Διαφήμιση

Redmi 2 / 2Gb: υπάρχουν θέματα με SIM reset;

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Μα δε θα έπρεπε οι όποιες βελτιώσεις των development να έχουν περάσει ως τώρα στις σταθερές;
    • Ο/H endlessterror έγραψε:

      Μα δε θα έπρεπε οι όποιες βελτιώσεις των development να έχουν περάσει ως τώρα στις σταθερές;


      Ουσιαστικά αυτό γίνεται με συχνότητα ένα update ανά 1-3 μήνες περίπου στις stable, ενώ τα updates των developer είναι εβδομαδιαίο...
    • Θα είμαι λίγο απότομος και σκληρός, αλλά πιστεύω ότι έχω δίκιο.Αν όχι δέχομαι να με κράξετε, όπως θα σας "κράξω" εγώ τώρα με πολύ αγάπη.

      Έρχονται νέα μέλη (αυτό ίσως τους δικαιολογεί λίγο) σε ένα forum που φτιάχνει μία επίσημα Ελληνική MIUI Rom και ζητάνε τα ρέστα (λίγο βαρύ, αλλά το λέω επίτηδες για να υπάρξει αφύπνιση) για προβλήματα που έχει το κινητό τους φορώντας μια κινεζιά ρομ που ναι μεν είναι η "γνήσια" αλλά πολλές φορές είναι προβληματική και προχειροκατασκευασμένη.

      Πιστεύω ότι όποιος φίλος είναι στο παρόν επίσημο ελληνικό φόρουμ της xiaomi-miui θα πρέπει χωρίς δεύτερη σκέψη να φοράει είτε την stable ελληνική, είτε την developer και μετά να εκφράζει κριτικές και προβλήματα που τυχών μπορεί να έχει το κινητό του. Από τη δική μου τουλάχιστον πλευρά δεν απαντώ σε ερωτήσεις όταν ξέρω ότι ο ερωτών δεν φοράει την ελληνική rom. Τι μπορώ να του πω άλλωστε για μια ρομ που δε ξέρω ποιος την έφτιαξε και δεν την έχω φορέσει ποτέ. Συνήθως η απάντησή μου είναι: "φόρα την ελληνική ρομ και τα λέμε....."

      Επισημαίνω σε όσους δεν το ξέρουν ότι η Ελληνική ρομ που βρίσκετε εδώ, δεν είναι από κάποιον που μαθαίνει τώρα να κάνει porting και combiling σε ρομ και βάζει εμάς να τη δοκιμάζουμε, αλλά γίνεται από μια μικρή μεν αλλά με πολλές γνώσεις και πείρα ομάδα, γι αυτό και τα θαυμάσια αποτελέσματα σε όλες τις ρομ, όταν άλλοι ψάχνονται και πειραματίζονται με αγνώστου προελεύσεως και τεχνικής αξιοπιστίας ΡΟΜ και καίνε οθόνες από υπερθερμάνσεις.

      Προσωπικά μέσα σε ενάμιση χρόνο έχω υπάρξει κάτοχος Xiaomi redmi, Xiomi Note 3G, 2 Xiaomi redmi 2 (2Gb) και αναμένω το νέο Note 2 Prime, χωρίς κανένα πρόβλημα, εκτός από αυτά που ο ίδιος δημιούργησα και μου τα έλυσαν τα μέλη αυτού του φόρουμ μέσα σε λίγη ώρα, αλλά πάντα με την ελληνική ρομ από το πρώτο λεπτό που έφτανε η συσκευή στα χέρια μου.

      Γι αυτό πρώτα φοράμε την Ελληνική ρομ και μετά εδώ είμαστε να συζητήσουμε και να λύσουμε οποιοδήποτε πρόβλημα.

      Με αγάπη και έντονο ενδιαφέρον

      GR_Macedon
      Η MIUI είναι η Χαλκιδική των ROMs...
      ...και σαν την Χαλκιδική....ΔΕΝ ΕΧΕΙ!! ;)
    • Διαφήμιση
    • "Σκληρέ και απότομε" συμφουρίτη, κατά βάση συμφωνώ μαζί σου, ωστόσο νομίζω πρέπει να δείξουμε λίγη κατανόηση και υπομονή με τα νέα μέλη, όπου ως άπειροι, με το αντικείμενο των roms και του φλασαρίσματος (που πολλούς τους "τρομοκρατεί" ακόμα και σαν ιδέα να "πειράξουν" το κινητό...), αλλά ακόμα και με την ίδια τη συσκευή, είναι δικαιολογημένοι να εμπιστεύονται στην αρχή αυτό που θεωρούν οι ίδιοι ως "γνήσια rom". Φυσικά δεν μπορούν και δεν δικαιούνται, ούτε τα ρέστα να ζητάνε, αλλά και ούτε να ισοπεδώνουν τα πάντα γκρινιάζοντας κάθε λίγο και λιγάκι...
    • Ο/H GR_Macedon έγραψε:

      Θα είμαι λίγο απότομος και σκληρός, αλλά πιστεύω ότι έχω δίκιο.Αν όχι δέχομαι να με κράξετε, όπως θα σας "κράξω" εγώ τώρα με πολύ αγάπη.

      Έρχονται νέα μέλη (αυτό ίσως τους δικαιολογεί λίγο) σε ένα forum που φτιάχνει μία επίσημα Ελληνική MIUI Rom και ζητάνε τα ρέστα (λίγο βαρύ, αλλά το λέω επίτηδες για να υπάρξει αφύπνιση) για προβλήματα που έχει το κινητό τους φορώντας μια κινεζιά ρομ που ναι μεν είναι η "γνήσια" αλλά πολλές φορές είναι προβληματική και προχειροκατασκευασμένη.

      Πιστεύω ότι όποιος φίλος είναι στο παρόν επίσημο ελληνικό φόρουμ της xiaomi-miui θα πρέπει χωρίς δεύτερη σκέψη να φοράει είτε την stable ελληνική, είτε την developer και μετά να εκφράζει κριτικές και προβλήματα που τυχών μπορεί να έχει το κινητό του. Από τη δική μου τουλάχιστον πλευρά δεν απαντώ σε ερωτήσεις όταν ξέρω ότι ο ερωτών δεν φοράει την ελληνική rom. Τι μπορώ να του πω άλλωστε για μια ρομ που δε ξέρω ποιος την έφτιαξε και δεν την έχω φορέσει ποτέ. Συνήθως η απάντησή μου είναι: "φόρα την ελληνική ρομ και τα λέμε....."

      Επισημαίνω σε όσους δεν το ξέρουν ότι η Ελληνική ρομ που βρίσκετε εδώ, δεν είναι από κάποιον που μαθαίνει τώρα να κάνει porting και combiling σε ρομ και βάζει εμάς να τη δοκιμάζουμε, αλλά γίνεται από μια μικρή μεν αλλά με πολλές γνώσεις και πείρα ομάδα, γι αυτό και τα θαυμάσια αποτελέσματα σε όλες τις ρομ, όταν άλλοι ψάχνονται και πειραματίζονται με αγνώστου προελεύσεως και τεχνικής αξιοπιστίας ΡΟΜ και καίνε οθόνες από υπερθερμάνσεις.

      Προσωπικά μέσα σε ενάμιση χρόνο έχω υπάρξει κάτοχος Xiaomi redmi, Xiomi Note 3G, 2 Xiaomi redmi 2 (2Gb) και αναμένω το νέο Note 2 Prime, χωρίς κανένα πρόβλημα, εκτός από αυτά που ο ίδιος δημιούργησα και μου τα έλυσαν τα μέλη αυτού του φόρουμ μέσα σε λίγη ώρα, αλλά πάντα με την ελληνική ρομ από το πρώτο λεπτό που έφτανε η συσκευή στα χέρια μου.

      Γι αυτό πρώτα φοράμε την Ελληνική ρομ και μετά εδώ είμαστε να συζητήσουμε και να λύσουμε οποιοδήποτε πρόβλημα.

      Με αγάπη και έντονο ενδιαφέρον

      GR_Macedon




      Συμφωνώ μέχρι τελείας. Έτσι ακριβώς είναι.
    • Δεν φταίνε τα νέα μελη βρε, απλά εγώ έχω στερητικό σύνδρομο και μου βγαίνουν νεύρα, μιας και είμαι 10 μέρες χωρίς XIAOMI, περιμένοντας το νέο Note 2 Prime. Μόλις το παραλάβω θα γλυκάνω. :D

      Τα 2 redmi 2 τα έχουν οι 2 γιοί και δεν με αφήνουν να τα αγγίζω παρά μόνο όταν έχουν πρόβλημα (δηλαδή ποτέ).

      <X <X :cursing:
      Η MIUI είναι η Χαλκιδική των ROMs...
      ...και σαν την Χαλκιδική....ΔΕΝ ΕΧΕΙ!! ;)
    • Ο/H GR_Macedon έγραψε:

      Θα είμαι λίγο απότομος και σκληρός, αλλά πιστεύω ότι έχω δίκιο.Αν όχι δέχομαι να με κράξετε, όπως θα σας "κράξω" εγώ τώρα με πολύ αγάπη.

      Έρχονται νέα μέλη (αυτό ίσως τους δικαιολογεί λίγο) σε ένα forum που φτιάχνει μία επίσημα Ελληνική MIUI Rom και ζητάνε τα ρέστα (λίγο βαρύ, αλλά το λέω επίτηδες για να υπάρξει αφύπνιση) για προβλήματα που έχει το κινητό τους φορώντας μια κινεζιά ρομ που ναι μεν είναι η "γνήσια" αλλά πολλές φορές είναι προβληματική και προχειροκατασκευασμένη.

      Πιστεύω ότι όποιος φίλος είναι στο παρόν επίσημο ελληνικό φόρουμ της xiaomi-miui θα πρέπει χωρίς δεύτερη σκέψη να φοράει είτε την stable ελληνική, είτε την developer και μετά να εκφράζει κριτικές και προβλήματα που τυχών μπορεί να έχει το κινητό του. Από τη δική μου τουλάχιστον πλευρά δεν απαντώ σε ερωτήσεις όταν ξέρω ότι ο ερωτών δεν φοράει την ελληνική rom. Τι μπορώ να του πω άλλωστε για μια ρομ που δε ξέρω ποιος την έφτιαξε και δεν την έχω φορέσει ποτέ. Συνήθως η απάντησή μου είναι: "φόρα την ελληνική ρομ και τα λέμε....."


      Κατανοητή η τοποθέτησή σου, συμφωνώ ότι δεν μπορείς να μιλήσεις για προβλήματα όταν το κινητό φοράει λ.χ. μια πειραγμένη από μεταπωλητή έκδοση firmware. Συνήθως αρχαίες, κακοφτιαγμένες σε σχέση με οτιδήποτε παράγεται σε σχέση με τις streamlines από διάφορες κοινότητες όπως η παρούσα.

      Εδώ όμως δεν είμαστε σε αυτήν την περίπτωση. Και ναι μεν το κινητό δε φοράει την GTV, φοράει όμως την τελευταία multilang stable από xiaomi.eu, την οποία θεωρώ εξαιρετικά καλοφτιαγμένη. Ειδικά για το συγκεκριμένο bug, αν δει κανείς το bug report θα δει ότι έχει αναφερθεί και από χρήστες της εβδομαδιαίας developer ROM. Έχουν ανεβεί και logs, αλλά η Xiaomi δεν πολυστεναχωριέται από ό,τι φαίνεται.

      Θα μου πεις τώρα γιατί stable... Γιατί δεν εμπιστεύομαι τις developer για περιστασιακούς χρήστες και γιατί θέλω να έχω ήσυχο το κεφάλι μου. Στο τελευταίο εξάμηνο μέτρησα τουλάχιστον 4 φορές που υπήρχαν θέματα με τις υπηρεσίες Google, κάτι να έσπασε με χοντρό τρόπο κτλ. Δε με ενδιαφέρει να είμαι στην κόψη του νήματος, πράγμα που μου έχει βγει σε καλό.

      Από τα χέρια μου σε 9 μήνες έχουν περάσει γύρω στα 40 Xiaomi, όλες σχεδόν οι εκδόσεις. Έχω 2 σπίτι, γνωρίζω τα τερτίπια τους. Το Redmi 2 είναι δύσκολη περίπτωση λόγω αυτού του bug, και άλλου ενός με χαμηλή ένταση φωνής (Redmi 2 2014813: ακούγεται χαμηλά από τους καλούντες, κακή ποιότητα ήχου άλλη μ*(*(*ία και εκείνο)...

      Τέσπα, δεν τα λέω προς απολογία, αλλά προς επεξήγηση.:)
    • Διαφήμιση
    • Ο/H iAmLiakos έγραψε:

      Γιατί δεν βάζεις dev εκδόσεις που φαίνεται πως έχει λυθεί το πρόβλημα;;
      Εγώ σε 3 συσκευές ΗΜ2014813 με την ελληνική 5.9.1 δεν έχω δεί sim reset! Ούτε με τις προηγούμενες βέβαια (απο τον περασμένο Μάρτη δηλαδή που πήρα τις συσκευές).


      Παρεπιμπτόντως, έχεις κλείδωμα SIM με PIN;
    • Ο/H endlessterror έγραψε:

      Ο/H iAmLiakos έγραψε:

      Γιατί δεν βάζεις dev εκδόσεις που φαίνεται πως έχει λυθεί το πρόβλημα;;
      Εγώ σε 3 συσκευές ΗΜ2014813 με την ελληνική 5.9.1 δεν έχω δεί sim reset! Ούτε με τις προηγούμενες βέβαια (απο τον περασμένο Μάρτη δηλαδή που πήρα τις συσκευές).


      Παρεπιμπτόντως, έχεις κλείδωμα SIM με PIN;

      Ναι εννοείται αυτό και στις 2 sim.
      Και συγκεκριμένα η διαδικασία που ακολούθησα για να βάλω τις rom και στα 3 redmi 2 (και τα 3 είναι 2gb/16gb) είναι:
      Όταν ήρθαν με την "μαμά" stable, πέρασα μέσω updater την ελληνική stable (για δοκιμή κυρίως). Αμέσως μετά μέσω recovery έκανα factory reset (wipe cache, wipe data) και πέρασμα της ελληνικής developer rom. Έτσι κάθε νέο update μπαίνει μέσω updater και δεν έχει εμφανιστεί ποτέ το sim reset.
    • Καλησπέρα,Έχω εδώ κ 1 εβδομάδα το redmi 2s 2Gb ram κ έχω βάλει το λογισμικό xiaomi-miui-hellas-4.4.4_HM2014813_Stable-6.3.0.Αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα με την sim η οποία περίπου 1 φορά/24ωρο κλειδώνει χωρίς να έχω σήμα στο κινητό. Μόλις την ξεκλειδώσω το σήμα επανέρχεται.Έκανα δοκιμή να λειτουργήσω την sim από την δεύτερη υποδοχή (χρησιμοποιώ μία sim), αλλά το πρόβλημα δεν λύθηκε..Έχει κανείς ιδέα τί να κάνω για να λυθεί το πρόβλημα;Ευχαριστώ
    • Απ'ότι φαίνεται το bug αυτό έχει λυθεί στις τελευταίες developer roms οπότε είτε βάζεις developer είτε περιμένεις για καινούρια stable.
      Επίσης μπορείς να βγάλεις το sim pin.
      Graphic Designer & Web Developer: www.lonewulf.eu
    • Διαφήμιση
    • Ο/H zefs έγραψε:

      Απ'ότι φαίνεται το bug αυτό έχει λυθεί στις τελευταίες developer roms οπότε είτε βάζεις developer είτε περιμένεις για καινούρια stable.
      Επίσης μπορείς να βγάλεις το sim pin.
      μόλις το έκανε του αδερφού μου που φοράει την τελευταία dev από εδώ. Αυτό με το sim pin από settings?