Διαφήμιση

Redmi Note και bluetooth αυτοκινήτου

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Redmi Note και bluetooth αυτοκινήτου

      Το αυτοκίνητό μου έχει ενσωματωμένο bluetooth.
      Με διάφορα τηλέφωνα που είχα παλιότερα και μέσα σε αυτά και το xiomi hongmi το bt συνδέονταν με τα τηλέφωνα χωρίς πρόβλημα και μπορούσα να κάνω κλήση από το πάνελ του αυτοκινήτου ακόμα και όταν η οθόνη του κινητού ήταν κλειδωμένη. Να σημειώσω ότι στα δίκαρτα τηλέφωνα η κλήση γινόταν από την πρώτη SIM την 3G.
      Με το xiaomi Note 3G που έχω τώρα αυτό δεν γίνεται. Συνδέεται μεν κανονικά με το bt αυτοκινήτου, το αυτοκίνητο δέχεται και απαντάει στην κλήση ακόμα και με κλειδωμένη οθόνη, αλλά όταν πάω να καλέσω από το πάνελ του αυτοκινήτου, πάει να κάνει την κλήση αλλά την ακυρώνει όταν είναι κλειδωμένη η οθόνη. Τώρα αν είναι ξεκλείδωτη μπορώ να καλέσω από το πάνελ αυτοκινήτου αλλά και πάλι δεν καλεί αμέσως από την πρώτη SIM. Αντί να καλέσει κατευθείαν ενεργοποιεί την αντίστροφη μέτρηση κλήσης των 9 δευτερολέπτων που έχει το xiaomi και καλεί μετά.
      Ξέρει κανείς τίποτα; Δημήτρη (MIUI_Art) μάλλον το βλέπω για bug που θέλει λίγο εγχείριση.
      Η MIUI είναι η Χαλκιδική των ROMs...
      ...και σαν την Χαλκιδική....ΔΕΝ ΕΧΕΙ!! ;)


    • Ξεθάβω το θέμα. :D

      Αντιμετωπίζω το ίδιο ακριβώς πρόβλημα σε Redmi Note 3 Pro (Kenzo), μήπως βρήκες κάποια λύση;

      Πρόβλημα με Bluetooth αυτοκινήτου.

      Nice to mitu!
    • Οχι. Με τη lolipop και miui 7 (δεν ξέρω ποια από τα δυο ευθυνονται) εστρωσε.
      Το lolipop ή η miui 7 εχει στις ρυθμισεις, κλειδωμα οθονης, την επιλογή ξεκλειδωμα απο bluetooth. Το συνδεεις δηλαδή στο Bluetooth που θες και πας μετά και επιλέγεις από το σημείο που σου είπα την συσκευή Bluetooth που θες να ξεκλειδώνει την οθόνη και να μπορείς να κάνεις κλήσεις. Σε μένα με το redmi nore 2 δεν χρειάστηκε να το κάνω μιας και πλέον μπορώ να καλώ από το bt του αυτοκινήτου ακόμα και με κλειδωμένη την οθόνη.
      Η MIUI είναι η Χαλκιδική των ROMs...
      ...και σαν την Χαλκιδική....ΔΕΝ ΕΧΕΙ!! ;)
    • Διαφήμιση
    • Ο/H GR_Macedon έγραψε:

      Οχι. Με τη lolipop και miui 7 (δεν ξέρω ποια από τα δυο ευθυνονται) εστρωσε.
      Το lolipop ή η miui 7 εχει στις ρυθμισεις, κλειδωμα οθονης, την επιλογή ξεκλειδωμα απο bluetooth. Το συνδεεις δηλαδή στο Bluetooth που θες και πας μετά και επιλέγεις από το σημείο που σου είπα την συσκευή Bluetooth που θες να ξεκλειδώνει την οθόνη και να μπορείς να κάνεις κλήσεις. Σε μένα με το redmi nore 2 δεν χρειάστηκε να το κάνω μιας και πλέον μπορώ να καλώ από το bt του αυτοκινήτου ακόμα και με κλειδωμένη την οθόνη.


      Μπορείς να μου το εξηγήσεις λίγο περισσότερο;

      Όταν ρύθμιζα το Bluetooth μου εμφάνισε αυτή τη δυνατότητα, να περάσω το ηχοσυστημα σαν αξιόπιστη συσκευή και να ξεκλειδώνει η οθόνη αυτόματα οπότε βρίσκεται εντός εμβέλειας.

      Το έκανα αλλά δεν είδα να γίνεται κάτι τέτοιο. Όταν ξεκλειδωνα το κινητό με το power button πάλι ζητούσε κωδικό. Κάτι κάνω λάθος.

      Send from my Redmi Note 3 Pro using tapatalk
      Nice to mitu!
    • Redmi Note και bluetooth αυτοκινήτου

      Μόλις συνδέσω το κινητό με το Bluetooth του αυτοκινήτου εμφανίζεται στο notification center μια ειδοποίηση για το safe lock που ανοίγει αυτό το μενού


      Δίνω έγκριση και εμφανίζεται στα trusted



      Εξακολουθεί να μην λειτουργεί το ηχοσυστημα όπως πρέπει.

      Βρήκα στο μενού την επιλογή unlock with Bluetooth device



      Το ενεργοποιώ και στην αναζήτηση δεν βρίσκει καμία συσκευή



      Δεν μπορώ να καταλάβω τι παίζει. Υπάρχουν δύο διαφορετικά μενού. Το ένα του miui 7 και το άλλο είναι το generic του lollipop.

      Send from my Redmi Note 3 Pro using tapatalk
      Nice to mitu!
    • Στο unlock Bluetooth για να δεις τη συσκευή θα πρέπει ήδη να είναι συνδεμενη με το κινητό.
      Η MIUI είναι η Χαλκιδική των ROMs...
      ...και σαν την Χαλκιδική....ΔΕΝ ΕΧΕΙ!! ;)
    • Διαφήμιση
    • Ο/H GR_Macedon έγραψε:

      Στο unlock Bluetooth για να δεις τη συσκευή θα πρέπει ήδη να είναι συνδεμενη με το κινητό.


      Ειναι συνδεδεμένη, φαίνεται και στη φωτογραφία το σήμα του Bluetooth με τις δύο τελιτσες αριστερά δεξιά. Εξακολουθεί να μην εμφανίζεται.

      Send from my Redmi Note 3 Pro using tapatalk
      Nice to mitu!
    • Τότε εφόσον δεν έχεις ξανασυνδεθεί με το το συγκεκριμένο κινητό στο συγκεκριμένο bluetooth, μήπως δεν συνεργάζονται.
      Το άλλο που μπορείς να κάνεις, είναι να βρεις μέσα από τις ρυθμίσεις -εφαρμογές το smartlock και να κάνεις μια εκκαθάριση δεδομένων μήπως....... γίνει κάτι.
      Η MIUI είναι η Χαλκιδική των ROMs...
      ...και σαν την Χαλκιδική....ΔΕΝ ΕΧΕΙ!! ;)