Διαφήμιση

κιτρινιλα στην οθονη!!!

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Ο/H Chridimi1 έγραψε:

      Παιδιά επαθα το ίδιο με την κιτρινιλα στο Redmi note 3 pro. Ξέρει κανείς πόσο είναι περίπου το κόστος;

      Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
      Στο mi3 που μου ειχε εμφανιστει, το ειχα στειλει κινα (merimobiles) και το φτιαξανε δωρεαν. Πληρωσα μονο τα μεταφορικά. Εν το μεταξυ μου εμφανιστηκε παλι πριν μια βδομαδα μετα απο 2 χρονια απροβληματιστης χρησης. Ξερει κανεις τι μπορω να κανω;
    • @nicolasch Δεν θέλω να το στείλω Κινα γιατί θα μείνω χωρίς κινητό. Έχει κάτι panel στο e bay τουλάχιστον για την δική μου συσκευή γύρω στα 10€ ισως πάρω κάποια

      Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • Το ίδιο έπαθα και εγώ και με Xiaomi_Redmi_3_Pro kate αγορασμένο από τον Κωτσόβολο 22/12/16 και σήμερα στις 11/4/17 το απέστειλα στην Αθήνα στο service info quest και μου είπαν πως προκλήθηκε από πίεση της οθόνης.... και ζήτησαν 100€ επισκευή οθόνη και περαστικά με το ΦΠΑ.
      Είπα πως δεν υπάρχει περίπτωση να δεχθώ το κόστος της επισκευής το κινητό είναι σε εγγύηση δεν πιέστηκε και πως εαν γράψεις στο google xiaomi yellow spot θα δείς πληθώρα συσκευών όλες ανά τον κόσμο με το ίδιο πρόβλημα, είναι όλες από πίεση στο συγκεκριμένο σημείο δεν νομίζω.
      Είπα να μου το στείλουν πίσω με την διάγνωση γραπτός και υπογεγραμμένη από προϊστάμενο και τεχνικό.
      Και φυσικά το τηλέφωνο θα πάει στο εργοστάσιο στην Κίνα με την γραπτή αναφορά, να προσέχουν που δίνουν τα service.

      Καλή Ανάσταση.

      =============== Απρ 17th 2017, 10:52am ===============
      Μετά από δεύτερή τηλεφωνική επικοινωνία με την info quest service Αθήνας είχαμε λίγο έντονη συζήτηση επί του θέματος, του έδωσα να καταλάβει πως δεν το έκανα εσκεμμένα και πως στα 36 μου χρόνια έχω πάρει πολλά τηλέφωνα και έχω χαλάσει πολλά δεν θα γίνω τώρα ψεύτης και εφόσον έγινε και σε πολλούς άλλους ανά τον κόσμο δεν νομίζω πως φταίω σε κάτι εκτός από την γκαντεμια μου. Εν τέλει μεγάλη Πέμπτη το έστειλαν πίσω επισκευασμένο με νέα οθόνη και χωρίς χρέωση. Ευχαριστώ εκ των υστέρων την εταιρεία αλλά νομίζω πως πρέπει να είναι πιο προσεκτικοί τώρα που είναι ακόμα αρχή τουλάχιστον.
      Χρόνια πολλά Χριστός Ανέστη πάντα με υγεία και πολύ development.

      =============== Απρ 18th 2017, 1:39am ===============
      βρήκα το εν λόγο κείμενο σε άλλο φόρουμ και απλά το αναφέρω διότι μου άρεσε πολύ η ανάλυση.


      Οσοι εχουν σπουδασει ηλεκτρολογοι/μηχανολογοι μηχανικοι εχουν μαθει στη σχολη το παρακατω:

      Κατασκευαστης κινητων παραγγελνει σε κατασκευαστη οθονων 1 εκατομυριο οθονες με συγκεκριμενα τεχνικα χαρακτηριστικα.
      1) αν ζητησει ανεκτο failure rate 1% η τιμη θα ειναι πχ 50$/οθονη
      2) αν ζητησει ανεκτο failure rate 10% η τιμη θα ειναι πχ 20$/οθονη
      3) αν ζητησει ανεκτο failure rate 0.00001% η τιμη θα ειναι πχ 500$/οθονη

      * failure rate 1% σημαινει οτι ειναι ανεκτο να παρουσιασει προβλημα max 1 στις 100 οθονες

      Στο Νο3 εμπιπτουν για παραδειγμα οι παραγγελιες για τη NASA, εκει που μια αστοχια υλικου μπορει να ειναι καταστροφικη.

      Η παραγωγη των οθονων ειναι φθηνη, το quality control κοστιζει ακριβα ομως. Οσο πιο αυστηρο quality control ζητησει η xiaomi απο το εργοστασιο παραγωγης οθονων, τοσο πιο μικρο failure rate θα εχει, αλλα η τιμη που θα πρεπει να πληρωσει για καθε οθονη θα ανεβει.
      Οι Κινεζοι για να μπορουν να πουλανε φθηνα πρεπει να κοψουν κοστος απο τα υλικα κατασκευης, ειναι λογικο λοιπον να παραγγελνουν οθονες με χαμηλο quality control
    • Διαφήμιση
    • Καλησπέρα, έπαθα το ίδιο ακριβώς με την κιτρινιλα σε Xiaomi Redmi note 4,εντελως ξαφνικά...Δεν μου έχει πέσει ποτέ κάτω και σίγουρα αυτό δεν οφείλεται σε πτώση-πιεση...Γνωριζει κάνεις τι είναι;
      Να προσθέσω πως το αγόρασα από το εξωτερικό οπότε δεν υπάρχει εγγύηση...Θα με βοηθούσε πολύ αν ξέρατε πόσο τραβάει η επισκευή :)
    • Δεν αξίζει να το επισκευάσεις γιατί δεν επηρεάζει την λειτουργία της συσκευής, πρέπει να αλλάξεις όλη την οθόνη.

      Μίλα όμως και με το κατάστημα που το αγόρασες, κανονικά θα πρέπει να σου αλλάξουν την οθόνη.
    • Μίλησα με το κατάστημα και άκρη δεν έβγαλα...Δεν μου προκαλεί δυσλειτουργια,απλά είναι λίγο ενοχλητικό...Αν μεγαλώσει θα πάω για αλλαγή οθονης
    • Δηλαδή ειναι θέμα γκαντεμιάς δεν το καταλαβαίνω... από την Μ. Πέμπτη όπου και παρέλαβα το κινητό από την Info-Quest επισκευασμενο δηλαδή με αλλαγμένη την οθόνη, σήμερα στο ίδιο σημείο εμφανίστηκε ξανά. Η χρήση που κάνω είναι νορμαλ με 2 κάρτες και το τηλέφωνο, δεν έχει δημιουργήσει ποτέ άλλο θέμα . Τι να πώ τόσα χρόνια τόσα τηλέφωνα πρώτη φορά κατι τέτοιο.

      Πρώτη φορά

      From and including: Τρίτη, 22 Δεκεμβρίου 2016
      To and including: Παρασκευή, 15 Απριλίου 2017
      Result: 113 days


      Δέυτερη φορά
      From and including: Πέμπτη, 13 Απριλίου 2017
      To and including: Κυριακή, 11 Ιουνίου 2017
      Result: 60 days
    • Διαφήμιση
    • Το ίδιο πρόβλημα και εγώ παιδιά έχω το redmi 3 pro ούτε ένα χρόνο το αγόρασα από Σκρουτζ..ξέρουμε κόστος επισκευής κ αν αξίζει?
    • Σε κατάστημα που κάνει επισκευές την έκανες την ερώτηση? Πού? Οκ ναι έτσι δεν συμφέρει,μόνο αν την αγοράσεις και τη βάλεις εσύ ή κάποιος φίλος σου που ασχολείται. Τώρα έχω δει εδώ στο forum να προτείνονται κάποια καταστήματα για επισκευές xiaomi,δεν χάνεις τίποτα να ρωτήσεις τιμή ;) Επίσης μπορείς να ρωτήσεις πόσο θα σου πάρει αν του πας εσύ τη οθόνη...
      Open-source is the future
    • Διαφήμιση