Διαφήμιση

Συζήτηση γύρω από την Φόρτιση/Μπαταρία της Mi3 συσκευής μας.

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Ο/H Tassos έγραψε:

      Όταν το φορτίζω θα το δείχνει - με ενημερώνει; ( ακόμη δε το έχω φορτίσει δεύτερη φορά.. :P )


      Καλά βρε... φοβάσαι να φορτίσεις το κινητό? Βάλτο παιδί μου στη πρίζα! Και βέβαια σε ενημερώνει με τα ledάκια όταν το φορτίζεις.
      Όταν το βάζεις στη πρίζα στην οθόνη γράφει αμέσως το ποσοστό φόρτισης της μπαταρίας.
      Κατά την διάρκεια της φόρτισης κόκκινο led σημαίνει "φορτίζει..."
      Όταν φτάσει στο 90% το led γίνεται πράσινο, αλλά στην οθόνη γράφει το ποσοστό της φόρτισης, οπότε, εάν θέλεις το αφήνεις να τερματίσει στο 100%
    • αχαχχα οχι βρε παιδιά, απλώς τι να το έβαζα στο 40% να φορτίσει;

      Τώρα που είναι στο 20% το μεσημεράκι θα το βάλω ;)
      Πάντως εντάξει τι, ούτε στο 100% να το αφήνουμε;; :P
    • Ο/H Tassos έγραψε:

      αχαχχα οχι βρε παιδιά, απλώς τι να το έβαζα στο 40% να φορτίσει;

      Τώρα που είναι στο 20% το μεσημεράκι θα το βάλω ;)
      Πάντως εντάξει τι, ούτε στο 100% να το αφήνουμε;; :P

      Nα το βαζεις οπου θες δεν ειπαμε; ;)
      Xiaomi mi3
      Oneplus 3
    • Διαφήμιση
    • Ο/H Tassos έγραψε:

      αχαχχα οχι βρε παιδιά, απλώς τι να το έβαζα στο 40% να φορτίσει;

      Τώρα που είναι στο 20% το μεσημεράκι θα το βάλω ;)
      Πάντως εντάξει τι, ούτε στο 100% να το αφήνουμε;; :P


      Και βέβαια να το έβαζες στο 40% να φορτίσει!
      Για να καταλάβεις, εγώ βρίσκομαι συνήθως 14-16 ώρες την ημέρα στο δρόμο... οπότε το βάζω σχεδόν 3-4 φορές τη μέρα (ή όποτε το θυμάμαι) στο φορτιστή του αυτοκινήτου για να πάρει λίγο ακόμα...κ.λ.π...
      Δηλαδή μπορεί να βρίσκομαι στο 40% και να ξέρω ότι σε 1 ώρα απο τώρα θα είμαι απασχολημένος για όλο το απόγευμα (που δεν θα έχω την δυνατότητα φόρτισης)... Το βάζω να πάει στο 55%-60% για να περάσω αξιόπιστα το απόγευμά μου και το βραδάκι ΠΑΛΙ στο φορτιστή (όσο είμαι στο αμάξι) για να προσθέσω επιπλέον ενέργεια ...and goes on! Συνέχεια αυτό το πράγμα γίνεται! Είναι και βολικό (στη περίπτωσή μου) και δεν παθαίνει ΤΙΠΟΤΑ η μπαταρία!
      Όσο για το 100% ...ΝΑΙ το αφήνουμε, εάν έχουμε το χρόνο να πάει στο 100%... ακόμα καλύτερα!


    • Ο/H Tassos έγραψε:

      αχαχχα οχι βρε παιδιά, απλώς τι να το έβαζα στο 40% να φορτίσει;

      Τώρα που είναι στο 20% το μεσημεράκι θα το βάλω ;)
      Πάντως εντάξει τι, ούτε στο 100% να το αφήνουμε;; :P

      την Παρασκευή που θα αλλάζεις rom , θα το αφήνεις μέχρι το 100%
      η επόμενη φόρτιση , όπως λάχει
      όταν θα είναι στο 100% κάνει μια φορά τον μήνα Battery Calibration
      play.google.com/store/apps/det….batterycalibration&hl=el

      αν μπορείς , δεν το αφήνεις πολύ στον ήλιο
      δεν βάζεις εφαρμογές που αυξάνουν την ζωή της μπαταρίας
      η μπαταρία χαλάει με πολύ πάνω από 1200 φορτίσεις (οι παλιές λιθίου κρατούσαν τόσο)
      έστω 1200/365 = πάνω απο τρία χρόνια , αν το φορτίζεις μια φορά την ημέρα
      ε ! μέχρι τότε , δεν θα πάρεις το mi6w ?
      ( Με την εγγραφή στο φόρουμ , μεγαλώνει η παρέα μας! )


    • Ο/H tora33 έγραψε:

      την Παρασκευή που θα αλλάζεις rom , θα το αφήνεις μέχρι το 100%
      η επόμενη φόρτιση , όπως λάχει
      όταν θα είναι στο 100% κάνει μια φορά τον μήνα Battery Calibration
      play.google.com/store/apps/det….batterycalibration&hl=el

      1) Να το αφήνω μέχρι 100% να φορτίζει, πριν αλλάξω την rom? ( να είναι full δηλαδή και μετά να κάνω την αλλαγή της rom ; )
      2) Τις επόμενες φορτίσεις όπως λάχουν δε τίθεται και θέμα...;


      Ο/H tora33 έγραψε:

      όταν θα είναι στο 100% κάνε(?) μια φορά τον μήνα Battery Calibration

      3) Αυτή η εφαρμογή "Battery Calibration" τι ακριβώς κάνει;


      Ο/H tora33 έγραψε:


      δεν βάζεις εφαρμογές που αυξάνουν την ζωή της μπαταρίας

      4) Δε το έπιασα αυτό.. ^^

      Ο/H caeser έγραψε:


      Και βέβαια να το έβαζες στο 40% να φορτίσει!

      Οκ όμως και τώρα που ήξερα πως θα μπορώ να το φορτίσω και το άφησα μέχρι να πάει στο 18% και φόρτισα μέχρι τώρα στο 100% και αυτό μια χαρά δεν είναι ;


      A!

      Ο/H caeser έγραψε:

      Κατά την διάρκεια της φόρτισης κόκκινο led σημαίνει "φορτίζει..."
      Όταν φτάσει στο 90% το led γίνεται πράσινο...

      Τα παρατήρησα τώρα αυτά που λες φίλε, απλώς μόνο για το κόκκινο led εμένα όσο είναι κάτω από το 90% ήταν κάτι σαν πορτοκαλί... πάντως όχι καθαρό κόκκινο το led, μετά π.χ. που πήγε πάνω από 90% ήταν καθαρό πράσινο. Μήπως υπάρχει κάποιο πρόβλημα; ( δε νομίζω, αλλά είπα να το αναφέρω τώρα που το παρατήρησα )


    • Ο/H Tassos έγραψε:

      Οκ όμως και τώρα που ήξερα πως θα μπορώ να το φορτίσω και το άφησα μέχρι να πάει στο 18% και φόρτισα μέχρι τώρα στο 100% και αυτό μια χαρά δεν είναι ;


      Και βέβαια είναι μια χαρά! Κανένα πρόβλημα!

      Ο/H Tassos έγραψε:

      Τα παρατήρησα τώρα αυτά που λες φίλε, απλώς μόνο για το κόκκινο led εμένα όσο είναι κάτω από το 90% ήταν κάτι σαν πορτοκαλί... πάντως όχι καθαρό κόκκινο το led, μετά π.χ. που πήγε πάνω από 90% ήταν καθαρό πράσινο. Μήπως υπάρχει κάποιο πρόβλημα; ( δε νομίζω, αλλά είπα να το αναφέρω τώρα που το παρατήρησα )


      Όχι, κανένα πρόβλημα! Και μένα έτσι είναι!
    • Διαφήμιση
    • Ο/H caeser έγραψε:

      Ο/H Tassos έγραψε:

      Όταν το φορτίζω θα το δείχνει - με ενημερώνει; ( ακόμη δε το έχω φορτίσει δεύτερη φορά.. :P )


      Καλά βρε... φοβάσαι να φορτίσεις το κινητό? Βάλτο παιδί μου στη πρίζα! Και βέβαια σε ενημερώνει με τα ledάκια όταν το φορτίζεις.
      Όταν το βάζεις στη πρίζα στην οθόνη γράφει αμέσως το ποσοστό φόρτισης της μπαταρίας.
      Κατά την διάρκεια της φόρτισης κόκκινο led σημαίνει "φορτίζει..."
      Όταν φτάσει στο 90% το led γίνεται πράσινο, αλλά στην οθόνη γράφει το ποσοστό της φόρτισης, οπότε, εάν θέλεις το αφήνεις να τερματίσει στο 100%


      Οταν το κινητο ειναι ανοιχτο κ σε φορτιση,στην notification bar δειχνει το εικονιδιο της μπαταριας που φορτιζει,αλλα
      οχι κ το ποσοστο,μονο αν ειναι σε φορτιση κ κλειστο,τοτε δειχνει κ ποσοστο,ξερεις καποιος πως γινεται να φορτιζει ανοιχτο
      κ να δειχνει κ ποσοστο?.
    • Ο/H charis232 έγραψε:

      Ο/H caeser έγραψε:

      Ο/H Tassos έγραψε:

      Όταν το φορτίζω θα το δείχνει - με ενημερώνει; ( ακόμη δε το έχω φορτίσει δεύτερη φορά.. :P )


      Καλά βρε... φοβάσαι να φορτίσεις το κινητό? Βάλτο παιδί μου στη πρίζα! Και βέβαια σε ενημερώνει με τα ledάκια όταν το φορτίζεις.
      Όταν το βάζεις στη πρίζα στην οθόνη γράφει αμέσως το ποσοστό φόρτισης της μπαταρίας.
      Κατά την διάρκεια της φόρτισης κόκκινο led σημαίνει "φορτίζει..."
      Όταν φτάσει στο 90% το led γίνεται πράσινο, αλλά στην οθόνη γράφει το ποσοστό της φόρτισης, οπότε, εάν θέλεις το αφήνεις να τερματίσει στο 100%


      Οταν το κινητο ειναι ανοιχτο κ σε φορτιση,στην notification bar δειχνει το εικονιδιο της μπαταριας που φορτιζει,αλλα
      οχι κ το ποσοστο,μονο αν ειναι σε φορτιση κ κλειστο,τοτε δειχνει κ ποσοστο,ξερεις καποιος πως γινεται να φορτιζει ανοιχτο
      κ να δειχνει κ ποσοστο?.


      Το ποσοστό το δείχνει στη lock screen :)
    • μενού/ρυθμίσεις/μπαταρία/μορφή δείκτη μπαταρίας/
      αν επιλέξουμε μπάρα στην κορυφή μας βγάζει μια γραμμή , και καταλαβαίνουμε περίπου πόση μπαταρία έχουμε
      ποσοστιαία , βγάζει επί τοις εκατό
      ( Με την εγγραφή στο φόρουμ , μεγαλώνει η παρέα μας! )


    • Ο/H tora33 έγραψε:

      μενού/ρυθμίσεις/μπαταρία/μορφή δείκτη μπαταρίας/
      αν επιλέξουμε μπάρα στην κορυφή μας βγάζει μια γραμμή , και καταλαβαίνουμε περίπου πόση μπαταρία έχουμε
      ποσοστιαία , βγάζει επί τοις εκατό


      Θέλει να βλέπει το ποσοστό την στιγμή που φορτίζει (που είναι συνδεδεμένο στο φορτιστή)... σε νούμερο.. .δηλαδή ...50% κ.λ.π....
      Το ποσοστό το γράφει στη lock screen...(όταν είναι συνδεδεμένη η συσκευή στο ρεύμα)

    • Διαφήμιση
    • Ο/H tora33 έγραψε:

      μενού/ρυθμίσεις/μπαταρία/μορφή δείκτη μπαταρίας/
      αν επιλέξουμε μπάρα στην κορυφή μας βγάζει μια γραμμή , και καταλαβαίνουμε περίπου πόση μπαταρία έχουμε
      ποσοστιαία , βγάζει επί τοις εκατό


      Ισως δεν το ειπα εγω σωστα.Οταν το κινητο ειναι ανοιχτο ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΣΕ ΦΟΡΤΙΣΗ βγαζει το ποσοστο,σε ενα μικρο εικονιδιο στην notificatio bar.
      Οταν ειναι Ανοιχτο ΚΑΙ σε φορτιση δειχνει το εικονιδιο της μπαταριας που φορτιζει αλλα οχι κ ποσοστο.Αν το κινητο ειναι
      ΚΛΕΙΣΤΟ κ σε φορτιση τοτε στην οθονη δειχνει το εικονιδιο της μπαταριας ΚΑΙ ποσοστο.Εγω ρωτησα πως γινεται να ειναι ανοιχτο
      να φορτιζει κ να δειχνει κ ποσοστο.Στις ρυθμισεις ειναι σε ποσοστο παντως.