Διαφήμιση

Security MOD

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Είχα μια σκέψη για μια υλοποίηση που θα μπορούσε να γίνει έτσι ώστε να έχουμε μεγαλύτερη ασφάλεια στις συσκευές μας,
      σε περίπτωση κλοπής του κινητού μας. Δυστυχώς η ιδέα του kill switch σε hardware επίπεδο δεν υπάρχει ακόμα και θα περάσει λίγος χρόνος
      για να είναι διαθέσιμο ευρέως.
      Μέχρι τότε μπορούμε να ασχοληθούμε με τις υπάρχουσες συσκευές που προσφέρουν μόνο software λύσεις.

      Μέχρι στιγμής ποιές λύσεις υπάρχουν;
      - Android device manager : Απομακρυσμένος έλεγχος της συσκευής που υποστηρίζει locate,ring,erase μέσω της σελίδας της google και συγχρονίζεται με το gmail σου.
      - Find on Mi account : Και εδώ είναι ακριβώς το ίδιο με την υπηρεσία της google και συγχρονίζεται με τον mi λογαριασμό σου.

      Αυτές λοιπόν οι λύσεις έχουν ένα μειονέκτημα! ΔΕΝ λειτουργούν πλήρως σε περίπτωση που ο "κλέφτης" σου κλείσει το κινητό.
      Και αυτό μπορεί πολύ εύκολα να γίνει ακόμα και αν το κινητό μας έχει password στη lockscreen.

      Το mi3 και το mi4 έχουν ένα πλεονέκτημα όμως. Δεν αφαιρείται η μπαταρία τους.
      Οπότε εαν υπήρχε τρόπος να απενεργοποιήσουμε ΤΕΛΕΙΩΣ(να αφαίρεθεί ίσως και ο hard τρόπος-γίνεται;;;-είναι θέμα kernel εδώ;;;) το shutdown απο την lockscreen
      τότε ο επίδοξος κλέφτης δε θα μπορούσε να κλείσει τη συσκευή με κανένα τρόπο!!

      Και αυτή είναι η πρόταση μου προς την κοινότητα μας!
      Είναι εφικτό αυτό;;

      Θα το θέλατε εσείς σαν future στις μελλοντικές ROM ίσως;
      Ή έστω σαν MOD;

      Ακόυω τις απόψεις σας και συγνώμη εαν κούρασα. beer
    • Ο/H iAmLiakos έγραψε:

      Το mi3 και το mi4 έχουν ένα πλεονέκτημα όμως. Δεν αφαιρείται η μπαταρία τους.


      Αν και το σκεπτικό σου είναι καλό, και οι δύο συσκευές έχουν το ίδιο μειονέκτημα με τις άλλες, αφαιρείται η sim τους. Οπότε στις κρίσιμες 1-2 ώρες απο την κλοπή αν ο κλέφτης πετάξει την sim, δεν βλέπω κάποιο πλεονέκτημα
      Ακόμα και ανοιχτή να είναι η συσκευή δεν βλέπω πως είναι δυνατόν να την εντοπίσεις.
    • Ο/H iAmLiakos έγραψε:


      Το mi3 και το mi4 έχουν ένα πλεονέκτημα όμως. Δεν αφαιρείται η μπαταρία τους.


      Δεν υπάρχει σωτηρία αν δεν είναι σε επίπεδο hardware. Ένα παρατεταμένο πάτημα του κουμπιού power ή ακόμα ένα απλό αλουμινόχαρτο, εξουδετερώνουν και το καλύτερο πρόγραμμα.
    • Διαφήμιση
    • Τουλάχιστον να έχουμε τη μαξιμουμ δυνατή προστασία;
      Ή δεν αξίζει τον κόπο;
      Το παρατεταμένο πάτημα είναι θέμα kernel ή rom;
    • Όλα τα φυσικά πλήκτρα του κινητού είναι σε επίπεδο kernel. Δεν αξίζει τον κόπο. Αν στο κλέψει κάποιος που ξέρει, ξέχνα το κινητό.
      Αλλά το πρώτο που θα κάνει και ο πιο άσχετος είναι να βγάλει την SIM όπως είπε και ο @Bodai.
    • Οκ thanks!
      Οπότε δεν υπάρχει σωτηρία όπως είπες!
      Εν αναμονή των kill switch και ίσως των ενσωματωμένων sim(είχαν ακουστεί φήμες για την apple οτι θα το στηρίξει αυτό μελλοντικά)
      το οποίο δεν ξέρω αν είναι βολικό τελικά! Ο χρόνος θα δείξει.
    • Ο/H Bodai έγραψε:

      Αν και το σκεπτικό σου είναι καλό, και οι δύο συσκευές έχουν το ίδιο μειονέκτημα με τις άλλες, αφαιρείται η sim τους. Οπότε στις κρίσιμες 1-2 ώρες απο την κλοπή αν ο κλέφτης πετάξει την sim, δεν βλέπω κάποιο πλεονέκτημα
      Ακόμα και ανοιχτή να είναι η συσκευή δεν βλέπω πως είναι δυνατόν να την εντοπίσεις.

      Ο/H dnomikos έγραψε:

      Δεν υπάρχει σωτηρία αν δεν είναι σε επίπεδο hardware. Ένα παρατεταμένο πάτημα του κουμπιού power ή ακόμα ένα απλό αλουμινόχαρτο, εξουδετερώνουν και το καλύτερο πρόγραμμα.
      Με αφορμή το παραπάνω θέμα, το οποίο μου φαίνεται πολύ καλό, να πω και 'γω με τη σειρά μου τι έχω στο μυαλό μου και εάν γίνετε.
      Όλοι εδώ στο Forum έχουμε βάλει κάποια Rom φτιαγμένη από εσάς. Εάν εσείς βάζατε ένα έξτρα MOD, ώστε ο κάθε χρήστης με το που έμπαινε στην νέα ROM να ρύθμιζε ποια είναι η SIM του και ο αριθμός τηλεφώνου του και σε περίπτωση αλλαγής SIM αυτόματα το σύστημα να έστελνε κρυφό μήνυμα στην αρχική SIM.Με αυτόν τον τρόπο ένας που θα κλέψει το κινητό μας ναι μεν θα βγάλει την SIM και θα βάλει την δικιά του αλλά δεν νομίζω ότι θα κάνει Format ή αλλαγή Rom κατ' ευθείαν. Ακόμα καλύτερα στο μήνυμα αυτό να στέλνονται και κάποιες πληροφορίες, όπως θέσης του κινητού με το που ενεργοποιηθεί το GPS ή κάποια Selfie (χαχαχα, πολύ CSI βλέπω ε;)
      .
      Ο ιδανικός χρόνος για να αρχίσει η διαμόρφωση του χαρακτήρα ενός παιδιού είναι εκατό χρόνια πριν τη γέννησή του.
      Είπε ο William Ralph Inge.

      Κάθε κέρδος είναι μια αδικία σε κάποιον και οι κρίσεις γεννάνε Κροίσους.
      Είπε ο Αριστοτέλης Ωνάσης.
    • Διαφήμιση
    • Σε σχελείο που δούλευα οι μικροί (γυμνάσιο) μου είχαν πει για μια εφαρμογή στην οποία όταν σου έπιανε κάποιος το κινητό σου και δεν έβαζε κωδικό (που λογικά και ο κλέφτης θα δει αν είναι ανοιχτή η σιμ χωρίς κωδικό, έτσι από περιέργεια) έβγαζε φωτογραφίες από την μπροστινή κάμερα (σέλφι) και μετά σου τις έστελνε αυτομάτως στο mail σου. Δεν ξέρω πως λένε το πρόγραμμα αλλά αν κάνουμε κάτι τέτοιο νομίζω θα δουλέψει...
    • Σκεφτηκα το ίδιο πρόβλημα και με μια αναζήτηση στο φορουμ βρέθηκα εδώ.
      Επειδή κι εγώ θεωρω σαν δεδομένο πως αν κάποιος κλέψει το κινητό θα βγάλει τη sim σκέφτηκα με το που μπει η καινούρια να ζητάει κάποιο αριθμό pin ή δαχτυλικο αποτύπωμα.
      Σε περίπτωση που το βάλεις 3 φορές λάθός ή σκανάρεις "λάθος" δάχτυλό το τηλέφωνο να ανεβάζει τη συχνότητα των πυρήνων του cpu μέχρι να καεί.
      Μπορεί να μας φάνε το τηλέφωνο αλλά μην τους κάνουμε και μάγκες.


      Even dead i will fight.
    • Ο/H osalonikios έγραψε:

      Επειδή κι εγώ θεωρω σαν δεδομένο πως αν κάποιος κλέψει το κινητό θα βγάλει τη sim σκέφτηκα με το που μπει η καινούρια να ζητάει κάποιο αριθμό pin ή δαχτυλικο αποτύπωμα.
      Σε περίπτωση που κάποιος κλέψει το xiaomi σου και αλλάξει sim, τότε θα ενημερωθείς αυτόματα για τη πράξη του στο mail σου, και θα μπορείς από το micloud (στο διαδίκτυο) να δεις τα πάντα στο κινητό σου. Τις φωτογραφίες σου και του, τα τηλέφωνα που καλεί, τα μηνύματα που στέλνει κλπ.

      Αυτό διαγράφεται μόνο αν αποσυνδεθείς εσύ από το micloud !!!!
    • Όπως είπα και πιο πάνω είμαι παθών.
      Μου έκλεψαν ένα Νοκια 920 μέσα από το μαγαζί στο οποίο έχω κάμερες. Τον κλέφτη τον είδα. Όσο είχε την sim μέσα από το GPS ήξερα που ειναι το τηλέφωνο. Είδα την διεύθυνση που το πήγε. Πήγα με το video στο ΑΤ και με την διεύθυνση σε χαρτάκι κι ο ΑΞ.ΥΠ. εκεί δεν έκανε τον κόπο να δει το video, είπε πως θα στείλει ένα αυτοκινητο εκεί να δει (πολύ αμφιβάλλω αν το έκανε) και τελικά έφυγα μονο με μια μήνυση και την διαβεβάιωση πως ΑΝ βρεθεί μέσω του ΙΜΕΙ θα μου επιστραφει.
      Συνοψίζοντας τους έδειξα τον κλέφτη και δεν ήθελαν να τον δουν, τους είπα που μένει και δεν έκαναν τίποτα και εκτός του ότι έχασα ένα τηλέφωνο αξίας 350€ έχασα και χρόνο.
      Τι να το κάνω εγώ να μπορω να δω τις φωτογραφίες του κλέφτη ή τα τηλέφωνα που παίρνει όταν η ΕΑ δεν πρόκειται ποτε να τον συλλάβει ή έστω να πάει να μου φέρει το τηλέφωνο; Πρέπει να κάνω εγώ τον αστυνομικό;
      Προτιμώ να το καταστρέψω κι ας υπάρχει μια πιθανότητα στις 1000 να το πάρω πίσω.
      Έτσι σκέφτομαι εγώ. Εσύ ή κάποιος άλλος σκέφτεται διαφορετικα.
      Το ρίσκο φυσικά βάζοντας ένα τέτοιο app στο τηλέφωνο είναι δικό μου και δεν θα φταίει ούτε ο δημιουργός του, ούτε κάποιος άλλος.


      Even dead i will fight.
    • Διαφήμιση
    • Οκ, δεκτό και δικαίωμα σου φυσικά

      Αν ήσουν Κύπρο με αυτά που μου είπες θα είχες το κινητό σου...

      Γι`αυτό και σκέφτομαι και εγώ διαφορετικά. Στη χειρότερη, σε αυτό που σου έκανε ο άλλος, θα έπαιρνες 2-3 τηλέφωνα και την ίδια ώρα θα έβγαινε αστυνομικός να το ελέγξει.

      Το οφέλη βλέπεις της μικρής κοινωνίας.