Διαφήμιση

battery drain

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • battery drain

      Καλησπέρα Έχω θέμα με την μπαταρία στο MI3 μου έκανα όλα τα wipe από το recovery και επαναφορά εργοστάσιακων ρυθμίσεων και έβαλα την ελληνική Ρομ από την αρχή.. Έκλεισα τα πάντα από sync backup, χαμηλό φωτισμό γενικά τα πάντα που τρώνε μπαταρία είναι στο ελάχιστο.. Δεν έβαλα καμιά εφαρμογή τίποτα ακόμα έχω σχεδόν 13GB ελεύθερα από τα 16..έχω κάνει τα πάντα από calibrate και με μερικες εφαρμογές που βρήκα όπως του nema το battery calibrate πάλι δεν άλλαξε τίποτα..
      Το έχω αφήσει και όλο το βράδυ πάλι τα ίδια είναι, όταν μπαίνω με 3G στο ίντερνετ ειδικά για browsing με τον default browser η μπαταρία κάθε 1 λεπτό πέφτει και από 1% μερικές φορές μου έχει πέσει και 2% με την μια.. Μια φορά μου έκλεισε στα 4% χωρίς να πάει 1%..
      Αυτό έγινε από όταν το έστειλα πίσωκαι το στείλανε στην xiaomi επειδή δεν άνοιγε και δεν φόρτιζε και μου είπαν αλλάξανε την μητρική πλακέτα..
      Σοβαρο προβλημα boot MI3
    • Φίλε μου κρίμα γι αυτά που τραβάς με την χρονική διάρκεια της μπαταρίας σου. Είναι σπάνια η περίπτωση αυτή.!!!!
      Εγώ θα πρότεινα τρία πράγματα: 1) Η φωτεινότητα της οθόνης να είναι στο ένα τρίτο περίπου. 2) Να μην είναι ρυθμισμένο στην υψηλή απόδοση. 3) Να υπάρχουν ελάχιστες εφαρμογές στην αυτόματη εκκίνηση και το GPS κλειστό.
      Κουράγιο , ψάξε-το όσο μπορείς.
    • Ο/H geo221 έγραψε:

      Φίλε μου κρίμα γι αυτά που τραβάς με την χρονική διάρκεια της μπαταρίας σου. Είναι σπάνια η περίπτωση αυτή.!!!!
      Εγώ θα πρότεινα τρία πράγματα: 1) Η φωτεινότητα της οθόνης να είναι στο ένα τρίτο περίπου. 2) Να μην είναι ρυθμισμένο στην υψηλή απόδοση. 3) Να υπάρχουν ελάχιστες εφαρμογές στην αυτόματη εκκίνηση και το GPS κλειστό.
      Κουράγιο , ψάξε-το όσο μπορείς.

      Όλα κλειστά τα έχω και στην αυτόματη εκκίνηση δεν έχω τίποτα καθώς μόλις πέρασα την Ρομ γιαυτό δεν έχω βάλει και τίποτα για να βρω τη φταίει.. Η φωτεινότητα είναι στη μέση αυτόματο..40% βασικά..αλλά και φουλ να ήταν δεν εξηγείτε τέτοια πτώση μπαταρίας
      Εννοείτε πως δεν είναι σε υψηλή απόδοση το κοιτάω συνέχεια! Δεν ξέρω τη άλλο να κάνω πια
      Ευχαριστώ για το reply
    • Διαφήμιση
    • Φίλε kinos , εφ΄ όσον συνεχίζεται να είναι έτσι η κατάσταση του κινητού σου, θα σου πρότεινα να το ξανά-στείλεις στο κατάστημα που το αγόρασες και να ζητήσεις αντικατάσταση της συσκευής με μια άλλη καινούρια. Επίσης αν το έχεις πάρει πρόσφατα κάνε και (Refount).
      Διότι εάν έχεις δει το δικό μου τεστ που έκανα μου άντεξε (9 - μέρες η μπαταρία του κινητού μας , ήταν βέβαια ανοιχτό αλλά σε (stand by).
    • Σιγά μην το στείλω πάλι να περιμένω τόσο.. Στη χειρότερη να αλλάξω την μπαταρία μόνος μου.. 3 4 μήνες το έχω το κινητό και 1ας μήνας από αυτούς ήταν που πήγε για φτιάξιμο!
      Έλεγα με calibrate μήπως φτιάξει αλλά δεν
      Το περίεργο είναι ότι πήγε με την μπαταρία OK και ήρθε με χάλια μπαταρία.. Εάν άλλαξαν μόνο μητρική όπως μου είπαν και δεν μου βάλανε και καμιά μεταχειρισμένη μπαταρία!
    • Το πιθανότερο να σου έστειλαν άλλο τηλέφωνο από τα επισκευασμένα (λόγο μητρικής). Τσέκαρε με το antifake να δεις ημερομηνία αγοράς.
      Μπορεί πάλι, πάνω στον πάγκο επισκευών να τα πετάνε όλα χύμα και στο δέσιμο, "ότι πιάσει το χέρι".

      Δώστου λίγο χρόνο, μερικές φορτίσεις αποφορτίσεις να δεις αν συνέλθει. Αλλιώς καλύτερα όπως τα λές. Άλλαξε μόνος σου την μπαταρία.
    • 'Ινα ρηθεί το ρητόν........ καλά τα κινέζικα .... αλλά άμα σου κάτσει στραβά ...... παρ' τ' αυγό και κούρευτο .
      Ίσως εκείνοι που δεν έχουμε πρόβλημα , θα πρέπει να του κάνουμε κι' ένα ευχέλαιο γιά καλό και γιά κακό :lol:
    • Διαφήμιση
    • Ο/H geobas έγραψε:

      'Ινα ρηθεί το ρητόν........ καλά τα κινέζικα .... αλλά άμα σου κάτσει στραβά ...... παρ' τ' αυγό και κούρευτο .
      Ίσως εκείνοι που δεν έχουμε πρόβλημα , θα πρέπει να του κάνουμε κι' ένα ευχέλαιο γιά καλό και γιά κακό :lol:

      Η βλακεία είναι ότι είναι το 6 κινέζικο κινητό μου και από τα 6 μερικά ήταν και άκυρες μάρκες οι οποίες ποτέ δεν πάθανε τίποτα.. Τέλος πάντων συμβαίνουν αυτά θα δω πως θα πάει η μήπως βρω κάτι.. Η αν ξέρει κάνεις κάτι εδώ και γίνει το θαύμα!
    • όταν ήλθε το τηλέφωνο , έβαλες την Ελληνική ?
      έκανες wipe data/factory reset ?
      ( Με την εγγραφή στο φόρουμ , μεγαλώνει η παρέα μας! )


    • Ο/H tora33 έγραψε:

      όταν ήλθε το τηλέφωνο , έβαλες την Ελληνική ?
      έκανες wipe data/factory reset ?

      Οταν ηρθε το κινητο ειχε την stable κανονικα οπως ηταν και οταν ηρθε καινουριο.
      Aπο τοτε ειχε προβλημα, οποτε εβαλα την developer και ειχε ακομα προβλημα μετα εβαλα την ελληνικη ειχε ακομα προβλημα τωρα εκανα ολα τα wipes,cache,dalvik και data και factory reset και μετα που το ανοιξα εβαλα την ελληνικη αλλα παλι το προβλημα με την μπαταρια..
      Eνδιαμεσα εχω κανει και διαφορα calibrate με διαφορα προγραμματα που εχει στο playstore..
      Γενικα clear ειναι απο προγραμματα κλπ γιατι εχω 13GB ελευθερο χωρο απο τα 16...
    • Αφού σου άλλαξαν μητρική, τσέκαρε το νέο IMEI με το antifake να δεις πότε έχει καταχωρηθεί.

      Αν έχει ημερομηνία προγενέστερη από την περίοδο που υποτίθεται ότι το επισκεύασαν με νέα μητρική (και καταχώρηση του νέου IMEI στην βάση τους), τότε μπορείς να τους ζητήσεις τον λόγο.

      Γιατί, αντί για επισκευή με νέα μητρική στα πλαίσια της εγγύησης, σου έδωσαν ένα παλαιότερο κινητό με πρόβλημα στην μπαταρία. Εκεί μπορείς να ζητήσεις δωρεάν νέα μπαταρία. Το μόνο που με προβληματίζει είναι μήπως το κινητό που κρατάς, γύρισε προς επισκευή λόγο κάποιας διαρροής που αδειάζει την μπαταρία και παρουσίαζε το ίδιο πρόβλημα με αυτό που έχεις τώρα εσύ και απλά τα τζιμάνια οι τεχνικοί τους το έβγαλαν ΟΚ και το ξαναέριξαν στην αγορά χωρίς να λυθεί το πρόβλημα.

      Τώρα, αν είναι τόσο προχωρημένοι που πέρασαν το ίδιο IMEI στην νέα μητρική (γίνεται αυτό αν θέλει κάποιος) ή όντως σου δείξει νεώτερη καταχώρηση, και απλά στο "δέσιμο" του κινητού έπιασαν την πρώτη μπαταρία που βρήκαν μπροστά τους και στην έβαλαν, δεν μπορείς να κάνεις τίποτα. Αγοράζεις μια νέα μπαταρία, και ησυχάζεις.
    • Διαφήμιση
    • στο πρώτο το imei , στο δεύτερο s/n
      imei (*#06# ) , η απο τις ρυθμίσεις=>σχετικά με το τηλέφωνο=>κατάσταση

      手机销售记录查询-帮助与服务中心


      ( Με την εγγραφή στο φόρουμ , μεγαλώνει η παρέα μας! )