Διαφήμιση

redmi 1s προβλήματα απογοήτευση

>> ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ VIP Μελών (Παρασκευή 21/01/2022) !!! <<

Έγινε η διανομή για της νέας MIUI 13 XTRV-22.1.19 ROM για 17 συσκευές (Σε Εξέλιξη).
    Θα δώσουμε και νέες ROM μόλις έχουμε Source από το Xiaomi.eu

Ενημέρωση : Λόγω των διακοπών στην Κίνα για τον εορτασμό του νέου έτους, οι επόμενες ROM θα βγουν στις 10/11 Φεβρουαρίου

Σας Ευχαριστούμε για την υποστήριξή σας !!!

• redmi 1s προβλήματα απογοήτευση

έχω το κλασικό (από ότι βλέπω) πρόβλημα με την μπαταρία μια λύση (!!!) που βρήκα είναι να κάνω underclock το κινητό , με το nofrills cpu έβαλα σαν max τιμή το 998 με αυτόν τον τρόπο χάνω δύναμη αλλά κερδίζω πολύ μεγαλύτερη αυτονομία βέβαια δεν είναι λύση μέχρι και αν η xiaomi το διορθώσει αλλά από το τίποτα καλή και η ......
      ένα αλλοο κουφό πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι με την sd στα καλά καθούμενα την κάνει εξαγωγή και μερικές φορές την επαναφέρει αλλά μερικές πρέπει να κλείσω το κινητό για να την ξαναδεί , έχει κανένας αλλος παρόμοιο πρόβλημα ή είμαι ο τυχερός , η κάρτα είναι καλή την είχα μέχρι πρόσφατα στο htc και δεν έκανε κανένα πρόβλημα, είναι 32αρα , με το κάνει γενικά με διάφορες ρομ τώρα φόρεσα την τελευταία και με το έκανε 3-4 φορές, οπότε τώρα που γ΄ραφω κάνω μια full wipe το κινητό και erase την κάρτα να δω αν θα το ξανακάνει ... όχι τίποτα άλλο θέλω να κάνω την moda με την κάρτα και φοβάμαι μην τα παίξει στα καλά καθούμενα .
      το άλλο πρόβλημα με την υπερθέρμανση που κάνει από ότι βλέπω αν το αφήσω χωρίς να το κλείσω τρώει την μπαταρία αμέσως.
      και το τελευταίο χαζό που έκανε με την τελευταία ρομ και ενώ το είχα συνδεδεμένο με το laptop για να φορτίζει αυτό δεν φόρτιζε , έπρεπε να το βγάλω το usb κανα 2 φορές για να αρχίσει να φορτίζει , το ίδιο με έκανε και στο σταθερό ......

Υ.Γ.1 μετά από 2 full wipe και πέρασμα πάλι την ρομ πάλι κάνει τα ίδια με την κάρτα στα καλά καθούμενα την πετάει έξω , δοκιμάζω και μια 16αρα που έχω και ..... απογοήτευσηηηηη

Υ.Γ.2 Τελικά μέχρι τώρα την 16αρα την κάρτα την δέχεται , άλλος με 32αρα που να έχει το ίδιο πρόβλημα , και όχι η κάρτα είναι μια χαρά την έβαλα στο htc και δουλεύει μια χαρά ....γκρρρ 1ς

Το μήνυμα επεξεργάστηκε 2 φοράs, τελευταία από τον/ην lost2 ().

• 'Εχω την συσκευή πάνω απο μήνα. Αυτά που αναφέρεις παραπάνω προσωπικά δεν τα έχω διαπίστωσή ούτε με την SD ούτε με την μπαταρία ούτε με την φόρτιση μέσω υπολογιστή σε σχέση με την θερμοκρασία του επεξεργαστή κάτι παίζει αλλά απο ότι κατάλαβα επειδή είναι νέας γενιάς έχει άλλα στάνταρ με άλλα όρια θερμοκρασίας.
      Μήπως υπάρχει κάτι που δεν το έχεις προσέξει?
      Επικοινώνησες με το κατάστημα που το αγόρασες?
    • Διαφήμιση
    • δηλαδή φίλος (nnbignick) δεν έχεις πρόβλημα με την μπαταρία ? πόσο σε κρατάει με μέση χρήση ???? εγώ που βλέπω και στο MIUI Official English Site πολλοί έχουν αυτό το πρόβλημα κατεβαίνει σαν χαζή η μπαταρία , με το underclock που του έκανα (δηλαδή μαξ τιμή επεξεργαστή 998) έχω φτάσει την μιάμιση μέρα με λίγο ίντερνετ παιχνίδι και ομιλία , αν το βάλω στο 1,6 τότε δεν κρατάει ούτε μισή μέρα .... και έχω προσέξει με το cpu-z ότι ποιο πολύ ώρα δουλεύει (ο ένας επεξεργαστής οι άλλοι απενεργοποιούνται κανονικά ) στο 1,6 χωρίς λόγο . τώρα δεν έχω το πρόβλημα με την φόρτιση και η 16αρα κάρτα δουλεύει μια χαρά δεν με έχει κάνει κανένα πρόβλημα (το ίδιο και η 32αρα στο htc)
    • Για να σε καταλάβω lost2 τι απαιτήσεις έχεις απο ένα smartfhone με οθόνη 4,7 επεξεργαστή 1,6 τετραπύρηνο σε σχέση με την διάρκεια της μπαταρίας??
      και άμα δεν σε καλύπτει η μπαταρία δεν ξέρω αν υπάρχει μεγαλύτερη σε χωρητικότητα ή παίρνεις δεύτερη ή παίρνεις μία εξωτερική

Τώρα για μένα με wifi ανοιχτώ καμιά 10ρια τηλεφωνά την ημέρα ένα 24ωρο με πάει και με δύο κάρτες.
      ​Για εξοικονόμηση αν κλείνω το wifi και το ανοίγω όταν μπαίνω στο internet στο το δουλεύω με μια κάρτα μου έχει πάει και 48ώρες περίπου μέχρι που έκλεισε.
    • Ο/H nnbignick έγραψε:

Για να σε καταλάβω lost2 τι απαιτήσεις έχεις απο ένα smartfhone με οθόνη 4,7 επεξεργαστή 1,6 τετραπύρηνο σε σχέση με την διάρκεια της μπαταρίας??
      και άμα δεν σε καλύπτει η μπαταρία δεν ξέρω αν υπάρχει μεγαλύτερη σε χωρητικότητα ή παίρνεις δεύτερη ή παίρνεις μία εξωτερική

Τώρα για μένα με wifi ανοιχτώ καμιά 10ρια τηλεφωνά την ημέρα ένα 24ωρο με πάει και με δύο κάρτες.
      ​Για εξοικονόμηση αν κλείνω το wifi και το ανοίγω όταν μπαίνω στο internet στο το δουλεύω με μια κάρτα μου έχει πάει και 48ώρες περίπου μέχρι που έκλεισε.

Η αλήθεια είναι ότι το 1S έχει μικρότερη αυτοδυναμία από το Hongmi/Redrice και υπάρχουν λόγοι που δικαιολογούν αυτό το φαινόμενο. Ωστόσο επειδή δεν υπάρχει μεγαλύτερη μπαταρία για τη συσκευή, εγώ έχω λύσει το πρόβλημα με μια δεύτερη... Την βρίσκει κανείς σε λογική τιμή (γύρω στα €20 κυμαίνεται η τιμή της), αξίζει η αγορά της και λύνει και με το παραπάνω το πρόβλημα της αυτοδυναμίας! Τι να πούνε και άλλοι κάτοχοι συσκευών με built-in μπαταρίες που δεν έχουν τέτοια επιλογή?
    • Καλησπερα και απο μενα ρε παιδια,βλεπω αυτα που γραφετε για την μπαταρια και μου κανουν πολυ μεγαλη εντυπωση.Εγω εχω το κινητο σχεδον ενα μηνα και ειμαι παρα πολυ ευχαρηστημενος απο την μπαταρια του.Με ανοιχτο wifi οσο ειμαι στο σπιτι με μια καρτα με καμια δεκαρια τλ την ημερα και τουλαχιστον 6 με 7 ωρες μουσικη η ραδιο βγαζω 2 μερες γεματες.την 2η μερα θα γυρησω σπιτι και θα ειναι πανω απο 20%.Βεβαια την φωτηνοτητα την εχω περιπου στο 40% αλλα ειναι επαρκη ακομα και την ημερα!
    • Διαφήμιση
    • Ο/H savchr έγραψε:

Καλησπερα και απο μενα ρε παιδια,βλεπω αυτα που γραφετε για την μπαταρια και μου κανουν πολυ μεγαλη εντυπωση.Εγω εχω το κινητο σχεδον ενα μηνα και ειμαι παρα πολυ ευχαρηστημενος απο την μπαταρια του.Με ανοιχτο wifi οσο ειμαι στο σπιτι με μια καρτα με καμια δεκαρια τλ την ημερα και τουλαχιστον 6 με 7 ωρες μουσικη η ραδιο βγαζω 2 μερες γεματες.την 2η μερα θα γυρησω σπιτι και θα ειναι πανω απο 20%.Βεβαια την φωτηνοτητα την εχω περιπου στο 40% αλλα ειναι επαρκη ακομα και την ημερα!

Εεεε... αυτό είναι που κάνει την μεγάλη διαφορά: Η φωτεινότητα και η σύνδεση data... Εάν την φωτεινότητα την έχεις στο 40% (πολύ χαμηλά δηλαδή!) και δεν χρησιμοποιείς καθόλου data, αλλά μόνο wi-fi και αυτό όσο είσαι σπίτι, τότε είναι πολύ λογική η κατανάλωση που αναφέρεις.
      Εγώ αντίθετα παίζω με data σχεδόν 16 ώρες την ημέρα και τις υπόλοιπες με wi-fi και με φωτεινότητα γύρω στο 85%... οπότε καταλαβαίνεις!