Διαφήμιση

10+1 απίστευτα πράγματα, που όλα τα παιδιά των 90's θυμούνται για τους υπολογιστές!

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • ΝΝα μη ξεχάσουμε το Ναπστερ αλλά και τα ιντερναλ και εξτερναλ μοντεμς.
    • Ο/H DaFFyNaSH έγραψε:

      Αν και νεότερος από τους περισσότερους εδώ, τα έζησα όλα αυτά και πραγματικά ήταν κάτι μαγευτικό. Εγώ είχα την ατυχία να ακούω αυτόν τον ήχο της pstn 56k μέχρι να φύγω για φοιτητής το 2006 ή το 07 δεν θυμάμαι ακριβώς. Καθώς το χωριό που ζω και μεγάλωσα είναι μικρό, το τηλεφωνικό κέντρο βρίσκεται στο χωριό μου μεν, αλλά τροφοδοτεί με τηλεφωνικές γραμμές άλλα 2 χωριά με κατοίκους όχι πάνω απο 400, και 2 συνοικισμούς των 50-100 κατοίκων, δηλαδή μιλάμε για ένα σύνολο το πολύ 1500-1700 κατοίκων, οπότε τον ΟΤΕ δεν τον ενδιέφερε να μας φέρει την DSL τεχνολογία ώστε να σερφάρουμε και να κατεβάζουμε σαν άνθρωποι και μεις και εντάξει στην αρχή δεν ήταν θέμα, αλλά μετά με την εμφάνιση youtube κτλ το χρειαζόσουν το λίγο γρηγορότερο ίντερνετ. Έκανα πολλές αιτήσεις στον ΟΤΕ, αλλά μάταια. Όταν έφυγα στην πόλη για σπουδές, μόλις πριν λίγους μήνες είχε έρθει η τεχνολογία DSL και σε εμάς, είχα 2mbps γραμμή και όταν πήγα Σέρρες έβαλα 24αρα του ΟΤΕ και συγχρόνιζα στα 13-14mbps, ένιωθα άρχοντας.

      Αλλά η δικαίωση ήρθε μετά απο λίγα χρόνια, όταν ήρθε η Forthnet να βάλει δικές της ιδιόκτητες γραμμές στην περιοχή του χωριού μου και μιας και είμαι μόλις λίγα μέτρα απο το dslam συγχρόνιζα ακριβώς στα 24mbps και τώρα (εδώ και περίπου 2 χρόνια) με την 50άρα συγχρονίζω ακριβώς στα 50. Δώσαμε βέβαια μια περιουσία στον ΟΤΕ καθώς η pstn ήταν με χρονοχρέωση, αλλά άξιζε τον κόπο! Αξίζει να σημειωθεί, ότι το 2003 αν δεν κάνω λάθος, που είχα πάει στη Σουηδία να επισκεφτώ συγγενείς έζησα την απόλυτη εμπειρία των 100mbps, αριθμοί απλησίαστοι εκείνη την εποχή για την ελλάδα γιατί αν δεν κάνω λάθος εκείνες τις χρονιές είχαν πρωτοεμφανιστεί στις 2 μεγάλες πόλεις και κάποιες άλλες περιοχές οι συνδέσεις των 512kbps, 768kbps και η "μεγάλη" του 1mbps αν δεν κάνω λάθος...
      Φίλε (σχεδόν) με φωτογραφίζεις! Ηλικιακά είμαι λιιιίγο μεγαλύτερος, αλλά όλα τα άλλα, ίδια, το χωρίο που τροφοδοτεί άλλα δύο, οι αιτήσεις, οι ταχύτητες! Εποχές...
      There is no place like 127.0.0.1
    • Ο/H mixaliscy έγραψε:

      ΝΝα μη ξεχάσουμε το Ναπστερ αλλά και τα ιντερναλ και εξτερναλ μοντεμς.
      Napster πωπω τη είπε το άτομο να περιμένεις kb το kb να κατέβει το τραγούδι
    • Διαφήμιση
    • Αντε για να ξυπνήσουμε λίγο αυτό το θέμα, θυμάται κανείς τις bbs εν Ελλάδι και βέβαια το Fidonet??
    • Ρε παιδιά, μιλάτε για πολύ μοντέρνα πράγματα, άκου ίντερνετ....!
      Διάβασα με συγκίνηση όλα τα παραπάνω και θυμήθηκα με δάκρυα σχεδόν το πρώτο μου "τέρας"...

      Έτος 1989, Intel 286, 1 ΜΒ RAM, 40 ΜΒ σκληρό, ΕΓΧΡΩΜΗ ΟΘΟΝΗ (μετά από μάχη με τους γέρους), 5 1/4 floppy.
      Μιλάμε για το ΤΕΡΑΣ της γειτονιάς!
      Τιμή: 240 χιλιαδούλες, πήγαινε η μάνα μου κάθε μήνα και πλήρωνε τα γραμμάτια στη Στουρνάρα....
      Μετά, αγόρασα προς 25.000 Δρχ. και ένα μεταχειρισμένο Epson (dot matrix), που όταν τύπωνε ακουγόταν από τον 4ο στο ισόγειο,
      και πλέον ένοιωθα ότι το δωμάτιό μου είναι το IT της NASA...

      Δισκετοθήκη με κλειδί, φύλαγε όλα τους μυστικούς και απόκρυφους θησαυρούς... Police Quest 1, Prince of Persia, Italia 90, Larry's Quest ....

      Mouse, ποιος Θανάσης; Τι να το κάνεις άλλωστε; Όλα MS DOS (δυστυχώς δε θυμάμαι έκδοση), μαύρη οθόνη, άσπρος κέρσορας, να στέκουν εκεί αμείλικτοι και να περιμένουν, φωνάζοντας "αν δεν ξέρεις, δεν έχει κοκό",και οι εντολές ή στο μυαλό ή γραμμένες σε "σκονάκι", από κάποιο φίλο, "γκουρού"....

      Όταν δε έκανε boot, άκουγες τον σκληρό να γρατζουνάει και όντως από τον ήχο και μόνο καταλάβαινες αν όλα πάνε καλά ή όχι.

      Ζήλευα και τους φίλους μου, με τις Amiga 500.... άλλα κόλπα αυτά...τα καλύτερα ποδοσφαιράκια, κάτι ξυλοπαίχνιδα απίστευτα, Tekken νομίζω, δισκέτα 3.5,
      αλλά στο τέλος όλοι δίναμε τον νυν υπέρ πάντων αγώνα στο χαλί του σαλονιού, εμπρός στη "μαύρη μαγεία" του Atari, που κούναγες εκείνους τους μεταλλικούς διακόπτες επαναφοράς και άλλαζε παιχνίδι, αν δεν είχες άλλη κασέτα και είχε και 2 joystick! Μεγαλεία!

      Βέβαια, τα πρώτα πειράματα εφαρμοσμένης μηχανικής υπολογιστών τα κάναμε σε Amstrad 6128, δοκιμάζοντας τι θα γίνει αν του βάλουμε να διαβάσει αντί για τις δικές του κασέτες, καμιά άλλη (δοκίμασα και κάτι πειρατικές του Χάρυ Κλυν απ'το Μοναστηράκι)....

      Και μετά ήρθε η online εποχή....
      Αυτή που, αν ο Ερμής δεν ήταν ανάδρομος, συνδεόσουν με το μόντεμ (ουάου) στη γραμμή του σπιτιού, και το άφηνες χωρίς τηλέφωνο ώρες ατέλειωτες μέχρι να σε κράξουν οι πάντες, που παίρνει η θεία Γωγώ απ'το χωριό και όλο μιλάει.....

      Αργότερα, γίναμε μάγκες, με τα "κατεβάσματα"..... Μια φορά αποφάσισα να κατεβάσω 5-6 τραγούδια ταυτόχρονα, αλλά στο 4ωρο βαρέθηκα και το έκλεισα.....

      Θα θυμηθώ κι άλλα....
    • -Βγες απ τη γραμμη να παρω τηλέφωνο ρε διαολε
      -Μη το σηκωσεις μανα κατεβαζω στο limewire

      Στάλθηκε από το 2014813 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • Ο/H mixaliscy έγραψε:

      ιντερναλ και εξτερναλ μοντεμς.
      Αυτά τα έγραψα γιατί παλιά άμα είχε ιντέρναλ μόντεμ δεν γλύτωνες τον ήχο (η ώρα 2 που μυστικά σηκωνόσουν να κόψεις το τηλέφωνο και να βάλεις ίντερνετ στο pc με καλώδιο :D) ενώ με το εξτέρναλ.... έτρωγε από πάνω 4 μαξιλάρια και ποιος σε άκουγε χεχεχεχεχε

      Όσοι το έζησαν καταλάβουν

      Και για τους νέους, αυτό εδώ προσπαθούσαμε να το αποδικοποιήσουμε για να καταλαμβαίνουμε (τάχα) πότε δεν μπαίνει:

      [cmedia][/cmedia]
    • Διαφήμιση
    • χεχεχεχεχε....να σας πάω και ποιο παλιά σε Amsdram 464 με κασετούλα ?
      Που έπρεπε όλα τα προγράμματα να τα γράψεις μόνος σου σε κώδικα ? Ακόμα και μία μικρή κρεμάλα :whistling:
      Αν ήσουν τυχερός τα έσωζες σε καμιά κασετούλα για να πας στον φίλο να παίξετε αλλά... :lol:
      Κασετούλα από υπολογιστή σε υπολογιστή δεν έπαιζε αν δεν "έβρισκες" το αζιμούθιο στήνοντας αυτί :D
      Το πληκτρολόγιο στην ουσία ήταν ο υπολογιστής :lol:

      Τον έχω ακόμα στο πατρικό μου και φυσικά ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ :saint:
    • Κάθομαι πολλές φορές και χαζεύω τον ZX Spectrum :hail: :hail: :hail: μου που πίσω στα τέλη '70 αρχές '80 έπρεπε να συνδεθεί με κασετόφωνο και τηλεόραση
    • Διαφήμιση
    • Ο/H spoulk έγραψε:

      Κάθομαι πολλές φορές και χαζεύω τον ZX Spectrum :hail: :hail: :hail: μου που πίσω στα τέλη '70 αρχές '80 έπρεπε να συνδεθεί με κασετόφωνο και τηλεόραση
      Ποιον είχες, αυτόν με την γομολάστιχα ή τα πλαστικά? Θυμάμαι είχα καβατζώσει ένα παλιό κασσετόφωνο, που μου φόρτωνε όλα τα παιχνίδια και απαγορευόταν να παίξει κάτι άλλο. Θυμάμαι το Cauldron, τι φοβερά γραφικά είχε για 48k!