Διαφήμιση

Bήμα προς βήμα η διαδικασία του Unbrick για το RedMi Note 3G (WCDMA)

    • Οδηγός
    • RedMi Note 3G

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Bήμα προς βήμα η διαδικασία του Unbrick για το RedMi Note 3G (WCDMA)

      Μπορεί κάποια στιγμή, μετά από άστοχη ενέργεια, το τηλεφωνάκι σας να πέσει σε κατάσταση Brick και να μην μπορείτε να το θέσετε σε λειτουργία.
      Καταλαβαίνουμε πως η συσκευή μας έχει γίνει Brick (τούβλο), όταν δεν ανάβει καθόλου - δεν ακούει σε κανένα συνδιασμό πλήκρων για να μπούμε στο recovery & FastBoot, και φυσικά, δεν ανταποκρίνεται ακόμη και όταν το βαζουμε για φόρτιση.



      Όλα τα παραπάνω είναι ξεκάθαρες ενδείξεις πως η συσκευή μας χρειάζεται άμμεσα την χρήση του παρακάτω οδηγού.
      Επείσης ο συγκεκριμένος οδηγός μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε περίπτωση που χαθεί το ΙΜΕΙ της συσκευής μας.

      Aς ξεκινήσουμε λοιπόν τον οδηγό μας....

      Βήμα 1ο :

      • Κατεβάζουμε την τελευταία Ελληνική ROM από => ΕΔΩ
      • Κατεβάζουμε το zip που περιέχει όλα όσα χρειαζόμαστε.
      => note_unbrick.zip

      Στο παραπάνω ZIP, υπάρχουν

      • Το Flash_tool (τελευταία έκδοση)

      • Τα images που χρειάζονται για το Flash_tool
      • Tους Drivers για όλες σχεδόν τις Version των Windows
      Βήμα 2ο :


      Μεταφέρουμε το zip που κατεβάσαμε στην αρχή κάποιου δίσκου και όχι σε κάποιο φάκελο, για να αποφύγουμε σύνθετες ονομασίες που μπορεί να περιέχουν και κενά.
      Κάνουμε extract (Αποσυμπίεση)
      Όπως βλέπετε στην εικόνα παρακάτω έχουν δημιουργηθεί οι 3 φάκελοι


      Βήμα 3ο :


      Αν δεν έχουμε εγκαταστήσει drivers, θα πρέπει να το κάνουμε τώρα.
      Μπαίνουμε στο φάκελο drivers και τρέχουμε το αρχείο InstallDriver.exe κάνοντας δεξί κλικ επάνω του και επιλέγοντας Run as Administrator.


      Τελειώνοντας η εγκατάσταση θα μας ειδοποιήσει πως εγκατέστησε τον Driver και θα μας ενημερώσει ταυτόχρονα για την Version των Windows (στην περίπτωση του παραδείγματος Windows 7 Ultimate 64Bit)


      Tώρα πρέπει να κάνουμε Restart τα Windows.

      Βήμα 4ο :


      Πηγαίνουμε τώρα στο φάκελο SP_Flash_Tool_v5.1352.01

      Τρέχουμε το flash_tool.exe με δεξί κλικ Run as Administrator.


      Θα μας εμφανίσει το παρακάτω παράθυρο...


      Πατάμε το κουμπί δεξιά που γράφει Scatter Loading και επιλέγουμε από τους φακέλους αυτόν με το όνομα note_unbrick\fast_boot_rom_note
      Εκεί αυτόματα θα μας δείξει μόνο ένα διαθέσιμο αρχείο το οποίο ονομάζεται MT6592_Android_scatter.txt
      Το επιλέγουμε και συνεχίζουμε....


      Τώρα βλέπουμε πως έχει φορτώσει όλα τα απαραίτητα Images και θα πρέπει να επιλέξουμε το είδος του Flash.

      Αυτό το κάνουμε όπως δείχνει και το παράδειγμα από τις αναδιώμενες επιλογές και επιλέγουμε το Download Only όπως δείχνει και η παρακάτω εικόνα.


      Αφού κάναμε όλα τα παραπάνω τώρα είμαστε σε θέση να ξεκινήσουμε την ποιό κρίσιμη διαδικασία, που είναι το flash..

      Bήμα 5ο :

      • Βγάζουμε την μπαταρία από την συσκευή μας.
      • Παίρνουμε ένα καλώδιο USB που είμαστε βέβαιοι 1000% πως είναι εντάξει και δε θα μας προδώσει κατά την διαδικασία του Flash.
      • Παταμε το πλήκτρο Download, και συνδέουμε το τηλέφωνό μας χωρίς μπαταρία σε μία θύρα USB 2 στο PC μας.
      • Προσοχή η USB 3 έχει προβλήματα και καλό είναι να έχετε μία γνήσια USB2 θύρα.
      Εάν έχουν εγκατασταθεί σωστά οι Drivers, τότε αμμέσως θα ξεκινήσει η διαδικασία του flash και θα βλέπετε την μπάρα να αλλάζει ποσοστά.



      Στο τέλος θα δείτε το παραθυράκι με το σήμα ΟΚ, που σημαίνει πως το Flash τελείωσε χωρίς προβλήματα.
      Η όλη διαδικασία μπορεί να κρατήσει και 2 λεπτά.



      Bήμα 6ο :

      • Βγάζουμε το τηλέφωνο από το USB.
      • Βάζουμε την μπαταρία και το καπάκι.
      • Ανάβουμε την συσκευή από το Power.
      • Aφήνουμε να ολοκληρώσει την διαδικασία Boot στην MIUI (2-3 λεπτά)
      • Μόλις μπούμε επιτέλους στην MIUI, παρακάμπτουμε όπου μπορούμε το αρχικό Setup, αφού επιλέξουμε πρώτα την Αγγλική γλώσσα.
      • Βάζουμε στην SD-Card την Ελληνική ROM που κατεβάσαμε πριν και την κάνουμε Flash με την χρήση του Updater της MIUI που βρίσκεται στον φάκελο System.
      Mε αυτό τον τρόπο ολοκληρώσαμε την επαναφορά της συσκευής μας, και πλέον όταν τελειώσει και το flash της Eλληνικής ROM, ξαναστήνουμε το τηλέφωνό μας από την αρχή και είμαστε έτοιμοι...
      Images
      • Unbrick1.jpg

        70,13 kB, 844×347, viewed 495 times
      • Unbrick2.jpg

        106,75 kB, 847×347, viewed 432 times
      • Unbrick3.jpg

        95,32 kB, 845×348, viewed 388 times
      • Unbrick5.jpg

        149,56 kB, 896×513, viewed 392 times
      • Unbrick6.jpg

        103,62 kB, 927×682, viewed 323 times
      • Unbrick7.jpg

        106,7 kB, 977×409, viewed 399 times
      • Unbrick8.jpg

        235,53 kB, 976×682, viewed 470 times
      • Unbrick9.jpg

        210,96 kB, 977×681, viewed 389 times
      • Unbrick10.jpg

        228,9 kB, 974×681, viewed 399 times
      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



      ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
    • @lidotitina ποια συσκευή έχεις; Είχες κάνει ανάρτηση και σε τοπικ για το redmi note 2. Εδώ ο οδηγός είναι για άλλη συσκευή.

      Redmi Note 2 Rom 8.0.1.0
    • Διαφήμιση
    • @chrdes, έχεις δίκιο, το RedMi Note WCDMA έχει τελικά σαν συσκευή απλά το πρόβλημα ήταν παρόμοιο :)
    • έκανα την διαδικασία μου εβγαλε οκ με το πράσινο τικ οτι εγινε σωστα, ανοιγω συσκευή και τπτ κολλαει παλι στο logo. σε recovery μπαίνω αλλα οταν πατω να κανει wipe μου βγαζει Ε:Unable to mount storage. Καμιά λύση?
    • Καλημέρα σε όλους ,παιδιά φτάνοντας στο 4 βήμα του οδηγού μου δείχνει την παρακάτω εικόνα και πατώντας"ok" δε μου εμφανίζει το φάκελλο "note_unbrick\fast_boot_rom_note" καμμία ιδέα?
      Images
      • Screenshot_1.png

        12,49 kB, 513×113, viewed 177 times
      • Screenshot_2.png

        42,34 kB, 571×424, viewed 190 times
    • Διαφήμιση
    • ευχαριστω απο καρδιας για το πολυ διαφωτιστικο και αναλυτικο αρθρο σου, το μονο προβλημα που συναντησα εγω προς πληροφορηση καποιου μελλοντικου (ελπιζω να μην ειμαι εγω αυτος) ενδιαφερομενου ειναι οτι ειχα προβλημα με την θυρα USB 3, δεν ξερω αν ηταν συμπτωση η αν ηταν η καταληλη κινηση, εβαλα ενα hub usb στην θυρα του λαπτοπ και μονο τοτε αρχισε να δουλευει το download sto flash tool.
      Πέραν οτι ξαναεγινε το τηλεφωνο ετσι για να καταλαβει ο περισσοτερος κοσμος οτι μερικα πραγματα για αλλους ειναι απλα για αλλους ειναι τρομερα σημαντικα, λογω της καταστσης που βρισκομαι μαλλον δεν θα ειχα τηλεφωνο...
      για αυτο και παλι ευχαριστω πολυ.
    • Διαφήμιση
    • Καλησπέρα,
      Προσπαθώ να ζωντανέψω το Redmi Note 3G, που ήταν το πρώτο μου xiaomi, για να το δώσω σε δικό μου πρόσωπο.

      Έχω ακολουθήσει τα βήματα του οδηγού, έχω φλασάρει με το Sp την fastboot rom, μπουτάρει κανονικά, αλλά κολάω στο φλασάρισμα της Ελληνικής Ρομ πλέον. Πέρασα την τελευταία Ελληνική αλλά δεν την παίρνει.
      Τώρα έχω βάλει μια πολύ παλιότερη (25/08/2016) να δω αν θα την πάρει.

      Επίσης προσπαθώ να το βάλω και το twrp. Φλασάρω μέσω Sp μόνο το recovery 2.8.7.0, κρατώντας πατημένα τα πλήκτρα Volume + και Power, μπαίνει σ΄έναμενού με γτρεις επιλογές:
      Recovery
      bootloader
      reboot

      αλλά δεν μπαίνει σε κανένα, ούτε με το Power ούτε με το Volume -
      Εκεί πρέπει να βγάλω την μπαταρία για να ξεκολλήσει.
      Ὦ ξεῖν᾿, ἀγγέλλειν πατράσι ὅτι τῇδε κοιμόμεθα τοῖς κείνων χρήμασι τρεφόμενοι.