Διαφήμιση

10+1 απίστευτα πράγματα, που όλα τα παιδιά των 90's θυμούνται για τους υπολογιστές!

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Τι μου θύμησες εσύ πολύ νεότερος εγώ το 1971-2 παρακολούθησα μαθήματα προγραμματισμού και ανάλυση στο ΕΛΚΕΠΑ τότε στην οδό Κάνιγγος
      υπολογιστές στην Ελλάδα κάπου γύρω στους 10 η ΔΕΗ ο ΟΤΕ η Εθνική Τράπεζα και κάποιες επιχειρήσεις .
      μιλάμε για μονάδες που έπιαναν τεράστια δωμάτια με κλιματισμό 18 Κελσίου μια μικρή οθόνη μηνυμάτων κάτι σαν πίνακας έλεγχου και φυσικά χωρίς πληκτρολόγιο όλα τα προγράμματα και δεδομένα σε διάτρητες καρτέλες αποθηκευτικός χώρος Disc pack συστοιχία 10 δίσκων με χωρητικότητα μερικές δεκάδες Gbytes η κάθε μονάδα δίσκου ήταν όσο ένα τεράστιο πλυντήριο 10 κιλών
      κάτι μονάδες ταινίας σαν ντουλάπες
      για πρακτική το ενδιάμεσο καλοκαίρι με είχαν στείλει στη ΔΕΗ και από εκεί η περιγραφή .
      Αμέσως μετά το πρώτο μου spectrum 48 που στη συνεχεία εφοδιάστηκε μα το interface και πήρε και dot matrix printer αλλα microdrives και πλήρες πληκτρολόγιο φυσικα
      τα οποία τα έχω να τα βγάλω να τα φωτογραφίσω και να τα ποστάρω


      Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται, ο βλάκας επιμένει!
      Οι σοφοί δεν γνωρίζουν τίποτα, οι έξυπνοι αναρωτιούνται για όλα, οι ηλίθιοι ξέρουν τα πάντα!
      Κάποιοι άνθρωποι βλέπουν φαινόμενα γύρω τους και αναρωτιούνται, γιατί; Κάποιοι άλλοι φαντάζονται ανύπαρκτα πράγματα και αναρωτιούνται, γιατί όχι;
      :razz: :razz: :D :D :razz: :razz:
    • Τα προαναφερόμενα , περιστασιακά ... αλλά ....
      Από το '84 με to Atari ...... μέχρι και σήμερα .... Flight Simulator+ADE (Airport Design Editor) . Άλλη γεύση . :D
    • Διαφήμιση
    • το Atari ηταν ουσιαστικα παιχνιδομηχανη ενω το spectum kai to commodore ηταν και προγραμματιστικα
      ωραια χρονια παντως και εγω τα εχω λειτουργηκοτατα ολα


      Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται, ο βλάκας επιμένει!
      Οι σοφοί δεν γνωρίζουν τίποτα, οι έξυπνοι αναρωτιούνται για όλα, οι ηλίθιοι ξέρουν τα πάντα!
      Κάποιοι άνθρωποι βλέπουν φαινόμενα γύρω τους και αναρωτιούνται, γιατί; Κάποιοι άλλοι φαντάζονται ανύπαρκτα πράγματα και αναρωτιούνται, γιατί όχι;
      :razz: :razz: :D :D :razz: :razz:
    • Τι να θυμηθώ κι εγώ. Την εποχή πριν από το Internet όπου για να μάθεις τι φταίει σε κάποιο πρόβλημα έτρωγες ώρες ψάχνοντας (και μαθαίνοντας) και μετά διαβάζοντας περιοδικά και ρωτόντας όποιον γνώριζε κάτι σχετικό με υπολογιστές (που δεν ήταν και πολλοί). Και τι χαρά με τις εντολές Poke στον amstrad 6128 που ένιωθες ότι ελέγχεις το μηχάνημα!
    • o Amstrad 6128 ηρθε λιγο αργοτερα και φανταζε πραγματι κανονικος υπολογιστης οσο για τις εντολες ο καθενας ειχε τις δικες του
      o Spectrum ειχε το καλο οτι μιλαγε basic και γιυτοηταν και πιο ευλος στον προγραμισμο .
      ποιος δεν θα θυματε το microMad που ηταν για ολα τα μικρα τοτε εγραφα και εγω προγραμματα για τον Spectrum


      Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται, ο βλάκας επιμένει!
      Οι σοφοί δεν γνωρίζουν τίποτα, οι έξυπνοι αναρωτιούνται για όλα, οι ηλίθιοι ξέρουν τα πάντα!
      Κάποιοι άνθρωποι βλέπουν φαινόμενα γύρω τους και αναρωτιούνται, γιατί; Κάποιοι άλλοι φαντάζονται ανύπαρκτα πράγματα και αναρωτιούνται, γιατί όχι;
      :razz: :razz: :D :D :razz: :razz:
    • Το πρώτο ηχητικό μόντεμ φτιαγμένο και ενσωματωμένο σε ένα κασετοφωνάκι και ανταλλαγή προγραμμάτων ανάμεσα σε 5 τρελούς της εποχής μέσω τηλεφώνου το μαγνητόφωνο να τσιρίζει και το μικρόφωνο του τηλεφώνου κολλημένο πάνω στο μεγάφωνο μην πάρει θόρυβο ,
      Το επόμενο βήμα ήταν αυτοματοποίηση να κόβει το πρόγραμμα σε κομμάτια και να ζητάει απ την άλλη άκρη του τηλεφώνου επιβεβαίωση πριν στείλει το επόμενο κομμάτι και όλα αυτά κάπου στο 1976
      Τρελές εποχές και όρεξη για έρευνα χαχαχαχα , ακόμα και EPROM programmer είχαμε φτιάξει
      Οι τρελοί τότε : Τάκης Νίκος Αλέκος Βασίλης και Χρηστος


      Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται, ο βλάκας επιμένει!
      Οι σοφοί δεν γνωρίζουν τίποτα, οι έξυπνοι αναρωτιούνται για όλα, οι ηλίθιοι ξέρουν τα πάντα!
      Κάποιοι άνθρωποι βλέπουν φαινόμενα γύρω τους και αναρωτιούνται, γιατί; Κάποιοι άλλοι φαντάζονται ανύπαρκτα πράγματα και αναρωτιούνται, γιατί όχι;
      :razz: :razz: :D :D :razz: :razz:
    • Διαφήμιση
    • μερικά εξώφυλλα από τότε
      Images
      • gallery_2_22_31668.jpg

        57,46 kB, 350×463, viewed 201 times
      • 05-1987.jpg

        32,79 kB, 306×408, viewed 201 times
      • 07,08-1986.jpg

        30,06 kB, 300×400, viewed 198 times


      Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται, ο βλάκας επιμένει!
      Οι σοφοί δεν γνωρίζουν τίποτα, οι έξυπνοι αναρωτιούνται για όλα, οι ηλίθιοι ξέρουν τα πάντα!
      Κάποιοι άνθρωποι βλέπουν φαινόμενα γύρω τους και αναρωτιούνται, γιατί; Κάποιοι άλλοι φαντάζονται ανύπαρκτα πράγματα και αναρωτιούνται, γιατί όχι;
      :razz: :razz: :D :D :razz: :razz:
    • και αναμνηστικές της εποχής το πληκτρολόγιο κούμπωνε πάνω του
      φαίνεται το βασικό spectrum 48 -manual & basic book - interface 1 -microdrive & keyboard που έβγαινε το πάνω καπάκι και κούμπωνε αυτό και κασέτες με προγράμματα και το περίφημο pac-man
      Images
      • ZXSpectrum48Krev.jpg

        32,92 kB, 800×337, viewed 75 times
      • 527293664.jpg

        97,73 kB, 1.024×772, viewed 76 times
      • lightning_simulator.jpg

        32,74 kB, 500×375, viewed 82 times
      • Manual 48K + Intro.jpg

        73,08 kB, 868×800, viewed 96 times
      • Pac-Man.png

        6,77 kB, 512×384, viewed 94 times
      • spectrum microdrives sm.jpg

        13,11 kB, 351×191, viewed 194 times
      • ZX_Inteface1_Microdrive.jpg

        12,95 kB, 600×310, viewed 78 times
      • s-l400.jpg

        19,03 kB, 400×176, viewed 199 times


      Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται, ο βλάκας επιμένει!
      Οι σοφοί δεν γνωρίζουν τίποτα, οι έξυπνοι αναρωτιούνται για όλα, οι ηλίθιοι ξέρουν τα πάντα!
      Κάποιοι άνθρωποι βλέπουν φαινόμενα γύρω τους και αναρωτιούνται, γιατί; Κάποιοι άλλοι φαντάζονται ανύπαρκτα πράγματα και αναρωτιούνται, γιατί όχι;
      :razz: :razz: :D :D :razz: :razz:
    • Τι μου θύμησες τώρα.... :lol:
      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



      ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
    • Θα ανεβάσω κι εγώ μολις το βρω, φωτογραφίες από την πλακέτα που μετετρεπε κείμενο σε ομιλία στον spectrum..... :D
      Η MIUI είναι η Χαλκιδική των ROMs...
      ...και σαν την Χαλκιδική....ΔΕΝ ΕΧΕΙ!! ;)
    • Διαφήμιση