Διαφήμιση

Μη αναγνωρισμένη γλώσσα (που προσβάλει την Ελλάδα) ως επικείμενη επίσημη στη V6 ΜΙUI

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Μη αναγνωρισμένη γλώσσα (που προσβάλει την Ελλάδα) ως επικείμενη επίσημη στη V6 ΜΙUI

      Δυστυχώς οι άσπονδοι γείτονές μας βρίσκουν κάθε δικαιολογία και ευκαιρία να προβάλουν την άποψή τους αναφορικά με την ονομασία τους, μόλις σήμερα διαπίστωσα ότι στο xiaomi.eu στις επόμενες γλώσσες που θα προστεθούν στη V6 MIUI μετάφραση θα είναι και αυτή της FYROM (με λάθος όνομα)! Παραθέτω την εικόνα από τη σχετική ανάρτηση (πατήστε εδώ για να τη διαβάσετε στα αγγλικά):


      Το αναφέρω γιατί είμαι ένας από αυτούς που βοηθούν (έστω και λίγο) στη διαχείριση του φόρουμ μας, το οποίο ανήκει και στο αντίστοιχο ευρωπαϊκό και πολύ απλά δε δέχομαι την από μέρους της Xiaomi αποδοχή (ελπίζω κατά λάθος) αυτής της παρελκυστικής πολιτικής. Μπλέκουμε την πολιτική με την ανάπτυξη λογισμικού ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ! :cursing:

      Είναι φυσικά αυτονόητο πως σε περίπτωση που η Xiaomi συνεχίσει αυτή την πολιτική, χωρίς να λάβει υπόψη της τη σίγουρη παρέμβαση του admin μας, προσωπικά αδυνατώ να συνεχίσω να ανήκω σε αυτή την όμορφη παρέα. ;(

      Το γνωρίζω πως η Κίνα είναι από τις πρώτες χώρες που την αναγνώρισαν με το συνταγματικό της όνομα και όχι με αυτό του UN ήτοι FYROM, το ξέρω πως ως Ελλάδα σε πλείστες άλλες περιπτώσεις δέχτηκε τέτοιες συμπεριφορές, απλά σε καμία από αυτές δεν είχα κανενούς είδους συμμετοχή (πλην της ψήφου), εδώ όμως είμαι ενεργό μέλος και βοήθησα και εγώ για την προβολή της Xiaomi στην Ελλάδα, γι'αυτό και δε δέχομαι την περαιτέρω ανάμιξή μου, έστω και έμμεσα, σε πρακτικές που προσβάλουν την καταγωγή μου και την πατρίδα μου. :thumbdown:

      Σας ευχαριστώ Γιώργος.
      "Τον άρχοντα τριών δει μεμνήσθαι,∙ πρώτον μεν ότι ανθρώπων άρχει,∙ δεύτερον ότι κατά νόμους άρχει,∙ τρίτον ότι ουκ αεί άρχει’’ (Αγάθων, 450-400 π.Χ.)
    • Συμφωνώ απόλυτα με τα παραπάνω

      Στάλθηκε από το HM 1SW μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • Αγαπητέ μου Γιώργο,

      εκεί μας κατάντησαν όλοι αυτοί που διαχειρίζονται πολιτικά τόσα χρόνια το συγκεκριμένο πρόβλημα.
      Σέβομαι την άποψή σου και την καταλαβαίνω.
      Από εμένα θα γίνουν οι ενέργειες ανάκλησης, αλλά δε νομίζω πως η αποχώρησή σου βοηθάει στην σωστή κατέυθυνση.
      Αν ρίξεις μία ματιά στα γρήγορα, θα ανακαλύψεις πως το 99% των navigators (Sygic - IGO etc) έχουν χάρτες με την ίδια ονομασία.
      Και φυσικά δεν είναι οι μόνες περιπτώσεις.
      Όμως με την αποχώρηση από την Ελληνική κοινότητα ενός τόσο καλού και ενεργού μέλους, το μόνο που κατορθώνουμε είναι να μειώσουμε την δική μας δύναμη.

      Κατά την άποψή μου, η αποχώρηση δεν ενισχύει την θέση μας, αλλά αντίθετα την αποδυναμώνει.
      Ξέρω ότι ελάχιστα μπορούν να γίνουν για να αλλάξουν όλα αυτά μέσα από ένα Forum, αλλά μην ξεχνάς ότι ποτέ στις ROM που θα βγάζουμε δεν πρόκειται να δει κανείς αυτή την ονομασία στις γλώσσες που περέχουμε στις συσκευές σας.
      Αυτός είναι και ένας από τους λόγους που δεν συμετέχουμε στο νέο Project της Xiaomi με τις Global - Ιnternational ROMs...

      MIUI 6 translations: collaborative nationalization and easy to use translation tool Crowdin


      Στο παραπάνω link θα δείς πως η συμετοχή μας όσο υπάρχει αυτό το όνομα είναι μηδενική, και θα παραμείνει έτσι μέχρι να αλλάξει σε Fyrom.

      Με την συμμετοχή σου βοηθάς την Ελληνική κοινότητα - με την αποχή σου χάνουμε δυνάμεις και αξιόλογους ανθρώπους.

      Η απόφαση είναι δική σου.... ;)
      Images
      • languages.jpg

        42,31 kB, 874×254, viewed 225 times
      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



      ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
    • Διαφήμιση
    • Φίλε μας Γιώργο (kok8)
      Συμφωνώ και εγώ μαζί σου, για τους λόγους που επικαλείσαι, έχεις απόλυτο δίκαιο αλλά έχει δίκαιο και ο Admin , διότι ότι προσπαθούμε εδώ (ο κάθε ένας με τις δυνάμεις του) το κάνουμε για το δικό μας forum πρώτα απ΄ όλα.
      Μετά από τις ενέργειες που έκανε και τις εξηγήσεις που έδωσε ο Admin, πρέπει να επανορθώσεις με δήλωση ότι γυρίζεις στην ομάδα του forum μας.
      Πιστεύω ότι πρέπει να παραβλέπουμε λίγο τα πολιτικά παιχνίδια που παίζονται κάθε μέρα στο παγκόσμιο σκηνικό , διότι η υποχρέωση αυτή πρέπει να την έχουν πρωτίστως οι πολιτικοί μας που μας κυβερνούν.
    • To Πρώτο βήμα έγινε, και έρχεται και συνέχεια !!! :thumbsup:



      Βέβαια είναι το ελάχιστο που μπορεί να γίνει τώρα μιας και στα επίσημα Lang Prefix της Microsoft έχει ακριβώς την ίδια περιγραφή...

      => Table of Language Culture Names, Codes, and ISO Values Method [C++]
      Images
      • Fyrom.jpg

        133,86 kB, 657×447, viewed 193 times
      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



      ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
    • Η επέμβασή του admin ήταν αναμενόμενη αυτό που με παραξένεψε, ευχάριστα φυσικά, είναι η άμεση αντίδραση των λοιπών πρεσβευτών της Xiaomi τουλάχιστον στο δύσκολο ευρωπαϊκό επίπεδο, γεγονός που καταδεικνύει το πόσο υπολογίσιμη είναι η παρουσία του admin και των μελών μας που ασχολούνται και εκπροσωπούν σε ευρωπαϊκό και παγκόσμιο επίπεδο το φόρουμ στο οποίο με ευχαρίστηση ανήκω. :thumbsup:

      Ένα άλλο μερικώς, σχετικό με το θέμα, είναι ο τρόπος που τον οποίο το όλο θέμα διευθετήθηκε στο σύνολό του, δεν έγινε με προσωπικά μηνύματα αλλά ανοικτά έτσι ώστε όλοι εσείς τα μέλη του φόρουμ (η ψυχή μας) να εμπεδώσετε πόσο σημαντικοί είστε ο καθένας σας και πόσο υπολογίσιμη είναι η απόψή σας έστω και αρνητική, καθώς όσο μεγαλύτερη είναι η επιδιωκόμενη ενεργή συμμετοχή σας τόσο πιο σίγουρη είναι η βελτίωση του φόρουμ μας άρα και ο δικός σας, και όλων μας φυσικά, βαθμός ικανοποίησης αφενός μεν από τη συμμετοχή και αφετέρου δε από την ενημέρωσή σας για κάθε τυχόν ανακύψαν πρόβλημα.

      Γιώργος (aka kok8), πρώτιστα μέλος και ύστερα διαχειριστής του xiaomi-miui.gr
      "Τον άρχοντα τριών δει μεμνήσθαι,∙ πρώτον μεν ότι ανθρώπων άρχει,∙ δεύτερον ότι κατά νόμους άρχει,∙ τρίτον ότι ουκ αεί άρχει’’ (Αγάθων, 450-400 π.Χ.)
    • Η κοινότητά μας αποτελείται από ενεργά και ελευθέρως σκεπτόμενα μέλη.
      Δεν έχουμε να κρύψουμε τίποτα, αλλά αντίθετα όλοι μας όταν υπάρχει ένα πρόβλημα καλό είναι να συμβάλουμε όσο το δυνατόν στην επίλυσή του, με προτάσεις και ενέργειες.

      Από την στιγμή που ακολουθούμε τους βασικούς κανόνες του διαλόγου, που προϋποθέτουν τον σεβασμό του συνομιλητή - την ευγένεια και την επιχειρηματολογία, δεν υπάρχει περίπτωση να ακυρώσουμε ή να λογοκρίνουμε κανένα μήνυμα.

      Η δύναμη μίας κοινότητας έρχεται πάντα από τα μέλη της, και σπάνια από επάρσεις μεμονωμένων ατόμων.
      Όταν συνεργαστούμε σε κάτι, είναι σίγουρο πως θα πετύχουμε αποτελέσματα.

      Άλλωστε στην συγκεκριμένη περίπτωση ο φίλος μας ο Γιώργος έχει απόλυτο δίκιο, και με βάση την αναφορά του, παίρνουμε την ευκαιρία να διορθώσουμε τα κακώς κείμενα.
      Το επόμενο βήμα είναι να τροποποιηθεί και η ανάρτηση στο en.miui.com, έτσι ώστε να καταλάβουν και κάποιοι εκεί έξω πως αρκετά εμπαίζουν με το αυτονόητο.

      Και επαναλαμβάνω πως αυτό που κάνουμε, δεν είναι πολιτική, αλλά προσπάθεια να επαναφέρουμε την αλήθεια.
      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



      ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
    • Διαφήμιση
    • Καλό είναι να γίνει μια επικοινωνία και σε αυτή να έχει φωτογραφία απο αρχαιολογική επιγραφή και μερικές λέξεις στα σκοπισνα ώστε να καταλάβουν αρχικά ότι δεν έχουν σχέση ως Μακεδονικά και μετά να χτυπάει εκεί που πονσνε οι κατασκευαστές της MIUI στο χρήμα. Να αναφέρεται δηλαδή η αριθμητική διαφορα του πληθυσμού των 2 χωρών, η αγοραστική τους δύναμη και οτι ηδη έχει ξεκινήσει καμπάνια κατα της εταιρίας.
      Η MIUI είναι η Χαλκιδική των ROMs...
      ...και σαν την Χαλκιδική....ΔΕΝ ΕΧΕΙ!! ;)
    • Απ: Μη αναγνωρισμένη γλώσσα (που προσβάλει την Ελλάδα) ως επικείμενη επίσημη στη V6 ΜΙUI

      Πολύ σωστή επισήμανση, το είχα γράψει και εγώ στο xiaomi.eu αλλά σχολιάστηκε ελάχιστα.
      Δυστυχώς όσο μείζον θέμα είναι για εμάς, για τους άλλους λαούς είναι απλώς κάτι αδιάφορο....