Διαφήμιση

Android & Gmail Συγχρονισμος Επαφων.

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Android & Gmail Συγχρονισμος Επαφων.

      Εχω μια ερωτηση σχετικα με τον συγχρονισμο συσκευης Android με το PC και τον λογαριασμο Gmail,οσον αφορα τις Επαφές Τηλεφωνου.
      Το (μεγαλο...)προβλημα που εχω ειναι το εξης.Εχω απενεργοποιησει τον αυτοματο συγχρονισμο αναγκαστικά ,διοτι καθε φορα που συγχρονιζεται κινητο κ Gmail,επιλεγει και παει μονόδρομα τις Επαφές απο το Gmail λογαριασμο(τις αποθηκευμενες στον Υπολογιστη δηλαδη)στο κινητο.Αποτελεσμα αυτου ειναι να χανω ολες τις νεες Επαφες που εχω αποθηκευσει στο κινητο!!!

      Εγω θελω να μπορω να επιλεξω "Απο Gmail προς κινητο" ή "Απο κινητο προς Gmail".Ή ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΜΟΥ ΔΙΑΓΡΑΦΕΙ ΤΙς ΕΠΑΦΕΣ ΤΗΛΕΦΩΝΟΥ που εχω ως εκεινη τη στιγμη στο κινητο.Γινεται αυτο;
      Να μπορω δηλαδη να το εχω μόνιμα στον αυτοματο συγχρονισμο αλλά να ΜΗΝ μου σβηνει τις επαφες που εχω στο κινητο ως εκεινη τη στιγμη και να μου τις αντικαθιστα απο μόνο του(χωρις να θελω ή χωρις να με ρωτα) με αυτες που ειναι αποθηκευμενες στο PC(στο Gmail).

      Τι κανω λαθος; :? Τι πρεπει να τσεκαρω και πώς μπορει να γινει αυτο που θελω;

      Ως ωρας εχω χασει τις Επαφες τηλεφωνου αρκετες φορες ενω αναγκαζομαι να τις κανω εξαγωγη σε ενα αρχειο .csv στο κινητο για backup απο εκει για να μην τις χανω.Ετσι ομως δεν μπορω να τις εχω κ στο Gmail ταυτοχρονα και στην ουσια απενεργοποιω τον αυτοματο συγχρονισμο με το Gmail ωστε να εχω ενα backup(που το θελω)καθε φορα που συγχρονιζεται αυτοματα...και τωρα δεν γινεται :cry:

      Δωστε τα φωτα σας...διοτι ειμαι σχεδον ΣΙΓΟΥΡΟΣ οτι ειναι απλο και εφικτο αλλά κατι δεν γνωριζω... ?(
      :borg: ...Xiaomi rules
      Κώστας
    • Όταν περνάς μια επαφή στο κινητό στην αποθήκευση της επιλέγεις το λογαριασμό του Gmail;
      Η MIUI είναι η Χαλκιδική των ROMs...
      ...και σαν την Χαλκιδική....ΔΕΝ ΕΧΕΙ!! ;)
    • Ο/H GR_Macedon έγραψε:

      Όταν περνάς μια επαφή στο κινητό στην αποθήκευση της επιλέγεις το λογαριασμό του Gmail;

      Ναι οταν προσθετω "Νεα Επαφη" με ρωταει αν θελω μονο στο τηλεφωνο ή στο Google και επιλεγω παντα Google :huh:
      :borg: ...Xiaomi rules
      Κώστας
    • Διαφήμιση
    • Βρές το MiCloud και στις επαφές ακύρωσε τον συγχρονισμό επαφών.
      Αυτό βέβαια σε περιπτωση που θέλεις συγχρονισμό επαφών ΜΟΝΟ από Google.
      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



      ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
    • Ο/H MIUI_ART έγραψε:

      Βρές το MiCloud και στις επαφές ακύρωσε τον συγχρονισμό επαφών.
      Αυτό βέβαια σε περιπτωση που θέλεις συγχρονισμό επαφών ΜΟΝΟ από Google.

      Το εκανα.Τι θα κερδισω με αυτο;
      :borg: ...Xiaomi rules
      Κώστας
    • είχα τις επαφές μου στο Google(gmail) και στο Micloud
      στην σελίδα του gmail είχα 700 επαφές (οι σωστές)
      στο Micloud κάποτε έφτασαν κάτι χιλιάδες , τριπλές τις είχα και στο κινητό
      τις έσβησα απο το Micloud , και έχω τις σωστές στο gmail και στο κινητό
      edit
      δεν ξέρω το κινητό σου , σε αρκετά Κινέζικα όταν αποθηκεύεις επαφή στο τηλέφωνο με επανεκκίνηση της σβήνει (μπορεί στο δικό σου να τις κρατάει)
      ( Με την εγγραφή στο φόρουμ , μεγαλώνει η παρέα μας! )


    • Τις Επαφες τις αποθηκευω στο Google παντα.Στην SIM εχω ενα backup απο οσες θεωρω πιο σημαντικες που δεν θελω να χαθουν...και δεν τις πειραζω αυτες ειναι μονιμα εκει.
      Το ΠΡΟΒΛΗΜΑ ειναι αυτος ο συγχρονισμος που δεν στελνει Επαφες απο το κινητο στο Gmail αλλά μου σβηνει τις Επαφες του Κινητου καθε φορα που συγχρονιζει και μού στελνει αυτες που εχω στο Gmail.Γιατι το κανει αυτο;Ξερει καποιος?
      Δεν το εχω το προβλημα μονο στο Note αλλά το ειχα και νωριτερα σε Haier και σε Xperia ....???!!!Και εχω αναγκασθει,αφου δεν ξερω τι φταιει να απενεργοποιω τον Αυτοματο Συγχρονισμο.Κανω δε το εξης.Καθε φορα Συγχρονιζω μόνο οταν εχω νεο τηλεφωνο για να ερθουν οι επαφες απο το gmail στο κινητο και εκτοτε απενεργοποιω τον συγχρονισμο...ετσι εχω εναν ανενεργο συγχρονισμο και αναγκαζομαι να αποθηκευω τις Επαφες σε vcard να τις στελνω στο PC και εκει να κραταω ενα backup...Ομως "online" δεν μπορω να εχω συγχρονισμο αυτοματο και πρεπει εγω να θυμαμαι να κανω μια νεα vcard ανα 15 μερες...
      Υπαρχει καποια γνωμη;Τι φταιει τι μπορω να κανω τι να τσεκαρω; :|
      :borg: ...Xiaomi rules
      Κώστας
    • Διαφήμιση
    • Να έχεις ανοιχτο το gmail.com στο κομπιούτερ σου στις επαφές σου
      Εάν αποθηκεύσεις μια επαφή στο gmail , με συγχρονισμό θα ανέβει στο gmail (το ελέγχεις απο το site του gmail στο κομπιούτερ σου, Ελεγξέτο
      Αν την αποθηκεύσεις στο τηλέφωνο , με συγχρονισμό δεν θα ανέβει στο gmail , με επανεκκίνηση ίσως να χαθούν απο το τηλέφωνό σου (απο το δικό μου όχι)
      εάν εννοείς ότι με συγχρονισμό , χάνονται οι επαφές που αποθήκευσες στο τηλέφωνο , αυτό είναι περίεργο
      (μιας και έχεις πάρει backup τις επαφές σου
      απο τις ρυθμίσεις/εφαρμογές/όλες/Gmail/κάνε "καθαρισμό δεδομένων"
      αν υπάρχουν επαφές τις σβήνεις
      κάνεις συγχρονισμό , έρχονται απο το site της google οι επαφές σου
      μπας και συνέλθει)

      ( Με την εγγραφή στο φόρουμ , μεγαλώνει η παρέα μας! )


      Το μήνυμα επεξεργάστηκε 1 φορά, τελευταία από τον/ην tora33 ().

    • Μήπως μέσα στις ρυθμίσεις του Gmail έχει καμία επιλογή για αμφίδρομη ή μη ενημέρωση και την έχεις πειράξει;
      Η MIUI είναι η Χαλκιδική των ROMs...
      ...και σαν την Χαλκιδική....ΔΕΝ ΕΧΕΙ!! ;)
    • Όταν αλλάξεις κάτι ή στο pc ή στο κινητό
      και μετά από το κινητό κάνεις συγχρονισμό γίνεται και στα δυο.
      @mAthosalas
      Αν θέλεις από τις ρυθμίσεις/λογαριασμοί/google/πατάς στο email/μενού/Αφαίρεση λογαριασμού ,
      επανεκκίνηση
      Και δημιουργείς πάλι τον λογαριασμό

      edit
      καλή εφαρμογή (ας υπάρχει σαυτό το θέμα , κάνει πολλά)
      play.google.com/store/apps/det…ture=apps_topselling_paid
      edit1
      Αν @mAthosalas =Βόρειο Ακρωτήρι , έχεις το ίδιο θέμα από τις 30 Νοέμβριος 2013 - 14:15



      ( Με την εγγραφή στο φόρουμ , μεγαλώνει η παρέα μας! )


      Το μήνυμα επεξεργάστηκε 4 φοράs, τελευταία από τον/ην tora33 ().

    • Ο/H tora33 έγραψε:

      Εάν αποθηκεύσεις μια επαφή στο gmail , με συγχρονισμό θα ανέβει στο gmail (το ελέγχεις απο το site του gmail στο κομπιούτερ σου, Ελεγξέτο
      Αν την αποθηκεύσεις στο τηλέφωνο , με συγχρονισμό δεν θα ανέβει στο gmail

      επειδή & γω δν μπορώ ν'αποθηκεύσω καινούργια επαφή στο mi2 και να φανεί στο gmail...τι κάνω λάθος?...εμένα δεν μου βγάζει να επιλέξω σε ποιό λογαριασμό, με πάει κατευθείαν στο xiaomi account
      ENJOYme, m!, mi , μη !!!!
    • Διαφήμιση
    • Ο/H mankap έγραψε:

      επειδή & γω δν μπορώ ν'αποθηκεύσω καινούργια επαφή στο mi2 και να φανεί στο gmail...τι κάνω λάθος?...εμένα δεν μου βγάζει να επιλέξω σε ποιό λογαριασμό, με πάει κατευθείαν στο xiaomi account

      αν μπεις στους λογαριασμούς , να υποθέσω ότι βλέπεις τον google λογαριασμό
      να τον αφαιρέσεις και να τον δημιουργήσεις πάλι , ίσως βοηθήσει
      με , mi3 , note 4g και zopo που φοράνε miui , βγάζει τις δύο επιλογές των λογαριασμών για να αποθηκευτεί η επαφή
      Images
      • 1 (3).png

        24,91 kB, 337×600, viewed 897 times
      ( Με την εγγραφή στο φόρουμ , μεγαλώνει η παρέα μας! )