Διαφήμιση

Xiaomi Mi-4 not charging

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Xiaomi Mi-4 not charging

      Καλησπέρα και χαιρετώ την κοινότητα!

      Κάτοχος εδώ και ένα μήνα περίπου του Xiaomi MI-4 μόλις, κατά ευχαριστημένος ώσπου σήμερα δυστυχώς προέκυψε ένα πρόβλημα.

      Και ενώ βρισκόμουν περίπου στο 5%, θεώρησα πως ήταν καλή στιγμή να το φορτίσω. Έτσι το έβαλα στην φόρτιση, όμως μετά από λίγο παρατήρησα πως ενώ μου έγραφε ότι φορτίζει, η μπαταρία έπεφτε μέχρι το 0% οπότε και έκλεισε. Συνδέοντας εκ νέου τον φορτιστή μου αναβόσβηνε γρήγορα το κόκκινο λαμπάκι, ενώ μετά από λίγο το κινητό ενεργοποιήθηκε στην λειτουργία της φόρτισης. Και εκεί τα ίδια, με όσο να το αφήνω να παραμένει στο 0%.

      Για να το συντομεύσω, ενώ κατάφερα να το ενεργοποιήσω πλήρως, πάλι δεν φόρτιζε αν και παρέμενε ανοιχτό. Χρησιμοποίησα διαφορετικούς φορτιστές, φόρτιση μέσω USB αλλά τίποτε δεν βοήθησε.

      Με λίγο γκουγκλάρισμα δεν βρήκα περιστατικά για το Mi4, αλλά παρόμοιες περιπτώσεις σε διάφορα mi-phones. Δυστυχώς δεν μπορώ να βγάλω άκρη διότι υπάρχουν ασαφείς λύσεις. Αρκετοί λένε για νεκρή μπαταρία. Δεν πιστεύω ότι είναι ελαττωματική επαφή στο καλώδιο διότι οποιοδήποτε αφαίρεση-προσθήκη του καλωδίου φαίνεται άμεσα στο λαμπάκι, ενώ το βύσμα δείχνει γερό.

      Θα ήθελα τις γνώμες σας! Γνωρίζετε άλλα περιστατικά; Τι μπορώ να κάνω πριν κινήσω τις διαδικασίες για επιστροφή, την οποία θέλω να αποφύγω γιατί είναι αγορασμένο από Κίνα;


      Ευχαριστώ για τον χρόνο σας και καλώς σας βρήκα.
    • Καλημέρα,

      σε άλλο post συνάδελφος με το ίδιο πρόβλημα έδωσε στην μπαταρία μια "ώθηση" χρησιμοποιώντας μεγαλύτερο φορτιστή. Μερικές φορές κολλάνε οι μπαταρίες. Και ο φορτιστής που όλοι έχουμε δεν έχει "ότι χρειάζεται".
    • Στον κόσμο της Samsung τέτοια περιστατικά ήταν/είναι καθημερινά και ο συνήθης ύποπτος πάντα κατέληγε να είναι ο φορτιστής ή/και το καλώδιο .
      Αυτά βέβαια , αν δεν έχει φουσκώσει/παραμορφωθεί η μπαταρία .
    • Διαφήμιση