Διαφήμιση

Hands On Review - Xiaomi Redmi Note 4G (4 μήνες μετά)

    • Review

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Hands On Review - Xiaomi Redmi Note 4G (4 μήνες μετά)

      Η ιστορία μας ξεκινάει όταν αποφάσισα να ψάξω να βρω μια συσκευή να καλύψει την θέση ενός απλού κινητού, και ενός iPad 2.

      Τα κριτήρια για την αγορά ήταν:
      α) αρκετά μεγάλη και ευκρινής οθόνη,
      β) μεγάλη διάρκεια μπαταρίας
      γ) δυνατά χαρακτηριστικά
      δ) έως 250€.

      Άρα ουσιαστικά έψαχνα κάτι πάνω από 5" οθόνης, με μπαταρία που να μπορεί να καλύψει μια δική μου ημέρα, τουλάχιστον 2GB RAM, και 4 πύρηνο επεξεργαστή σε λιγότερο από 250€. Αμύητος όπως ήμουν στην αγορά των κινέζων, έψαξα για αρκετούς μήνες σε site και διασταύρωνα με Forum τις εμπειρίες χρηστών. Είχα αποφασίσει αρκετές φορές, και αρκετές φορές αναθεώρησα ψάχνοντας για κάτι πιο "ανθεκτικό" μιας και σε πολλά κινητά που βρήκα υπήρχαν αναφορές πως κάηκε η οθόνη μετά από 2 μήνες, ή χαλούσε το μικρόφωνο και μιας και 200€ ήταν λεφτά που μου ήταν αρκετά δύσκολο να βρω, είχε παραπάνω αξία η διάρκεια ζωής.

      Μια μέρα καλή και όμορφη συναντάω σε κάποιο Forum μια αντιπρόταση σε ένα κινητό που έβλεπα. Η αντιπρόταση ήταν το Xiaomi Mi 3. Όλοι έλεγαν τα καλύτερα λόγια, και έτσι άρχισα να ψάχνω για την Xiaomi γενικότερα. Βρήκα και το Forum αυτό οπότε σκέφτηκα θα έχω καλή υποστήριξη και ας μην υπάρχει η εταιρεία στην Ελλάδα και έτσι λοιπόν, μετά από λίγο κατέληξα πως το Redmi Note 4G είναι το κινητό το οποίο θα αγοράσω. Το αγόρασα λοιπόν από το honorbuy.com (τότε ήταν xiaomishop.com) και με αρκετό άγχος περίμενα τη συσκευή μου.

      Η συσκευή έφτασε, και ξεκίνησε το ταξίδι μας.

      Οι πρώτες εντυπώσεις ήταν... απρόσμενες. Έχω παρατηρήσει πως τα προϊόντα της Xiaomi είναι ΠΟΛΥ πιο όμορφα από κοντά σε σχέση με οποιεσδήποτε φωτογραφίες! Και έτσι και με το Note 4G, εξεπλάγην που μου άρεσε γιατί το look του δε με τρέλαινε τόσο όταν το παρήγγειλα!

      Ανοίγοντας το κινητό άρχισα να πειραματίζομαι και με την βοήθεια όλων εσάς εδώ μέσα έφτιαξα το κινητό μου στα μέτρα μου, φτάνοντας έτσι στους 4 μήνες μαζί του χωρίς σχεδόν κανένα θέμα! Ας δούμε λοιπόν μερικά πράγματα που αξίζουν να αναφερθούν.

      ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ [20/20]

      Ξεκινάμε λοιπόν με ένα από τα πιο βασικά χαρακτηριστικά. Πως δουλεύει το κινητό σαν τηλέφωνο.

      Η απάντηση είναι, φανταστικά!
      • Το ακουστικό στο τέρμα της έντασης είναι υπερβολικά δυνατό και μπορεί να υπερκαλύψει φασαρία που υπάρχει στο δρόμο ή στο Μετρό!
      • Τα διπλά μικρόφωνα κάνουν άψογα τη δουλειά τους, και οι άλλοι σας ακούνε όπως και να μιλάτε. Σπάνια μου έλεγε κάποιος, "τι?", "Δε σε άκουσα, ξανά πες!". (Σε αντίθεση αυτό με τα Hands Free "Xiaomi Pistons V2")
      • Δεν χάνω σχεδόν ποτέ σήμα στο κινητό, και ακόμα και στο ασανσέρ του σπιτιού μου που το σήμα χάνεται σε ό,τι κινητό και αν έχω χρησιμοποιήσει, το Note 4G δεν είχε κανένα θέμα!
      • Επίσης εάν έχετε το 4G/3G ανοιχτό (και έχει και ο άλλος αυτή τη δυνατότητα) , δουλεύει αυτόματα το "Clear Voice" της Cosmote (Δε ξέρω αν έχουν αντίστοιχα οι άλλοι πάροχοι) και η ποιότητα της κλήσης είναι πολύ ανώτερη!
      • Η εφαρμογή του τηλεφώνου είναι εύκολη στη χρήση, με γρήγορα redial, εύκολη εύρεση επαφών, και με όμορφη εμφάνιση!
      • Η δυνατότητα ανοιχτής ακρόασης αν και δεν την χρησιμοποιώ σχεδόν ποτέ, όταν την χρησιμοποιώ δουλεύει αρκετά καλά!

      Η ΟΘΟΝΗ [18/20]

      Ένα από τα πιο σημαντικά χαρακτηριστικά για εμένα ήταν το κινητό να έχει καλή οθόνη.
      • Η ανάλυση είναι στα 1280x720. Αυτό δε λέει πολλά, αλλά έχω να πω πως ενώ δεν έχω ίχνος μυωπίας/πρεσβυωπίας/αστιγματισμού δεν μπορώ να δω pixel στην οθόνη. Είναι οριακά γιατί πολλές φορές νομίζω πως μπορώ να δω, αλλά το point είναι πως αυτή η ανάλυση σε αυτή την οθόνη είναι ό,τι πρέπει για ένα budget phablet!
      • Τα χρώματα, δεν μπορώ να τα σχολιάσω ουσιαστικά αλλά όλα φαίνονται πανέμορφα και με αρκετά έντονα χρώματα. Επίσης υπάρχει η επιλογή να αλλάξουμε τη θερμότητα της οθόνης, όπως υπάρχει και στις τηλεοράσεις, κάτι που το βρίσκω πολύ χρήσιμο για να ταιριάζει η οθόνη στις προτιμήσεις του καθενός. Προσωπικά μου αρέσει στο "Θερμό".
      • Το μέγεθος της οθόνης είναι ό,τι πρέπει για Ταινίες, Σειρές, αλλά και βιβλία "on the go".


      Η ΜΠΑΤΑΡΙΑ [17/20]
      • Στα 3200mAh, το κινητό τρέχει κάθε μέρα όλη μέρα με Data/Wi-Fi ανοιχτά, με Google Fit στο Background, παράλληλα με πολλές ώρες μουσικής, παρακολούθησης ταινιών, και διαβάσματος βιβλίων. Με αυτή τη χρήση συνήθως βγαίνει οριακά η μέρα. [10am με 10pm]
      • Αν κάποιος κλείνει Wi-Fi/Data και το κινητό το χρησιμοποιεί πιο αραιά, βγαίνουν ΑΝΕΤΑ 2 μέρες
      • Όταν η οθόνη είναι κλειστή το κινητό δε καίει σχεδόν τίποτα από μπαταρία

      Η ΔΥΝΑΜΗ [15/20]

      Quadcore 1.6GHz, με 2GB RAM δεν ακούγεται λίγο, και δεν είναι λίγο!
      • Το κινητό τρέχει άνετα το απαιτητικό "Real Racing 3", και δεν κολλάει καθόλου όταν χρησιμοποιείται ως Media Center (βλ. Kodi)
      • Εφαρμογές όπως Photoshop Touch δουλεύουν άψογα
      • Και με 2GB RAM το multitasking σπάνια κλείνει BG εφαρμογές!
      • Ευαίσθητο όμως στο Overheating με αποτέλεσμα CPU Throtling. ΑΝΑΝΕΩΣΗ: Δεν υπάρχει πρόβλημα με υπερθέρμανση πια με την MIUI Stable V6 5.4.0. Το κινητό ψιλοζεστένεται, αλλά όχι στα προηγούμενα επίπεδα, και το throttling είναι ανύπαρκτο!

      Η ΚΑΜΕΡΑ [15/20]

      13MP πίσω και 5MP μπροστά. Κατά κύριο λόγο τραβάει φωτογραφίες καθαρές, με σωστά χρώματα και 90% των περιπτώσεων κάνει σωστό Focus και δε βγάζει "κουνημένες" φωτό. Εδώ επειδή τα λόγια για τις φωτογραφίες είναι περιττά, παραθέτω μερικές πρόσφατες!

      Το βίντεο συγκεκριμένα, είναι άριστο. Αν και σαν ανάλυση είναι απλά Full HD, και δε προσφέρει σε καμία ανάλυση "Slow Motion" (60-120-240FPS), η εικόνα του βίντεο είναι ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ. ΌΜΩΣ, ζεσταίνεται όταν πάμε να τραβήξουμε 1080p σε βίντεο για λίγη ώρα. ΑΝΑΝΕΩΣΗ: Δεν υπάρχει πρόβλημα με υπερθέρμανση πια με την MIUI Stable V6 5.4.0. Το κινητό ψιλοζεστένεται, αλλά όχι στα προηγούμενα επίπεδα, και το throttling είναι ανύπαρκτο!

      ΣΥΝΔΕΣΙΜΟΤΗΤΑ & ΕΠΕΚΤΑΣΙΜΟΤΗΤΑ [19/20]
      • Το Wi-Fi έχει μεγάλη εμβέλεια (πιάνει τέρμα στο δωματίο μου, εκεί που το iPad δεν αντέχει να κρατήσει σταθερή τη σύνδεση), υποστηρίζει πρωτόκολλα b/g/n αλλά και το ολοκαίνουργιο ac και είναι Dual Channel (2.4GHz και 5GHz).
      • Το κινητό υποστηρίζει 4G/LTE, έως 150Mbps. Προσωπικά έχω καταφέρει να πιάσω μέχρι 90Mbps, αλλά αμφιβάλλω πως φταίει το κινητό για αυτό. Το καλό είναι πάντως πως το κινητό κρατάει πάρα πολύ καλή και σταθερή σύνδεση με το δίκτυο, και ΠΟΤΕ δε μου έχει "κολλήσει" το νετ μέσω Data!
      • Δεν έχει Video Out μέσω καλωδίου, αλλά αυτό αντισταθμίζεται γιατί υποστηρίζει Screen Mirroring μέσω Wi-Fi Direct. (Miracast)
      • Ο εσωτερικός χώρος είναι μόνο 8GB, αλλά έχει microSD Slot που σηκώνει έως 64GB. Η αλήθεια είναι πως δεν υπάρχει η "native" δυνατότητα αποθήκευσης App Data στην εξωτερική κάρτα μνήμης. Άρα αυτό σημαίνει πως πρέπει να περιοριστείτε στα 8GB εφαρμογών οπότε no-no σε μεγάλα παιχνίδια ή GPS apps ή να το παλέψετε με Link2SD και Folder Mount. Εγώ έχω βρει το Folder Mount να λειτουργεί αρκετά καλά!
      • Υποστηρίζει USB OTG (On the Go) που σημαίνει πως με ένα πολύ απλό καλώδιο της τάξης του 1€ που συνδέεται στο micro usb της συσκευής και "βγάζει" θηλυκό κανονικό USB μπορούμε να συνδέσουμε επάνω στο κινητό Flash Disks (έως 64Gb, και FAT32), Gamepads, Printers και πολλά ακόμα.
      • Το GPS κλειδώνει απίστευτα γρήγορα και με φανταστική ακρίβεια!

      ΆΛΛΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ

      • Το γυροσκόπιο και το επιταχυνσιόμετρο δουλεύουν αψεγάδιαστα (Google Camera σε Photo Sphere Mode, τραβάει τις καλύτερες "πανοραμικές" που έχω δει!)

      ΑΛΛΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ

      • Ίσως για κάποιους είναι too big στο χέρι τους
      • Δεν γνωρίζουμε SAR

      ΚΑΛΥΤΕΡΗ MIUI ROM: Stable V6 5.4.0
      http://ota.xiaomi-miui.gr/downloads/roms/RedMi_Note_4GLTE/xiaomi-miui-hellas-4.4.4_dior_Stable_5.4.0.zip

      Αυτά για τώρα, αν σκεφτώ κιάλλα θα σας τα γράψω. Ευχαριστώ που τα διαβάσατε, έρχονται σύντομα και φωτός!
      Images
      • 1428425644530.png

        926,38 kB, 1.024×454, viewed 399 times
      • IMG_20150405_023105.jpg

        52,19 kB, 1.024×759, viewed 371 times
      • IMG_20150405_134103.jpg

        37,92 kB, 600×800, viewed 358 times
      • PANO_20150405_143318.jpg

        97,74 kB, 1.018×800, viewed 416 times

      Το μήνυμα επεξεργάστηκε 5 φοράs, τελευταία από τον/ην John Baron ().

    • Άψογο Review ... :thumbsup:

      Ευχαριστούμε :!:
      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



      ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
    • Περιεκτικός και ουσιαστικός!! Έχω το κινητό από τον Νοέμβρη και έχω πάνω κάτω τις ίδιες εντυπώσεις. Πολλά μπράβο για την παρουσίαση!
      Υ. Γ. Να προσθέσω μόνο πως ήμουν από αυτούς που φλάσαρα συνεχώς καινούργιες rom στα προηγούμενα κινητά μου. Με το Note χαλάστηκα λίγο στην αρχή που δεν έβρισκα custom roms, αλλά τελικά η rom που "μαγειρεύουν" οι μαγειρες μας εδώ είναι πραγματικά τρομερή, με έχει καλύψει στα πάντα!

      From the middle of nowhere to the center of everywhere...
    • Διαφήμιση
    • approved
      Εγκρίνεται!Το Post ανανεώθηκε με μερικές φωτογραφίες από τη κάμερα, και με μερικά σήμεία ακόμη!


      Εάν κάποιος θέλει να μάθει περισσότερα για κάποιο χαρακτηριστικό του κινητού, ας σχολιάσει εδώ και θα ανανεώσω το post με νέες πληροφορίες!

      Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια! :)
    • Καλησπέρα και χρονια πολλά.
      ειμαι έτοιμος να το πάρω αλλα ειμαι ψιλό άσχετος και θέλω λίγη βοήθεια.
      1. Το redmi note 4G βγαίνει με δυο επεξεργαστές στα 1.2 και 1.6;
      2. Θέλω ένα καλό σάιτ για να το παραγγείλω.
      ευχαριστω πολυ.
    • Βασικά ο επεξεργαστής είναι στα 1.6 ghz δεν θυμάμαι να έχω δει στα 1.2. Για site αν θέλεις από Κίνα τσεκαρε το vickmall, είναι από τα πλέον αξιόπιστα.

      From the middle of nowhere to the center of everywhere...
    • Υπάρχουν 4 εκδόσεις του Redmi Note:
      1. Octacore Mediatek SOC, 1.7GHz (32bit Architecture), 2GB RAM, Dual Sim 3G
      2. Octacore Mediatek SOC, 1.4GHz (32bit Architecture), 1GB RAM, Dual Sim 3G
      3. Quadcore Qualcomm SOC, 1.6GHz (32bit Architecture), 2GB RAM, Single Sim 4G [Αυτό έχω και αυτό έκανα Review παραπάνω]
      4. Quadcore Qualcomm SOC, 1.2GHz (64bit Architecture), 1GB RAM, Dual Sim 4G

      Δεν προτείνω τα Mediatek SOC, μιας και παντού φαίνεται ότι μόνο στα χαρτιά είναι καλύτεροι επεξεργαστές. Στη καθημερινή απόδοση τα Qualcomm είναι σαφώς καλύτερα SOC. Τώρα αν δεν είχα χρησιμοποιήσει τις προηγούμενες 3 μέρες το Redmi 2 το οποίο έχει ακριβώς ίδια χαρακτηριστικά με το #4 στη λίστα μας, θα έλεγα πως το 1.6GHz 2GB RAM, δηλαδή το #3 είναι μακράν καλύτερη επιλογή. Αλλά όσο χρησιμοποίησα το Redmi 2, τόσο με εξέπληξε με τις ικανότητες του παρά τα "μικρά" χαρακτηριστικά του (έπαιζα Sonic, ενώ έπαιζε μουσική το Play Music στο BG και ταυτόχρονα είχα το Facebook Messenger να μου δουλεύει και να μου έρχονται όλη την ώρα ειδοποιήσεις χωρίς κανένα κόλλημα. Με 1GB RAM.)

      Προσωπικά έχω αγοράσει 4 συσκευές από το honorbuy.com (πρώην xiaomishop.com). Έχει λίγο πιο τσιμπημένες τιμές, αλλά είναι ΟΛΑ 100% γνήσια, και όλα βρίσκονται στη πόρτα σου μέσα σε 2-5 μέρες με DHL χωρίς να φοβάσαι τελωνεία γιατί τα δέματα έρχονται από Ευρωπαική αποθήκη.

      Το μήνυμα επεξεργάστηκε 1 φορά, τελευταία από τον/ην John Baron ().

    • Διαφήμιση
    • Θα συμφωνήσω με τα ανωτέρω. Κάτοχος της εν εν λόγω συσκευής 7 μήνες και μέχρι τώρα τα προβλήματα καθημερινής συμβίωσης με το κινητό είναι από μηδαμινά εως ανύπαρκτα. Μόνο ένα θέμα έχω να αναφέρω και δεν ξέρω αν το έχει παρατηρήσεις κάποιος άλλος κάτοχος.
      Εχει να κάνει με το wifi και έχει ως εξής. Ανοίγω τον διακόπτη, συνδέομαι κανονικά κάνω surfing κτλ και αφήνω στην άκρη το κινητό για κάποια ώρα. Οταν το ξαναπιάνω στα χέρια με το wifi να παραμένει ανοιχτό συμβαίνουν τα εξής δύο τινά:
      1. Στο σπίτι ενώ δείχνει ότι είμαι συνδεδεμένος και το σήμα είναι θαυμάσιο, εντούτοις δεν έχω πρόσβαση στο internet και ο δείκτης λήψης δεδομένων είναι σχεδόν μηδενισμένος 0.10 - 0.15 Κ/s σαν το wifi να είναι στην ουσία αποσυνδεδεμένο ή να μην λαμβάνει data.
      2. Σε άλλο δίκτυο σε σπίτι φίλου αποσυνδέεται και πρέπει να κάνω ξανά επανασύνδεση manual
      Και τα δύο προβλήματα επιλύονται είτε με restart της συσκευής είτε με άνοιγμα κλείσιμο του διακόπτη wifi μια δυο φορές.

      Να είναι θέμα rom? έχω την τελευταία stable 5.1.0 ή κάποιο θέμα της συσκευής?
      Θα εκτιμούσα αν κάποιος αντιμετωπίζει ανάλογο θέμα να το αναφέρει μήπως βρούμε κάποια λύση :thumbup:
    • Ο/H LordStark έγραψε:

      Να είναι θέμα rom? έχω την τελευταία stable 5.1.0 ή κάποιο θέμα της συσκευής?
      Θα εκτιμούσα αν κάποιος αντιμετωπίζει ανάλογο θέμα να το αναφέρει μήπως βρούμε κάποια λύση


      Αν πας στο Ρυθμίσεις / Wifi δεν εχεις μια επιλογή να κρατάς το Wifi ανοιχτό όταν η συσκευή είναι σε Sleep? Ενεργοποίησε το..
    • Ενεργό WIFI και στον ύπνο; Αυτό λες; Το έχω στην επιλογή "Μόνο όταν είναι συνδεδεμένο" να το γυρίσω σε "Πάντα";

      Αν είναι αυτό 1000 ευχαριστώ δεν θα πήγαινε ποτέ στο μυαλό μου :thumbsup:
    • Ναι, αυτό είναι.

      From the middle of nowhere to the center of everywhere...
    • Διαφήμιση
    • Πολλά ευχαριστώ Bodai και NikosCh :thumbsup:
      Από την ενεργοποίηση του διακόπτη και μετά δεν φαίνεται προς στιγμή να έχω θέμα. Το προβληματάκι εξαφανίστηκε :D
      Tnx guys!