Διαφήμιση

Xiaomi Router BE6500 Pro

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Xiaomi Router BE6500 Pro

      Σήμερα μόλις παρέλαβα το εν λόγο Router.
      Ήθελα να αναβαθμίσω το δίκτυο στο σπίτι μου από WiFi-5 σε WiFi-7
      Βέβαια έκτος από Router είναι και Gateway για το οικοσύστημα της Xiaomi αλλά και Bluetooth Gateway.
      Ανοίγω αυτό το θέμα για να μοιραστώ κάποια πράγματα που βρήκα αλλά και να απαντήσω σε τυχών απορίες εφόσον είναι εφικτό.
      Τα χαρακτηριστικά δεν θα τα γράψω μιας και αναγράφονται στο internet
      Για αρχή να πω ότι δεν δουλευει με την εφαρμογή της Xiaomi Miwifi αλλά με το Xiaomi Home
      Επίσης δουλεύει ΜΟΝΟ σε κινέζικο σερβερ
      Αν και έχω την εφαρμογή Mi Home Vevs στην οποία μπορείς να προσθέσεις συσκευές που είναι μονο σε κινέζικο server ώστε να δουλεύουν σε ευρωπαϊκό, ωστόσο το συγκεκριμένο router δουλεύει μόνο σε Κινέζο server, κάτι το οποίο με ξενέρωσε λίγο αλλά οκ το προσπερνάω.
      Επισεις όλο το μενού αν μπεις από browser είναι στα κινέζικα, οπότε βοηθάει να μπεις με Chrome ώστε να έχει μετάφραση.
      Στην εφαρμογή mi home είναι καλύτερα τα πράγματα μιας και είναι στα αγγλικά το μενού

      Να μοιραστώ και ένα μικρό τρικ που έκανα και θα βοηθήσει όσους έχουν σεταρισμενο ένα οικοσύστημα της Xiaomi.
      Το δικό μου Miija σύστημα ήταν σεταρισμενο στο παλιό μου ρουτερ και συγκεκριμένα στο 2.4 wifi με όνομα Asus
      Μετονομαζοντας το wifi του καινούργιου Router σε Asus και βάζοντας τον ίδιο κωδικό, συνδέθηκαν όλες οι συσκευές πάνω στο καινούργιο Router χωρίς πρόβλημα. Ακόμα και εκτυπωτές η άλλες συσκευές που είχα εκτός οικοσυστηματος xiaomi. Μόνο 2 συσκευές χρειάστηκαν επανεκκίνηση ώστε να πάρουν ξανά ip και δούλεψαν μια χαρά.