Διαφήμιση

Διάφορα για Poco F5 pro

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Διάφορα για Poco F5 pro

      Καλησπέρα μετά από αρκετό καιρό.
      Έχω πάρει το F5 pro μετά από 5 χρόνια με Pocophone F1.
      Ένα θέμα που έχω είναι οι άπειρες διαφημίσεις, δεν έιχα συνηθίσει έτσι εγώ.. :D Κάτι πρέπει να γίνει, μάλλον με άλλη ρομ;
      Θα ήθελα να το ρουτάρω, αλλά ξέρω ότι και το magisk δεν έχει το hide my root πια. Δεν κάνω πληρωμές με NFC, αλλά θα ήθελα να υπάρχει.

      Επίσης ένα θέμα είναι με τις ειδοποιήσεις. Μα γίνεται να μην υπάρχει notification led? Και δε δείχνει καν τις ειδοποιήσεις στη lockscreen σαν μονιμη ειδοποίηση, θα μπορουσε το εφε στα πλάγια που κανει όταν ερχεται ειδοποίηση, να το κραταει. Αλλα το εμφανιζει μια φορα και τερμα. Ουτε καν η always on δεν ειναι always.
      Όταν δω τη λέξη "χιαομι" σταματάω να διαβάζω το μήνυμα.
    • Για να αφαιρέσεις τις διαφημίσεις υπάρχουν διάφοροι τρόποι:
      Αρχικά για τις εσωτερικές της xiaomi πρέπει να απενεργοποιήσεις το "mi system ads (MSA)".
      Δες οδηγίες εδω: How to remove ads in Xiaomi phones with MIUI - Android Authority

      Όσον αφορά το σύστημα εκτός απο τους κλασικούς τρόπους μέσω root (πχ magisk modules) μπορείς:
      1. Να εγκαταστήσεις μία εφαρμογή που δημιουργεί τοπικό VPN ή proxy server που να τις φιλτράρει (πχ Adguard αν και σε εμένα το έκλεινε χωρίς λόγο)

      2. Να χρησιμοποιείς ένα ιδιωτικό DNS (android 9+) που κόβει διαφημίσεις
      Μπορείς να δοκιμάσεις τα:
      dns.quad9.net
      dns.adguard.con
      adblock.doh.mullvad.net
      p2.freedns.controld.com
      1dot1dot1dot1.cloudflare-dns.com
      dns.Cleanbrowsing.com
      Ο τρόπος αυτός λειτουργεί και σε επίπεδο router (αν δεν έχεις του παρόχου)

      3. Να χρησιμοποιήσεις κάποια υπηρεσία VPN που μπλοκάρει διαφημήσεις.

      4. Μόνο για σερφάρισμα: Να βάλεις ένα πρόσθετο στον chrome (ή firefox) που μπλοκάρει διαφημίσεις. πχ uBlock origin

      Για το 2ο σου ερώτημα:
      Notification led δυστυχώς δεν έχει καμία συσκευή με amoled οθόνη.

      Δεν το έχω δοκιμάσει, όμως νομίζω πως πρέπει να ενεργοποιήσεις στις πληροφορίες εφαρμογής -> Ειδοποιήσεις -> Ειδοποιήσεις Οθόνης Κλειδώματος
      Εννοείται πως με απενεργοποιημένη οθόνη κλειδώματος δε λειτουργεί.

      Ως εναλλακτική δοκίμασε να εγκαταστήσεις το Xiaomi Always-on display and Lock screen editor
      Download Xiaomi Always-on display and Lock screen editor APKs for Android - APKMirror