Διαφήμιση

redmi note

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις. Μπορει καποιος να μου πει που οφειλεται αυτο που συνεβη; (ολες αυτες τις μερες του εβαλα apps, games κλπ)

      Απ οτι καταλαβα, μπορει να λυθει κι απο δω το θεμα χωρις να χρειαστει να το στειλω πισω στην Κινα, σωστα ή κανω λαθος;
    • Ο/H LandJ έγραψε:



      υ.γ .(δεν θυμαμαι πιο ειναι το Vol - και ποιο το Vol +. Παντως εμενα με εβαλε στο μαυρο φοντο με τα ασπρα γραμματακια πατωντας συγχρονως το πανω μερος του ασημι πληκτρου μαζι με το power. Και μεσα στο μενου αυτο με τις 3 επιλογες, το βελακι κινειται με το πανω μερος του ασημι κουμπιου. Αρα αυτο σημαινει πως το κατω μερος του πληκτρου αυτο ειναι η επιβεβαιωση που το παταω και δεν κανει κατι)


    • Σωστα, η εικονα το δειχνει καλα. Και λογικα ετσι θα ηταν. Εμενα ομως το βελακι μεταξυ recovery, normal kai fastboot modes κινουταν με το πανω, το Volume +. :) Ενω το Volume - δεν κανει τιποτα απολυτως σε εκεινο το μενου.

      Δεν ξερω γιατι συμβαινει αυτο. Παντως δεν νομιζω να ειναι fake κινητο.
    • Διαφήμιση
    • Δεν μπορώ άλλο αυτή την κουβέντα! Όποτε πήρα κινητό διάβασα ολόκληρο το νήμα από την πρώτη σελίδα ως την τελευταία. Εδώ έχουμε επαναλάβει 10 φορές τα ίδια.
      ΤΟ RECOVERY στο Note όπως έρχεται από τα γνωστά μαγαζιά δεν λειτουργεί. Μόνο πας πάνω κάτω. Το ίδιο έκανε σε όλους. Φορτώσαμε άλλα recovery και υπάρχουν 2-3 οδηγοί και λινκ για να τα εγκαταστήσει όποιος τα χρειάζεται.

      Τώρα στην περίπτωση του @LandJ αν διαβάσουμε τις 2-3 τελευταίες σελίδες δίνονται όλα όσα πρέπει τουλάχιστον από 2 διαφορετικούς συνφορουμίτες. Το παιδί έχει πρόβλημα δεν ξέρει να φορτώσει τους drivers του κινητού του. Αν μπορεί κάποιος ας τον βοηθήσει. Αν δεν μπορέσει κάποιος άλλος, εγώ αύριο μετά τις 10 το βράδυ αν μου στείλει τηλέφωνο κινητό ή σταθερό θα του φορτώσω drivers αρκεί να έχει internet (με το teamviewer).. Όμως αναλαμβάνω μόνο αυτό το κομμάτι, είμαι σε διακοπές και δεν έχω την ευχέρεια για τίποτε περισσότερο από αυτό.
      Ας μου στείλει το τηλέφωνο με προσωπικό μήνυμα και θα τον καλέσω κατά τις 10 το βράδυ ή όποτε συννενοηθούμε.. (το προσωπικό μήνυμα για να το βρεις πας στο προφίλ μου και πατάς ένα συννεφάκι τέρμα δεξιά που αν κρατήσεις το βελάκι του ποντικιού λίγο παραπάνω βγάζει "νέα συνομιλία".

      Καληνύχτα
    • Ο/H efkolo έγραψε:


      ΤΟ RECOVERY στο Note όπως έρχεται από τα γνωστά μαγαζιά δεν λειτουργεί. Μόνο πας πάνω κάτω. Το ίδιο έκανε σε όλους. Φορτώσαμε άλλα recovery και υπάρχουν 2-3 οδηγοί και λινκ για να τα εγκαταστήσει όποιος τα χρειάζεται.


      Εγω αυτο που δεν εχω καταλαβει ειναι γιατι χρειαζεται η recovery;Εγω δεν εχω ασχοληθει ποτέ στο Note,πιθανον να μην την χρειαστηκα ως τωρα(υποθετω).Καθε αναβαθμιση την κανω με το updater εικονιδιο(βελακι)που εχει...ενω δεν γνωριζω τι αλλο κάνεις μεσω recovery.
      Αν το δεις εσυ ή καποιος που γνωριζει,με διαφωτιζετε :)
      :borg: ...Xiaomi rules
      Κώστας
    • Oπως λέει και η μετάφραση Recovery = Eπαναφορά....
      Σε περίπτωση λοιπόν που κάτι πάει στραβά με κάποια ROM, είναι ο εύκολος τρόπος να επαναφέρεις την συσκευή.
      Επιπλέον, στις περισότερες περιπτώσεις τα Flash γίνονται πάντα από το Recovery.
      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



      ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
    • να συμπληρώσω

      Recovery :
      1.αυτόματο backup & restore της ROM
      2.διαγραφή δεδομένων (wipe) σε τμήματα αλλά και συνολικά
      3.εγκατάστασης πακέτων αναβάθμισης για τη ROM μας, τα οποία δεν έχουν “υπογραφεί” με σωστό τρόπο
      4.και η δυνατότητα να κάνουμε mount σε διάφορα partition της συσκευής μας (συμπεριλαμβανομένης και της sd κάρτας) για να εισάγουμε και εξάγουμε αρχεία.
      5. Να μπαίνουμε σε αυτήν όταν το λειτουργικό μας έχει κρασάρει
      (για αυτό και την ανοίγουμε με συνδυασμό πλήκτρων, όταν είναι κλειστή η συσκευή) και να διορθώνουμε τα λάθη που προκάλεσαν την πτώση του
      συστήματος.
      6. Να εγκαθιστούμε αναβαθμίσεις του λειτουργικού συστήματος
      7. Να κάνουμε επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και απαλοιφή δεδομένων.
      (Αν η συσκευή κολλήσει στο Mi , και δεν ανοίγει , κάνουμε restore την rom , προηγουμένως έχουμε κάνει backup την rom)

      8. Ενεργοποίηση TDB (True Dual Boot)
      Το TDB
      θα χωρίσει εικονικά σε Partition την μνήμη της συσκευής, έτσι ώστε να μπορούν να εγκατασταθούν παράλληλα 2 ROM και να μπορούν να χρησιμοποιούν όλο τον διαθέσιμο χώρο του data-partition.
      Θα πρέπει να ξέρετε ότι όταν τελειώσει αυτή η διαδικασία θα έχει σβηστεί όλο το data-partition. (εφαρμογές, ρυθμίσεις κτλ.)
      Για να ενεργοποιήσετε το TDB
      Μπείτε σε Recovery Mode με την παραπάνω διαδικασία ή κάνοντας Reboot into recovery
      Πηγαίνετε στο «advanced» και επιλέξτε «ENABLE TrueDualBoot»
      Τώρα πλέον μπορείτε να κάνετε εγκατάσταση Custom ROMs είτε στο system 1 είτε στο system 2, ακολουθώντας πιστά τις οδηγίες του δημιουργού
      Σημείωση:
      Για να επιλέξετε σε ποιο σύστημα θέλετε να bootάρει η συσκευή πηγαίνετε
      Advanced-> active system και επιλέγετε το σύστημα που θέλετε αναλόγως
      Αν κολλήσει σε bootloop η συσκευή κρατάτε πατημένα τα Power Button + Volume UP μέχρι να γίνουν 3-4 διαδοχικές δονήσεις ώστε να
      απενεργοποιήσετε «βρώμικα» την συσκευή (σαν να αφαιρείτε την μπαταρία).
      μπουτάρετε σε recovery (βλέπε παραπάνω) και κάντε Wipe data/reset factory -> Reboot system now. M1cha
      ( Με την εγγραφή στο φόρουμ , μεγαλώνει η παρέα μας! )


    • Διαφήμιση
    • Την 3,15 για το redmi note δεν θα την βαλετε στην sd καρτα αλλα στον αποθηκευτικο χωρο του τηλεφωνου διοτι οταν ειναι στην sd κολαει το τηλεφωνο και απο εκει θα την τρεξετε
    • Ο/H mAthosalas έγραψε:

      Ο/H efkolo έγραψε:


      ΤΟ RECOVERY στο Note όπως έρχεται από τα γνωστά μαγαζιά δεν λειτουργεί. Μόνο πας πάνω κάτω. Το ίδιο έκανε σε όλους. Φορτώσαμε άλλα recovery και υπάρχουν 2-3 οδηγοί και λινκ για να τα εγκαταστήσει όποιος τα χρειάζεται.


      Εγω αυτο που δεν εχω καταλαβει ειναι γιατι χρειαζεται η recovery;Εγω δεν εχω ασχοληθει ποτέ στο Note,πιθανον να μην την χρειαστηκα ως τωρα(υποθετω).Καθε αναβαθμιση την κανω με το updater εικονιδιο(βελακι)που εχει...ενω δεν γνωριζω τι αλλο κάνεις μεσω recovery.
      Αν το δεις εσυ ή καποιος που γνωριζει,με διαφωτιζετε :)

      Εκτός του ότι είναι ένας εύκολος τρόπος για φλασάρισμα οποιασδήποτε Ρομ (σε μορφή .zip), μέσα από το recovery μπορείς να πάρεις πλήρες backup της Ρομ που φοράς με όλες τις ρυθμίσεις και εφαρμογές που έχεις βάλει και βεβαίως να επαναφέρεις (restore) αυτό το backup όποτε θέλεις.
      Και βέβαια αν κάτι πάει στραβά και δεν μπουτάρει η συσκευή μπορείς να μπεις στο Recovery και να επαναφέρεις το Backup που έχεις κρατήσει η να φλασάρεις κάποια άλλη Rom , αν θέλεις. Σε μια τέτοια περίπτωση (που για κάποιο λόγο δεν μπουτάρει η συσκευή) αν δεν έχεις recovery θα πρέπει να μπεις σε διαδικασίες με SP Flash Tool, που δεν και το απλούστερο πράγμα!!!
      Ὦ ξεῖν᾿, ἀγγέλλειν πατράσι ὅτι τῇδε κοιμόμεθα τοῖς κείνων χρήμασι τρεφόμενοι.
    • Ο/H sso έγραψε:

      Εκτός του ότι είναι ένας εύκολος τρόπος για φλασάρισμα οποιασδήποτε Ρομ (σε μορφή .zip), μέσα από το recovery μπορείς να πάρεις πλήρες backup της Ρομ που φοράς με όλες τις ρυθμίσεις και εφαρμογές που έχεις βάλει και βεβαίως να επαναφέρεις (restore) αυτό το backup όποτε θέλεις.
      Και βέβαια αν κάτι πάει στραβά και δεν μπουτάρει η συσκευή μπορείς να μπεις στο Recovery και να επαναφέρεις το Backup που έχεις κρατήσει η να φλασάρεις κάποια άλλη Rom , αν θέλεις. Σε μια τέτοια περίπτωση (που για κάποιο λόγο δεν μπουτάρει η συσκευή) αν δεν έχεις recovery θα πρέπει να μπεις σε διαδικασίες με SP Flash Tool, που δεν και το απλούστερο πράγμα!!!

      αν και τα έγραψα Σωκράτη , το ζουμί είναι αυτά που αναφέρεις , για να αποφασίσει κάποιος αν θα χρησιμοποιεί το recovery
      σχετικό ποστ για mi3w , αν έχουμε το ίδιο recovery
      [GTV-3.15] H 15η έκδοση της Ελληνικής MIUI ROM είναι διαθέσιμη για λήψη !

      ( Με την εγγραφή στο φόρουμ , μεγαλώνει η παρέα μας! )


    • Ο/H tora33 έγραψε:

      Ο/H sso έγραψε:

      Εκτός του ότι είναι ένας εύκολος τρόπος για φλασάρισμα οποιασδήποτε Ρομ (σε μορφή .zip), μέσα από το recovery μπορείς να πάρεις πλήρες backup της Ρομ που φοράς με όλες τις ρυθμίσεις και εφαρμογές που έχεις βάλει και βεβαίως να επαναφέρεις (restore) αυτό το backup όποτε θέλεις.
      Και βέβαια αν κάτι πάει στραβά και δεν μπουτάρει η συσκευή μπορείς να μπεις στο Recovery και να επαναφέρεις το Backup που έχεις κρατήσει η να φλασάρεις κάποια άλλη Rom , αν θέλεις. Σε μια τέτοια περίπτωση (που για κάποιο λόγο δεν μπουτάρει η συσκευή) αν δεν έχεις recovery θα πρέπει να μπεις σε διαδικασίες με SP Flash Tool, που δεν και το απλούστερο πράγμα!!!

      αν και τα έγραψα Σωκράτη , το ζουμί είναι αυτά που αναφέρεις , για να αποφασίσει κάποιος αν θα χρησιμοποιεί το recovery
      σχετικό ποστ για mi3w , αν έχουμε το ίδιο recovery
      [GTV-3.15] H 15η έκδοση της Ελληνικής MIUI ROM είναι διαθέσιμη για λήψη !


      Συγνώμη Γιώργο!!! Λόγω κακής σύνδεσης ιντερνετ δεν είδα το δικό σου ποστ :)
      Ὦ ξεῖν᾿, ἀγγέλλειν πατράσι ὅτι τῇδε κοιμόμεθα τοῖς κείνων χρήμασι τρεφόμενοι.
    • Διαφήμιση
    • Ο/H sideris20250 έγραψε:

      Την 3,15 για το redmi note δεν θα την βαλετε στην sd καρτα αλλα στον αποθηκευτικο χωρο του τηλεφωνου διοτι οταν ειναι στην sd κολαει το τηλεφωνο και απο εκει θα την τρεξετε

      Aυτο πώς το συμπεραινεις;Εγω την κατεβασα στο PC την περασα στην SD καρτα και το Nοte με την 3.15 δουλευει αψογα...Μηπως δεν ειναι θεμα τής ROM αλλά της καρτας σου; :?:
      :borg: ...Xiaomi rules
      Κώστας