνες δίπλα και λίγο αργότερα, στους επόμενους (αυτόματους) συγχρονισμούς έρχονται και οι εικόνες των αντιστοίχων επαφών...