Διαφήμιση

CWM recovery για το Mi3w

    • Οδηγός
    • Mi-3 & Mi-4

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • CWM recovery για το Mi3w

      Παρ'οτι δεν εχω το Μi3 θα προσπαθησω να δωσω εναν οδηγο για CWM recovery.
      Στην ουσια θα παραθεσω καποια λινκς για το , τι ειναι το CWM recovery και τα πλεονεκτηματα που σας δινει το CWM recovery στο Mi3.
      Αυτο το κανω για να δωσω την ευκαιρια στους χρηστες του Μi3 , να δοκιμασουν να φλασαρουν καποιο custom rom στη συσκευη τους και βεβαιως θα προσπαθησω χωρις να εχω τη συσκευη να φτιαξω ενα custom rom για το Mi3 , ελπιζω να καταφερουμε μαζι να φτιαξουμε κατι ωραιο για το Mi3 , μπορει και οχι αλλα τη προσπαθεια θα τη κανουμε.
      Ενα απο τα βασικα πραγματα που μας επιτρεπει να κανουμε το CWM recovery ειναι να παρουμε backup του καθε συστηματος ξεχωριστα ( system1 και system2 ) , η ακομα και τα δυο συστηματα μαζι για να μπορουμε να επαναφερουμε το τηλ.. σε λειτουργικο συστημα , στη περιπτωση που κατι δεν παει καλα μετα απο φλασαρισμα custom rom η οποιαδηποτε αλλης μοντας που μπορει να οδηγησει το τηλ.. σε softbrick ( bootloop κ.λ.π. ).

      1. Ξεκιναμε με το πρωτο λινκ για το cwm recovery , να το μελετησετε για να καταλαβετε τις δυνατοτητες που θα'χετε με το CWM ... [MI3 WCDMA] CWM Recovery Released - Xiaomi Mi 3 - MIUI Official Community

      2. Το επομενο λινκ δινει αναλυτικα το τι μπορειτε να κανετε με το CWM recovery ... [MIUI Tips Contest] CWM for MI3W - Xiaomi Mi 3 - MIUI Official Community

      3. Εδω θα βρειτε λινκς για κατεβασμα CWM , στοκ mi-recovery και αλλα χρησιμα πραγματα ... [MI3 WCDMA] CWM Recovery with working True Dual Boot(TDB) by furniel - Xiaomi Mi 3 - MIUI Official Community

      4. Και τελος , εδω θα βρειτε πως γυριζουμε ξανα σε στοκ mi-recovery ... Steps to flash back the Mi-recovery for Mi3W - Xiaomi Mi 3 - MIUI Official Community

      Αυτα ειναι τα βασικα λινκς που πρεπει να μελετησετε για το CWM recovery στο Mi3.
      Θα βρειτε κι αλλα λινκς μεσα σ'αυτα που καλο ειναι να τα ψαξετε και να τα μελετησετε πριν προχωρησετε σε εγκατασταση CWM recovery , αν και ειναι πολυ ευκολο να αλλαζετε απο CWM σε Μi recovery.
      Εχω φτιαξει ενα νεο ρομ για το Mi3 και οποιος περασει CWM recovery ας ενημερωσει για να το ανεβασω για δοκιμη.

      Edit ( Το κλασικο ).
      ΔΕΝ ΕΥΘΥΝΟΜΑΙ ΓΙΑ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΠΑΘΕΙ Η ΣΥΣΚΕΥΗ ΣΑΣ , ΕΣΕΙΣ ΕΠΙΛΕΓΕΤΕ ΑΝ ΘΑ ΠΕΙΡΑΞΕΤΕ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΣΑΣ.


      Στάλθηκε από το ZTE Blade V μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • 1. Το είχα βάλει όταν είχα jb , ;έδωσα οδηγίες , αλλά δεν την πρότεινα , (δεν κάνει για kitkat , και τα links είναι νεκρά)
      3. έβαλα την CWM_recovery_r7_cancro_final.zip (12.09 MB, Downloads: 3251)
      ΤΑ ΓΝΩΣΤΑ : όπως βάζουμε τις roms , την "πετάμε" στο κινητό και (φάκελο ασφάλεια/Αναβάθμιση την βρίσκουμε την φλασάρουμε )
      έκανα wipe cache ,
      απο advanced menou/wipe delvik cache κ.λ.π.
      backup την rom (και να μην ανοίγει το τηλέφωνο , κάνουμε restore την rom
      Τέλεια την προτείνω , σίγουρα θα ενσωματωθεί με την νέα rom
      True dual boot είναι μια τεχνολογία για να έχουμε δύο διαφορετικά firmwares σε ένα τηλέφωνο. (δεν θα το δοκιμάσω , παλιά σε galaxy το δοκίμασα)
      Images
      • recovery.jpg

        217,01 kB, 1.150×2.044, viewed 155 times
      • 1.jpg

        176,37 kB, 1.150×2.044, viewed 139 times
      ( Με την εγγραφή στο φόρουμ , μεγαλώνει η παρέα μας! )


      Το μήνυμα επεξεργάστηκε 1 φορά, τελευταία από τον/ην tora33 ().

    • Απ: CWM recovery για το Mi3w

      Πολυ σωστα τα λες ...
      Τα λινκς μπορει να ειναι νεκρα , αλλα εγω εχω και την τελευταια CWM recovery ( αυτη που λες κι εσυ , cancro r7 ) , και την στοκ mi-recovery και μπορω να τις ανεβασω και τις δυο.
      Ειναι πολυ ευκολο να τις περασετε , τις εχω και σε flashable zip για φλασαρισμα κατευθειαν , απλα αν καποιος δεν μπορει να τις βρει , θα τις ανεβασω κι εγω.
      Πιστευω οτι ειναι καλυτερο το CWM , γιατι εκτος του οτι εχει παραπανω επιλογες , δεν εμποδιζει και να φλασαρεις οποιο Miui update θες.
      Ο μονος λογος που θα χρειαζεστε το mi-recovery θα ειναι μονο για το service , εφοσον μπορεις να τα κανεις ολα με το CWM recovery , το mi-recovery θα ειναι σχεδον αχρειαστο.
      Και επισης αν φλασαρετε καποιο Miui update , μετα το φλασαρισμα θα σας δινει και την επιλογη για το αν θελετε να κρατησετε το CWM recovery η ν'αλλαχτει με το default mi-recovery .

      Και επισης πρεπει να ξερετε οτι ενεργοποιωντας το TDB , τοτε θα γινει αυτοματα και full wipe ( wipe data ) , απ'οτι εχω διαβασει μεχρι τωρα.
      Οπως δειχνεις και στη φωτο ( τωρα την ειδα ).

      Το καλο ειναι βεβαια οτι μπορω να σας δωσω και το ρομ που εφτιαξα για δοκιμη , οποιος εχει CWM με κανει να νιωθω πιο ανετα με το ρομ που θελω να φτιαξω για το Mi3.

      Και ναι , το TDB σου δινει τη δυνατοτητα να φλασαρεις διαφορετικα ρομ στο καθε συστημα , αλλα δεν υπαρχει κατι τετοιο για το Mi3 ... σου δινει ομως και τη δυνατοτητα να φλασαρεις custom rom based στη Miui και αν κατι παει στραβα , να επαναφερεις το συστημα.

      Στάλθηκε από το ZTE Blade V μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

      Το μήνυμα επεξεργάστηκε 1 φορά, τελευταία από τον/ην gkalen ().

    • Διαφήμιση
    • Tο επόμενο Update ROM θα έχει ενσωματωμένο το CWM για δοκιμή.
      Βοηθάει και στα OTA Updates, γιατί με το Default Recovery θα πρέπει να βάλω συνοδευτικό flash.sh Script για να μπορέσει να κάνει αυτόματο flash μετά το Download της ROM.
      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



      ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
    • Απ: CWM recovery για το Mi3w

      Ο/H MIUI_ART έγραψε:

      Tο επόμενο Update ROM θα έχει ενσωματωμένο το CWM για δοκιμή.
      Βοηθάει και στα OTA Updates, γιατί με το Default Recovery θα πρέπει να βάλω συνοδευτικό flash.sh Script για να μπορέσει να κάνει αυτόματο flash μετά το Download της ROM.


      Α μπραβο , ετσι εχω φτιαξει το ρομ που σου ειπα , εχω βαλει μεσα το CWM , με το φλασαρισμα αλλαζει και το recovery σε CWM.
      Και ναι , βοηθαει και σε πολλα ακομη , αλλα τα ξερετε καλυτερα εσεις που εχετε και το τηλ...

      Στάλθηκε από το ZTE Blade V μου χρησιμοποιώντας Tapatalk