Διαφήμιση

ΜΟΛΙΣ ΠΑΡΕΛΑΒΑ!!! ΜΕΡΙΚΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΠΛΙΖΣ ΧΕΛΠ

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • ΜΟΛΙΣ ΠΑΡΕΛΑΒΑ!!! ΜΕΡΙΚΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΠΛΙΖΣ ΧΕΛΠ

      Λοιπόν έχω πάθει πλάκα με το τηλεφωνάκι(άρα,μάλλον monster :D ) Χiaomi redmi note 4g
      Καταρχάς +1 στο xiaomishop Παρασκευή 31 Οκτωβρίου 12 το μεσημέρι παραγγελία, Τρίτη 4 Οκτωβρίου 3.30 το μεσημέρι άφιξη. :thumbup:
      Εκτός από τα δωράκια που δίνουν (θήκη αναδιπλούμενη, πενάκι, 2 ζελατίνες μάλλον δεν θα τις χρειαστώ καθώς παρήγγειλα και temeperd glass -άντε να δω πως θα το βάλω fie ) έστειλαν επιπλέον και φορτιστή αυτοκινήτου. :thumbsup:

      Τώρα αναφορικά με τη συσκευή. Επειδή είμαι εντελώς άσχετος :whistling:
      Προφανώς έχει multilanguage rom αφού το γύρισα από Αγγλικά Ελληνικά και η έκδοση ΜΙUI είναι 6.0.0)
      Έτρεξα Antutu benchmark 5.2.0 και μου έβγαλε 21.515
      GPS test όλα άψογα (μέσα στο σπίτι μου βγάζει 17 In use - accuracy 30 feet μέσα σε 30 δευτερόλεπτα)
      Στο cpu-z μου δείχνει ότι είναι root

      :?: Απορίες :?:

      1. Χρειάζεται να κάνω Ενημέρωσεις συστήματος?
      2. Να αλλάξω την rom και να βάλω την Ελληνική? (όταν ανοίγω το τηλέφωνο στις πρόσφατες επαφές μου βγάζει κάτι κινεζιές chinese αλλά μόνο εκεί και βέβαια στις λήψεις θεμάτων, αλλά δεν με νοιάζει)
      3. Ενώ έχει google play δεν βλέπω google maps. Πρέπει να κατεβάσω από store? (sorry για την ασχετοσύνη, σε προηγούμενα τηλέφωνα τα είχε προεγκατεστημένα)
      4. Εχετε κάποιον free navigator να συστήσετε από google play που να συνεργάζεται καλά με το τηλέφωνο?

      Λοιπόν αυτά για αρχή. Ελπίζω να μην σας έπρηξα...
      Περιμένω με αγωνία τις απαντήσεις σας και Ευχαριστώ εκ των προτέρων :rolleyes:
    • Ο/H LordStark έγραψε:


      1. Χρειάζεται να κάνω Ενημέρωσεις συστήματος?
      2. Να αλλάξω την rom και να βάλω την Ελληνική? (όταν ανοίγω το τηλέφωνο στις πρόσφατες επαφές μου βγάζει κάτι κινεζιές αλλά μόνο εκεί και βέβαια στις λήψεις θεμάτων, αλλά δεν με νοιάζει)
      3. Ενώ έχει google play δεν βλέπω google maps. Πρέπει να κατεβάσω από store? (sorry για την ασχετοσύνη, σε προηγούμενα τηλέφωνα τα είχε προεγκατεστημένα)
      4. Εχετε κάποιον free navigator να συστήσετε από google play που να συνεργάζεται καλά με το τηλέφωνο?


      1. Ενημερώσεις κάνουμε για να κρατάμε το λειτουργικό και τις εφαρμογές του "φρέσκιες" και με όλες τις τελευταίες "εξελίξεις" ενσωματωμένες.
      2. Παρατήρησε την απόδοση αυτής που έχεις και βλέπεις. Αν δεις προβλήματα ή απλά αποφασίσεις ότι προτιμάς την ελληνική αλλάζεις.
      3.
      4. Θα πρότεινα τον Chrome που έχει καλή απόδοση

      Καλορίζικο το κινητό σου. Μακάρι να το ευχαριστηθείς.
    • Ευχαριστώ για τις απαντήσεις bodai :)
      Μάλλον έκανα ένα λάθος στο 4, δεν εννοούσα browser αλλά GPS navigator.. Βλέπεις ούτε αυτό το έχω χρησιμοποιήσει στις "καρούλια" συσκεύες που είχα μέχρι τώρα.
      (όταν έχουμε GPS υπηρεσία στο τηλέφωνο, δεν χρειάζεται και ένα αντίστοιχο GPS πρόγραμμα?) dash
    • Διαφήμιση
    • Ο/H LordStark έγραψε:


      (όταν έχουμε GPS υπηρεσία στο τηλέφωνο, δεν χρειάζεται και ένα αντίστοιχο GPS πρόγραμμα?) dash


      Ναι χρειάζεσαι ένα πλοηγό, ψάξε λίγο στο φόρουμ. Θα δείς πολλά νήματα με θέμα συζητήσης πλοηγούς επι πληρωμή και δωρεάν. ;)
    • Ο/H LordStark έγραψε:

      Λοιπόν έχω πάθει πλάκα με το τηλεφωνάκι(άρα,μάλλον monster :D ) Χiaomi redmi note 4g
      Καταρχάς +1 στο xiaomishop Παρασκευή 31 Οκτωβρίου 12 το μεσημέρι παραγγελία, Τρίτη 4 Οκτωβρίου 3.30 το μεσημέρι άφιξη. :thumbup:

      :?: Απορίες :?:

      Αν δεν απατώμαι το παρέλαβες 4 Νοεμβρίου . Το πήρες από EU Retail Shop της Xiaomi , απ' όπου πήρα και εγώ το δικό μου , παραλαβή σε 3 ημέρες , εγώ το πήρα την περασμένη Πέμπτη
      και φυσικά πληρώσαμε και 40 ευρώ το DHL . Μέχρι εδώ καλά . Εσύ έχεις το 4G με Snapdragon,εγώ το 3G με MTK .

      Ο φίλος Bodai σου απάντησε στα ερωτήματά σου (θα έχεις μπόλικα όπως κι' εγώ) ., και εδώ είναι το καταλληλότερο φόρουμ με αρκετούς γνώστες , όπου θα λυθούν όλες οι απορίες σου .
      Σε ότι αφορά το GPS , δεν γνωρίζω τι χρήση θα κάνεις , αλλά μιά και δεν είμαι άσχετος με το συγκεκριμένο θέμα , αν θέλεις σοβαρή χρήση(sic) , θα σου έλεγα να μην επαναπαυθείς στα
      δωρεάν γιατί δεν είναι αξιόπιστα . Και μακρυά από το Sygic.
      Καλορίζικο και καλώς όρισες .
    • Ευχαριστώ για το καλώς όρισμα geobas
      4 Οκτωβρίου έγραψα? dash τέλεια....παρήγγειλα 31 και το παρέλαβα 26 μέρες νωρίτερα :D (αυτό θα πεί εξυπηρέτηση!!!)
      Ντάξει τσούζουν τα 40 ευρώ της DHL αλλά το πιο σπαστικό είναι ότι ο courier μου έκανε τον ζόρικο όταν ζήτησα να περιμένει να τσεκάρω αν είναι οκ η συσκευασία. Μου άρχισε τα και να λείπει κάτι εμείς δεν παίρνουμε το κινητό πίσω και τον κοίταζα με ...υγρά μάτια από πόθο :P :D .
      Εντέλει αξίζει αγορά από europe warehouse ούτε τελωνείο, ούτε το τηλέφωνο να χτυπιέται στις 4 γωνιές της γης για 20 μέρες.
      Και μιας και είπαμε για απορίες, όσο το ψάχνω τόσο βρίσκω.
      Από τον ξυστό κωδικό που αναφέρει ο αδμιν μας για τις original συσκευές, που το δικό μου πακέτο δεν έχει...μέχρι την τελευταία μου απορία γιατί δεν βρίσκω ή δεν υπάρχει adblocker (μάλλον θέμα rom να υποθέσω)?
    • Ο/H Bodai έγραψε:

      3. Ενώ έχει google play δεν βλέπω google maps. Πρέπει να κατεβάσω από store? (sorry για την ασχετοσύνη, σε προηγούμενα τηλέφωνα τα είχε προεγκατεστημένα)


      Ναι, πρέπει να κατεβάσεις και να εγκαταστήσεις το google maps και φυσικά αν θέλεις και το street view (αν το χρειάζεσαι).

      Ο/H LordStark έγραψε:

      Από τον ξυστό κωδικό που αναφέρει ο αδμιν μας για τις original συσκευές, που το δικό μου πακέτο δεν έχει...μέχρι την τελευταία μου απορία γιατί δεν βρίσκω ή δεν υπάρχει adblocker (μάλλον θέμα rom να υποθέσω)?


      Κάπου θα είναι ο ξυστός κωδικός (πρέπει να ξύσεις, όπως στο παιχνίδι "ξυστό", για να τον δεις). Ψάξε.

      Όσο για το adblocker, διάβασε αυτό τον οδηγό.

      Καλορίζικο το "εργαλείο"! Να το χαρείς!!! :D
    • Διαφήμιση
    • Ο/H LordStark έγραψε:

      όταν έχουμε GPS υπηρεσία στο τηλέφωνο, δεν χρειάζεται και ένα αντίστοιχο GPS πρόγραμμα?


      Το google maps φυσικά έχει έναν απο τους καλύτερους πλοηγούς, ωστόσο προϋποθέτει ότι πρέπει να έχεις σύνδεση στον Internet, άρα "καταναλώνει" data.
      Υπάρχουν διάφορα εκεί έξω που μπορείς να χρησιμοποιήσεις, και όλα εξαρτώνται απο τις ανάγκες σου.
      Το Sygic είναι πολύ δημοφιλές πρόγραμμα και η free έκδοση κάνει για πολλούς χρήστες, αλλά έχει και αρκετούς περιορισμούς...
      Μια καλή λύση που μπορείς να "κατεβάσεις" την διαδρομή που θέλεις σε ένα λεπτάκι και μετά να πλοηγηθείς offline με την ησυχία σου είναι και ΑΥΤΗ η εφαρμογή... που είναι και δωρεάν.
    • Ο/H LordStark έγραψε:

      Ευχαριστώ για το καλώς όρισμα geobas
      4 Οκτωβρίου έγραψα? dash τέλεια....παρήγγειλα 31 και το παρέλαβα 26 μέρες νωρίτερα :D (αυτό θα πεί εξυπηρέτηση!!!)
      Ντάξει τσούζουν τα 40 ευρώ της DHL αλλά το πιο σπαστικό είναι ότι ο courier μου έκανε τον ζόρικο όταν ζήτησα να περιμένει να τσεκάρω αν είναι οκ η συσκευασία. Μου άρχισε τα και να λείπει κάτι εμείς δεν παίρνουμε το κινητό πίσω και τον κοίταζα με ...υγρά μάτια από πόθο :P :D .
      Εντέλει αξίζει αγορά από europe warehouse ούτε τελωνείο, ούτε το τηλέφωνο να χτυπιέται στις 4 γωνιές της γης για 20 μέρες.
      Και μιας και είπαμε για απορίες, όσο το ψάχνω τόσο βρίσκω.
      Από τον ξυστό κωδικό που αναφέρει ο αδμιν μας για τις original συσκευές, που το δικό μου πακέτο δεν έχει...μέχρι την τελευταία μου απορία γιατί δεν βρίσκω ή δεν υπάρχει adblocker (μάλλον θέμα rom να υποθέσω)?

      Βεβαίως και αξίζει . Πέρα από την πολιτισμένη αντιμετώπιση , δεν κινδυνεύεις να βρεθείς με κινητό μαϊμού .
      Επειδή θα έχεις πολλά ερωτηματικά τις επόμενες μέρες θα σου συνιστούσα να ρίξεις μιά ματιά σε αυτο το νήμα Note στα χέρια ενός αρχαριου! . Είναι μόνο 10 σελίδες και θα απαντηθούν
      πολλά από τα πιθανά ερωτήματά σου .
    • Ο/H caeser έγραψε:

      Ο/H LordStark έγραψε:

      όταν έχουμε GPS υπηρεσία στο τηλέφωνο, δεν χρειάζεται και ένα αντίστοιχο GPS πρόγραμμα?


      Το google maps φυσικά έχει έναν απο τους καλύτερους πλοηγούς, ωστόσο προϋποθέτει ότι πρέπει να έχεις σύνδεση στον Internet, άρα "καταναλώνει" data.
      Υπάρχουν διάφορα εκεί έξω που μπορείς να χρησιμοποιήσεις, και όλα εξαρτώνται απο τις ανάγκες σου.
      Το Sygic είναι πολύ δημοφιλές πρόγραμμα και η free έκδοση κάνει για πολλούς χρήστες, αλλά έχει και αρκετούς περιορισμούς...
      Μια καλή λύση που μπορείς να "κατεβάσεις" την διαδρομή που θέλεις σε ένα λεπτάκι και μετά να πλοηγηθείς offline με την ησυχία σου είναι και ΑΥΤΗ η εφαρμογή... που είναι και δωρεάν.




      Caesar ευχαριστώ για την υπόδειξη και κατά σύμπτωση την κατέβασα πριν την συστήσεις καθώς σε αναζήτηση στο playstore την βρήκα πρώτη και με καλές κριτικές οπότε την "τσίμπησα" :thumbsup: . Ως πρώτη εικόνα δείχνει τέλεια. Ας ελπίσουμε να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις :thumbup:
    • Ο/H caeser έγραψε:

      Κάπου θα είναι ο ξυστός κωδικός (πρέπει να ξύσεις, όπως στο παιχνίδι "ξυστό", για να τον δεις). Ψάξε.

      Όσο για το adblocker, διάβασε αυτό τον οδηγό.

      Καλορίζικο το "εργαλείο"! Να το χαρείς!!!




      Ευχαριστώ για τις ευχές :)
      Ο οδηγός που μου έστειλες δεν παίζει... για να εξηγηθώ.. Οταν επιλέγω διαχείριση bandwith βλέπω μόνο:
      - Μείωση δεδομένων κινητής
      - Προ-φόρτωση σελίδων
      - Προ-φόρτωση εικόνων
      Από κει και κάτω τίποτε ... Δεν έχει ADBLOCKER
      Μήπως είναι θέμα rom? Εχω την MIUI 6.0.0 multilanguage Περασμένη από xiaomishop.
      Αν κάποιος έχει καμιά ιδέα τι να κάνω ας την παραθέσει
      Ευχαριστώ
    • Διαφήμιση
    • Ο/H LordStark έγραψε:

      Εχω την MIUI 6.0.0 multilanguage Περασμένη από xiaomishop.
      Αν κάποιος έχει καμιά ιδέα τι να κάνω ας την παραθέσει
      Ευχαριστώ


      Θα πρέπει να βάλεις άλλη ROM...

      Κατέβασε αυτή τη ROM => xiaomi-miui.gr/community/wsif/…5-Hellas-GTV-4-10-10-zip/

      Kαι ακολούθησε έναν από τους παρακάτω οδηγούς ανάλογα αν έχεις ή δεν έχεις το Updater της MIUI....

      => Οδηγός Αναβάθμισης Υλικολογισμικού (MIUI ROM) - 2ος Τρόπος (μέσω Recovery)

      => Οδηγός Αναβάθμισης Υλικολογισμικού (MIUI ROM) - 1ος Τρόπος (μέσω της ROM)
      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



      ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)