Διαφήμιση

Πρόβλημα : Κιτρίνισε η οθόνη σε ένα σημείο!

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Παιδια ως ο περισσοτερο καμενος απο αυτη την υποθεση θα σας δωσω καποιες πληροφοριες που δεν θα σας αρεσουν. Το προβλημα αυτο αφορα υπερθερμανση του κινητου που επιφερει στην ουσια "καψιμο" στο πανελ της οθονης και δεν διορθωνετε με τιποτα αλλο εκτος απο αλλαγη.... εγω προσωπικα εχω παρει το MI3 μου πριν 14 μηνες και μετα απο 5 μηνες χρησης παρατηρησα αυτα τα σημαδια στην πανω αριστερη γωνιατης οθονης μου. Εψαξα ολοκληρο το ιντερνετ για να μαθω πληροφοριες και ακριβως το ιδιο προβλημα εχει παρουσιαστει σε μια μεγαλη παρτιδα απο iphone 4s, lg G2, nexus5 και xiaomi mi2. Υστερα απο συνενοηση με τον πωλητη που το αγορασα (minideal.net) εστειλα το κινητο στο xiaomi service center και μου το επισκευασαν. Εμεινα 3 μηνες+ χωρις κινητο αλλα ειπα πως αξιζε τον κοπο αφου η επισκευη καλυπτονταν απο την εγγυηση. Δυστυχως ομως περιπου 3μηνες απο την παραλαβη του κινητου εμφανιστηκε ακριβως το ιδιο προβλημα στο ιδιο σημειο!!! Τωρα περιμενω να μου ερθει μια καινουρια οθονη που παρηγγηλα για να την περασω μονος μου ωστε να μπορεσω να το πουλησω για να το ξερφορτωθω. Το συμπερασμα που εβγαλα απο την εμπειρια μου και απο τα σχολεια σε ξενα foroum ειναι πως οι συσκευες μας ζεσταινονται σε τετοιο βαθμο που καινε τις οθονες τους! Εκτος αν ειστε χρηστες που εχουν την συσκευη μονο για να τηλεφωνουν και να μπαινουν facebook. Παραθετω παρακατω ενα link που θα δειτε και αλλες περιπτωσεις μαζι με την δικη μου οταν πρωτοεμφανιστηκε. en.miui.com/thread-15335-1-1.html
    • Ο/H Jongou έγραψε:

      Τάσο από το να μπλέξεις με κίνα στη θέση σου θα παράγγελνα μια οθόνη και θα την άλλαζα... Μπορεί να σου βγει πιο οικονομικά από το να το στείλεις στην κίνα και να σου ζητήσουν και χρήματα!

      Εγώ να την αλλάξω, δε νομίζω.. Αν εννοείς να πάω σε ένα μάστορα που να γνωρίζει από τέτοια.. ναι θέλω να ψάξω για να βρω κάποιο και να ρωτήσω.


      Ο/H nicolasch2 έγραψε:

      Μου έχει τύχει παρόμοιο πρόβλημα. Στειλτο πίσω στην Κίνα χωρίς δεύτερη σκέψη. Πληρώνεις μόνο τα έξοδα αποστολής. Θα μείνεις παραπάνω από ένα μήνα χωρίς συσκευή αλλά θα σου το φτιάξουν αυτοί χωρίς χρέωση.


      Φίλε αυτά που μου λες μου αρέσουν πολύ ( αν και ο χρόνος... :/ είναι χρόνος ), αλλά σε παρακαλώ πες μου περισσότερες πληροφορίες. Από το πείρες.. αν χρειαζόταν η εγγύηση, τι έκανες.. κ.τ.λπ..


      Edit :

      Ο/H eltsil έγραψε:

      Παιδια ως ο περισσοτερο καμενος απο αυτη την υποθεση θα σας δωσω καποιες πληροφοριες που δεν θα σας αρεσουν.......................................................................................................... Το συμπερασμα που εβγαλα απο την εμπειρια μου και απο τα σχολεια σε ξενα foroum ειναι πως οι συσκευες μας ζεσταινονται σε
      τετοιο βαθμο που καινε τις οθονες τους! Εκτος αν ειστε χρηστες που εχουν την συσκευη μονο για να τηλεφωνουν και να μπαινουν facebook. Παραθετω παρακατω ενα link που θα δειτε και αλλες περιπτωσεις μαζι με την δικη μου οταν πρωτοεμφανιστηκε. en.miui.com/thread-15335-1-1.html



      Πωω ρε φίλε.. ( εφόσον απάντησα είδα και την δική σου, άκρως σημαντική απάντηση στο πρόβλημα μου ). Σε ευχαριστώ πολύ που μοιράστηκες την εμπειρία σου, μαζί με τις πληροφορίες για τον λόγο του προβλήματος ήταν μοναδικά αυτά που έμαθα/μάθαμε. Πάντως αυτό που θέλω να παρατηρήσω εγώ, είναι για το θέμα χρήσης της συσκευής από εμένα. Προσωπικά στο κινητό δεν έχω facebook δεν έχω γενικά πολλά πράγματα, η μεγαλύτερη χρήση του γίνεται σε μουσική που βάζω να παίζει και στα όπια τηλεφωνήματα κάνω.. Δεν κάνω δηλαδή κάποια τρομερή χρήση σε σχέση με πολλούς άλλους.... Αν και από τις λίγες φορές που μίλησα πολύ στο κινητό θυμάμαι πως μου είχε κάνει εντύπωση πως είχε ζεσταθεί πολύ... Αλλά δε κατάλαβα από πότε άρχισαν να εμφανίζονται αυτά τα κίτρινα σημαδάκια..

      Αν έχεις και άλλες πληροφορίες σε παρακαλώ πολύ ενημέρωσε με.. κυρίως όμως θα ήθελα να ρωτήσω για την οθόνη που παράγγειλες.. από που την παράγγειλες ( για mi3 θέλω έτσι.. ) αν είναι να την παραγγείλω και εγώ... και να βρω κάποιον τεχνικό να μου την βάλει.. διότι δε νομίζω να είναι και τόσο εύκολη η αλλαγή, ειδικά με την μηδενική μου εμπειρία πάνω στο θέμα.


      Σας ευχαριστώ πάρα πολύ! :)

      Το μήνυμα επεξεργάστηκε 1 φορά, τελευταία από τον/ην Tassos ().

    • Απο vifocal την παρηγγειλα φιλέ μου. 35$ πάντως αν θες δες βίντεο στο youtube και πιστεύω το καταφέρνεις κ μόνος σου. Εγώ τουλαχιστον ετσι έχω καταφέρει τρεις οθόνες αλλων φίλων με κινέζικα που τις είχαν σπάσει! Απλα την πρωτη φορά στο mi3 είπα να εκμεταλευτω την εγγύηση κ να το αφήσω στους ειδικούς. Α... Και πληροφοριακά... Η xiaomi δίνει 1 χρονο εγγύηση για την οθόνη. Απλα καλό είναι μα το στείλει μέσω του reseller που το αγορασες .
    • Διαφήμιση
    • Ο/H eltsil έγραψε:

      Απο vifocal την παρηγγειλα φιλέ μου. 35$ πάντως αν θες δες βίντεο στο youtube και πιστεύω το καταφέρνεις κ μόνος σου. Εγώ τουλαχιστον ετσι έχω καταφέρει τρεις οθόνες αλλων φίλων με κινέζικα που τις είχαν σπάσει! Απλα την πρωτη φορά στο mi3 είπα να εκμεταλευτω την εγγύηση κ να το αφήσω στους ειδικούς. Α... Και πληροφοριακά... Η xiaomi δίνει 1 χρονο εγγύηση για την οθόνη. Απλα καλό είναι μα το στείλει μέσω του reseller που το αγορασες .


      Από αυτή τη σελίδα : http://vifocal.com/ , είναι καλή; Και 35$ η αυθεντική ;;
      Όσο για την αλλαγή, έχω δει κάτι βίντεο, αλλά δε μου φαίνεται και ότι πιο εύκολο.. :/ Μπράβο σου πάντως που τα κατάφερες εσύ! ;)
      Σε ευχαριστώ που αναφέρεις και το θέμα της εγγύησης, αλλά αν το κάνω αυτό θα μείνω για αρκετό καιρό χωρίς κινητό... :/
    • Πληροφοριακά κατάφερα κ την άλλαξαν την οθόνη μόνος! Ήρθε το ανταλλακτικό σε 2 βδομάδες από vifocal κ ακολούθησα βιντεακι στο youtube.Όλα καλά. Είναι πιο εύκολο από ότι φαίνεται.Αυτό που φοβάμαι είναι ότι δεν θα είναι ή τελευταία φορά που την αλλαζω. Έχω βάλει πρόγραμμα να παρακολουθώ την θερμοκρασία του επεξεργαστή τώρα.Με το που βλέπω να φτάνει τους 50 βαθμούς το αφήνω από τα χέρια μου.Έχω φροντίσει να κατεβαζω κ την φωτεινότητα χειροκίνητα όταν δεν την χρειάζομαι.Θα δουμεβπως θα πάει.Το ανταλλακτικό πάντως είναι αυθεντικό από ότι βλέπω.
    • Και μένα κιτρίνησε σήμερα πλάι στο δεξι μέρος...xiaomi note 4x.. το αγόρασα απο το site save it.14/12/2017. Δευτέρα θα μιλησω με την εταιρεία. Δεν μπορω να καταλάβω γιατι κιτρίνισε ετσι...
    • @Natasa Pnevmatikou Και θα διαπιστώσεις ότι η εγγύηση δεν σε καλύπτει :lol: θα σου απαντήσουν ότι το έβαλες στην τσέπη σου και το έπαθες. Η δική μου διάγνωση είναι ότι έβλεπες κάτι επί αρκετή ώρα στο κινητό σου, καλό σας βράδυ κυρία μου θα δω αύριο την απάντηση σας.
    • Διαφήμιση
    • Πρόβλημα : Κιτρίνισε η οθόνη σε ένα σημείο!

      Γενικά τα note 4 έχουν ένα θέμα με την κιτρινίλα στην οθόνη έχουν αναφερθεί και από άλλους το ίδιο πρόβλημα

      Redmi n3pro
      Οι τίγρεις της οργής είναι σοφότερες από τα άλογα της μόρφωσης




    • Παιδιά πολύ κακό αυτό με τις κιτρινίλες και για εμένα αδικαιολόγητο! Προσωπικά το θεωρώ εργοστασιακό λάθος, αλλά επειδή είναι όλα πάντα προς το μέρος των εταιριών δεν βρίσκεις ποτέ άκρη και ιδιαίτερα για αυτό το πρόβλημα. Προσωπικά δε το προσπάθησα καν, διότι και δεν τις είχα πάρει από ελληνικά καταστήματα και επρόκειτο για παλιές συσκευές ( Mi-3 & Mi-4 ).

      Ο/H derveni έγραψε:

      @Natasa Pnevmatikou Και θα διαπιστώσεις ότι η εγγύηση δεν σε καλύπτει :lol: θα σου απαντήσουν ότι το έβαλες στην τσέπη σου και το έπαθες. Η δική μου διάγνωση είναι ότι έβλεπες κάτι επί αρκετή ώρα στο κινητό σου, καλό σας βράδυ κυρία μου θα δω αύριο την απάντηση σας.
      Προσωπικά σε εμένα δεν ισχύει η διάγνωση σου φίλε, διότι ξέρω την πολύ προσεκτική και "επαγγελματική" χρήση που το κάνω!
      Δυστυχώς προσωπικά δεν έχω βγάλει κανένα συμπέρασμα για ποιο λόγο γίνεται αυτό. Και άμα το ψάξει και κανείς, λένε και διάφορους τρόπους πατέντικης λύσης ( π.χ. να το αφήσεις στον ήλιο :P )
      Α! Ακόμη και σε εμένα τον ίδιο. Ενώ το Mi-4 το έπαθε σε αρκετά μεγάλη έκταση και εν τέλει απλώς άλλαξα την οθόνη, το Mi-3 ένα καιρό απλώς είχε εμφανίσει κάτι ελάχιστα ψεγάδια κιτρινίλας και έπειτα από έναν καιρό όμως εξαφανίστηκαν μόνα τους! :P
    • @Tassos Ποιο προσεκτικός από εμένα αμφιβάλλω, το δικό μου το έχω νυφούλα και όμως έχω κιτρινίλα αλλά το έπαθε από μεγάλη χρήση συνεχόμενης λειτουργίας της οθόνης.
    • Οι κιτρινίλες στην οθόνη είναι φαινόμενο όλων των συσκευών και όλων των εταιρειών... :(
    • Διαφήμιση
    • Ο/H derveni έγραψε:

      @Tassos Ποιο προσεκτικός από εμένα αμφιβάλλω, το δικό μου το έχω νυφούλα και όμως έχω κιτρινίλα αλλά το έπαθε από μεγάλη χρήση συνεχόμενης λειτουργίας της οθόνης.
      Τι είδους συνεχόμενη χρήση του έκανες δηλαδή ;


      Ο/H NasDriver έγραψε:

      Οι κιτρινίλες στην οθόνη είναι φαινόμενο όλων των συσκευών και όλων των εταιρειών... :(
      Όντως! ;)