Διαφήμιση

Απορίες σχετικά με πιθανό πρόβλημα σε Xiaomi Redmi Note

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Απορίες σχετικά με πιθανό πρόβλημα σε Xiaomi Redmi Note

      Καλησπέρα σε όλους.Αρχικά να ευχαριστήσω για άλλη μια φορά τον Administrator με τον οποίο κατά τύχη μίλησα τηλεφωνικά όντας σε απόγνωση,για τις χρησιμότατες πληροφορίες και την βοήθειά του.Έν συνεχεία να πώ ότι είμαι πλέον κάτοχος ενός Redmi Note με το οποίο αντιμετώπισα τα εξής θέματα:σε πρόσφατη ενημέρωση του google keyboard,ότι κι αν έκανα κατόπιν,η συσκευή γύριζε στην αρχική οθόνη κάθε φορά( ουσιαστικά έκανε σμίκρυνση των λειτουργιών στην taskbar αν κατάλαβα καλά)δίνοντας την εντύπωση ότι τίποτα δεν λειτουργεί.Αυτό αντιμετωπίστηκε με κατάργηση των εν λόγω ενημερώσεων κατόπιν βοήθειας.Το άλλο πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι πως όταν επιχειρώ να κάνω ενημέρωση συστήματος(λειτουργικού),πατώντας το tab ενημέρωσης επιστρέφει στην αρχική οθόνη λειτουργίας.Σύμφωνα με τα λεγόμενα,μάλλον φταίει η εν λειτουργία ROM με την οποία ήρθε η συσκευή(η Ελληνική γλώσσα ήταν προεγκατεστημένη με την παραλαβή,άν λέει κάτι αυτό),όμως επειδή δεν κατέχω πολλά και θα ήθελα η συσκευή μου να έιναι όσο πιό ατόφια και λειτουργική γίνεται στα πλαίσια γνησιότητας και ομαλότητάς της,υπάρχει κάποιος με υπομονή αρκετή ώστε να με καθοδηγήσει στην εγκατάσταση μιας σωστής και φρέσκιας Ελληνικής ROM(ή νέου λειτουργικού εξ αρχής,εκτός κι αν είναι το ίδιο);Επίσης,η χρήση της εφαρμογής CM Security και Clean Master επιφέρει κάποιο δυσδιάκριτο conflict στο λειτουργικό ή όχι;Μπορώ να έχω Android 4.4 KitKat;Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων για το όποιο σχόλιο ή βοήθεια απ' οποιονδήποτε. :)
    • συγχαρητήρια από όλους μας στον Admin
      (οι roms που βάζουν τα καταστήματα έχουν τις περισσότερες φορές πολλά προβλήματα )

      1. drivers για windows xp , 7 , 8
      mtk drivers για windows xp , 7 , 8 , Με την εφαρμογή PDANet+

      2. Κατεβάζεις αυτό , recovery.img
      recovery.img — Yandex.Disk
      και αυτό , (θα το μετονομάσεις σε recovery )
      CWM_recovery.img
      τα βάζεις στην καρτούλα αφού συνδέσεις το κινητό με το κομπιούτερ σου

      3. κατεβάζεις αυτό στο κινητό σου , Mobileuncle MTK Tools
      play.google.com/store/apps/det…mobileuncle.toolbox&hl=el
      κλείνεις το wifi από το κινητό σου (για να δει μόνο τα 2 recovery που έβαλες)

      κατεβάζεις την rom από
      xiaomi-miui.gr/community/wsif/…GTV-4-10-10-Rooted/#files
      η από
      xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/4929/

      τρέχεις το Mobileuncle MTK Tools , παίρνει δικαιώματα root
      πατάς το recovery update επιλέγεις κάποιο recovery
      κάνεις τα wipes
      και εγκατάσταση την rom

      καλωσόρισες
      ( Με την εγγραφή στο φόρουμ , μεγαλώνει η παρέα μας! )


      Το μήνυμα επεξεργάστηκε 4 φοράs, τελευταία από τον/ην tora33 ().

    • Σ'ευχαριστώ για τον χρόνο σου και την καθοδήγηση όμως φοβάμαι ότι υπάρχουν περισσότερα θέματα.Πρίν καν ξεκινήσω το οτιδήποτε,ανακάλυψα τυχαία ότι δεν λειτουργεί η εφαρμογή SUPERUSER λόγω κάποιου ανύπαρκτου binary file.Κατά συνέπεια,εγκατέστησα το MOBILEUNCLE αλλά δεν μπορεί να αναλάβει δικαιώματα διαχειριστή άρα δεν λειτουργεί.Το ίδιο συνέβει και με το SUPERSU και αντιλαμβάνομαι ότι η συσκευή δεν είναι rooted.Κατόπιν το PDAnet στον υπολογιστή δεν βλέπει τη συσκευή μου και σκέφτομαι,μήπως να δοκιμάσω όλα αυτά σε μια άλλη ζωή ίσως;;;Εκτός κι αν έχεις κάτι να προτείνεις!
    • Διαφήμιση
    • Ο/H GELINA έγραψε:

      Σ'ευχαριστώ για τον χρόνο σου και την καθοδήγηση όμως φοβάμαι ότι υπάρχουν περισσότερα θέματα.Πρίν καν ξεκινήσω το οτιδήποτε,ανακάλυψα τυχαία ότι δεν λειτουργεί η εφαρμογή SUPERUSER λόγω κάποιου ανύπαρκτου binary file.Κατά συνέπεια,εγκατέστησα το MOBILEUNCLE αλλά δεν μπορεί να αναλάβει δικαιώματα διαχειριστή άρα δεν λειτουργεί.Το ίδιο συνέβει και με το SUPERSU και αντιλαμβάνομαι ότι η συσκευή δεν είναι rooted.Κατόπιν το PDAnet στον υπολογιστή δεν βλέπει τη συσκευή μου και σκέφτομαι,μήπως να δοκιμάσω όλα αυτά σε μια άλλη ζωή ίσως;;;Εκτός κι αν έχεις κάτι να προτείνεις!

      τα supersu κ.λ.π. για να τα χρησιμοποιήσεις πρέπει να είσαι root , αλλά , αν είσαι root δεν χρειάζονται (μόνο για το titanium backup)
      το PDAnet , σίγουρα βλέπει την συσκευή σου αν το εγκατέστησες σωστά (άλλαξε θήρα)

      έκανες τα παρακάτω ?
      επιλέγεις settings(ρυθμίσεις)/
      security(ασφάλεια & απόρρητο)/
      και ενεργοποιείς το unknown source (άγνωστες πηγές)

      μετά πηγαίνεις πίσω , με το δεξί πλήκτρο αφής της συσκευής
      κάτω χαμηλά βλέπεις το { } Developer options(Επιλ.για προγραμματιστές),το επιλέγεις, και ενεργοποιείς το usb debugging (εντοπισμός σφαλμάτων usb)

      root
      Rooting Redmi Note Enhanced Version [HM NOTE 1W] MIUI-JHDCNBA17.0 - Redmi Note - MIUI Official Forum
      η
      How to get native root for your Redmi Note (WCDMA/TD) via Recovery (Updated for 23.0) | Punk's Technology Blog
      η



      η
      Miui Any Stable Rom Native Root/Unroot

      this root method is for any miui stable this is unlike anything else I have seen
      There is a root file and an unroot file for easy install & uninstallation

      Installation method as follows:

      Download copy to external SD card
      Select updater app
      Select menu
      Select update package
      Select pathway to rootonly.zip
      And install
      After reboot select security app
      Select permission
      Check root tab
      Well done you have root!!!

      To unroot same process but install unroot.zip package
      Well done you have unrooted!
      en.miui.com/forum.php?mod=atta…2NjF8MjM0NzcxODQxfDI2MTMy

      ( Με την εγγραφή στο φόρουμ , μεγαλώνει η παρέα μας! )


      Το μήνυμα επεξεργάστηκε 5 φοράs, τελευταία από τον/ην tora33 ().

    • Για άλλη μια φορά σ' ευχαριστώ όμως το πρόβλημα δεν λύθηκε.Είδα κι έπαθα να καταφέρω το laptop να δει το τηλέφωνο,πέρασα τους οδηγούς όπως είπαμε,είχα κάνει και τις ρυθμίσεις στο τηλέφωνο και τελικά έβγαζε παράθυρο όπου έλεγε ότι κάποιο ΜΤΚ65ΧΧ δεν το βρίσκει κι όταν προσπαθούσα να αντιγράψω τα αρχεία στην sd άνοιγε παράθυρο κατάστασης αντιγραφής και μετά κόλλαγε το pc,αν το άφηνα ακόμα εκεί θα ήταν να αντιγράφει.Τελικά κατάφερα να τα περάσω μέσω usb απευθείας στο τηλέφωνο.Το Mobileuncle τώρα βλέπει τα δυο recovery(ποιό τελικά να επιλέξω,το μεγάλο σε Mb ή το μικρότερο;),τη rom την πέρασα αζιπάριστη(καλώς ή όχι;) όμως απαιτεί root βεβαίως-βεβαίως!Επίσης δοκίμασα και την εφαρμογή RootGenius χάρην απλότητας που υπόσχεται στο rooting,είδε αμέσως τη συσκευή μου και μετά από ατελείωτες ώρες μου είπε -What a rough device,try rooting manualy!-."Άν ήξερα τον τρόπο καλέ μου δεν χρειαζόμουν rootgenius και ιστορίες για κινέζικες αρκούδες!!!"Φοβάμαι αγαπητέ μου ότι χάνεις το χρόνο σου μ' εμένα,μάλλον δεν αντιλαμβάνομαι έννοιες απλές για εσένα,Αιγυπτιο-Κινέζικα για εμένα όπως,ποιά είναι αυτή η updater app που αναφέρεται κάτω από το video;Πάτησα το link για το native root και άν κατάλαβα καλά υποδεικνύει να περάσω κατώτερη version MIUI(17 και 23 λέει) ενώ η δική μου είναι MIUI-JHDCNBA97.0,είναι σκληροπυρηνική version αυτή και δεν γίνεται root ακόμα;Επίσης σκέφτομαι να συνδέσω στο άλλο μου pc το τηλέφωνο(Win 8.1) μήπως και δεχθεί τους οδηγούς και το δει αμέσως.Τί να πω,ότι μου πείς θα γίνει.Αα,επίσης κάτι έλεγε για κάποιο πρόβλημα FDA στη διαδικασία με τους οδηγούς.