Διαφήμιση

Redmi 2 - 1GB edition

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Αυτό που παρατηρώ είναι οτι ο ήχος του ομιλητή, δηλαδη ο ήχος που φθάνει στο κινητό που μιλάει με το Redmi 2 είναι (αν μπορώ να το χαρακτηρίσω έτσι) κάπως
      πλαστικός. Κάποιος άλλος μπορεί να το περιέγραφε σαν να ακούει κάποιου την ομιλία του οποίου έχει βουλώσει η μύτη, σα να είναι σε κλειστό χώρο και να
      ψιλοαντιλαλεί. Ακούγεται καθαρά πάντως η φωνή, δεν υπάρχει θέμα που να ενοχλεί.
      Δεν μπορώ να το περιγράψω αλλιώς. Πάντως, το σίγουρο είναι οτι δεν ακούγεται η φωνη του συνομιλητή όπως πρέπει.
      Μήπως είναι και θέμα της αποθορυβοποίησης που υποστηρίζει το κινητό, απλώς δε δουλεύει και τόσο σωστά;

      Έχω παρατηρήσει ότι όταν βρίσκεται σε εξωτερικό χώρο ο συνομιλητής δεν ακούγεται σχεδόν τίποτα από περιβάλλοντες ήχους. (αυτό συνδεεται με την
      αποθορυβοποίηση)

      Ελπίζω να βοήθησα με κάποιο τρόπο στο debugging. Αν είναι θέμα του λογισμικού τελοσπάντων :)

      Χαιρετώ !!!
    • Το παραπάνω ζήτημα αποκαταστάθηκε. Έβαλα τη νέα έκδοση και διορθώθηκε. Ίσως κάποια μικρή αλλαγή στον κερνελ να άλλαξε τα πράγματα.
      Ακόμη περισσότερη μνήμη διαθέσιμη. Από 485mb με την προηγούμενη έκδοση τώρα φτάνει στα 510-520.
      Antutu από 20256 τώρα στα 20560.

      Έτσι πληροφοριακά.

      Ευχαριστούμε για αλλη μια φορά για τη δουλειά που κάνετε !!!
    • Γειά σας παιδιά.Είμαι εδώ και μερικας μερες κάτοχος ενός RedMi 2 1 gb .Με την τελευταία rom 5.6.25 για μένα πετάει. Πιστευω πως είναι ότι καλύτερο υπαρχει για τα λεφτά που κοστίζει 111€ εδώ:Xiaomi Redmi2 4G LTE 4.7inch Android Phone Qualcomm HD 1GB 8GB 8MP. Ας είνα καλά και τα παιδιά που ασχολούνται με τις rom απο 'μένα ένα μεγάλο ευχαριστώ.
    • Διαφήμιση
    • Παιδιά μπορείτε να μου προτείνετε κάποιον για service? Το ηχείο του Redmi 2 χαιρέτησε. Χωρίς πολλά πολλά έπεσε πολύ και μικροφωνίζει.

      Ευχαριστώ πολύ !!!
    • Eπειδή είναι πολύ απλό το πρόβλημά σου, μπορείς να πας την συσκευή σου σε οποιονδήποτε κάνει επισκευές τηλεφώνων.
      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



      ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
    • Το πήγα, μου έβαλαν ένα άλλο ηχείο, αλλά τίποτα. Το μέγιστο επίπεδο ήχου πλέον (ο οποίος χαμηλά όπως παίζει ακούγεται χωρίς distortion) είναι
      στο 1/4 του παλιού. Ο ήχος που ακούγεται σ αυτά τα επίπεδα φαίνεται να είναι "ποιοτικός". Λέτε κάτι να συνέβη στο τσιπάκι;
      Απ την άλλη αν βάλω ακουστικά ακούω τον ήχο μια χαρά. Βρήκα από ένα ισπανικό site και αγόρασα αυθεντικό ηχείο redmi 2, το έβαλα κι αυτό
      αλλά τα ίδια.
      Παει κάπου το μυαλό σας; Αυτό συνέβη λίγες μέρες μετά από ένα update που έκανα απ αυτά που βγάζετε εδώ στο φόρουμ.

      Μήπως να κατεβάσω να δοκιμάσω τι γίνεται με κάποια stable εκδοση από το site της xiaomi ? Σε περίπτωση που είναι θέμα λογισμικού.
      Το τηλέφωνο δεν το έχω πιέσει καθόλου με δυνατούς ήχους κλπ.

      Ευχαριστώ πολύ

      Το μήνυμα επεξεργάστηκε 1 φορά, τελευταία από τον/ην vgon ().

    • Αν ήταν θέμα ROM θα είχαν όλοι το ίδιο πρόβλημα.

      Παρ'όλα αυτά μπορείς να δοκιμάσεις και μία Stable ROM αλλά μην ξεχνάς πως θα πρέπει να κάνεις Factory Reset/Defaults πρώτα.
      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



      ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
    • Διαφήμιση
    • Κι εγώ πιστεύω οτι δε φταίει αυτό.
      Δε μου βγήκε καλό το xiaomi παντως.

      Οποτε θελει δουλεύει η αυτοματη φωτεινοτητα και διάφορα άλλα.

      Τελοσπάντων...ευχαριστώ πολύ
    • Ο/H vgon έγραψε:

      Κι εγώ πιστεύω οτι δε φταίει αυτό.
      Δε μου βγήκε καλό το xiaomi παντως.

      Οποτε θελει δουλεύει η αυτοματη φωτεινοτητα και διάφορα άλλα.

      Τελοσπάντων...ευχαριστώ πολύ


      Πάντως και ο Admin έχει δίκιο. Αν το σκεφτείς λογικά, εάν έφταιγε η ρομ, γιατί να παρουσιαζόταν το πρόβλημα μόνο σε σένα και όχι και σε άλλους χρήστες που φοράνε την ίδια ρομ, στην ίδια συσκευή? Είναι πιθανόν να στάθηκες άτυχος και να σου έτυχε όντως προβληματική συσκευή. Είναι κρίμα, το ξέρω, σε καταλαβαίνω, ωστόσο όπως είπες θα μπορούσες να δοκιμάσεις να βάλεις μια stable, μετά απο Factory Reset/Defaults και να δεις πως θα πάει. Μερικές φορές κάποια "σκουπίδια" απο τις αρχικές κινέζικες roms που φοράνε τα κινητά μας (συνήθως απο τα κινεζομάγαζα), δημιουργούν απίστευτα προβλήματα... :/
    • Κατάφερα και έφτιαξα το ηχείο τελικά. Ο ήχος είναι πάλι μια χαρά. Το ζήτημα είναι (το ίδιο κάνει και σ ένα συνάδερφο) οτι υπάρχει νέο ζήτημα.
      Δεν μπορείτε να πείτε...είμαι πολύ τυχερός με το redmi 2... Λοιπόν, όταν δεν πιάνει καθόλου σήμα αυτό που συμβαίνει είναι οτι "κλείνει" τις sim
      και ζητάει πάλι το pin τους. Αν δεν το πάρεις χαμπάρι και δεν συνδεθείς ξανά τότε απλώς οι άλλοι σε παίρνουν και ακούν το μήνυμα οτι το κινητό
      πιθανόν είναι απενεργοποιημένο. Συνοψίζοντας...αν δεν έχει καλό σήμα οι κάρτες του κλειδώνουν...
      Πιασ' τ' αυγό και κούρευτο χεχε

      Υ.Γ.
      Απλώς για να γνωρίζετε. Αυτή τη στιγμή τρέχει η stable 6.0.9 του φόρουμ... Μα τέτοια μούτζα αυτό το κινητό :)
    • Ο/H vgon έγραψε:

      Κατάφερα και έφτιαξα το ηχείο τελικά. Ο ήχος είναι πάλι μια χαρά. Το ζήτημα είναι (το ίδιο κάνει και σ ένα συνάδερφο) οτι υπάρχει νέο ζήτημα.
      Δεν μπορείτε να πείτε...είμαι πολύ τυχερός με το redmi 2... Λοιπόν, όταν δεν πιάνει καθόλου σήμα αυτό που συμβαίνει είναι οτι "κλείνει" τις sim
      και ζητάει πάλι το pin τους. Αν δεν το πάρεις χαμπάρι και δεν συνδεθείς ξανά τότε απλώς οι άλλοι σε παίρνουν και ακούν το μήνυμα οτι το κινητό
      πιθανόν είναι απενεργοποιημένο. Συνοψίζοντας...αν δεν έχει καλό σήμα οι κάρτες του κλειδώνουν...
      Πιασ' τ' αυγό και κούρευτο χεχε

      Υ.Γ.
      Απλώς για να γνωρίζετε. Αυτή τη στιγμή τρέχει η stable 6.0.9 του φόρουμ... Μα τέτοια μούτζα αυτό το κινητό :)
      Ρε φίλε, γιατί δεν απενεργοποιείς τα PIN από τις SIM εάν αυτό είναι το πρόβλημα?
    • Διαφήμιση
    • Απλά ενημερωτικά εχω σεταρει πανω απο 15 redmi 2 για οικογενεια ,φιλους ,συναδελφους παντα με developer rom απο τους συντροφους στο forum ( ναναι καλά τα παιδια να ευτυχούν στη ζωή τους ...) ,ποτε δεν εχω παρατηρησει τιποτα απ'άυτά που γραφονται κατα καιρούς εδω μέσα και δουλευουν όλα στο μεγιστο των λειτουργιων τους ,θεωρώ ότι ειναι η καλύτερη αγορα που μπορει να κανεις καποιος στα 101 usd πλέον :)
      Red Hot Chili Peppers