Διαφήμιση

Redmi 2 αλλαγή γλώσσας

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Redmi 2 αλλαγή γλώσσας

      Γεια σας παιδιά.
      Έχω παραλάβει πριν 2-3 μέρες το redmi 2 από ένα φίλο που δουλεύει Κίνα.
      Δυστυχώς είναι όλα στα Αγγλοκινέζικα και εκτός από αυτό δεν μπορώ καν να βρω τα apps που ψάχνω. Ούτε το appstore, ούτε το google δεν μου δίνει, ακόμη και το πληκτρολόγιο μου αν και είναι στα αγγλικά υπάρχουν κινέζικα 8| (όπως το enter και κάποια άλλα που δεν ξέρω καν τι είναι). Με λίγα λόγια οι λειτουργίες που μπορώ να κάνω, λόγω της γλώσσας περιορίζονται κατά πολύ.

      Η αλήθεια είναι πως επειδή έχω εμπειρία με άλλα φόρουμς, προσπάθησα να μην πολυενοχλήσω και να ψάξω να βρω αυτό που θέλω.
      Δυστυχώς μου είναι ακατόρθωτο. Τα μισά πράγματα που γράφετε δεν ξέρω καν τι είναι :P Διάβασα αυτά με τα Stable και την Developer και..... αν δεν μου γράψετε βήμα βήμα τι να κάνω, τότε συνεχίζετε και εσείς να γράφετε σε μια γλώσσα που δεν κατανοώ :rolleyes: Δεν ζητώ πολλά, απλά να είναι σε μια γλώσσα που καταλαμβαίνω και να μπορώ να κινηθώ όπως κάθε android. Δεν με πολυνοιάζει καν αν είναι full αναβαθμισμένο.

      Είναι η πρώτη φορά που έχω κινητό με android και αυτό είναι με τα μισά κινέζικα. Όπως και να έχει. Πριν να έρθω εδώ μίλησα με την ίδια την εταιρία, μέσω mails και αυτή είναι που μου είπε να θέσω το θέμα μου εδώ και πως θα με βοηθήσετε.

      Σας παρακαλώωωωωωωωωωωωωωωωωωω βοηθείστε με και είμαι πραγματικά κρίμα

      Ευχαριστώ
    • Καλημέρα και καλώς ήρθες στην παρέα μας,

      λοιπόν για να απαλλαγείς απο τις κινεζιές ο καλύτερος τρόπος είναι να εγκαταστήσεις (φλασάρεις) την ελληνική GTV rom. Θα απαλλαγείς απο κινέζικες εφαρμογές και θα έχεις πλήρως λειτουργικό Play Store. Η τελευταία διαθέσιμη είναι αυτή => xiaomi-miui.gr/community/wsif/…-GTV-5-2-13-zip-V6-WCDMA/

      Όσον αφορά την διαδικασία φλασαρίσματος της rom, αρχικά εάν υπάρχει η εφαρμογή Updater θα προσπαθήσεις να ακολουθήσεις αυτόν τον οδηγό

      Οδηγός Αναβάθμισης Υλικολογισμικού (MIUI ROM) - 1ος Τρόπος (μέσω της ROM)

      αν αυτή η διαδικασία βγάλει προβλήματα και δεν μπορείς να την ολοκληρώσεις τότε θα ξαναπροσπαθήσεις ακολουθώντας την επόμενη διαδικασία

      Οδηγός Αναβάθμισης Υλικολογισμικού (MIUI ROM) - 2ος Τρόπος (μέσω Recovery)

      Διάβασε προσεκτικά τους οδηγούς.Σε κάθε περίπτωση θα είμαστε εδώ να σε βοηθήσουμε όσο μπορούμε. Μετά την ολοκλήρωση της διαδικασίας θα αλλάξουν καποια δεδομένα, τα οποία θα συζητήσουμε εν καιρώ όπως πχ την ύπαρξη OTA Updates και του καλύτερου recovery πχ CWM ή TWRP

      Ο/H mixaliscy έγραψε:

      Πριν να έρθω εδώ μίλησα με την ίδια την εταιρία, μέσω mails και αυτή είναι που μου είπε να θέσω το θέμα μου εδώ και πως θα με βοηθήσετε.

      Οταν λές η εταιρία? Ποια εταιρία? Γιατί εμείς δεν είμαστε υπάλληλοι καμιάς εταιρίας. Είμαστε μια παρέα που βοηθάει ο καθέναςς τον άλλο όπως μπορεί!!

      Καλή επιτυχία
    • Εταιρία εννοώ την Xiaomi.

      Δεν γνώριζα καν για σας για να πω την αλήθεια και το πρώτο πράγμα που έκανα ήταν να μιλήσω απευθείας μαζί τους.

      Αυτή με παρέπεμψε στο Global και πιο συγκεκριμένα:
      We apologize for the inconvenience. If you want to install another languages, you need to download related language package.
      Please login this website: MIUI Official English Site, click "Global Fan sites" at the bottom of the page to try to get the related language.

      Δεν μου είπε ότι είστε υπάλληλοι ή κάτι...
      Απλά εγώ είπα πρώτα μίλησα στην εταιρία και να... πως έφτασα μέχρι εδώ.
    • Διαφήμιση
    • Θα ήθελα πρώτα να σας πω πως αν και πρωτάρης τα κατάφερα και έχω πλέον κινητό με ελληνικά.
      Δεύτερο, θα ήθελα να ευχαριστήσω όλους όσους βοήθησαν για αυτό το έργο. Αυτούς κυρίως που αφιέρωσαν χρόνο και κόπο από τον προσωπικό τους χρόνο για όλους εμάς.
      Γενικά μου φαινόταν πολύ πιο δύσκολο σαν εκτέλεση από ότι ήταν. Το κινητό μου ανταποκρίθηκε εντελώς και τώρα απλά μένει να μάθω να το χειρίζομαι.

      Σας ευχαριστώ παιδιά για όλα.
      :thumbup: :thumbsup:
    • Ωραία,
      καλό αυτό και μιας και είσαι απο τους πρώτους κατόχους Redmi 2 οι εντυπώσεις - απόψεις απο την συσκευή ίσως να βοηθήσουν και άλλους σε ενδεχόμενη επιλογή της συσκευής. ;)
    • Ότι θέλετε να σας πω, αλλά ρε παιδιά είναι η πρώτη φορά που έχω τέτοιο κινητό και δεν ξέρω καν τις διαφορές του από τα άλλα.

      Αυτό που ξέρω σίγουρα είναι ότι δεν κόλλησε σε κανένα σημείο και καμία φορά. Είναι γρήγορο αρκετά μπορώ να πω.
      Η μπαταρία του εμένα με ικανοποιά με μισή ώρα φόρτισμα κάθε πρωί πριν πάω δουλειά. Φυσικά ενώνομαι με το ίντερνετ μόνο 3-4 ώρες την ημέρα και παίζω και καμιά ώρα παιχνίδια, αλλά ως εδώ.

      Προτιμώ να μου κάνετε εσείς τις απορίες που έχετε και να σας τις απαντήσω παρά να γράψω εγώ για το κινητό μου χωρίς μέτρο σύγκρισης.
      Το προηγούμενο μου ήταν το Samsung Monte, που είναι καμία σχέση. Δεν ήταν καν android η λογική του...
      Επίσης σήμερα έβαλα τα ελληνικά άρα.... τώρα θα το πολυγνωρίσω αφού με τα κινέζικα σας είπα, μου ήταν λίγο δύσκολο.

      Αυτάαααααααα και ευχαριστώ ξανά
    • Το κινητό μου συνεχίζει να είναι τέλειο :P
      Με ικανοποιεί εντελώς...

      Εκτός από την ανανέωση που έκανα στα Ελληνικά θα ήθελα να μάθω αν υπάρχει και τίποτα άλλο που θα ήταν καλό να βάλω στο κινητό μου ή που έχετε υπόψη.
    • Διαφήμιση
    • Με την Rom την ελληνική πως τα πάει; και εάν το βαθμονομησες πόσους πόντους σε δίνει;
    • Αρκετά καλά... Είμαι ικανοποιημένος από τη δουλειά που έγινε εδώ από τα παιδιά.
      Φυσικά όπως έχω ξαναπεί δεν ξέρω πως ήταν πριν, αφού ήταν όλα κινέζικα... άρα δεν μπορώ να συγκρίνω.

      Βαθμονόμησα? Που? Πως?

      Εντομεταξύ συνέχεια (αλλά συνέχεια) μου βγάζει για τη νέα Rom. Να μην το αναβαθμίσω είπαμε?

      Επίσης για να ανανεωθεί μου στέλνει και το πρόγραμμα που εσείς βάλατε (το OTA Updater) αλλά μου στέλνει και η Xiaomi. Αν το κάνω από αυτούς θα είναι κινέζικα, έτσι? Απλά το είχα απορία...
    • Καλημέρα εγω θα επισημάνω στην εναρξη υποδοχής μετα το flash με την δικιά μας stable στο redmi 2 δεν υπάρχει κανενα πληκτρολογιο εγκατεστημενο και αντιμετωπιζεις εναν μικρο-πανικο αφου δεν μπορεις να προχωρήσεις...
      Εγώ πάντως του έριξα αμέσως το SwiftKey σε apk που εχω ξαναμπουταρα στην recovery και το εκανα εγκατασταση ετσι προχωρισα σωστα..
      Κατά τα αλλα είναι μια υπέροχη σταθερότατη rom βλέπω αν και το δουλεύει ο ανιψιός μου οπου δεν ακούω να διαμαρτύρεται για κατι 10 ήμερες που το δουλεύει...
      Xiaomi 13
    • Ο/H mixaliscy έγραψε:

      Αρκετά καλά... Είμαι ικανοποιημένος από τη δουλειά που έγινε εδώ από τα παιδιά.
      Φυσικά όπως έχω ξαναπεί δεν ξέρω πως ήταν πριν, αφού ήταν όλα κινέζικα... άρα δεν μπορώ να συγκρίνω.

      Βαθμονόμησα? Που? Πως?

      Εντομεταξύ συνέχεια (αλλά συνέχεια) μου βγάζει για τη νέα Rom. Να μην το αναβαθμίσω είπαμε?

      Επίσης για να ανανεωθεί μου στέλνει και το πρόγραμμα που εσείς βάλατε (το OTA Updater) αλλά μου στέλνει και η Xiaomi. Αν το κάνω από αυτούς θα είναι κινέζικα, έτσι? Απλά το είχα απορία...


      Θα εγκαταστησεις το antutu απο το play store
    • Διαφήμιση
    • Ο/H spirosmeg έγραψε:

      stable στο redmi 2 δεν υπάρχει κανενα πληκτρολογιο εγκατεστημενο και αντιμετωπιζεις εναν μικρο-πανικο αφου δεν μπορεις να προχωρήσεις...


      Πληκτρολόγια υπάρχουν.
      Απλά κάνουμε Factory Defaults και αμέσως μετά περνάμε την ROM.
      Aν περάσουμε πρώτα την ROM και μετά κάνουμε Factory Defaults, διαγράφονται τα 2 πληκτρολόγια που βρίσκονται στο data/app.

      Θέλει λιγάκι προσοχή με την σειρά που γίνονται τα Wipes.
      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



      ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)