Διαφήμιση

Unboxing & Hands on Review - Xiaomi Mi Band

    • Review

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Unboxing & Hands on Review - Xiaomi Mi Band

      Καλημέρα παιδιά, σας έρχομαι με φρέσκο πράγμα! Μιας και το καλοκαίρι έχει φτάσει και θέλω να προλάβω να βγω στη παραλία, και δε θέλω να πάρω την έξυπνη βερμούδα, είπα να πάρω το Mi Fitness Band!


      Η αγορά έγινε μέσω του xiaomiforsale.com, αγοράστηκε Κυριακή και έφτασε μέσω GLS & ACS σήμερα στο κατάστημα της ACS κοντά μου. Η τιμή ήταν στα περίπου 25€ μαζί με το shipping.

      To πακετάκι είναι, κλασικά, όσο πιο μαζεμένο γίνεται, με το χαρακτηριστικό ανακυκλωμένο χαρτόνι.

      Αλλά ταυτόχρονα η συσκευασία είναι εντυπωσιακή

      Μέσα στη συσκευασία περιλαμβάνεται η συσκευή του Mi Band, το βραχιόλι, και το καλώδιο φόρτισης καθώς και οδηγίες, κλασικά... στα κινέζικα.


      To βραχιόλι μαζί με τη συσκευή είναι απίστευτα άνετο και ελαφρύ και όταν το φορέσεις το ξεχνάς μετά από 5 λεπτά.

      Η συγκεκριμένη συσκευή είναι:

      1) Fitness Tracker. Μετράει τις κινήσεις σου, καταλαβαίνει αν περπατάς ή αν τρέχεις και σου λέει πόσα km έκανες, πόσα βήματα έκανες, πόση ώρα έκανες, και πόσες θερμίδες έκαψες.
      2) Sleep Tracker. Μετράει πόσο κοιμήθηκες και πόσο καλά κοιμήθηκες. Όταν κοιμόμαστε υπάρχουν 2 τύποι ύπνου. Ελαφρύς ύπνος και βαθύς ύπνος. Αυτοί οι 2 τύποι εναλάσσονται κατά τη πάροδο της νύχτας. Στον βαθύ ύπνο το σώμα δε κινείται καθόλου ή κινείται ελάχιστα, και στον ελαφρύ ύπνο αλλάζουμε θέση στα χέρια, γυρίζουμε πλευρό και άλλα. Όσο πιο πολύ βαθύ ύπνο έχουμε τόσο πιο καλά κοιμόμαστε. Αν κάτι μας ενοχλεί στον ύπνο γυρνάμε πιο γρήγορα στη φάση του ελαφρού ύπνου.
      3) Smart Alarm. Εάν το ξυπνητήρι μας χτυπήσει την ώρα που είμαστε σε light sleep ξυπνάμε άνετα και με όρεξη. Εάν χτυπήσει όταν είμαστε σε deep sleep ξυπνάμε κουρασμένοι και θέλουμε "5 λεπτά ακόμα". Έτσι το Mi Band προσπαθεί να μας ξυπνήσει όταν είμαστε σε light sleep. Ενεργοποιώντας την επιλογή "early bird" μέσα από την εφαρμογή, τότε το ξυπνητήρι μας θα χτυπήσει (μέσα σε ένα παράθυρο 30 λεπτών πριν από την ώρα που θέλουμε να σηκωθούμε) με το που καταλάβει πως είμαστε σε ελαφρύ ύπνο. Η αφύπνιση γίνεται μέσω δόνησης οπότε αν κοιμάστε μαζί με κάποιον άλλο δε θα ξυπνήσει μαζί σας (εκτός και αν κοιμάστε αγκαλιά και το χέρι με το βραχιόλι είναι κάτω από το κεφάλι του/της... ουπς). Η ένταση της δόνησης είναι αρκετά μεγάλη. Δε το έχω δοκιμάσει ακόμη αλλά είμαι αρκετά σίγουρος πως είναι ακριβώς αυτό που πρέπει.
      4) "Κλειδί" για το κινητό. Με τη MIUI V6, ή με Android 5+, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το βραχιόλι σαν κλειδί ώστε όταν κρατάτε το κινητό να ξεκλειδώνει η συσκευή χωρίς password, ενώ όταν το κινητό είναι πιο μακριά (1-2 μέτρα πιο πέρα χωρίς εμπόδιο, ή λίγο λιγότερο από 1 μέτρο με το mi band πίσω από τη πλάτη πχ) το κινητό ζητάει passcode/pattern ή ό,τι άλλο χρησιμοποιείτε για να προστατεύσετε την συσκευή σας.
      5) Κλήσεις. Δε θέλετε να χάσετε κάποια κλήση αλλά το κινητό είναι στο αθόρυβο ή δε μπορείτε να το ακούσετε και το έχετε λίγο πιο μακριά από εσάς, να φορτίζει ή μέσα σε μια τσάντα? Δε πειράζει, θα δονηθεί το Mi Band! Επιλέξτε μέσα από την εφαρμογή πόση ώρα αφού δεν έχετε απαντήσει να ξεκινήσει να δονείται το Mi Band και είστε έτοιμοι!
      6) Ειδοποιήσεις. Αντίστοιχα λειτουργεί και επιλογή για ειδοποιήσεις.


      To Band είναι πάρα πολύ άνετο και κατά την άποψη μου διακριτικό. Το βραχιόλι είναι άνετο και φαίνεται καλής ποιότητας σε ματ υφή, και η ποιότητα του αλουμινένιου περιβλήματος εμφανισιακά είναι κορυφαία. Δεν θα δυσκολευτείτε πολύ να βάλετε τη συσκευή μέσα στο βραχιόλι, αλλά χρειάζεται λίγο πειραματισμός στην αρχή για να βρείτε πως μπαίνει πιο άνετα.
      Επίσης η συσκευή είναι χαρακτηρισμένη ως IP67, δηλαδή "Dust Tight" και Water Resistant έως 1m για λιγότερο από 30 λεπτά. Ουσιαστικά μπορεί να αντέξει ντουζ και μπάνιο στη παραλία αλλά για εσάς που κάνετε μπάνιο με καυτό νερό καλό θα ήταν να μην τη φοράτε, καθώς έχει αναφερθεί από αρκετούς πως έτσι χαλάει. Ταυτόχρονα προσοχή στο νερό υπό πίεση, και εάν είστε σε πισίνα, μην κάνετε καταδύσεις και μην το φοράτε για περισσότερο από 30 λεπτά συνεχόμενα μέσα στο νερό.

      ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Δουλεύει σε Android 4.4+ και MONO σε συσκευές με Bluetooth 4.0+

      Ευχαριστώ που διαβάσατε, ελπίζω να σας άρεσε και αν είχατε στο μυαλό σας να το αγοράσετε ελπίζω να σας βοήθησα! :)


      UPDATE (13.09.2015): Σχεδόν 4 μήνες μετά την αγορά, ήρθα να γράψω μερικές εντυπώσεις από την καθημερινή χρήση.

      Όσον αφορά το Fitness Tracking, μια χαρά μετράει τα βήματα ώστε να έχουμε μια γενική εικόνα αλλά δεν είναι 100% ακριβές μιας και μετράει και κινήσεις όπως πχ το πλύσιμο των πιάτων. Προσωπικά τον αριθμό των βημάτων δεν τον κοιτούσα για τα βήματα αλλά για να βλέπω πόσο ενεργός ήμουν μέσα στην ημέρα.

      Όσον αφορά το Sleep Tracking, είναι φανταστικό και με βοήθησε να βρω σε ποιες συνθήκες κοιμάμαι καλύτερα. Στον ίδιο τομέα να αναφέρω και το Smart Alarm, το οποίο ναι μεν ΔΕΝ αντικαθιστά το κανονικό ξυπνητήρι (γιατί άνθρωποι είμαστε και μερικές μέρες μπορεί να μην νιώσουμε την δόνηση αφύπνισης ή να είμαστε τόσο κουρασμένοι που θα την αγνοήσουμε). αλλά στις περισσότερες περιπτώσεις δουλεύει φανταστικά και με έχει βοηθήσει να ξυπνάω πιο εύκολα.

      Όσον αφορά το αυτόματο ξεκλείδωμα της συσκευής, δουλεύει τέλεια, εκτός αν μουλαρώσει το κινητό και δεν βλέπει το band. Εκεί με ένα on-off του bluetooth ή ένα reboot της συσκευής φτιάχνει.

      Όσον αφορά τις ειδοποιήσεις για τις κλήσεις με έχει βολέψει άπειρα, γιατί ξεχνάω το κινητό σε τσάντα, γραφείο, κλπ σε αθόρυβο και δεν έχω χάσει ούτε μια κλήση το τελευταίο τετράμηνο. Την πιο μεγάλη εντύπωση μου είχε κάνει όταν ήμουν σε ένα φεστιβάλ μουσικής και παρόλο που η ένταση ήταν τέρμα δυνατά και με το μπάσο έτρεμα ολόκληρος, όταν μου ήρθε κλήση στο κινητό κατάλαβα κανονικότατα την δόνηση από το Mi Band!!! (όχι ότι εκείνη την ώρα βέβαια είχε νόημα να απαντήσω :P )

      Τέλος να αναφέρω πως η διάρκεια της μπαταρίας με την δική μου χρήση (καθημερινά 2 ξυπνητήρια, tracking όλη μέρα πρωί-βράδυ, και αρκετές ειδοποιήσεις για κλήσεις) ήταν περίπου κατά 50% ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ από αυτήν που αναφέρει η Xiaomi για το band. Δηλαδή αντί για 30 μέρες κρατάει 45+ !!!

      Όταν λοιπόν μιλάμε για την χρησιμότητα του Xiaomi Mi Band, απλά μπορούμε με μια λέξη να την χαρακτηρίσουμε άριστη.

      Όμως δυστυχώς χάνει τελικά στην ποιότητα κατασκευής. Ναι μεν δεν είχα κανένα πρόβλημα στην παραλία και στο ντους που το έπαιρνα συνήθως μαζί μου, όμως το αλουμινένιο περίβλημα γρατζουνίζεται πολύ εύκολα και θέλει προσοχή να μη το χτυπάμε πουθενά, αλλά ακόμη χειρότερο είναι το βραχιόλι που σήμερα, πριν μόλις μισή ώρα κόπηκε εντελώς. Είχε αρχίσει να κόβεται μέρες τώρα, σταδιακά να σπάει το λάστιχο έως ότου σήμερα κόπηκε στη μέση. Περιττό να αναφέρω πως το πρόσεχα και το καθάριζα συνέχεια ώστε να μην το φάει η αλμύρα από τα μπάνια, ή τα σαπούνια ή ή ή. Εντάξει δεν είναι και τεράστιο το κόστος αντικατάστασης του βραχιολιού γιατί από το e-bay παίρνεις 2 με λιγότερο από 3€, όμως χρειάζεται να το αναφέρω! Πάντως η ουσία του βραχιολιού, που είναι η κάψουλα ακόμη λειτουργεί άριστα!
      Images
      • IMG_20150523_133745.jpg

        22,54 kB, 593×800, viewed 243 times
      • IMG_20150523_133805.jpg

        32,52 kB, 593×800, viewed 235 times
      • IMG_20150523_133852.jpg

        33,77 kB, 593×800, viewed 238 times
      • IMG_20150523_134441.jpg

        37,86 kB, 593×800, viewed 278 times
    • Φίλε μου πολύ ωραίο το reviw σου!
      Έχω μια απορία όταν έρθει msg απο viber χτυπάει?
      Θέλω να το πάρω και εγω για τους ίδιους λόγους!

      Y.Γ. το άλλο πως το είπες...? έξυπνη βερμούδα ε? για στείλε link :)
    • Καλημέρα!
      Ναι θα λειτουργεί με το viber και με τα μυνήματα και με τις κλήσεις!
      Βασικά για να καταλάβεις θα λειτουργεί για όλες τις εφαρμογές που έχουν notification ΕΑΝ εσύ το θέλεις φυσικά (μπορείς να ενεργοποιείς και να απενεργοποιείς τις ειδοποιήσεις στο band).
      Ολα αυτά βέβαια με την tweaked εφαρμογή και όχι με αυτήν απο το Play Store.
      Δες εδώ!
    • Διαφήμιση
    • Ο/H Rolistas έγραψε:


      Έχω μια απορία όταν έρθει msg απο viber χτυπάει?


      Όπως απάντησε και ο iAmLiakos, ναι αλλά με την tweaked εφαρμογή και όχι με την original.
      Η original ειδοποιεί Μόνο για κλήσεις, SMS και alarms (alarms του κινητού γιατί έχει και το Mi Band δικό του Alarm)
    • Εξαιρετική παρουσίαση...βιωματική!!! Να σε ρωτήσω (ή όποιος άλλος γνωρίζει): Καταναλώνει αρκετή μπαταρία από το κινητό;
    • Ο/H dfm έγραψε:

      Καταναλώνει αρκετή μπαταρία από το κινητό;
      Οχι, δεν Καταναλώνει τίποτα :)
    • Φιλε John με έπεισες με την παρουσίασή σου και τώρα θέλω οπωσδήποτε να μου το φέρει ο Αϊ Βασίλης!

      Στάλθηκε από το MI 3W μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
      xiaomi και ξερό ψωmi!!! :D
    • Διαφήμιση
    • Ο/H Nikos_mi3 έγραψε:

      Φιλε John με έπεισες με την παρουσίασή σου και τώρα θέλω οπωσδήποτε να μου το φέρει ο Αϊ Βασίλης!

      Στάλθηκε από το MI 3W μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
      Όσο προχωράει ο καιρός και γίνεται ακόμη καλυτερο το App, τόσο πιο χρήσιμο είναι. Άσε που έχουν βγει και ένα σορό εφαρμογές που το κάνεις μετά ο,τι θες...
    • Μετά την εξαιρετική βιωματική παρουσίαση, προχώρησα στην εν λόγω αγορά και αναμένω (Miband 2).
    • Ο/H dfm έγραψε:

      Μετά την εξαιρετική βιωματική παρουσίαση, προχώρησα στην εν λόγω αγορά και αναμένω (Miband 2).
      Υπόψιν για να μην γίνει κάποιο μπέρδεμα, το Mi band 2 ,είναι το 1 με άσπρα λεντάκια. Με την δυνατότητα καταμέτρησης της καρδιακής συχνότητας, είναι το 1S!