Διαφήμιση

Xiaomi Mi2S, getting started, rooting, undervoltage

>> ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ VIP Μελών (Παρασκευή 14/01/2022) !!! <<

Έγινε η διανομή για της νέας MIUI 13 XTRV-22.1.13 ROM για 13 συσκευές (Σε Εξέλιξη).
    Θα δώσουμε και νέες ROM μόλις έχουμε Source από το Xiaomi.eu

Ενδεχομένως να υπάρχουν BUGs τα οποία θα διορθωθούν σταδιακά στις επόμενες εκδόσεις.

Σας Ευχαριστούμε για την υποστήριξή σας !!!

• Xiaomi Mi2S, getting started, rooting, undervoltage

Σήμερα απεστάλη :) το κινητό από κίνα, με ΕΜS και καλώς εχόντων των πραγμάτων την άλλη βδομάδα θα το έχω στα χέρια μου. Δεν έχω προηγούμενη εμπειρία από το MIUI εκτός από μια κακή rom (port) για ένα ZTE Blade που είχα.

Αυτήν την στιγμή χρησιμοποιώ ένα Galaxy Note2 (stock rom & rooted) και το Mi2S θα το αντικαταστήσει. Έχω μερικές απορίες, αν μπορείτε να βοηθήσετε:
      1) Πρέπει να κάνω nandroid backup όταν το πάρω ? Just in Case που κάτι παει στραβά ?
      2) Ξέρω ότι πρέπει να το κάνω update στην latest 3.7.12 και πέρα από αυτό να κάνω flash το multilingual package (για Greek language) for 3.7.12. Σωστά ? Είναι δύσκολη διαδικασία ?
      3) Το θέλω να το έχω rooted (για το Titanium Backup). Χρειάζεται να το κάνω εγώ το root είναι rooted από μαμά ?
      4) Επειδή η αυτονομία της μπαταρίας είναι σημαντικό θέμα για μένα και με έχει καλομάθει το Νοτε2, είναι δυνατόν να το κάνω undervoltage (cpu/gpu) αλλά και να χαμηλώσω τα ρολόγια από τα 1.7 στο 1.2 ή 1.3 ? Τι κάνουμε εδώ, τι λύσεις υπάρχουν ? Έχω δεί ότι υπάρχει 3100mAh battery αλλά κάνει το Mi2S ακόμα μεγαλύτερο και πιο βαρύ.

Υ.Γ Καλώς σας βρήκα ! :D
      Υ.Γ. Την πουτ@νατηνΚλητική ουτε αυτήν την χρειαζόμαστε πλέον; X(
    • για τα πρώτα 3 δεν ξέρω σίγουρα γι αυτό ας απαντήσει κάποιος που ξέρει καλύτερα, για το θέμα της μπαταρίας ναι μπορείς να κάνεις underclock εύκολα με κάποιο application (π.χ no-frills cpu control) αλλά νομίζω η καλύτερη λύση είναι κάποιες εφαρμογές που κλείνουν κάποια services από το να τρέχουν συνέχεια χωρίς να χρειάζονται (greenify πολύ καλή εφαρμογή με καλά reviews, batteryguru της qualcomm, κάτι ξέρουν καλύτερα να μεταχειρίζονται τους επεξεργαστές τους :p )
      "Let the future tell the truth and evaluate each one according to his work and accomplishments. The present is theirs, the future, for which I really worked, is mine."

Nikola Tesla
    • Παιδιά, βρήκα όλες σχεδόν τις απαντήσεις στα ερωτήματά μου εδώ: miuiandroid.com/community/thre…ultilanguage-v4-v5.19628/

Υπάρχει κάποιος λόγος να μην δοκιμάσω αυτή την rom ?
      Υ.Γ. Την πουτ@νατηνΚλητική ουτε αυτήν την χρειαζόμαστε πλέον; X(
    • Διαφήμιση
    • Καλησπέρα και με το καλό να έρθει στα χέρια σου!
      Προερχόμενος από το Xperia X10 όπου η λέξη backup και flash νέων ROMs
      ήταν κάτι απλό και συνηθισμένο για μένα, η μετάβαση στο MI2S και
      στην πληρότητά της εν λόγω ROM με αφήνει πλέον παγερά αδιάφορο
      στις ελάχιστες Custom ROMs που κυκλοφορούν. Ο συγκεκριμένος (Wajk)
      είναι γνωστός στους XDA Developers και η δουλειά του ήταν πάντα προσεγμένη.
      Αν θες οπότε να "κερδίσεις" το κάτι παραπάνω εννοείται πως μπορείς να το
      κάνεις...