Διαφήμιση

Πρόβλημα με την εγκατάσταση apps από το Google Play

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Πρόβλημα με την εγκατάσταση apps από το Google Play

      Καλησπέρα στην κοινότητα!
      Θέλω τη βοήθειά σας στο εξής πρόβλημα:
      Έχω το Hongmi HM-1W στο οποίο είχα την έκδοση Stable 15.0 (και συγκεκριμένα την: xiaomi.eu_multi_HM2013023_WCDMA_JHBCNBD15.0_jb-4.2.zip (WCDMA))
      Κάποια στιγμή μου εμφανίζεται μία ειδοποίηση για τη νέα Stable 17.0
      Πράγματι, κάνω την διαδικασία της ενημέρωσης.
      Το κινητό έκανε reboot, αλλά η έκδοση 15.0 παρέμενε ακλόνιτη (δεν μπορούσε δηλαδή να εγκατασταθεί η νέα έκδοση 17.0).
      Το προσπάθησα 3-4 φορές, αλλά κάθε φορά (μετά το reboot) όταν πήγαινα να δω ποια έκδοση έχω, έβλεπα την 15.0 (προφανώς κάτι πήγαινε στραβά στο κατέβασμα της 17).
      Οπότε αποφάσισα να κατεβάσω την GTV-3.19 (την Ελληνική MIUI ROM).
      Πράγματι η εγκατάσταση πήγε περίφημα. Ώσπου χθες τρέχοντας την εφαρμογή OTA update, είδα ότι είχε κυκλοφορήσει η έκδοση GTV-3.20.
      Έκανα όπως προβλέπεται την διαδικασία αναβάθμισης. Όπου και πάλι μετά το (καθιερωμένο) reboot, βλέπω να εξακολουθεί να αναφέρεται ότι στο κινητό μου υπάρχει η 3.19
      'Εκανα άλλη μια φορά την διαδικασία, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.
      Και τότε αποφάσισα να κατεβάσω χειροκίνητα την GTV-3.20 (από το site).
      Το download έγινε σωστά, το flash της rom έγινε σωστά και το τηλέφωνο έκανε κανονικά reboot.
      Το πρόβλημα όμως που αντιμετωπίζω είναι το εξής:
      Πήγα να κάνω ενημέρωση μέσω του λογαριασμού στο Google Play μιας εφαρμογής (που ήταν ήδη εγκατεστημένη).
      Πατάω "Ενημέρωση", στο μικρό παράθυρο που εμφανίζεται πατάω "Αποδοχή", στο επόμενο παράθυρο που εμφανίζεται (Λήψη μεγάλης εφαρμογής) πατάω "Συνέχεια" και τότε παίρνω το περίεργο μήνυμα:
      Σφάλμα λήψης "Dropbox". Υπάρχει επαρκής χώρος στη συσκευή.

      Να ενημερώσω ότι έχω SD Card με 32GB και επιπλέον ο εσωτερικός χώρος της συσκευής είναι 2,12GB εκ των οποίων τα 116ΜΒ είναι ελεύθερα.
      Η εφαρμογή που ζητάω να εγκαταστήσω δεν είναι παραπάνω από 1-1,5 ΜΒ.

      Προφανώς δεν υπάρχει πρόβλημα με τον χώρο της συσκευής (θα το είχε εμφανίσει το μήνυμα ήδη από την έκδοση 15.0, και όχι μετά από 3 αναβαθμίσεις).
      Κάτι άλλο δεν πάει καλά!

      Επίσης, θα μπορούσατε να με βοηθήσει κάποιος στο εξής:
      Ενώ οι φωτογραφίες και τα τραγούδια αποθηκεύονται κανονικά στην SD Card, γιατί δεν αποθηκεύονται (μετά την εγκατάσταση) και οι εφαρμογές στον άνετο χώρο της SD Card;
      Μπορώ αυτό να το αλλάξω από κάπου;

      Ευχαριστώ προκαταβολικά για κάθε πιθανή βοήθεια.
    • Δοκίμασες να την κάνεις απεγκατάσταση και απευθείας πάλι εγκατάσταση στη νέα Version ?
      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



      ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
    • Δυστυχώς ναι.
      Το ίδιο πρόβλημα εμφανίζεται σε κάθε νέα εγκατάσταση.
      Και μάλιστα από εκεί ξεκίνησα. Δηλαδή, πήγα να εγκαταστήσω μια νέα εφαρμογή.
      Μετά είδα ότι μου ζητούσε ενημέρωση σε πάνω από 10 παλιές εφαρμογές.
      Μάλιστα σε μία, έχω κάνει απεγκατάσταση, και δεν μπορώ να την ξαναεγκαταστήσω!
    • Διαφήμιση
    • το κάνει στο mi3w και στο zopo c2 με την τελευταία miui rom σε μια εφαρμογή από το play store (αναβάθμιση , η αν την απ εγκαταστήσεις δεν μπορείς να την εγκαταστήσεις )
      θα το ψάξω αργότερα , η παρασκευή κοντά είναι ,
      Images
      • zopo c2.png

        598,78 kB, 1.080×1.920, viewed 308 times
      • mi3w.png

        629,91 kB, 1.080×1.920, viewed 278 times
      ( Με την εγγραφή στο φόρουμ , μεγαλώνει η παρέα μας! )


    • στο zopo c2 την εγκατέστησα από το Κινέζικο mi market ,
      δεν θυμάμαι αν κάποτε είχα κάνει αναβάθμιση κατα λάθος απο το Κινέζικο μάρκετ , οπότε ήταν λογικό
      αλλά στο mi3w , δεν έχω το Κινέζικο μάρκετ , μιας και έχω την Ελληνική .....
      (το ψάχνω... θα βρεθεί πιστεύω λύση )

      edit
      το πρόβλημα για μένα είναι μόνο σε μία εφαρμογή του google play (απ εγκατάστησα μερικές και τις εγκατέστησα από google play με επιτυχία
      η δικιά μου εφαρμογή όπως είπα με το Κινέζικο market μπορώ να την εγκαταστήσω)
      άρα ασυμβατότητα , ελπίζω να την φτιάξουν για την miui rom (θα μπορούσα να επικοινωνήσω με τον κατασκευαστή της εφαρμογής .....)
      Images
      • απο Κινέζικο market.png

        117,65 kB, 1.080×1.920, viewed 272 times
      ( Με την εγγραφή στο φόρουμ , μεγαλώνει η παρέα μας! )


      Το μήνυμα επεξεργάστηκε 1 φορά, τελευταία από τον/ην tora33 ().

    • Παιδιά... χαμός! Αυτό σας λέω μόνο!
      Νομίζω ότι εντόπισα το πρόβλημά μου, αλλά εν τω μεταξύ προέκειψαν καινούργια.
      Φτιάχνω το ένα και χαλάει το άλλο.
      Το αρχικό λοιπόν πρόβλημα (που δεν το είχα καταλάβει) είναι ότι δεν είχα γενικώς Internet connection (και γι' αυτό πιστεύω κολλούσε όταν πήγαινα να κάνω εγκατάσταση από το Google Play) όταν βρισκόμουν σε δίκτυο Wi-Fi.
      π.χ. δεν μπορούσα καν να δω την ιστοσελίδα της Google.
      Υποψιάζομαι ότι στην ιστορία αυτή μάλλον ευθύνεται ότι έχω κάνει Root το κινητό; Φταίει κάτι στο νέο εικονίδιο "ΑΣΦΑΛΕΙΑ", που έχει μπει στις τελευταίες εκδόσεις; Πρέπει να πειράξω κάτι εκεί;

      Οπότε τι έκανα (ο έξυπνος);
      Επιστροφή στις εργοστασιακές ρυθμίσεις...........
      Και στο κινητό μου αυτή τη στιγμή επικρατεί κόλαση!
      Χάθηκε μέχρι και το όνομα της Cosmote (πάνω αριστερά), όπου λέει το νούμερο 20201.
      Χάθηκαν applications από το Google play...
      Χάθηκαν όλες οι επαφές μου....
      Και ευτυχώς βρίσκονται στην Google.
      Αλλά πώς να μπω και να τις πάρω χωρίς Wi-Fi; Μόνο μέσω της Cosmote Internet connection.
      Και καλά που έχω το 1GB δώρο του Αυγούστου!

      SOS....
      Κάποιος Administrator μπορεί να βοηθήσει;
      Να βάλω την GTV-3.20 στο καπάκι; Θα διορθωθούν όλα;
      Και άντε και την έβαλα, θα πρέπει να πειράξω κάτι στην "ΑΣΦΑΛΕΙΑ" τελικά;
      Αυτή τη στιγμή έχω την MIUI-17.0.0 (όχι την εξελληνισμένη, αλλά την αρχική από το site της MIUI).
    • Βάλε το GTV-3.20 και θα είσαι οκ.... => xiaomi-miui-hellas-4.2.2_HM2013023_Stable17-Hellas-GTV-3.20.0.zip
      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



      ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
    • Διαφήμιση
    • Θαύμα!!! Θαύμα!!!
      Εϊχα προλάβει (ως τελευταία σανίδα σωτηρίας) και είχα κάνει εγκατάσταση την GTV-3.20 που προτείνεις MIUI_ART.
      Πάντως να'σαι καλά!! Απόψε θα κοιμηθώ....
      Σ' ευχαριστώ τόσο εσένα, όσο και τον tora33 που προσπάθησε ο καημένος να βρει λύση στο πρόβλημά μου.
    • Να'σαι καλά....
      Ελπίζω να μη σου ξανασυμβεί ποτέ... :thumbsup:
      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



      ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
    • Αυτό εύχομαι κι εγώ!!
      Αλλά, μιας και το έχω απορία, εδώ κι ένα χρόνο περίπου....
      Πώς μπορώ να κάνω εγκαταστάσεις των διαφόρων εφαρμογών, και να πηγαίνουν στην SD Card (όπως αποθηκεύονται οι φωτογραφίες, τα βίντεο κι η μουσική);
      Έχω πλησιάσει επικίνδυνα να μην μπορώ να κάνω άλλη εγκατάσταση στην εσωτερική κάρτα (μνήμη;)
      Ευχαριστώ και πάλι προκαταβολικά!
    • ( Με την εγγραφή στο φόρουμ , μεγαλώνει η παρέα μας! )


    • Διαφήμιση
    • Παιδιά βοήθεια!! (και πάλι)
      Ξανά-μανά-πάλι το ίδιο πρόβλημα με τις εγκαταστάσεις ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ από το Google Play.
      Αυτή τη φορά το έλεγξα και έχω κανονικά σύνδεση με το Wi-Fi του σπιτιού μου.
      Αλλά μόλις πάνω να κάνω ενημέρωση οποιαδήποτε εφαρμογή (από τις ήδη εγκατεστημένες εφαρμογές μου), παίρνω το μήνυμα:
      Σφάλμα λήψης "όνομα προγράμματος". Υπάρχει επαρκής χώρος στη συσκευή.
      Και αναρωτιέμαι: Αφού υπάρχει επαρκής χώρος στη συσκευή, γιατί βγάζει αυτό το μήνυμα;
      Θυμίζω και ενημερώνω (τον MIUI_ART) ότι πριν καιρό που το είχε ξαναπαρουσιάσει, έβαλα όπως μου υπέδειξε την τελευταία έκδοση: GTV-3.20
      Και μέχρι σήμερα δεν είχα πρόβλημα..
      Για να είμαι βέβαια ειλικρινής... Κάποιες φορές το εμφάνισε πάλι το μήνυμα, αλλά μετά από 1-2 προσπάθειες, προχωρά κανονικά στην εγκατάσταση.
      Σήμερα όμως έχει "μουλαρώσει".