Διαφήμιση

Οδηγός Αναβάθμισης Υλικολογισμικού (MIUI ROM) - 2ος Τρόπος (μέσω TWRP & Mi Recovery)

    • Οδηγός
    • Xiaomi

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Ο/H spideman3 έγραψε:

      Το βλέπει ως mi3 και έχω βάλει αρχεία mp3, και χτες το gps.

      άρα , όλα καλά
      ( Με την εγγραφή στο φόρουμ , μεγαλώνει η παρέα μας! )


    • Αυτό που δεν ξέρω πως γίνεται είναι το εξής: το κινητό κολλάει στο logo της miui. Μπαίνω σε λειτουργία recovery για να βάλω την τελευταία Rom. Ο Η/Υ αναγνωρίζει την συσκευή στην διαχείριση συσκευών αλλά στις βιβλιοθήκες εκεί που είναι η τοπικός δίσκος. Πως θα βάλω την Rom?
    • Ο/H spideman3 έγραψε:


      1. Αυτό που δεν ξέρω πως γίνεται είναι το εξής: το κινητό κολλάει στο logo της miui.
      2. Μπαίνω σε λειτουργία recovery για να βάλω την τελευταία Rom. Ο Η/Υ αναγνωρίζει την συσκευή στην διαχείριση συσκευών αλλά στις βιβλιοθήκες εκεί που είναι η τοπικός δίσκος. Πως θα βάλω την Rom?

      δεν σε κατάλαβα
      1. δεν ανοίγει το κινητό ?
      νόμιζα
      το είχες λύση αυτό , ανορθόδοξα μεν αλλά έβαλες την Ελληνική
      2. Πρώτα βάζουμε την rom στο κινητό με σύνδεση καλωδίου usb , αυτό για να γίνει δεν μπαίνουμε σε recovovery ,
      αλλά ανοίγουμε το κινητό και το συνδέουμε με το κομπιούτερ με το καλώδιο usb
      όταν είμαστε σε recovery δεν το συνδέουμε στον υπολογιστή , αν είμαστε σε fastboot το συνδέουμε στον υπολογιστή για να βάλουμε την fastboot rom (όχι την Ελληνική)
      ( Με την εγγραφή στο φόρουμ , μεγαλώνει η παρέα μας! )


    • Διαφήμιση
    • Ο/H spideman3 έγραψε:

      Αυτό που δεν ξέρω πως γίνεται είναι το εξής: το κινητό κολλάει στο logo της miui. Μπαίνω σε λειτουργία recovery για να βάλω την τελευταία Rom. Ο Η/Υ αναγνωρίζει την συσκευή στην διαχείριση συσκευών αλλά στις βιβλιοθήκες εκεί που είναι η τοπικός δίσκος. Πως θα βάλω την Rom?


      Λοιπόν να διευκρινίσουμε 2 πράγματα:
      Recovery & Fastboot (ή Bootloader) είναι δύο διαφορετικές λειτουργίες με κατάτι διαφορετικές δυνατότητες και ενέργειες.

      1.Recovery => Δεν απαιτείται υπολογιστής. Κατεβάζεις την rom, την ρίχνεις στην SD ή στον αποθηκευτικό χώρο της συσκευής (αυτό που αναφέρεις στο μνμ σου) κάνεις επανεκκίνηση της συσκευής σε Recovery mode (CWM ή TWRP) και μέσα απο τις επιλογές που μας δίνει το λογισμικό (CWM ή TWRP) κάνουμε wipes, εγκατάσταση της rom, full backup της συσκευής (Nandroid backup) και άλλα πολλά.

      2.Fastboot => Απαιτείται η ύπαρξη υπολογιστή με εγκατεστημένους drivers (Android usb drivers). Οι drivers εξασφαλίζουν την επικοινωνία μεταξύ Η/Υ και συσκευής. Εδω μπορούμε να κάνουμε διάφορες εργασίες όπως αντιγραφές αρχείων και εγκαταστάσεις εφαρμογών,ΑΛΛΑ χρησιμοποιούμε αυτό το mode για πιο σοβαρές καταστάσεις όπως το να επαναφέρουμε bricked συσκευή.Οι εργασίες σε Fastboot απαιτούν εκτός απο τους drivers και την εγκατάσταση του MiFlash ή του adb. Αυτά είναι δύο διαφορετικά προγράμματα γραμμένα το μεν πρώτo απο την XIAOMI το δε 2ο απο την Google. To adb σε κάποιες περιπτώσεις δύσκολες έχει αποδειχτεί ποιό αποτελεσματικό όχι γιατί είναι καλύτερο αλλά εξαιτίας του τρόπου που "κάνει την δουλειά"

      Ελπίζω να βοήθησα.
    • Ο/H tora33 έγραψε:

      Ο/H spideman3 έγραψε:


      1. Αυτό που δεν ξέρω πως γίνεται είναι το εξής: το κινητό κολλάει στο logo της miui.
      2. Μπαίνω σε λειτουργία recovery για να βάλω την τελευταία Rom. Ο Η/Υ αναγνωρίζει την συσκευή στην διαχείριση συσκευών αλλά στις βιβλιοθήκες εκεί που είναι η τοπικός δίσκος. Πως θα βάλω την Rom?

      δεν σε κατάλαβα
      1. δεν ανοίγει το κινητό ?
      νόμιζα
      το είχες λύση αυτό , ανορθόδοξα μεν αλλά έβαλες την Ελληνική
      2. Πρώτα βάζουμε την rom στο κινητό με σύνδεση καλωδίου usb , αυτό για να γίνει δεν μπαίνουμε σε recovovery ,
      αλλά ανοίγουμε το κινητό και το συνδέουμε με το κομπιούτερ με το καλώδιο usb
      όταν είμαστε σε recovery δεν το συνδέουμε στον υπολογιστή , αν είμαστε σε fastboot το συνδέουμε στον υπολογιστή για να βάλουμε την fastboot rom (όχι την Ελληνική)


      Υπόθεση κάνω για να ξέρω τι να κάνω αν υπάρχει άλλη μέθοδος εκτός από την μέθοδο με miflash. Όλα καλά με το κινητό.
    • Ο/H Bodai έγραψε:

      Ο/H spideman3 έγραψε:

      Αυτό που δεν ξέρω πως γίνεται είναι το εξής: το κινητό κολλάει στο logo της miui. Μπαίνω σε λειτουργία recovery για να βάλω την τελευταία Rom. Ο Η/Υ αναγνωρίζει την συσκευή στην διαχείριση συσκευών αλλά στις βιβλιοθήκες εκεί που είναι η τοπικός δίσκος. Πως θα βάλω την Rom?


      Λοιπόν να διευκρινίσουμε 2 πράγματα:
      Recovery & Fastboot (ή Bootloader) είναι δύο διαφορετικές λειτουργίες με κατάτι διαφορετικές δυνατότητες και ενέργειες.

      1.Recovery => Δεν απαιτείται υπολογιστής. Κατεβάζεις την rom, την ρίχνεις στην SD ή στον αποθηκευτικό χώρο της συσκευής (αυτό που αναφέρεις στο μνμ σου) κάνεις επανεκκίνηση της συσκευής σε Recovery mode (CWM ή TWRP) και μέσα απο τις επιλογές που μας δίνει το λογισμικό (CWM ή TWRP) κάνουμε wipes, εγκατάσταση της rom, full backup της συσκευής (Nandroid backup) και άλλα πολλά.

      2.Fastboot => Απαιτείται η ύπαρξη υπολογιστή με εγκατεστημένους drivers (Android usb drivers). Οι drivers εξασφαλίζουν την επικοινωνία μεταξύ Η/Υ και συσκευής. Εδω μπορούμε να κάνουμε διάφορες εργασίες όπως αντιγραφές αρχείων και εγκαταστάσεις εφαρμογών,ΑΛΛΑ χρησιμοποιούμε αυτό το mode για πιο σοβαρές καταστάσεις όπως το να επαναφέρουμε bricked συσκευή.Οι εργασίες σε Fastboot απαιτούν εκτός απο τους drivers και την εγκατάσταση του MiFlash ή του adb. Αυτά είναι δύο διαφορετικά προγράμματα γραμμένα το μεν πρώτo απο την XIAOMI το δε 2ο απο την Google. To adb σε κάποιες περιπτώσεις δύσκολες έχει αποδειχτεί ποιό αποτελεσματικό όχι γιατί είναι καλύτερο αλλά εξαιτίας του τρόπου που "κάνει την δουλειά"

      Ελπίζω να βοήθησα.


      Πάρα πολλή σε ευχαριστώ τα ξεκαθάρισα τώρα.
    • Χαιρετιζω και εγω, δε μπαινω συστηματικα, αλλά ειχα παντα την εξης απορια: για να βαλω την ελληνική ρομ πρέπει πρωτα να βάλω τη fastboot? Εχω την Ultimate 4.8.30 με TWRP recovery. Μπορώ να φλασαρω κανονικα απο TWRP και να γυρισω στην Ultimate αν χρειαστεί;
      Όταν δω τη λέξη "χιαομι" σταματάω να διαβάζω το μήνυμα.
    • Διαφήμιση
    • Μπορείς να βάλεις κατ'ευθείαν την ελληνική ROM, αν και βέβαια για να είμαστε 100% σίγουροι ότι όλα θα πάνε καλά, είναι προτιμότερο να κάνουμε Factory Defaults πριν το Flash.

      Μπορείς φυσικά να κάνεις το Flash μέσα από το Recovery και να ξαναγυρίσεις πίσω ανά πάσα στιγμή.
      Μόνο να προσέξεις αν έχεις το RedRice όπως λες ή το Redmi 1S.
      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



      ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
    • Ευχαριστώ, ναι ξεχασα να πω, το πρώτο Hongmi 1 εχω.

      Κάτι άλλο γιατί μου φαίνεται τα χανω σιγα σιγα.. Το link για τη ρομ ποιο είναι; Στο θεμα εδω ([GTV-5.1.30] H νέα έκδοση της Ελληνικής MIUI ROM είναι διαθέσιμη για λήψη !), δεν οδηγεί κάπου εκει που λεει για hongmi/redmi/redrice 1 (WCDMA) ...
      Όταν δω τη λέξη "χιαομι" σταματάω να διαβάζω το μήνυμα.

      Το μήνυμα επεξεργάστηκε 2 φοράs, τελευταία από τον/ην flowin_through ().

    • ακολουθησα τον οδηγο, εκανα backup, περασα το update στο κινητο και μετα ακολουθησα τα βηματα μεσα στο recovery και αφου τελειωσε το installation (το οποιο κρατησε λιγα δευτερολεπτα :/ ) εκανα reboot to system one και μετα με ξαναβγαλε στο recovery απτην αρχη, να επιλεξω δλδ γλωσσα! help!
    • Βάλε στο Προφίλ σου την συσκευή που έχεις για να μην ψαχνόμαστε κάθε τόσο.
      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



      ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
    • Διαφήμιση
    • Το Xiaomi Mi-2s, μολις το αλλαξα!

      Τι μπορει να φταιει?? :/ εκανα reboot to system two και ανοιξε κανονικα σαν να ναι πρωτη φορα, αλλα ηταν εγκατεστημενες οι εφαρμογες π ειχα κατεβασει (παρολο που εκανα τα παραπανω wipe....????!!)

      edit: Εκανα ενα benchmark με το antutu για να δω μη τυχον και ειναι fake συσκευη και εβγαλα 31.000+ score..δοκιμασα να τραβηξω βιντεο slow motion ομως και δεν το κανε σωστα! λαγκαρε! σαν να τραβας βιντεο με 25fps και να το βαζεις σε αργη κινηση φαινοταν..ολα αυτα οπως το εβγαλα απτο κουτι ομως, χωρις ουτε 1 update

      Το μήνυμα επεξεργάστηκε 1 φορά, τελευταία από τον/ην astrapogiannos ().