Διαφήμιση

10+1 απίστευτα πράγματα, που όλα τα παιδιά των 90's θυμούνται για τους υπολογιστές!

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • 10+1 απίστευτα πράγματα, που όλα τα παιδιά των 90's θυμούνται για τους υπολογιστές!

      Μπορεί να είχες συνηθίσει τα πράγματα εντελώς διαφορετικά από οτι είναι τώρα.

      Ορισμένα όμως που έμαθες στον υπολογιστή μέσα στην χρυσή δεκαετία του '90, δύσκολα τα ξεχνάς!

      Δείτε ορισμένα από αυτά στο athensmagazine.gr



      1. Dial up Ιντερνετ. Καλή επαφή καλωδίου με δέκτη τηλεφώνου και ο κλασσικός σπαστικός ήχος!

      2. Το MSN και τα emoticons.
      Τα λόγια είναι περιττά! Ποιος ξεχνά το σαλιγκάρι και όλες εκείνες τις κινούμενες φάτσες, που με μανία αποθήκευες;


      3. Floppy disc. Οι πιο απλές συσκευές αποθήκευσης. Μπορεί ο χώρος να ήταν ελάχιστος, όμως τα αρχεία ήταν τόσο μικρά, που δεν σε απασχολούσε στο παραμικρό!

      4. Ζωγραφική. Ειδικά το να φτιάχνεις τα πιο ευφάνταστα backgrounds για την επιφάνεια εργασίας σου!


      5. WordArt. Σε όλους άρεσε να δείχνουν μοναδικά εφέ σε εργασίες, με τις απίστευτες γραμματοσειρές!

      6. Πασιέντζα! Η νίκη ειδικά και ο τρόπος που έπεφταν τα χαρτιά, σου έδειχνε πόσο γ&*άτος είσαι!


      7. Limewire. Μπορεί να έπαιρνε μία αιωνιότητα για να κατεβάσεις ένα τραγούδι, όμως ήταν μοναδικό!

      8. Φιδάκι, Φλίπερ και Ναρκαλιευτής. Ήταν σίγουρα στα αγαπημένα σου προγράμματα!

      9. Ποντίκι με μπίλια. Το mousepad ήταν απαραίτητο, ενώ το καθάρισμα του ήταν ιεροτελεστία.

      10. Webcam. Επίσκεψη σε σπίτι κολλητού για να ζήσεις την μοναδική αλλά και τρομακτική εμπειρία. Δεν ήταν εύκολο να μην έχεις στο μυαλό σου το American Pie!

      11. Η βοήθεια στο Office! Τόσο ο μικρός Συνδετήρας, όσο και ο Αϊνστάιν, ο Μάγος και ο Σκύλος, ήταν πάντα εκεί για να πατάς συνεχόμενα το κουμπί που απλά τους κινούσε. Η αλήθεια είναι πως σπάνια ζητούσες την βοήθειά τους!




      Πηγή: athensmagazine
    • Εγώ πραγματικά είχα κολλήσει με τις ώρες με το παρακάτω παιχνίδι που ήταν από τα καλύτερα που κυκλοφόρησαν ποτέ εκείνη την όμορφη εποχή,

      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



      ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
    • 10+1 απίστευτα πράγματα, που όλα τα παιδιά των 90's θυμούνται για τους υπολογιστές!

      Ο/H MIUI_ART έγραψε:

      Εγώ πραγματικά είχα κολλήσει με τις ώρες με το παρακάτω παιχνίδι που ήταν από τα καλύτερα που κυκλοφόρησαν ποτέ εκείνη την όμορφη εποχή,

      σε Amiga 500 το είχα λιώσει..
    • Διαφήμιση
    • Απο τον Απρίλιο του θρυλικού (για το Internet) 1997 και για πολλά ακόμα χρόνια, που ήμουν αρχικά συνδρομητής του Acropolis Net (του "άρρωστου" Amiga fan, Μίλτου Μακρίδη) και στην συνέχεια της Compulink, άκουγα αυτόν τον "υπέροχο" ήχο, που ποτέ δεν θα ακούσουν τα παιδιά μας και φυσικά πολλοί απο τους συμφορουμίτες μας ποτέ δεν έχουν ακούσει...
      Είναι ο χαρακτηριστικός ήχος που έκαναν τα πρώτα modems και ο οποίος σηματοδοτούσε τη σύνδεση στο Internet.

      ΑΠΟΛΑΥΣΤΕ ΤΟΝ:


    • Επίσης θυμάμαι το πρώτο US Robotics Modem με ταχύτητα 2400 bps που γρήγορα αναβαθμίστηκε σε 4800 bps... και τον επόμενο χρόνο που πήγα στα 28400 bps FAX/MODEM νόμιζα ότι σερφάρω με αστρονομική ταχύτητα!!! Καλά, όταν αρκετά αργότερα βγήκε το 56Κ, άσπρισαν τα μαλλιά μου, απο τον ενθουσιασμό μου!

      Images
      • us-robotics.jpg

        40,64 kB, 1.024×768, viewed 204 times
    • Ο/H caeser έγραψε:

      Απο τον Απρίλιο του θρυλικού (για το Internet) 1997 και για πολλά ακόμα χρόνια, που ήμουν αρχικά συνδρομητής του Acropolis Net (του "άρρωστου" Amiga fan, Μίλτου Μακρίδη) και στην συνέχεια της Compulink, άκουγα αυτόν τον "υπέροχο" ήχο, που ποτέ δεν θα ακούσουν τα παιδιά μας και φυσικά πολλοί απο τους συμφορουμίτες μας ποτέ δεν έχουν ακούσει...
      Είναι ο χαρακτηριστικός ήχος που έκαναν τα πρώτα modems και ο οποίος σηματοδοτούσε τη σύνδεση στο Internet.

      ΑΠΟΛΑΥΣΤΕ ΤΟΝ:





      Όπως και την 10ετια του 80 που οι παππούδες της παρέας φορτωναμε data στον zx spectrum των πολλων 48k και καποιοι μάλιστα ως πρωτοπόροι ενός ακουστικού εκείνης της εποχής matrix καταλαβαιναν απο τον ήχο (οχι από την εικόνα) αν φορτωνονταν σωστά τα data :D

      Η MIUI είναι η Χαλκιδική των ROMs...
      ...και σαν την Χαλκιδική....ΔΕΝ ΕΧΕΙ!! ;)
    • Ξανακυκλοφορεί πάλι επίσημα ο ZX Spectrum! Μάλιστα έχει την επίσημη υποστήριξη του Sir Sinclair! Θα είναι συμβατός με ολα τα παιχνίδια του, όταν κυκλοφόρησε το 1982 και πολλά άλλα εξτρα. Τι αναμνήσεις μου εφερε.....
      Στις 24 Αυγούστου το Sinclair ZX Spectrum Vega - Enternity.gr
    • Διαφήμιση
    • Ο/H caeser έγραψε:

      Επίσης θυμάμαι το πρώτο US Robotics Modem με ταχύτητα 2400 bps που γρήγορα αναβαθμίστηκε σε 4800 bps... και τον επόμενο χρόνο που πήγα στα 28400 bps FAX/MODEM νόμιζα ότι σερφάρω με αστρονομική ταχύτητα!!! Καλά, όταν αρκετά αργότερα βγήκε το 56Κ, άσπρισαν τα μαλλιά μου, απο τον ενθουσιασμό μου!



      νομίζω πως ο μεγαλύτερος ενθουσιασμός για εμένα μετά την isdn ήταν το 9600 ίσως γιατί είχε έρθει μαζί με την αστρονομική 16mb ραμ :lol:
    • Αν και νεότερος από τους περισσότερους εδώ, τα έζησα όλα αυτά και πραγματικά ήταν κάτι μαγευτικό. Εγώ είχα την ατυχία να ακούω αυτόν τον ήχο της pstn 56k μέχρι να φύγω για φοιτητής το 2006 ή το 07 δεν θυμάμαι ακριβώς. Καθώς το χωριό που ζω και μεγάλωσα είναι μικρό, το τηλεφωνικό κέντρο βρίσκεται στο χωριό μου μεν, αλλά τροφοδοτεί με τηλεφωνικές γραμμές άλλα 2 χωριά με κατοίκους όχι πάνω απο 400, και 2 συνοικισμούς των 50-100 κατοίκων, δηλαδή μιλάμε για ένα σύνολο το πολύ 1500-1700 κατοίκων, οπότε τον ΟΤΕ δεν τον ενδιέφερε να μας φέρει την DSL τεχνολογία ώστε να σερφάρουμε και να κατεβάζουμε σαν άνθρωποι και μεις και εντάξει στην αρχή δεν ήταν θέμα, αλλά μετά με την εμφάνιση youtube κτλ το χρειαζόσουν το λίγο γρηγορότερο ίντερνετ. Έκανα πολλές αιτήσεις στον ΟΤΕ, αλλά μάταια. Όταν έφυγα στην πόλη για σπουδές, μόλις πριν λίγους μήνες είχε έρθει η τεχνολογία DSL και σε εμάς, είχα 2mbps γραμμή και όταν πήγα Σέρρες έβαλα 24αρα του ΟΤΕ και συγχρόνιζα στα 13-14mbps, ένιωθα άρχοντας.

      Αλλά η δικαίωση ήρθε μετά απο λίγα χρόνια, όταν ήρθε η Forthnet να βάλει δικές της ιδιόκτητες γραμμές στην περιοχή του χωριού μου και μιας και είμαι μόλις λίγα μέτρα απο το dslam συγχρόνιζα ακριβώς στα 24mbps και τώρα (εδώ και περίπου 2 χρόνια) με την 50άρα συγχρονίζω ακριβώς στα 50. Δώσαμε βέβαια μια περιουσία στον ΟΤΕ καθώς η pstn ήταν με χρονοχρέωση, αλλά άξιζε τον κόπο! Αξίζει να σημειωθεί, ότι το 2003 αν δεν κάνω λάθος, που είχα πάει στη Σουηδία να επισκεφτώ συγγενείς έζησα την απόλυτη εμπειρία των 100mbps, αριθμοί απλησίαστοι εκείνη την εποχή για την ελλάδα γιατί αν δεν κάνω λάθος εκείνες τις χρονιές είχαν πρωτοεμφανιστεί στις 2 μεγάλες πόλεις και κάποιες άλλες περιοχές οι συνδέσεις των 512kbps, 768kbps και η "μεγάλη" του 1mbps αν δεν κάνω λάθος...


      Caer esta permitido, levantarse es obligatorio.
    • Ο/H DaFFyNaSH έγραψε:

      Αν και νεότερος από τους περισσότερους εδώ, τα έζησα όλα αυτά και πραγματικά ήταν κάτι μαγευτικό. Εγώ είχα την ατυχία να ακούω αυτόν τον ήχο της pstn 56k μέχρι να φύγω για φοιτητής το 2006 ή το 07 δεν θυμάμαι ακριβώς. Καθώς το χωριό που ζω και μεγάλωσα είναι μικρό, το τηλεφωνικό κέντρο βρίσκεται στο χωριό μου μεν, αλλά τροφοδοτεί με τηλεφωνικές γραμμές άλλα 2 χωριά με κατοίκους όχι πάνω απο 400, και 2 συνοικισμούς των 50-100 κατοίκων, δηλαδή μιλάμε για ένα σύνολο το πολύ 1500-1700 κατοίκων, οπότε τον ΟΤΕ δεν τον ενδιέφερε να μας φέρει την DSL τεχνολογία ώστε να σερφάρουμε και να κατεβάζουμε σαν άνθρωποι και μεις και εντάξει στην αρχή δεν ήταν θέμα, αλλά μετά με την εμφάνιση youtube κτλ το χρειαζόσουν το λίγο γρηγορότερο ίντερνετ. Έκανα πολλές αιτήσεις στον ΟΤΕ, αλλά μάταια. Όταν έφυγα στην πόλη για σπουδές, μόλις πριν λίγους μήνες είχε έρθει η τεχνολογία DSL και σε εμάς, είχα 2mbps γραμμή και όταν πήγα Σέρρες έβαλα 24αρα του ΟΤΕ και συγχρόνιζα στα 13-14mbps, ένιωθα άρχοντας.

      Αλλά η δικαίωση ήρθε μετά απο λίγα χρόνια, όταν ήρθε η Forthnet να βάλει δικές της ιδιόκτητες γραμμές στην περιοχή του χωριού μου και μιας και είμαι μόλις λίγα μέτρα απο το dslam συγχρόνιζα ακριβώς στα 24mbps και τώρα (εδώ και περίπου 2 χρόνια) με την 50άρα συγχρονίζω ακριβώς στα 50. Δώσαμε βέβαια μια περιουσία στον ΟΤΕ καθώς η pstn ήταν με χρονοχρέωση, αλλά άξιζε τον κόπο! Αξίζει να σημειωθεί, ότι το 2003 αν δεν κάνω λάθος, που είχα πάει στη Σουηδία να επισκεφτώ συγγενείς έζησα την απόλυτη εμπειρία των 100mbps, αριθμοί απλησίαστοι εκείνη την εποχή για την ελλάδα γιατί αν δεν κάνω λάθος εκείνες τις χρονιές είχαν πρωτοεμφανιστεί στις 2 μεγάλες πόλεις και κάποιες άλλες περιοχές οι συνδέσεις των 512kbps, 768kbps και η "μεγάλη" του 1mbps αν δεν κάνω λάθος...

      Αυτά τα είχα γράψει από το 2004 (!) όταν τότε ήμουν διαχειριστής στο pctechnology.gr. Μπες να δεις τι είχα βρει τότε στο εξωτερικό σε σύγκριση μ'εμάς....
      Θα πάω μετανάστης!!!!!! - pctechnology - overclockers
    • Διαφήμιση
    • Ακριβώς έτσι... Τότε που πήγα για Χριστούγεννα πάνω, έλεγε η ξαδέρφη του πατέρα μου, ότι είχε 10άρα και λόγω αναβαθμίσεων στις γραμές της πρότειναν με 30ε/μήνα να έχει 100άρα... Και εμείς πληρώναμε εδώ 100 ευρώ το μήνα για την pstn, ήταν με χρονοχρέωση και πέρα απο μένα που ήμουν όλη μέρα στο internet, χρησιμοποιούσε και ο πατέρας μου ίντερνετ για κάποιες δουλειές... Και έπειτα μέχρι να σπάσει το μονοπώλιο του ΟΤΕ (με την ιδιοτικοποίηση του αν δεν κάνω λάθος, αν κάνω διορθώστε με) οι τιμές ήταν τραγικές.

      Ακόμα και τώρα σε άλλο κομμάτι, σε αυτό των συνδέσεων στα κινητά, αν πας να πάρεις ένα πρόγραμμα με 1500 λεπτα προς όλους έχει πάγιο 65 ευρώ, αν είσαι τυχερός θα το πάρεις 50 (αν είσαι πολύ τυχερός σαν εμένα που σπάνια συμβάινει και σε πάρουν και οι 3 εταιρείες για προσφορά μαζί θα το πάρεις 35). Αλλά και πάλι, 1500 λεπτά και 1,5gb δεδομένα (να μη μιλήσω για την κάλυψη...). Πριν ένα μήνα μιλούσα με έναν συγγενή της γυναίκας μου που μένει γερμανία, και έχει Free απεριόριστα λεπτά προς όλους και αν δεν κάνω λάθος ή απεριόριστο ή πολύ μεγάλο ογκο για δεδομένα με 30 ευρώ και όπως ξέρουμε Γερμανία Σουηδία κλπ, αν κάνει 2ετές συμβόλαιο παίρνεις σχεδόν τζάμπα τις συσκευές ακόμα και τις ακριβές... Τι να λέμε τώρα, μια ζωή υποχρεώνουν οι εταιρείες εδώ στην Ελλάδα και οι υπηρεσίες τους είναι μέτριες ως τραγικές.. Ο ξάδερφος μου στη Σουηδία, όπου και να βρίσκεται με 3G/4G μιλάει άνετα με κλήση στο WhatsApp ή στο Viber, εδώ αν κάνεις τέτοιο λάθος πρώτον δεν θα μιλήσεις ποτέ γιατί η κάλυψη είναι άθλια (δεν ξέρω τι γίνεται στα αστικά κέντρα, στην επαρχία και σε παραλίες που δοκίμασα η Wind είναι τραγική), ακόμα και να το καταφέρεις, το 1 και 1,5 gb που σου δίνει είναι πολύ λίγο...


      Caer esta permitido, levantarse es obligatorio.